Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ο σειτανιδης εγραψε αυτο στο ΦΒ:

Spoiler

Από τον Albon και πίσω, όλοι είδαν τις φλόγες στους καθρέφτες τους, ήξεραν πως έχει γίνει κάτι σοκαριστικό. Πείτε με ρομαντικό, αφελή, βλάκα αλλά... ένας δεν βρέθηκε να σταματήσει στην άκρη του δρόμου; Ένας! Να παρατήσει διάολε τον αγώνα και να τρέξει όπως ο David Purley έτρεξε το ΄73 στο Zandvoort, ανθρώπινα, να προσπαθήσει να βοηθήσει τον άτυχο Roger Williamson; Ξέρω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να κάνει, πως τα πρωτόκολλα είναι διαφορετικά, πώς θα ήταν επικίνδυνο, ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Όμως ένας συνάδελφός τους, ένας άνθρωπος, βρισκόταν εν μέσω πύρινης κόλασης. Ευτυχώς ο Grosjean ήταν πιο τυχερός από τον Williamson.

Μονο εγω θεωρω οτι ειναι ακυρο αυτο που λεει; περα των ταχυτητων που ειχαν  και αν εκαναν προσπαθεια να σταματησουν πιθανοτατα να ειχαν προκαλεσει κι αλλο ατυχημα, τι ακριβως θα εκαναν;

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ο σειτανιδης εγραψε αυτο στο ΦΒ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Από τον Albon και πίσω, όλοι είδαν τις φλόγες στους καθρέφτες τους, ήξεραν πως έχει γίνει κάτι σοκαριστικό. Πείτε με ρομαντικό, αφελή, βλάκα αλλά... ένας δεν βρέθηκε να σταματήσει στην άκρη του δρόμου; Ένας! Να παρατήσει διάολε τον αγώνα και να τρέξει όπως ο David Purley έτρεξε το ΄73 στο Zandvoort, ανθρώπινα, να προσπαθήσει να βοηθήσει τον άτυχο Roger Williamson; Ξέρω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να κάνει, πως τα πρωτόκολλα είναι διαφορετικά, πώς θα ήταν επικίνδυνο, ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Όμως ένας συνάδελφός τους, ένας άνθρωπος, βρισκόταν εν μέσω πύρινης κόλασης. Ευτυχώς ο Grosjean ήταν πιο τυχερός από τον Williamson.

Μονο εγω θεωρω οτι ειναι ακυρο αυτο που λεει; περα των ταχυτητων που ειχαν  και αν εκαναν προσπαθεια να σταματησουν πιθανοτατα να ειχαν προκαλεσει κι αλλο ατυχημα, τι ακριβως θα εκαναν;

Ναι να έκαναν στην άκρη να βγάλουν τον πυροσβεστήρα απο το πορτ παγκάζ να πάνε να βοηθήσουν. 

Τι λογική θα είχε να παρατήσει ο άλλος το μονοθέσιο στη μέση της πίστας και να αρχίσει να τρέχει με τα πόδια 500 μέτρα,στην καλύτερη. πίσω;. Και ας πουμε οτι έφτανε, να κάνει τι;

Έκαναν αυτό ακριβώς που έπρεπε να κάνουν, και φύγουν απο εκει και να αφήσουν τους ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά τους για να τον σώσουν.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Spect~ είπε

Ο σειτανιδης εγραψε αυτο στο ΦΒ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Από τον Albon και πίσω, όλοι είδαν τις φλόγες στους καθρέφτες τους, ήξεραν πως έχει γίνει κάτι σοκαριστικό. Πείτε με ρομαντικό, αφελή, βλάκα αλλά... ένας δεν βρέθηκε να σταματήσει στην άκρη του δρόμου; Ένας! Να παρατήσει διάολε τον αγώνα και να τρέξει όπως ο David Purley έτρεξε το ΄73 στο Zandvoort, ανθρώπινα, να προσπαθήσει να βοηθήσει τον άτυχο Roger Williamson; Ξέρω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να κάνει, πως τα πρωτόκολλα είναι διαφορετικά, πώς θα ήταν επικίνδυνο, ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Όμως ένας συνάδελφός τους, ένας άνθρωπος, βρισκόταν εν μέσω πύρινης κόλασης. Ευτυχώς ο Grosjean ήταν πιο τυχερός από τον Williamson.

Μονο εγω θεωρω οτι ειναι ακυρο αυτο που λεει; περα των ταχυτητων που ειχαν  και αν εκαναν προσπαθεια να σταματησουν πιθανοτατα να ειχαν προκαλεσει κι αλλο ατυχημα, τι ακριβως θα εκαναν;

Ακριβώς. Αφέλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, vorlon είπε

Μα δεν μπορεις να βάλεις λαστιχο απο άλλο σετ. Αυτά πάνε τετράδες με bar code για καθε σετ.

Στα λινκ απο reddit που εχω βαλει αναφερουν οτι επιτρέπεται αρκεί να είναι ίδια specs. Και στα regulations πραγματι αυτό γράφει, εκτός αν καταλαβαίνω κάτι λάθος (παρ. 24.2.α).

Επεξ/σία από greenfan20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spect~ είπε

Ο σειτανιδης εγραψε αυτο στο ΦΒ:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Από τον Albon και πίσω, όλοι είδαν τις φλόγες στους καθρέφτες τους, ήξεραν πως έχει γίνει κάτι σοκαριστικό. Πείτε με ρομαντικό, αφελή, βλάκα αλλά... ένας δεν βρέθηκε να σταματήσει στην άκρη του δρόμου; Ένας! Να παρατήσει διάολε τον αγώνα και να τρέξει όπως ο David Purley έτρεξε το ΄73 στο Zandvoort, ανθρώπινα, να προσπαθήσει να βοηθήσει τον άτυχο Roger Williamson; Ξέρω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να κάνει, πως τα πρωτόκολλα είναι διαφορετικά, πώς θα ήταν επικίνδυνο, ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Όμως ένας συνάδελφός τους, ένας άνθρωπος, βρισκόταν εν μέσω πύρινης κόλασης. Ευτυχώς ο Grosjean ήταν πιο τυχερός από τον Williamson.

Μονο εγω θεωρω οτι ειναι ακυρο αυτο που λεει; περα των ταχυτητων που ειχαν  και αν εκαναν προσπαθεια να σταματησουν πιθανοτατα να ειχαν προκαλεσει κι αλλο ατυχημα, τι ακριβως θα εκαναν;

Μαλακίες του Σειτανίδη... Ανάξιο συζήτησης..

Επίσης κάποια πρώτα ενδιαφέροντα στοιχεία.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GoMaR είπε

Αυτος ο ανθρωπος δε νομιζω ποτε να τον δω με καλο ματι...

https://f1fan.gr/?p=91027

 

Παιδακι μια ζωη στις δηλωσεις του οπως παντα. Γι αυτο ηταν και θα ειναι απο τους πιο αντιπαθητικους του grid. Θα ηθελα να δω τι θα ελεγε αν ηταν ο ιδιος στη θεση του Grosjean.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έζησα όλο το σοκ μπροστά στην τηλεόραση , δεν  θα σχολιάσω το γεγονός αλλά ύστερα από αυτή την πύρινη κόλαση που είδαμε από την οποία ευτυχώς ο Ρομάν βγήκε άθικτος ένα ερώτημα βασανίζει το μυαλό μου.

Μήπως είναι έγκλημα της FIA να γεμίζει αυτά τα αυτοκίνητα - βολίδες με καύσιμο (100 - 200 λίτρα) δεν ξέρω και εγώ πόσα απαιτούνται να τερματίσουν και να επαναφέρει το παλιό καθεστώς με στάσεις για φόρτωση καυσίμου;;; Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε αυτή η κόλαση αν το αυτοκίνητο του Γκροζάν είχε 30-40-50 λίτρα και όχι 200 και θα μιλούσαμε διαφορετικά αν δεν ήταν πίσω του αυτοκίνητο ασφαλείας να τον βοηθήσει με τον πυροσβεστήρα να βγει από την κόλαση και έκαναν 2-3 και παραπάνω λεπτά να πάνε προς βοήθεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Έζησα όλο το σοκ μπροστά στην τηλεόραση , δεν  θα σχολιάσω το γεγονός αλλά ύστερα από αυτή την πύρινη κόλαση που είδαμε από την οποία ευτυχώς ο Ρομάν βγήκε άθικτος ένα ερώτημα βασανίζει το μυαλό μου.

Μήπως είναι έγκλημα της FIA να γεμίζει αυτά τα αυτοκίνητα - βολίδες με καύσιμο (100 - 200 λίτρα) δεν ξέρω και εγώ πόσα απαιτούνται να τερματίσουν και να επαναφέρει το παλιό καθεστώς με στάσεις για φόρτωση καυσίμου;;; Δεν νομίζω ότι θα υπήρχε αυτή η κόλαση αν το αυτοκίνητο του Γκροζάν είχε 30-40-50 λίτρα και όχι 200 και θα μιλούσαμε διαφορετικά αν δεν ήταν πίσω του αυτοκίνητο ασφαλείας να τον βοηθήσει με τον πυροσβεστήρα να βγει από την κόλαση και έκαναν 2-3 και παραπάνω λεπτά να πάνε προς βοήθεια.

Παρόμοιο σοκ μπροστά στην TV, έπαθα με το θανατηφόρο ατύχημα του αείμνηστου Senna. Αυτό μου ήρθε στο μυαλό μόλις είδα το χθεσινό. Για τα καύσιμα νομίζω, χωρίς βέβαια να είναι είμαι ειδικός, πως έχεις ένα δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τα καυσιμα θεωρω οτι πρεπει να εισαι λιγο γκανεμτης για να παρει φωτια το μονοθεσιο οπως χτες και εκτος απο αυτο αν τα ζυγισεις καλυτερα να πιασει ενα μονοθεσιο φωτια καπου στην πιστα παρα το μισο πιτλειν.. Περισσότερα ατομα σε κινδυνο και μεγαλυτερος χαμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο εμένα μου φάνηκε περιεργος ο τρόπος που ξαφνικά πήγε δεξιά; Σίγουρα θα είδε το κενό, και θα είδε τον καθρέφτη του γνωρίζοντας ότι ο Κβίατ (αν θυμάμαι καλά) δεν θα άφηνε γκάζι, εμένα μου δίνει την εκτύπωση ότι ίσως παρουσιάστηκε πρόβλημα στο μονοθέσιο. Μπορεί να κάνω και λάθος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ανεφοδιασμοί καταργήθηκαν ακριβώς για λόγους ασφαλείας παιδιά. 

Πόσα και πόσα μονοθέσια, πιλότους ή μηχανικούς είχαμε δει να λαμπαδιάζουν ; τα ξεχάσατε ; 

Οι πιθανότητες να πάρει φωτιά ένα μονοθέσιο εν μέσω ανεφοδιασμού είναι πολύ μεγαλύτερες απ'οτι το να συμβεί σε αγωνιστικο συμβαν. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...