Προς το περιεχόμενο

Η Sony αδυνατεί να καλύψει τη ζήτηση σε αισθητήρες για κάμερες κινητών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Να βγάζεις του καλύτερους αισθητήρες, να είσαι κορυφή στις πωλήσεις τους και να μην μπορείς να βγάλεις κινητό της προκοπής...

Ισως να μην θελει.Γιατι εαν τα κινητα της βγαζουν τις  καλυτερες φωτο, ισως χασει πελατες, γιατι τοτε ισως σκεφτουν οτι τα καλυτερα τα κραταει για τον εαυτο της.

Επεξ/σία από toyo73
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, aris1986 είπε

Η Sony επρεπε να βγαλει δικο της λειτουργικο απο παλια. 

Ειχε καλο ποσοστο στην αγορα τοτε. Το οτι πηγε στο android "τεμπελια" το κοβω, νομιζε οτι θα στρωθει ο δρομος με ροδοπεταλα γι αυτο δεν προκοψε εν τελη.

Ολοι android EXOYNE χρυση μου...

Τουλαχιστον γινε το μονοπωλειο στους αισθητηρες και να εισαι ο σκηνοθετης απο πισω αν δεν μπορεις να εισαι ο πρωταγωνιστης...

Νομίζω σε όλους μας είναι γνωστή η ιστορία της Nokia που όχι απλά είχε καλό ποσοστό τότε, αλλά ήταν η Νο1 για πάνω από 10ετία. Μαζί με RIM (blackberry) και προφανώς Apple, ήταν η μόνη που αντιστεκόταν στο Android και είδαμε τα αποτελέσματα...

13 λεπτά πριν, toyo73 είπε

Ισως να μην θελει.Γιατι εαν τα κινητα της βγαζουν τις  καλυτερες φωτο, ισως χασει πελατες, γιατι τοτε ισως σκεφτουν οτι τα καλυτερα τα κραταει για τον εαυτο της.

Δεν θέλει, ώστε να πουλάει τις κάμερες που είναι αξιόλογες και δυνατός παίκτης εκεί. Αλλά προφανώς θυσιάζει το τμήμα κινητής για να κρατήσει τις κάμερες...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητάρες βγάζει παιδιά η Sony ακόμη. Το ότι βγάζει στο αυτόματο ένα τικ χειρότερη φώτο αυτό δεν το κάνει μπακατέλα.... Δεν ειναι μονο κάμερα το κινητό. 

Τώρα για πιο λόγο δεν φτιάχνει και ένα κορυφαίο λογισμικό για τις κάμερες της δεν το καταλαβαίνω. Δεν νομίζω πως δεν μπορεί. Κάτι άλλο πρέπει να  παίζει....Δηλαδή είναι σαν η samsung να δίνει οθόνες αλλά στα δικά της να έχει κατώτερες. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλαρωστε ολοι με την σονυ..κατευθειαν να την κραξετε! εχετε ποτε σας αγορασει ναυαρχιδα σονυ και σας βγηκε σκαρτη; ειχα απο iphone samsung(και εννοω note) ειχα σονυ και εχω παραμεινει σε αυτην!! σε ποιοτητα δεν την φτανει κανενας μονο η apple οποτε αφηστε τα κομπλεξικα σχολια!! για την σονυ λετε τοσα χρονια οι αλλες εταιριες στις φωτογραφιες δεν σας πειραζουν δηλαδη που αμα δεν ηταν η huawei να αλλαξει τα δεδομενα ολα τα κινητα θα ειχαν την ιδια χαλια φωτογραφικη!! μην γελιομαστε αμα η σονυ βαλει καμερες απο τις φωτογραφικες να δω τι θα βρειτε να λετε μετα..για τα χιλιαρικα της απλ με καμερα για γελια ουτε λογος ε; αποκτηστε αποψη καποιοι!!!!!!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, arsenal95 είπε

χαλαρωστε ολοι με την σονυ..κατευθειαν να την κραξετε! εχετε ποτε σας αγορασει ναυαρχιδα σονυ και σας βγηκε σκαρτη; ειχα απο iphone samsung(και εννοω note) ειχα σονυ και εχω παραμεινει σε αυτην!! σε ποιοτητα δεν την φτανει κανενας μονο η apple οποτε αφηστε τα κομπλεξικα σχολια!! για την σονυ λετε τοσα χρονια οι αλλες εταιριες στις φωτογραφιες δεν σας πειραζουν δηλαδη που αμα δεν ηταν η huawei να αλλαξει τα δεδομενα ολα τα κινητα θα ειχαν την ιδια χαλια φωτογραφικη!! μην γελιομαστε αμα η σονυ βαλει καμερες απο τις φωτογραφικες να δω τι θα βρειτε να λετε μετα..για τα χιλιαρικα της απλ με καμερα για γελια ουτε λογος ε; αποκτηστε αποψη καποιοι!!!!!!

Όλα καλά τα λες και εγώ Sony έχω και συμφωνώ για το θέμα της πιιοτητας. Στο μόνο που διαφωνώ είναι για την κάμερα της Apple που λες. Μαζί με τα pixel έχουν την καλύτερη κάμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πολλα πραματα εχουν ζητηση και δεν μπορουν να την καλυψουν. αυτο σημαινει οτι ο πολιτισμος συνεχαει να προοδευει 😎

Επεξ/σία από pcos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Να βγάζεις του καλύτερους αισθητήρες, να είσαι κορυφή στις πωλήσεις τους και να μην μπορείς να βγάλεις κινητό της προκοπής...

Έχει να παράγει τόσους πολλούς που για τα κινητά της δεν την φτάνουν και βάζει ότι περισσέψει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, toyo73 είπε

Ισως να μην θελει.Γιατι εαν τα κινητα της βγαζουν τις  καλυτερες φωτο, ισως χασει πελατες, γιατι τοτε ισως σκεφτουν οτι τα καλυτερα τα κραταει για τον εαυτο της.

Αυτό το επιχείρημα δεν έχει καμία απολύτως λογική

Απλά δεν έχουν οργανωθεί σωστά ώστε να έχουν σωστό λογισμικό, ίσα ίσα η καλύτερη διαφήμιση είναι να βγάζεις εσύ τις καλύτερες φωτογραφίες 

Βέβαια από τη στιγμή που οι αισθητήρες της υπάρχουν σε συσκευές με τιμή χώμα εμένα προσωπικά δε με χαλάει

1 ώρα πριν, arsenal95 είπε

μην γελιομαστε αμα η σονυ βαλει καμερες απο τις φωτογραφικες να δω τι θα βρειτε να λετε μετα..για τα χιλιαρικα της απλ με καμερα για γελια ουτε λογος ε; αποκτηστε αποψη καποιοι!!!!!!

Γιατί δεν το κάνει; Ποιος την εμποδίζει;

Απλά δεν ενδιαφέρεται αρκετά για το τμήμα των κινητών, τεχνογνωσία προφανώς έχει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Koukoz είπε

Ρε παιδιά είναι "συγγνώμη" όχι "συγνώμη"... 

Επειδή το "συγγνώμη" ακούγεται σαν να το λέει αλλοδαπός που δεν ξέρει ελληνικά, μην απορήσεις καθόλου αν χαθεί τελείως. Ναι το σωστό είναι συγγνώμη για να φαίνεται και η προέλευση της λέξης και ελπίζω στο γραπτό λόγο να μην χαθεί ποτέ.

2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Όλα καλά τα λες και εγώ Sony έχω και συμφωνώ για το θέμα της πιιοτητας. Στο μόνο που διαφωνώ είναι για την κάμερα της Apple που λες. Μαζί με τα pixel έχουν την καλύτερη κάμερα. 

Στην καλύτερα κάμερα θα διαφωνήσω. Έχει μακράν το καλύτερο και πιο fluid UI για κάμερα όμως. Σε αυτά είναι μανούλα η Apple.

3 ώρες πριν, arsenal95 είπε

χαλαρωστε ολοι με την σονυ..κατευθειαν να την κραξετε! εχετε ποτε σας αγορασει ναυαρχιδα σονυ και σας βγηκε σκαρτη; ειχα απο iphone samsung(και εννοω note) ειχα σονυ και εχω παραμεινει σε αυτην!! σε ποιοτητα δεν την φτανει κανενας μονο η apple οποτε αφηστε τα κομπλεξικα σχολια!! για την σονυ λετε τοσα χρονια οι αλλες εταιριες στις φωτογραφιες δεν σας πειραζουν δηλαδη που αμα δεν ηταν η huawei να αλλαξει τα δεδομενα ολα τα κινητα θα ειχαν την ιδια χαλια φωτογραφικη!! μην γελιομαστε αμα η σονυ βαλει καμερες απο τις φωτογραφικες να δω τι θα βρειτε να λετε μετα..για τα χιλιαρικα της απλ με καμερα για γελια ουτε λογος ε; αποκτηστε αποψη καποιοι!!!!!!

Και όμως φίλε μου δεν είναι έτσι. Καταρχήν, επειδή είσαι πολύ "επιθετικός", σίγουρα δεν θέλουν οι άλλοι χαλάρωση που τοποθετήθηκαν με περισσότερη μετριοπάθεια ή αστεϊσμό. Έχω διαβάσει για ποιο λόγο η Sony δεν έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητά και αυτά που θα σου πω τα έχει πει η ίδια η Sony. Η τεχνογνωσία υπάρχει και ανήκει στο τμήμα φωτογραφικών μηχανών. Δεν υπήρχε σχεδόν καμία συνεργασία με το mobile τμήμα. Και δεν ήταν τυχαίο αυτό. Υπήρχε ξεκάθαρη πολιτική να μην μεταφερθεί λογισμικό και πατέντες στα τηλέφωνα για να μην απειληθεί το τμήμα με τις κάμερες. Θα πρόσεξες ο,τι μιλάω στον αόριστο. Είχα διαβάσει λοιπόν ο,τι αυτό θα άλλαζε πριν 1-2 χρόνια περίπου. Ο,τι θα υπάρξει συνεργασία ώστε η Sony να γίνει πρώτη σε κάμερες στα τηλέφωνα. Όμως ακόμη δεν έχω δει κάτι, ένα αποτέλεσμα. Αυτό λέμε λοιπόν, κρίμα. Αλλά ελπίζουμε να αλλάξει....

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 12:11 ΜΜ, jack124 είπε

Συμφωνώ μια χαρά μπορεί.. Έβγαζε κινητάρες , απλα δεν προσπαθεί ειδικά στα mid range κινητα 

δουλεουνε σε βαρδιες οι ανθρωποι με διαλειμα βαση νομου και φαγητο και πληρωνονται υπερωριες και οτι προβλεπει ο νομος. ζουνε ετσι και δεν φτιαχουν σταφιδες και τεροπιτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sony είναι εμφανώς πρώτη στον τομέα και σε μερίδιο και μπράβο που τα κατάφερε αλλά δεν ήταν πάντα έτσι ούτε θα είναι πάντα έτσι καθώς το μερίδιο θα έλξει ανταγωνιστές. 

Και αυτό συμβαίνει ήδη σήμερα καθώς ο "καλύτερος" αισθητήρας σήμερα και ένα βήμα μπροστά (όχι σπουδαίο αλλά μπροστά) ανήκει στην Samsung (o περίφημος 108mp). Η οποία βέβαια και παλαιότερα είχε παρουσία με αξιόλογες επιδόσεις αλλά δεν ασχολήθηκε να παρέχει στην μάζα των άλλων εταιριών την τεχνολογία της. Τώρα όμως σιγά σιγά τα πράγματα αλλάζουν. 

Άλλοι παίχτες είναι η omnivision με  όχι τόσο καλούς αισθητήρες σε σχέση με τον ανταγωνισμό που όμως αρκετοί βρίσκουν ξανά το δρόμο τους σε κινητά κυρίως σε selfοκάμερες και δευτεροτρίτες κάμερες των σύγχρονων κινητών. 

Η πλάκα είναι πως για πολλά χρόνια ο καλύτερο αισθητήρας (κατά τη γνώμη πολλών) αυτός του nokia 808 των 41mp ανήκε στην Toshiba (!) η οποία μετά από αυτόν έκανε μερικές ακόμα άστοχες επιλογές (κάτι htc αν θυμάμαι) και.. εξαφανίστηκε. Πάντως αυτός των 41mp είναι πολύ κρίμα που δεν βρήκε τον δρόμο του και σε android κινητά. 

Τέλος είναι απορίας άξιο γιατί κατασκευαστές αισθητήρων σε DSLR/ML όπως η Canon που βγάζει δικούς της αισθητήρες δεν ασχολείται με κινητά. Με κύρια εξήγηση ότι δεν τα καταφέρνει τελικά απέναντι στη sony και αφού δεν μπορεί να την ξεπεράσει στο ίδιο κόστος προτιμά να απέχει (βέβαια μόλις φέτος την "ξεπέρασε" κάπως στις APS-C με τον νέο 32mp της m6_mark2 αλλα της πήρε χρόνια και δεν είδαμε την sony να απαντά που στη κατηγορία αυτή συνεχίζει να βελτιώνει ένα αισθητήρα του 2014 των 24mp). 

Και σαν υστερόγραφο.. Αυτή η panasonic τι κάνει; Κάποτε έπαιζε καλή μπάλα στις φωτογραφικές (αισθητήρες για 4:3). Σήμερα αγοράζει και αυτή.. sony.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@keysmith  Γιατι είναι καλύτερος ο icocell της sammy φιλε;

Απο που προκύπτει;

Απο τα 108 που δε μπορούν να πάρουν φως σε κάτι λιγότερο απο ντάλα μεσημέρι;

Pixel binning και οι smartphone χρήστες να την μπαίνουν στους ανθρώπους με κάμερες!!!!

Εναν 12αρι με μέγεθος σαν του 108αρι μπορεί να βγάλει κάποιος;

Εναν ωραίο αρχοντικό 12αρι να αποδίδει και να μη χρειάζεται συνέχεια να ζωγραφίζει το software την τάχα μου λεπτομέρεια!!!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...