Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Ηταν ή δεν ηταν νομιμη η διπλη αλλαγη γραμμης του Ocon; Οταν απαντησεις σε αυτο, θα αναλυσω και για το SC.

Σου απάντησα ήδη, σε περιπτωση που εμπόδιζε τον πισω σε γρηγορο γυρο/αγωνα φυσικά και είναι. Και παρότι ξαναλέω ότι σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ ήταν, γιατί το λάθος εδώ είναι του Ραικονεν, που πάει ντε και καλά να περασει, αυτό που κάνει ο όκον είναι μαλακια και επικίνδυνο. ΔΕΝ ειναι εκτός κανονισμων.Τι να κάνουμε τώρα δεν τους τιμωρούν με βάση αν είναι μ@λ@κες γιατί έτσι του Γκροζαν θα του είχαν παρει και το δίπλωμα για το παπακι. 

Δεν πιστευεις εμένα, δεν πιστευεις τους Αγωνοδικες, πιστεψε τον ίδιο τον Ραικονεν που λέει "έτσι είναι αυτά συμβαίνουν όταν πιεζομαστε"

https://www.formula1.com/en/video/2020/9/Kimi_Raikkonen_says_Monza_qualifying_felt_like_a_'race_situation'.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Δεν μιλάμε αν ήταν νόμιμη.Το θέμα είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση ο κανονισμός δεν τη χαρακτηρίζει παράνομη άρα σωστά δεν τιμωρήθηκε ο Ocon.

Το αν είναι ηθικό είναι άλλο θέμα αλλά κάποιος για να κερδίσει μπορεί να χρησιμοποιήσει και μη αποδεκτά ή ανήθικα μέσα από τη στιγμή που δεν είναι παράνομα.

Ενημερωσου καλυτερα. Υπαρχει κανονισμος που λεει οτι απαγορευεται να αλλαξεις τη γραμμη σου 2η φορα οταν αμυνεσαι.

Επεξ/σία από tommy^
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papp0us είπε

Σου απάντησα ήδη, σε περιπτωση που εμπόδιζε τον πισω σε γρηγορο γυρο/αγωνα φυσικά και είναι. Και παρότι ξαναλέω ότι σε αυτή την περίπτωση ΔΕΝ ήταν, γιατί το λάθος εδώ είναι του Ραικονεν, που πάει ντε και καλά να περασει, αυτό που κάνει ο όκον είναι μαλακια και επικίνδυνο. ΔΕΝ ειναι εκτός κανονισμων.Τι να κάνουμε τώρα δεν τους τιμωρούν με βάση αν είναι μ@λ@κες γιατί έτσι του Γκροζαν θα του είχαν παρει και το δίπλωμα για το παπακι. 

Δεν πιστευεις εμένα, δεν πιστευεις τους Αγωνοδικες, πιστεψε τον ίδιο τον Ραικονεν που λέει "έτσι είναι αυτά συμβαίνουν όταν πιεζομαστε"

https://www.formula1.com/en/video/2020/9/Kimi_Raikkonen_says_Monza_qualifying_felt_like_a_'race_situation'.html

Εμπλεξα με τα παππουδια σημερα! 😅

Ο Κιμι παει να περασει γιατι ειναι πιο γρηγορος λογω μειωμενων αεροδυναμικων αντιστασεων. Αν πιστεψω τον ιδιο τον Κιμι τοτε πρεπει να δωσω βαση και στα μπινελικια που εριξε στον radio. 

Ο Γκροζαν με τις μαλακιες του εχει φαει αρκετες ποινες και μαυρη σημαια αν δεν κανω λαθος.

 

1 λεπτό πριν, GoMaR είπε

Γιατι να θεωρειται αμυνα εδω εφοσον δεν ειναι αγωνας;
Ρωταω γιατι δε γνωριζω. 

Ειναι δεν ειναι αγωνας, αλλαγη πορειας επιτρεπεται 1 φορα.

Επισης, το να αλλαζεις γραμμη 2η φορα γραμμη με 300 χιλιομετρα πανω σε ανοιχη στροφη, λεγεται και επικινδυνη οδηγηση.

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Γιατι να θεωρειται αμυνα εδω εφοσον δεν ειναι αγωνας;
Ρωταω γιατι δε γνωριζω. 

Αμυνα δεν κανεις μονο στον αγωνα. Εξαλλου πώς θα χαρακτηριζες τη σταση Ocon; Προφανως και αμυνθηκε για να μην τον περασει ο Κιμι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Guys είναι qualifying, δεν υπάρχει αγώνας για να έχουμε άμυνα κλπ.

Ήταν  επικίνδυνο αυτό που έκανε ο Ocon αλλά ήταν σε qualy γύρο, δεν οφείλει να κόψει ή να κάνει στην άκρη.

Υπάρχει κάπου το report; Φαντάζομαι θα το γράφει.

Και το λέω εγώ που λατρεύω Kimi και σιχαίνομαι Ocon (μετά το περιστατικό με Max στη Βραζιλία).

Υ.Γ. Granpas, ο λόγος των αγωνοδικών δεν είναι ο αλάνθαστος λόγος των Θεών. Έχουν υπάρξει αρκετά καραμπινάτα περιστατικά που λαθεύουν ή κωφεύουν ανά τα gp.

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Εμπλεξα με τα παππουδια σημερα! 😅

Ο Κιμι παει να περασει γιατι ειναι πιο γρηγορος λογω μειωμενων αεροδυναμικων αντιστασεων. Αν πιστεψω τον ιδιο τον Κιμι τοτε πρεπει να δωσω βαση και στα μπινελικια που εριξε στον radio. 

Ο Γκροζαν με τις μαλακιες του εχει φαει αρκετες ποινες και μαυρη σημαια αν δεν κανω λαθος.

Ειναι δεν ειναι αγωνας, αλλαγη πορειας επιτρεπεται 1 φορα.

Επισης, το να αλλαζεις γραμμη 2η φορα γραμμη με 300 χιλιομετρα πανω σε ανοιχη στροφη, λεγεται και επικινδυνη οδηγηση.

Αμυνα δεν κανεις μονο στον αγωνα. Εξαλλου πώς θα χαρακτηριζες τη σταση Ocon; Προφανως και αμυνθηκε για να μην τον περασει ο Κιμι.

Είμαστε εδώ στο ΚΑΠΗ και κοιτάμε να σε βγάλουμε από τα ρουχα σου:) 

Ο όκον είναι σε γρήγορο γυρο, ο Κιμι σε flying lap. Δεν έχει λόγο να τον αφήσει να περάσει ο όκον τον Κιμι, γιατί απλά θα του χαλάσει τον γυρο, θα μπορουσε απλά κόψει 5" Ο κιμι να απομακρυνθεί ο όκον και όλα καλά. 

ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ όμως, όποτε ο όκον δεν τον αφήνει να περασει. Ασε που από όσο βλέπω το βίντεο ο όκον μένει στην αγωνιστική γραμμή δεν αλλάζει για να κόψει τον Ραικονεν. 

Ειπαμε είναι αλητεία του όκον, γιατί είναι επικίνδυνο, αλλά δεν είναι παρανομο. Όταν με το καλό βγει αν δεν εχει ήδη βγει το σκεπτικό, διάβασε το, και αν ακόμα τους θεωρείς τόσο λάθος να το Συζητησουμε.

Με βάση κανονισμούς ρε παιδια αποφασίζουν ότι με το κοινο περι δικαίου αίσθημα. 

Στην δευτερη χάραξη του Μπαχρέιν που θα βγαινει κάτω από λεπτό ο γυρος νομίζω θα δουμε χειρότερα αισχη. Πρέπει να βάλει κάποιον περιορισμο στην αποσταση των οχημάτων

2 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Guys είναι qualifying, δεν υπάρχει αγώνας για να έχουμε άμυνα κλπ.

Ήταν  επικίνδυνο αυτό που έκανε ο Ocon αλλά ήταν σε qualy γύρο, δεν οφείλει να κόψει ή να κάνει στην άκρη.

Υπάρχει κάπου το report; Φαντάζομαι θα το γράφει.

Και το λέω εγώ που λατρεύω Kimi και σιχαίνομαι Ocon (μετά το περιστατικό με Max στη Βραζιλία).

Υ.Γ. Granpas, ο λόγος των αγωνοδικών δεν είναι ο αλάνθαστος λόγος των Θεών. Έχουν υπάρξει αρκετά καραμπινάτα περιστατικά που λαθεύουν ή κωφεύουν ανά τα gp.

Δεν ειπα οτι έχουν το αλάνθαστο η ότι είναι Ρομπότ, απλά λέω ότι, όταν παιρνουν μια απόφαση με βάση τις γνώσεις τους για τους κανονισμούς και τα δεδομένα από κάμερες, τηλεμετρια κτλ, βγάζοντας στο τέλος ένα ολόκληρο σκεπτικό για το τι τους οδήγησε σε αυτή την απόφαση, Ε όπως και να το κάνουμε λέω να απόφευγουμε να τους βγαζουμε άμπαλους σε κάθε ευκαιρία, γιατί λένε κάτι αντίθετο απο αυτο που θα θέλαμε. 

Εγω όσες φορες διαφώνησα σε πρωτη φάση με απόφαση τους, τελικά είχα άδικο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ειπα πουθενα οτι πρεπει ο Ocon να τον αφησει, φυσικα και ηταν και οι 2 σε γρηγορους γυρους.

Ειπα οτι δεν ειναι δυνατον να αλλαζει 2 φορες τη γραμμη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως αν ήμουν Οκον θα έλεγα ότι εγώ ήμουν σε γρήγορο γύρο και ακολουθούσα την γραμμή που θεωρούσα πιο γρήγορη. Δεν έκλεινα κάποιον ούτε είχα κάποιο τέτοιο σκεπτικό. Άντε τώρα όλοι οι υπόλοιποι να αποδείξετε ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Guys είναι qualifying, δεν υπάρχει αγώνας για να έχουμε άμυνα κλπ.

Ήταν  επικίνδυνο αυτό που έκανε ο Ocon αλλά ήταν σε qualy γύρο, δεν οφείλει να κόψει ή να κάνει στην άκρη.

Υπάρχει κάπου το report; Φαντάζομαι θα το γράφει.

Και το λέω εγώ που λατρεύω Kimi και σιχαίνομαι Ocon (μετά το περιστατικό με Max στη Βραζιλία).

Υ.Γ. Granpas, ο λόγος των αγωνοδικών δεν είναι ο αλάνθαστος λόγος των Θεών. Έχουν υπάρξει αρκετά καραμπινάτα περιστατικά που λαθεύουν ή κωφεύουν ανά τα gp.

Με αυτή τη λογική σε qualy μου ανήκει όλο το πλάτος πίστας και μπορώ να οδηγήσω επικίνδυνα, χωρίς κόστος τιμωρίας. Μια υπενθύμιση πλιζ τι ποινή έφαγε τότε Βραζιλία, αν θυμάται κανείς πρόχειρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tommy^ είπε

Εμπλεξα με τα παππουδια σημερα! 😅

Ο Κιμι παει να περασει γιατι ειναι πιο γρηγορος λογω μειωμενων αεροδυναμικων αντιστασεων. Αν πιστεψω τον ιδιο τον Κιμι τοτε πρεπει να δωσω βαση και στα μπινελικια που εριξε στον radio. 

 

Από τα παπούδια μόνο τις κλανιές να μην ακούς.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, ~mxls~ είπε

Με αυτή τη λογική σε qualy μου ανήκει όλο το πλάτος πίστας και μπορώ να οδηγήσω επικίνδυνα, χωρίς κόστος τιμωρίας. Μια υπενθύμιση πλιζ τι ποινή έφαγε τότε Βραζιλία, αν θυμάται κανείς πρόχειρα.

E καλά τώρα... στη Βραζιλία είχαμε τη συνάντηση του βλάκα  και του πανιβλακα! 

Ο Ocon χτες συνέχισε και στην επόμενη στροφή τις ομορφιές του αφού ενώ είχε στα δεξιά του τον Kimi, τον έκλεισε πηγαίνοντας τέρμα δεξιά.

Ηλιθιος γεννιέσαι, δε γινεσαι!

14 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Από τα παπούδια μόνο τις κλανιές να μην ακούς.😁

Χεχεχεχε!

Επεξ/σία από tommy^
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Mick Schumacher κέρδισε στη Monza! 

https://www.formula1.com/en/latest/article.road-to-f1-mick-schumacher-emulates-his-father-with-maiden-f2-victory-at.1zgLPu9luTsfEoydDtrDAJ.html

https://www.skysports.com/f1/news/12433/12064189/mick-schumacher-wins-in-f2-in-ray-of-sunshine-for-ferrari-at-monza

Θαρρώ πως θα τους (Shwartzman/Schum Jr) δούμε σύντομα στην F1. Είναι και οι 2 στο academy της Ferrari.

Σε λίγο ξεκινά ο 2ος αγώνας για την F2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να φύγουν κάτι τυπακια όπως ο Γκροζαν και ο Μαγκνουσεν ώστε να έρθουν τα ταλεντα!

Μακάρι να δούμε βαθρο από Σάινθ και McLaren σήμερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ο Mick Schumacher κέρδισε στη Monza! 

https://www.formula1.com/en/latest/article.road-to-f1-mick-schumacher-emulates-his-father-with-maiden-f2-victory-at.1zgLPu9luTsfEoydDtrDAJ.html

https://www.skysports.com/f1/news/12433/12064189/mick-schumacher-wins-in-f2-in-ray-of-sunshine-for-ferrari-at-monza

Θαρρώ πως θα τους (Shwartzman/Schum Jr) δούμε σύντομα στην F1. Είναι και οι 2 στο academy της Ferrari.

Σε λίγο ξεκινά ο 2ος αγώνας για την F2!

Ειναι και ο Ilott, που προηγειται στο πρωταθλημα απο την Ferrari academy. Για την ακριβεια και οι 3 τους ανήκουν στη Ferrari και είναι 1-2-3 στην F2 αυτή τη στιγμή. 2 από τους 3 θα τους δούμε λογικά του χρόνου (1 στην Αλφα Ρομεο και 1 στη Χαας;) ή ίσως και φέτος προς το φινάλε.

 

In other news, η Scuderia έμεινε η μόνη ομάδα που ασχολείται με την υπόθεση της RP.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...