Προς το περιεχόμενο

Στατιστικά γραμμής Cosmote ADSL


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μερικές μέρες είχα θέμα με τηλέφωνο και ίντερνετ λόγω εξωτερικού προβλήματος με καλώδιο στο Καφαο και πολλές ώρες δεν ίντερνετ, τηλέφωνο και όποτε είχα ίντερνετ η ταχύτητα ήταν χαμηλή 2Mbps.

Επίσης εδώ και λίγες μέρες η Edil περνάει οπτικές ίνες ή καινούργια καλώδια κάτω από το σπίτι μου,η Vodafone περνάει καφαο στη περιοχή μου.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στη γραμμή μου.

Το ερώτημα είναι ότι από χθες το ίντερνετ έχει επανέλθει αλλά με βάση τα στατιστικά που θα ανεβάσω δεν θα έπρεπε να έχω 9-10Mpbs;Μήπως με έχουν σε κλειδωμένο προφίλ;

Screenshot_2019-12-25-14-54-00-083_com.opera.browser.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, robipc είπε

Εδώ και μερικές μέρες είχα θέμα με τηλέφωνο και ίντερνετ λόγω εξωτερικού προβλήματος με καλώδιο στο Καφαο και πολλές ώρες δεν ίντερνετ, τηλέφωνο και όποτε είχα ίντερνετ η ταχύτητα ήταν χαμηλή 2Mbps.

Επίσης εδώ και λίγες μέρες η Edil περνάει οπτικές ίνες ή καινούργια καλώδια κάτω από το σπίτι μου,η Vodafone περνάει καφαο στη περιοχή μου.Δεν ξέρω αν παίζει κάποιο ρόλο στη γραμμή μου.

Το ερώτημα είναι ότι από χθες το ίντερνετ έχει επανέλθει αλλά με βάση τα στατιστικά που θα ανεβάσω δεν θα έπρεπε να έχω 9-10Mpbs;Μήπως με έχουν σε κλειδωμένο προφίλ;

Screenshot_2019-12-25-14-54-00-083_com.opera.browser.png

Έχεις το Router απευθείας σε τηλεφωνική γραμμή ή μέσω Splitter?
Αν έχεις Splitter αφαίρεσε το και βάλε το Dsl απευθείας σε τηλεφωνική πρίζα και ανέβασε τα στατιστικά του Router.
Αν υπάρχει η δυνατότητα δοκίμασε σε άλλη πρίζα του σπιτιού,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To router απευθειας στη τηλεφωνικη γραμμη χωρις Splitter το εχω.

Ανεβαζω νεα εικονα για να βλεπετε καλυτερα.

Στο DSL Modulation Parameters το VDSL2 ειναι ενεργοποιημενο αλλα το Vectoring ειναι απενεργοποιημενο.Να ενεργοποιησω το Vectoring?

 

 

 

Στιγμιότυπο στο 2019-12-25 16-36-39.png

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, robipc είπε

To router απευθειας στη τηλεφωνικη γραμμη χωρις Splitter το εχω.

Ανεβαζω νεα εικονα για να βλεπετε καλυτερα.

Στο DSL Modulation Parameters το VDSL2 ειναι ενεργοποιημενο αλλα το Vectoring ειναι απενεργοποιημενο.Να ενεργοποιησω το Vectoring?

 

Μπορείς να το ενεργοποιήσεις αν και λόγω του ότι είσαι σε ADSL2+ κάρτα δεν θα δεις κάποια διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, robipc είπε

Καμία διαφορά με vectoring όπως είπες.

Μάλλον πρέπει να πάρω τηλέφωνο το 13888.

Κάνε μια ερώτηση μήπως σε έβαλαν σε χαμηλότερο προφίλ και ρώτα εάν υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής προφίλ σε μεγαλύτερο για καλύτερη ταχύτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.Παιρνω 13888 και είμαι σε αναμονή εδώ και 20 λεπτά!!

Απεργία έχουν;

Το πρωί μου ήρθε Sms ότι αποκαταστάθηκε το πρόβλημα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή λόγω Δουλειάς δεν πρόλαβα να γράψω,είδα ότι τη Παρασκευή 27/12 είχε απεργία για αυτό δεν το σήκωσαν.

Θα πάρω τη Τετάρτη, ελπίζω να τελειώσει το ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα χρόνια πολλά καλή χρονιά.

Πήρα 13888, είδε τη γραμμή,μου είπε ότι είμαι σε 3αρι προφίλ, μέσα στη μέρα θα με βάλουν σε 24αρι προφίλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανήλθε η ταχύτητα σχεδόν στα 9Mpbs,το προφίλ όμως είναι 24αρι;

Είπα να με βάλουν σε 24αρι προφίλ

Screenshot_2020-01-01-15-39-22-209_com.opera.browser.jpg.d69679f7096ee65f5757e54a15747436.jpg

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σε 8άρι. Αν ήταν σε 8άρι, θα κλείδωνε στο Actual 8192. Τ/S και σε 12άρι να είσαι, αφού η γραμμή σου κλειδώνει σε αυτό το νούμερο, τόσο μπορεί να δώσει με το SNR που έχουν ορίσει (8dB). Θα μπορούσες να πιάσεις κάτι παραπάνω αν ήσουν σε SNR 6dB, αλλά δεν το δίνουν για να αποφύγουν πιθανές αποσυνδέσεις και κλήσεις στο κέντρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...