Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, GeorgeR1_700 είπε

Καλησπέρα σας, υπάρχει τρόπος να καταλάβουμε σε ποια θέση θα μπει στον αυριανό αγώνα ο κάθε οδηγός? Πχ ο Hamilton στο FP1 βγήκε 1ος, στο FP2 βγήκε 6ος και στο σημερινό 1ος. Γνωρίζετε πως κάνουν τον υπολογισμό? Εκτός και αν ήδη το έχουν ανακοινώσει και απλά δεν μπόρεσα να το βρω...

Προφανώς ο άνθρωπος δεν ξέρει και μπερδεύεται

Είναι απλό FP1, 2, 3 είναι ελεύθερα δοκιμαστικά. Δεν έχουν σε τίποτα να κάνουν με την σειρά εκκίνησης

Το σημερινό , που είναι οι κατατακτήριες , καθορίζει την σειρά εκκίνησης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι μόνο ένα μήνα έχει που κόλλησα με την formula και μου είναι όλα καινούργιες ορολογίες. Κάπου διάβασα αυτό που είπα για τα FP αλλά προφανώς κατάλαβα λάθος. Εν τέλη το είχα δει και εγώ το ποια θέση θα έχει το κάθε μονοθέσιο αλλά νόμιζα πως ήταν απλά το FP 3, για αυτό έλεγα για μέσους όρους και ιστορίες...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το FP είναι το Free Practice, και είναι αυτό που λέει η λέξη, δηλαδή οι ομάδες δοκιμάζουν διάφορα πράγματα. Καλό είναι να μην κρίνουμε με βάση αυτούς τους χρόνους, γιατί άλλες ομάδες μπορεί να κάνουν προσομοίωση αγώνα, άλλες να κάνουν γρήγορους γύρους, άλλες έχουν περισσότερα, άλλες λιγότερα καύσιμα, κάποιες ομάδες πιθανώς να κρύβουν απόδοση, κτλ. Κανονικά είναι 3, αλλά αυτή τη φορά το 3ο ακυρώθηκε λόγω της βροχής. Τα Qualifications γίνονται τα Σάββατα και από εκεί βγαίνει η κατάταξη του αγώνα της Κυριακής..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, yiannis1991 είπε

Το FP είναι το Free Practice, και είναι αυτό που λέει η λέξη, δηλαδή οι ομάδες δοκιμάζουν διάφορα πράγματα. Καλό είναι να μην κρίνουμε με βάση αυτούς τους χρόνους, γιατί άλλες ομάδες μπορεί να κάνουν προσομοίωση αγώνα, άλλες να κάνουν γρήγορους γύρους, άλλες έχουν περισσότερα, άλλες λιγότερα καύσιμα, κάποιες ομάδες πιθανώς να κρύβουν απόδοση, κτλ. Κανονικά είναι 3, αλλά αυτή τη φορά το 3ο ακυρώθηκε λόγω της βροχής. Τα Qualifications γίνονται τα Σάββατα και από εκεί βγαίνει η κατάταξη του αγώνα της Κυριακής..

Ναι το κατάλαβα τώρα, απλά κατάλαβα λάθος από αυτό που διάβασα για το τι είναι τα fp. Το είδα και στα γρήγορα βέβαια για να είμαι ειλικρινής καθώς έτυχε να είναι απορία της στιγμής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως μπερδεύτηκες και από το γεγονός ότι το Qualification σήμερα ήταν στον "αέρα" λόγω καιρού, εάν δεν ήταν εφικτό να μεταφερθεί κάποια άλλη ώρα αργότερα (όπως και έγινε), ή το πρωί της Κυριακής πριν τον αγώνα, τότε η σειρά θα έβγαινε από τους χρόνους του FP2. 

Όμως το Qualification έγινε κανονικά, οπότε βγήκε η κατάταξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το άκουγα σήμερα από τους εκφωνητές της ΕΡΤ και σίγουρα έπαιξε και αυτό τον ρόλο του. Αλλά εφόσον ήταν fp δεν κάνανε απλά δοκιμές χωρίς να έχουν υπόψη πως αυτό θα κρίνει την τελική κατάταξη? 

Οπότε πως από αυτό θα τους έβαζαν σε αντίστοιχη θέση εκκίνησης? 

Επεξ/σία από GeorgeR1_700
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με βάση τα έως τώρα δεδομένα τι λέτε να πιστεύει ο Sainz που έτρεξε να υπογράψει στη Ferrari αφήνοντας την McLaren η οποία φέτος δείχνει (μέχρι τώρα επαναλαμβάνω) πως πλησιάζει στο να ξαναγίνει αυτή που ήταν πριν μια δεκαετία ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mclaren του χρόνου με το μοτέρ Mercedes και το δίδυμο που έχει κλείσει ( Ric - Norris ) τη βλέπω να πηγαίνει καλύτερα. Ίσως όχι για πρωτάθλημα αλλά πιστεύω θα κάνει καμία νίκη. Renault φαίνεται ότι θα τα παρατήσει και θα φορτσαρει για 22 με Alonso. 

Για Redbull δεν ξέρω, τους περίμενα καλύτερους φέτος και Ferrari πάει ακλαφτη όπως φαίνεται. 

Βλέπω Hamilton να ξεπερνάει Schumacher εύκολα όπως πάνε τα πράγματα, έπρεπε η FIA να αλλάξει κανόνες πιο νωρίς, 6 χρόνια σερί πρωταθλήματα Mercedes ( και πάει για εφτά - οχτώ ) είναι λίγο τραγικό. Ναι τα άξιζαν, αλλά και πάλι, δεν έχει υπάρξει από όσο ξέρω τέτοια κυριαρχία τόσα χρόνια χωρίς να προσπαθήσουν να την σπάσουν με αλλαγές στους κανονισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, bkran είπε

Βλέπω Hamilton να ξεπερνάει Schumacher εύκολα όπως πάνε τα πράγματα, έπρεπε η FIA να αλλάξει κανόνες πιο νωρίς, 6 χρόνια σερί πρωταθλήματα Mercedes ( και πάει για εφτά - οχτώ ) είναι λίγο τραγικό. Ναι τα άξιζαν, αλλά και πάλι, δεν έχει υπάρξει από όσο ξέρω τέτοια κυριαρχία τόσα χρόνια χωρίς να προσπαθήσουν να την σπάσουν με αλλαγές στους κανονισμούς.

Υπάρχει λόγος που τους λένε MAFIA :)

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να πάει ακόμα καλύτερα η McLaren. Κρίμα που είχε τις περιπέτειες με τους κινητήρες τόσα χρόνια.

57 λεπτά πριν, bkran είπε

Βλέπω Hamilton να ξεπερνάει Schumacher εύκολα όπως πάνε τα πράγματα, έπρεπε η FIA να αλλάξει κανόνες πιο νωρίς, 6 χρόνια σερί πρωταθλήματα Mercedes ( και πάει για εφτά - οχτώ ) είναι λίγο τραγικό. Ναι τα άξιζαν, αλλά και πάλι, δεν έχει υπάρξει από όσο ξέρω τέτοια κυριαρχία τόσα χρόνια χωρίς να προσπαθήσουν να την σπάσουν με αλλαγές στους κανονισμούς.

Δεν έχει ξαναυπάρξει ποτέ, ακόμα και στα 6 συνεχόμενα της Ferrari υπήρχε πολύ διαφορετική εικόνα και διάθεση να ανακατευτεί η τράπουλα με τους κανονισμούς.

Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δε μπαίνουν νέοι κατασκευαστές.

Δείτε ποσοστά επί των max βαθμών που μάζεψαν.

To 1999 της Ferrari που λείπει είναι 50% με 6 νίκες, 3 pole & 3 1-2 σε 16 GP.

fer.png.f5f0505f2f830c32fd7b4030646b17b0.png

 

Merc.png.a266c011c7462c9643a81ff28b571b6e.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, zanskou είπε

με βάση τα έως τώρα δεδομένα τι λέτε να πιστεύει ο Sainz που έτρεξε να υπογράψει στη Ferrari αφήνοντας την McLaren η οποία φέτος δείχνει (μέχρι τώρα επαναλαμβάνω) πως πλησιάζει στο να ξαναγίνει αυτή που ήταν πριν μια δεκαετία ;

Είναι πολύ νωρίς για να κριθεί κάτι τέτοιο... Και δεν νομίζω ότι ένας οδηγός μπορεί να αρνηθεί να πάει στην Ferrari ανά πάσα ώρα και στιγμή 

Επεξ/σία από Αλεξανδρος A.92
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι ειχα ξεχασει οτι απο του χρονου θα εχει κινητηρες Μερσεντες η McLaren! Ετσι, ναι, βαζει γερα θεμελια για κατι καλο μελλοντικα!!!

Η Φερραρι ειναι Φερραρι ο,τι και να λεμε. Αν «φτιαξουν» ενα σωστο staff θα επανελθει δριμυτερη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Αν «φτιαξουν» ενα σωστο staff θα επανελθει δριμυτερη.

Easier said than done..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσο διάβασα για τον εκλερ σήμερα η πολυαγαπημένη μου Williams με την οδηγάρα ξεκινάει 11η. Άντε μια βροχή ρε σήμερα μπας και πάρουμε κανέναν βαθμό λέμε!!!! Εκείνος ο φετελ αν βρέξει δεν παίζει να τερματίσει. Φευγάτος στο μυαλό του ήδη είναι. Απορώ με τον τρόπο που διαχειρίζονται εκεί στην σκουντερία τα πράγματα, αυτόν τον μπινότο πόσο ακόμη θα τον κρατήσουν επικεφαλή; Περίγελος έχουν γίνει ως τώρα φέτος, μεγαλύτερη πτώση από ομάδα με τέτοια οικονομική επιφάνεια τα τελευταία χρόνια δεν νομίζω να έχουμε δει.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...