Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2020


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, tommy^ είπε

Ε όχι και πουθενας ο Λεκλερ σε σχέση με τον Μαξ.

Πέρσι ξεπαστρεψε 4κις πρωταθλητή στην πρώτη του χρονιά στα ίσια με το ίδιο αυτοκίνητο.

Ο Μαξ από την άλλη πέρα από τον Ρικιαρντο που τα βρήκε μπαστούνια, δεν είχε άλλον teammate μεγάλης κλάσης. Δε λέω ότι είναι μέτριος ο Μαξ, ταλενταρα είναι, αλλά τον βάζω στο ίδιο επίπεδο με τον Σαρλ πανω-κατω.

Καταρχάς διόρθωσα την ατάκα μου και είπα ότι ο Λεκ έχει το μισο ταλέντο του Μαξ. 

Τώρα ως αναφορά πέρσι τι έκανε ο Λεκ, εγώ βλέπω ότι μέχρι τον 8ο γύρο ο Σεμπ είχε καλύτερη απόδοση από τον Μονεγάσκο, όπου και μετά έπεσε στα τάρταρα η ψυχολογία του. Εγώ εικάζω ότι κατάλαβε ότι πάει για έξοδο ή είδε συμπεριφορές στην ομάδα που δεν του άξιζαν. Είναι πιο βαθύ το θέμα από ένα απλό "ξεπάστρεψε" επειδή είναι οδηγάρα και ο άλλος ξέχασε να οδηγεί.

Ως αναφορά το ποιον teammate είχε ο Μαξ και γενικότερα για όλους τους οδηγούς / ομάδες, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το οδηγικό ταλέντο με τον teammate σου. Άλλα πράγματα βλέπω στον Μαξ και τα ανέφερα σε άλλο post, πράγματα που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν τα έχει ο Λεκ, εξού και λέω ότι ο τελευταίος έχει το μισο ταλέντο του Ολλανδού...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ξέρει κανείς τα penalty points για το Styrian gp;

Πήρε κανά δίποντο ο Leclerc;

Οχι, δεν εδωσαν ποινη παρολο που ηταν προφανης η ευθυνη του Leclerc γιατι και καλα αντιμετωπιζουν πιο χαλαρα τις επαφες μεταξυ teammate.

Το 2016 βεβαια που ειχαμε στην Αυστρια επαφη των 2 Mercedes, μια χαρα εδωσαν ποινη και penalty points στον Rosberg.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, topaz είπε

Καταρχάς διόρθωσα την ατάκα μου και είπα ότι ο Λεκ έχει το μισο ταλέντο του Μαξ. 

Τώρα ως αναφορά πέρσι τι έκανε ο Λεκ, εγώ βλέπω ότι μέχρι τον 8ο γύρο ο Σεμπ είχε καλύτερη απόδοση από τον Μονεγάσκο, όπου και μετά έπεσε στα τάρταρα η ψυχολογία του. Εγώ εικάζω ότι κατάλαβε ότι πάει για έξοδο ή είδε συμπεριφορές στην ομάδα που δεν του άξιζαν. Είναι πιο βαθύ το θέμα από ένα απλό "ξεπάστρεψε" επειδή είναι οδηγάρα και ο άλλος ξέχασε να οδηγεί.

Ως αναφορά το ποιον teammate είχε ο Μαξ και γενικότερα για όλους τους οδηγούς / ομάδες, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το οδηγικό ταλέντο με τον teammate σου. Άλλα πράγματα βλέπω στον Μαξ και τα ανέφερα σε άλλο post, πράγματα που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν τα έχει ο Λεκ, εξού και λέω ότι ο τελευταίος έχει το μισο ταλέντο του Ολλανδού...

 «ο ενας εχει το μισό ταλέντο του άλλου»...

(και αυτή ειναι η «διορθωμένη» εκδοχή 😊 )

Μισό λεπτό να φέρω το ...ταλεντόμετρο, να δούμε τι ισχυει και τι όχι απο αυτά που λες.

😆

Ελπιζω να το καταλαβαίνεις ότι εχεις ξεκινήσει μια σύγκριση η οποία δεν εχει νόημα επειδή οι απόψεις ειναι υποκειμενικές. Κανείς δεν νοιάζεται στην πραγματικότητα για το τι πιστεύει ο άλλος για οποιονδήποτε.
 

Όποτε imo δεν εχει νόημα να συνεχιστεί τέτοια κουβέντα και να προσπαθεί ο ενας να πείσει τον άλλον ότι εχει δίκιο. Αυτό το λέω για ευνόητους λόγους...

Spoiler

 

Αν τέλος πάντων πραγματικά καίγεσαι να συζήτησε ις την άποψη σου περι του ποιον θεωρείς καλύτερο «μαξ η λεκλερκ», άνοιξε ένα νέο θέμα να έρθουν όσοι ενδιαφέρονται. Έτσι θα διαπιστώσεις κιόλας αν ενδιαφέρεται κανείς για το θέμα που θίγεις η όχι. 
 

Εκτος βέβαια αν θελεις να δυναμιτίσεις κανα thread κ το λέω επειδή ακολουθείς (ισως άθελα σου) ένα μοτίβο που έχω δει άπειρες φορές οπότε...
 

Τα ίδια θα έλεγα βέβαια και αν καποιος επέμενε σε γενικόλογες συγκρίσεις με την αντίστροφη άποψη 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το 2016 και μετά όσα ενδοοικογενειακά περιστατικά κοίταξα δεν έδιναν πόντους ποινής, εκτός από όταν το "θύμα" ήταν ο Ham.

Περιστατικά Perez-Ocon, Lec-Vet, Max-Ric. 

Ο Rosberg χτύπησε με τον Ham και πήρε.. Ο Ham πάντως δεν είχε πάρει σε προηγούμενο με τον Rosberg.

Πέρα από τα  Merc/Ham που αντιμετωπίζονται διαφορετικά, που προφανώς δε με βρίσκει σύμφωνο διαφωνώ και γενικά να αντιμετωπίζονται πιο "ελαφριά" τα περιστατικά που το "θύμα" είναι teamate.

Btw ο Rosberg είχε πάρει και 10s ποινή στη Μαλαισία για επαφή με τον Kimi.

49 λεπτά πριν, topaz είπε

Ως αναφορά το ποιον teammate είχε ο Μαξ και γενικότερα για όλους τους οδηγούς / ομάδες, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το οδηγικό ταλέντο με τον teammate σου. 

Ο teamate είναι διαχρονικά το πρώτο μέτρο σύγκρισης για τον απλό λόγο ότι έχουν το ίδιο (εκτός άμα συντρέχουν ιδιαίτερες συνθήκες) μονοθέσιο.

Κατά τα άλλα συμφωνώ με τον @TheGrisGrisMan δεν έχει πολύ νόημα η οποιαδήποτε σύγκριση.

Ειδικά δε, φράσεις "μισό ταλέντο" ή "πουθενάς" είναι εκτός πραγματικότητας.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Από το 2016 και μετά όσα ενδοοικογενειακά περιστατικά κοίταξα δεν έδιναν πόντους ποινής, εκτός από όταν το "θύμα" ήταν ο Ham.

Περιστατικά Perez-Ocon, Lec-Vet, Max-Ric. 

Ο Rosberg χτύπησε με τον Ham και πήρε.. Ο Ham πάντως δεν είχε πάρει σε προηγούμενο με τον Rosberg.

Πέρα από τα  Merc/Ham που αντιμετωπίζονται διαφορετικά, που προφανώς δε με βρίσκει σύμφωνο διαφωνώ και γενικά να αντιμετωπίζονται πιο "ελαφριά" τα περιστατικά που το "θύμα" είναι teamate.

Τα περισσοτερα απο αυτα θεωρηθηκαν racing incidents, δηλαδη δεν εφταιγε καποιος οδηγος κατα κυριο λογο οπως εγινε στην περιπτωση Rosberg/Ham Αυστρια ή στην περιπτωση Leclerc/Vettel προχθες. 
Βεβαια, οταν το 2014 ο Rosb ειχε τρακαρει και εσκασε το πισω ελαστικο του Ham στο Σπα, ο Rosberg την γλυτωσε την ποινη. Ισως να το θεωρησαν και αυτο racing incident.

Οτι ο Ham αντιμετωπιζεται διαφορετικα ειναι γεγονος, ειναι μαζι με τον Κιμι οι πιο καθαροι οδηγοι, αλλα παρολα αυτα ο Χαμ εχει φαει αρκετες ποινες.

Στην αλλη ακρη ειναι ο Ferrari/Vettel που τα τελευταια 3 χρονια παιζει συγκρουομενα, αλλα τις μισες φορες τις γλυτωνει ή παιρνει ποινη-χαδι(Baku κλπ) .

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόψεις εκφράζουμε παίδες, ούτε να χαλάσω το thread θέλω ούτε να πείσω κανέναν ότι ο Verstappen είναι καλύτερος από τον Leclerc. Εγώ λέω ότι ο Lec έχει το μισό ταλέντο του Ver, κάποιος άλλος λέει το αντίθετο και άλλος λεει δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις.

Συνεχίζουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, topaz είπε

Απόψεις εκφράζουμε παίδες, ούτε να χαλάσω το thread θέλω ούτε να πείσω κανέναν ότι ο Verstappen είναι καλύτερος από τον Leclerc. Εγώ λέω ότι ο Lec έχει το μισό ταλέντο του Ver, κάποιος άλλος λέει το αντίθετο και άλλος λεει δεν έχουν νόημα οι συγκρίσεις.

Συνεχίζουμε.

 

10 λεπτά πριν, dkstopo είπε

o verstapen θα γινει πρωταθλητης για τον lecler δεν ειμαι αισιοδοξος

 

O Leclerc ειναι ταχυτατος και σε ενα καλο μονοθεσιο θα χτυπησει το πρωταθλημα. Το θεμα ειναι αν θα μπορεσει να κανει το κατι παραπανω, δηλαδη να κυνηγαει πρωταθληματα με αισθητα χειροτερο μονοθεσιο(βλεπε Αλονσο με Φερραρι 2010 και 2012 οπου ο Vettel το πηρε με ανωτερο μονοθεσιο με την ψυχη στο στομα) ή να κανει dominate με παρομοιας δυναμικοτητας μονοθεσια οπως εκανε ο Hamilton 2017, 2018 οπου αφησε τους οδηγους της Φερραρι αισθητα πισω και κλειδωσε το πρωταθλημα πολυ νωρις.
Ομως, ειναι μολις η 3η του χρονια στην F1, οποτε θεωρω πως εχει μεγαλα περιθωρια βελτιωσης.


Το αλλο θεμα ειναι οτι η Φερραρι απο του χρονου θα εχει Leclerc/Sainz, οπου δεν ειμαι πεπεισμενος οτι ο Sainz(που σε ταχυτητα τρωει ξυλο απο τον Norris) θα ειναι πιο γρηγορος απο τον Vettel.
Γενικοτερα η Φερραρι δεν φαινεται σε καλο δρομο, ερχονται και αλλαγες σε management λογικα σε μερικυος αγωνες, οποτε μονο με θαυμα τους βλεπω δυνατους το 2022. Το 2021 το εχω ξεγραμμενο, αλλα οπως ειχε πει και ο Verstappen:
Verstappen on Ferrari struggles: That's what happens when you stop cheating!

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To ότι επιτέλους δίνονται ποινές και στον Ham για παραβάσεις που έχει κάνει δεν αναιρεί το γεγονός ότι δεν αγγιζόταν για χρόνια.

Α o Kimi έχει διαφορετική αντιμετώπιση επειδή είναι καθαρός.. O Kimi λοιπόν είχε πάρει 10s  στο Sylverstone το 2018 για εμπλοκή με τον Ham (χωρίς τη καταστροφή του  Ham - έπεσε τελευταίος αλλά συνέχισε κάνοντας ταχύτερους γύρους). Ο Kimi είναι καθαρός, δεν έχει διαφορετική αντιμέτωπιση όμως. Και δεν πρέπει να έχει.

 Ο Ham 2 φορές έχει καταστρέψει τον Albon και έχει πάρει 5s.  

Racing incidents με τον Rosberg δεν ήταν. Απλά η αντιμετώπιση είναι έκανε αυτό (caused a collision) αλλά ( δικαιολογία/ελαφρυντικά) ενώ στον ανταγωνισμό πάει έκανε αυτό-->ποινή.

O Ham έχει γλυτώσει ποινή επειδή το παραδέχτηκε (Γερμανία 2018)!!

Ο Vettel πήρε τη μεγαλύτερη inrace ποινή στο Baku και γενικά τσιμπά τις ποινές του.

Τι κόλλημα είναι αυτό με τον Vettel...  :P

O Ham για χρόνια ήταν στο απόλυτο απυρόβλητο. Τουλάχιστον αυτό έχει βελτιωθεί.

Μη μπαίνουμε σε φαύλους και χιλιοειπωμένους κύκλους.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, topaz είπε

Καταρχάς διόρθωσα την ατάκα μου και είπα ότι ο Λεκ έχει το μισο ταλέντο του Μαξ. 

Τώρα ως αναφορά πέρσι τι έκανε ο Λεκ, εγώ βλέπω ότι μέχρι τον 8ο γύρο ο Σεμπ είχε καλύτερη απόδοση από τον Μονεγάσκο, όπου και μετά έπεσε στα τάρταρα η ψυχολογία του. Εγώ εικάζω ότι κατάλαβε ότι πάει για έξοδο ή είδε συμπεριφορές στην ομάδα που δεν του άξιζαν. Είναι πιο βαθύ το θέμα από ένα απλό "ξεπάστρεψε" επειδή είναι οδηγάρα και ο άλλος ξέχασε να οδηγεί.

Ως αναφορά το ποιον teammate είχε ο Μαξ και γενικότερα για όλους τους οδηγούς / ομάδες, αδυνατώ να καταλάβω τι σχέση έχει το οδηγικό ταλέντο με τον teammate σου. Άλλα πράγματα βλέπω στον Μαξ και τα ανέφερα σε άλλο post, πράγματα που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν τα έχει ο Λεκ, εξού και λέω ότι ο τελευταίος έχει το μισο ταλέντο του Ολλανδού...

Αυτα που ειδες μαλλον μονο εσυ τα ειδες! Ξεχνας οτι θα κερδιζε ο Λεκλερκ σε εναν απο τους πρωτους αγωνες αλλα επαθε μηχανικη ζημια και τερματισε πισω.

Ξεχνας οτι κανα 2 φορες με τραγικες στρατηγικες (=team orders) εκανε πισω για να περασει ο Σεμπ και επειδη στο τελος ξυριζουν τον γαμπρο, ολοι ειδαμε ποσους ποντους μαζεψε ο ενας και ποσους ο αλλος.

Τα περι ψυχολογιας του Σεμπ, καλα τα λες, αλλα ειναι  μερος του ταλεντου το πόσο αντεχεις ή επηραζεσαι.

Το οδηγικο σου ταλεντο το αποδεικνυεις ΠΡΩΤΑ στην ενδοεταιρικη μαχη με τον teammate σου. Εκει λοιπον αποδεικνυεις αν εισαι οντως εξαιρετικος οδηγος ή απλα εχεις καλο αμαξι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Α o Kimi έχει διαφορετική αντιμετώπιση επειδή είναι καθαρός.. O Kimi λοιπόν είχε πάρει 10s  στο Sylverstone το 2018 για εμπλοκή με τον Ham (χωρίς τη καταστροφή του  Ham - έπεσε τελευταίος αλλά συνέχισε κάνοντας ταχύτερους γύρους).
...

Ο Vettel πήρε τη μεγαλύτερη inrace ποινή στο Baku και γενικά τσιμπά τις ποινές του.

Aπο τα παραπανω, ειναι προφανη ποια ειναι τα κριτηρια σου.

Να μου πεις, εδω περυσι διαβαζαμε για την κακια FIA που κανει το χαρι της Μερσεντες που απλα ελεγχειτον κινητηρα της Ferrari, αλλα φετος δεν διαβαζουμε τιποτα για την μυστικη συμφωναι Fia/Ferrari και τις κυρωσεις.
Καποτε εγραφες ανακριβειες περι ''limited illegality' για τις καθολα νομιμες ζαντες της Mercedes.

Δυο μετρα και δυο σταθμα, αλλα οπως ειπες:

20 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Μη μπαίνουμε σε φαύλους και χιλιοειπωμένους κύκλους.

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπότε όπως καταλαβαίνουμε από τις κοπτοραπτικές:

Πέφτεις τελευταίος χωρίς ζημιά > πέφτεις τελευταίος με ζημιά και εγκαταλείπεις.

Όπως επίσης και το να έχεις μέχρι και 1s ταχύτερο μονοθέσιο από τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι τα μονοθέσια είναι παρόμοιας δυναμικότητας(Merc 2017)!

Ο Vettel στον Καναδά πήρε ποινή με αιτιολογία ότι κουνήθηκε σε 1 frame το κεφάλι του.

Αλλά ναι ξέρω ο Vettel στο Baku..

 

par.gif.ef12b61f2f571a66cd74d4b101ee2b6b.gif

Επεξ/σία από Diinekis21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Οπότε όπως καταλαβαίνουμε από τις κοπτοραπτικές:

Πέφτεις τελευταίος χωρίς ζημιά > πέφτεις τελευταίος με ζημιά και εγκαταλείπεις.

Όπως επίσης και το να έχεις μέχρι και 1s ταχύτερο μονοθέσιο από τον ανταγωνισμό σημαίνει ότι τα μονοθέσια είναι παρόμοιας δυναμικότητας(Merc 2017)!

Ο Vettel στον Καναδά πήρε ποινή με αιτιολογία ότι κουνήθηκε σε 1 frame το κεφάλι του.

Αλλά ναι ξέρω ο Vettel στο Baku..

par.gif.ef12b61f2f571a66cd74d4b101ee2b6b.gif

Eκτος απο ολες τις παραπανω μαζεμενες ανακριβειες που εγραψες, ξεχασες να αναφερεις την αλλη αγαπημενη σου ανακριβεια περι ''limited illegality' για τις καθολα νομιμες ζαντες της Mercedes.
Εκανες ομως ξανα αβαβα την μυστικη συμφωνια Fia/Ferrari και τις κυρωσεις, οποτε τουλαχιστον σε αυτο εμεινες σταθερος.

Δυο μετρα και δυο σταθμα.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Κάθε άλλο.

Συνεχίζεις όπως σε όλα τα topic προσπαθώντας να  τα δυναμιτίσεις.

Σε αυτό είσαι μόνος.

Καθε αλλο.  Αλλωστε εσυ εισαι που στο παρελθον κατεφευγες σε προσωπικους χαρακτηρισμους και σβηνοντουσαν τα μηνυματα, αλλα δεν εγινε τιποτα, οπως μπορει ο καθενας.

Συζητηση κανουμε και συζηταμε πχ για το πως βλεπει ο καθενας διαφορες αποφασεις της FIA. Εσυ πχ δεν θελεις καθολου να αναφερθεις(για προφανεις λογους) στην μυστικη συμφωνια Φια/Φερραρι και τις κυρωσεις, παρολο που περυσι εγραφες για την κακια Φια που θελει να ελεγξει τον κινητηρα της Φερραρι ή λιγο πιο παλια εγραψες για ''limited illegality' για τις καθολα νομιμες ζαντες της Mercedes.
Ή για το οριακο racing incident στον προηγουμενο αγωνα μεταξυ Albon/Ham που τελικως δωθηκε μαλλον αυστηρη ποινη στον Χαμ(εχουμε δει παρομοια περιστατικα χωρις ποινη), εσυ θεωρεις οτι ηταν λιγη.

Σε αυτα εισαι μονος.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...