Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά βλέποντας το τι έγινε χτες, είναι απίστευτο ότι βγήκε μόνο με εγκαύματα στα χέρια.

Το replay από το ελικόπτερο, στο παρακάτω βίντεο, αποτυπώνει πραγματικά τι έγινε αυτά τα δευτερόλεπτα. 

Σώθηκε από την ασφάλεια που παρέχει το μονοθέσιο και από την δικιά του υπερπροσπάθεια να βγει από αυτό (σκεφτείτε μέσα στη κόλαση έπρεπε να λυθεί και από τις ζώνες ασφαλείας για να βγει).

Ακόμη τα 3-4 δευτερόλεπτα που άνθρωπος της πίστας ( ο οποίος στο replay από το ελικόπτερο φαίνεται να έρχεται από την απέναντι πλευρά της σύγκρουσης) ρίχνει με τον πυροσβεστήρα και του δίνει ένα παράθυρο να πεταχτεί έξω. Δεν ήταν από το ιατρικό αυτοκίνητο αυτός που έριχνε με τον πυροσβεστήρα, αν δείτε στο replay, όταν από το ιατρικό αυτοκίνητο βγαίνει ο πυροσβεστήρας, ο Γκροζάν έχει βγει ήδη από το μονοθέσιο.

Παρακάτω στα σημεία, 0:00 - 0:53 & 1:53 - 2:07
 


 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
5 ώρες πριν, Spect~ είπε

Ο σειτανιδης εγραψε αυτο στο ΦΒ:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Από τον Albon και πίσω, όλοι είδαν τις φλόγες στους καθρέφτες τους, ήξεραν πως έχει γίνει κάτι σοκαριστικό. Πείτε με ρομαντικό, αφελή, βλάκα αλλά... ένας δεν βρέθηκε να σταματήσει στην άκρη του δρόμου; Ένας! Να παρατήσει διάολε τον αγώνα και να τρέξει όπως ο David Purley έτρεξε το ΄73 στο Zandvoort, ανθρώπινα, να προσπαθήσει να βοηθήσει τον άτυχο Roger Williamson; Ξέρω πως τίποτα δεν θα μπορούσε να κάνει, πως τα πρωτόκολλα είναι διαφορετικά, πώς θα ήταν επικίνδυνο, ναι, τα καταλαβαίνω όλα αυτά. Όμως ένας συνάδελφός τους, ένας άνθρωπος, βρισκόταν εν μέσω πύρινης κόλασης. Ευτυχώς ο Grosjean ήταν πιο τυχερός από τον Williamson.

Μονο εγω θεωρω οτι ειναι ακυρο αυτο που λεει; περα των ταχυτητων που ειχαν  και αν εκαναν προσπαθεια να σταματησουν πιθανοτατα να ειχαν προκαλεσει κι αλλο ατυχημα, τι ακριβως θα εκαναν;

Έβαλα να δω αυτό μετά το σχόλιό του:

Νομίζω σε όλες τις φάσεις που βγήκε κάποιος, ερχόταν προς το ατύχημα και δεν το είχε πίσω του, οπότε έβλεπε ακριβώς τι είχε γίνει.
Εδώ που το είχαν στους καθρέφτες και είχαν απομακρυνθεί αρκετά, πώς ακριβώς να σταματήσουν και να πάνε πίσω; Ακόμα είναι στην εκκίνηση και είναι ένα μπούγιο. Και όπως είπαν και άλλοι, μόνο στο πλάι να κάνεις, μπορεί να προκαλέσεις άλλο ατύχημα.
Δεν έχω θέμα με τον άνθρωπο γενικά, αλλά σαν δημοσιογραιφκό "να βρούμε κάτι να γκρινιάξουμε" φάνηκε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, specre είπε

Παρόμοιο σοκ μπροστά στην TV, έπαθα με το θανατηφόρο ατύχημα του αείμνηστου Senna. Αυτό μου ήρθε στο μυαλό μόλις είδα το χθεσινό. Για τα καύσιμα νομίζω, χωρίς βέβαια να είναι είμαι ειδικός, πως έχεις ένα δίκιο.

Και εγώ φίλε είχα δει ζωντανά το θάνατο του αείμνηστου Σέννα του οποίου φυσικά υπήρξα οπαδός όπως όλοι μας τότε.

4 ώρες πριν, zanskou είπε

Οι ανεφοδιασμοί καταργήθηκαν ακριβώς για λόγους ασφαλείας παιδιά. 

Πόσα και πόσα μονοθέσια, πιλότους ή μηχανικούς είχαμε δει να λαμπαδιάζουν ; τα ξεχάσατε ; 

Οι πιθανότητες να πάρει φωτιά ένα μονοθέσιο εν μέσω ανεφοδιασμού είναι πολύ μεγαλύτερες απ'οτι το να συμβεί σε αγωνιστικο συμβαν. 

Έχεις  δίκιο αλλά τότε ήταν σε ελεγχόμενο περιβάλλον με πυροσβεστήρες δίπλα για κάθε ενδεχόμενο ενώ τώρα αν δεν βρισκόταν σαν από μηχανής θεός ο τύπος με τον πυροσβεστήρα να του ανοίξει παράθυρο μέσα στις φλόγες ενδεχομένως να μιλούσαμε διαφορετικά.

3 ώρες πριν, volleyball είπε

Πραγματικά βλέποντας το τι έγινε χτες, είναι απίστευτο ότι βγήκε μόνο με εγκαύματα στα χέρια.

Το replay από το ελικόπτερο, στο παρακάτω βίντεο, αποτυπώνει πραγματικά τι έγινε αυτά τα δευτερόλεπτα. 

Σώθηκε από την ασφάλεια που παρέχει το μονοθέσιο και από την δικιά του υπερπροσπάθεια να βγει από αυτό (σκεφτείτε μέσα στη κόλαση έπρεπε να λυθεί και από τις ζώνες ασφαλείας για να βγει).

Ακόμη τα 3-4 δευτερόλεπτα που άνθρωπος της πίστας ( ο οποίος στο replay από το ελικόπτερο φαίνεται να έρχεται από την απέναντι πλευρά της σύγκρουσης) ρίχνει με τον πυροσβεστήρα και του δίνει ένα παράθυρο να πεταχτεί έξω. Δεν ήταν από το ιατρικό αυτοκίνητο αυτός που έριχνε με τον πυροσβεστήρα, αν δείτε στο replay, όταν από το ιατρικό αυτοκίνητο βγαίνει ο πυροσβεστήρας, ο Γκροζάν έχει βγει ήδη από το μονοθέσιο.

Παρακάτω στα σημεία, 0:00 - 0:53 & 1:53 - 2:07
 


 

Κατά πως φαίνεται και μέχρι να πέσει φως το λάθος είναι του Ρομάν αλλά βλέποντας και ξαναβλέποντας το βίντεο από το 1.20 μέχρι το 1.50 δεν μπορώ καταλάβω τι στο διάολο σκέφτονταν οι Άραβες και έβαλαν τόσο κάθετα αυτό το κομμάτι μπάρεςς σε σχέση με την επόμενη. Καμήλες θα έκαναν αγώνα να μπορούν εύκολα να αποφύγουν το κάθε εμπόδιο;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον αγώνα δε τον είδα, δεν είχα όρεξη μετά το συμβάν.

Πραγματικά τι δουλειά είχε αυτή η μπαριέρα τόσο κοντά, με τέτοια γωνία και χωρίς ελαστικά.

Μου φαίνεται απίστευτο ότι δεν είχαμε κάτι χειρότερο. Απίστευτη η ασφάλεια του μονοθέσιου και το halo, απίστευτο το ότι δεν έχασε τις αισθήσεις του από τη σύγκρουση ή αργότερα από θερμοκρασίες/αναθυμιάσεις, απίστευτο ότι κατάφερε και βγήκε γρήγορα.

Ο Σεϊτανίδης πιστεύω ότι στο βάθος του μυαλού είχε μια γενική νύξη σε μια πιο ρομαντική (και με τελείως διαφορετικά μέσα) εποχή και ίσως να θίξει το μιλάμε/λέμε ότι στεναχωριόμαστε/κάνουμε κανά #/κοινοποιούμε κλπ αλλά δεν είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε κάτι ουσιαστικό.

Οι πιλότοι που είχαν περάσει δε θα κατάλαβαν καν τι συνέβη. Αυτοί που ακολουθούσαν αν αντιλαμβάνονταν το συμβάν και έκαναν στην άκρη, μπορεί να βλέπαμε κάτι ακόμα χειρότερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμια παιδια. Στην ευθεια εγινε το ατυχημα. Τοσα χρονια δεν εχει ξαναγινει τιποτα εκει περαν απο τετ α κε και μικροεξοδους..Αν ειδα καλα απο πισω ειχε κατι σαν ρειθρο οποτε για αυτο μπηκε εκει η μπαριερα.

Περα απο ολα αυτα ειδαμε για μια ακομη φορα οτι ο Γαλλος ειναι τερμα επικυνδυνος. Και ευτυχως που σταματαει φετος. Να τον χαρει η γυναικα του και τα παιδια του (να γινει και σεφ αφου το χει)

Ειναι τελειως αψυχολογητος οδηγος. Μου ειχε κανει φοβερη αρνητικη εκπληξη πχ αυτο

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως φίλε ο τύπος είναι επικίνδυνος και στις δηλώσεις από το Νοσοκομείο είναι μες την καλή χαρά. Μάλλον έχει άγνοια κινδύνου οπότε καλύτερα να πάει  σπιτάκι του να μην την πληρώσει και κανένας άλλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

https://www.facebook.com/Formula1/photos/a.570461836444136/1955407894616183/

Μολις εγινε πολυ ενδιαφερον το ερχομενο ΣΚ

Λες να δούμε Gutierrez η Vandoorne ή ετοιμάζεται για το πρώτο βάθρο ο Hulkenberg?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικός στον κορωνοϊό διαγνώστηκε ο πρωταθλητής της Formula 1, Λιούις Χάμιλτον και μετά από αυτήν την εξέλιξη θα χάσει τον επόμενο αγώνα του πρωταθλήματος, που θα διεξαχθεί την Κυριακή και πάλι στο Μπαχρέιν.

Ο Βρετανός πιλότος βρέθηκε θετικός στον Covid-19 κατά τον καθιερωμένο έλεγχο, πριν από το επόμενο Grand Prix και άμεσα τέθηκε άμεσα σε καραντίνα.

Η ανακοίνωση της FIA:

«Η FIA, η Formula 1 και η Mercedes-AMG Petronas F1 Team μπορούν να επιβεβαιώσουν πως κατά τον καθιερωμένο τεστ πριν από το Sakhir Grand Prix, o Λιούις Χάμιλτον βρέθηκε θετικός στον κορωνοϊό. Με βάση το υγειονομικό πρωτόκολλο, αλλά και τις οδηγίες των υγειονομικών αρχών του Μπαχρέιν, έχει μπει σε καραντίνα και δεν επιτρέπεται καμία επαφή μαζί του.

Οι διαδικασίες που ορίζονται από τη FIA και τη Formula 1 θα εξασφαλίσουν ότι δεν θα προκύψει ευρύτερος αντίκτυπος στη διεξαγωγή του GP το Σαββατοκύριακο».

Υπενθυμίζεται ότι ο Χάμιλτον με την κατάκτηση του 7ου πρωταθλήματος ισοφάρισε σε τίτλους τον σπουδαίο Μίκαελ Σουμάχερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι δεν θα αργήσει και η πώληση (ή συνιδιοκτησία) και μετανομασία της ομάδας. Ο Mazepin είναι απλά πολύ αργός... :(

https://www.haasf1team.com/news/nikita-mazepin-race-haas-f1-team

Επεξ/σία από topaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Μακαρι Hulk αλλα δεν το βλεπω πολυ πιθανο...Πραγματικα δεν ξερω ποιον μπορει να φερουν

George Russel για amg και hulk για williams

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...