Προς το περιεχόμενο

Η Sony αδυνατεί να καλύψει τη ζήτηση σε αισθητήρες για κάμερες κινητών


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς υστερεί στην αυτονομία μπαταρίας και λίγο στο software της κάμερας, επίσης δεν επιτρέπει την εγκατάσταση της Gcam που θα ισορροπούσε την κατάσταση.Απο το XZ2 και μετά αφαίρεσε την θύρα 3.5mm.Χάνει και στο design λόγω bezels.

Ομως έχει γρήγορο, "ελαφρύ", smoothness UI καλή διαχείριση αυτονομίας και της Ram, χωρίς να κάνουν refresh οι εφαρμογές.Δεν υπάρχει lag η overheat.Σωστά κύρια updates και security patches χωρίς bugs.

"Δυνατά" Cpu+Gpu, καλές οθόνες, IP68, καλή κατασκευή, πολύ καλό βίντεο με σωστή ηχογράφηση, καλό ακουστικό, USB Type-C 3.1, OTG, led notification, stereo speakers σε απόσταση.Καλό GPS, Bluetooth 5.0 Aptx HD και γρήγορα πρωτόκολλα συνδέσεων.

Αυτά "βλέπω" στο XZ1 που το έχω 1 χρόνο, δεν θα μπορούσα να πάρω κάτι κατώτερο, θα νευριάσω. 😉

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

για αυτο το έβαλα σε εισαγωγικά (και αρχικά είχα και ερωτηματικό). Δεν είμαι σίγουρος αν είναι "καλύτεροι" σε όλα αλλά λίγο που τους είδα έχουν περισσότερη λεπτομέρεια/ανάλυση από τους πολυπιξελους της sony και λογικό αφού έχουν και το μεγαλύτερο συνολικό εμβαδόν (όχι μέγεθος πιξελ συνολικό εμβαδόν) άρα μαζεύουν την περισσότερη (συνολική) πληροφορία σε εμβαδόν και αριθμό πιξελ. Προσωπικά σε τεστ που έχω δει (παίζει ρόλο και η υλοποίηση οκ) στα γρήγορα τους βρίσκω καλύτερους έστω και οριακά τους τελευταίους σαμσουν 68/108mp αισθητήτες.  Εντάξει pixel peeping αλλά έτσι συγκρίνονται οι αισθητήρες. 

Προφανώς και όλοι αυτοί λειτουργούν σε λειτουργία "συνδυασμού" πιξελ για παραγωγή μικρότερου αρχείου (26mp της σαμυ ή 12  για σονυ) οπότε η απαίτηση σου για 12 καλά mp δεν απέχει πολύ αν και τεστ δείχνουν πως σε καλό φως θα πάρεις περισσότερη πραγματική πληροφορία κρατώντας όλα τα πιξελ οπότε ούτε αυτό το mode είναι άχριτο. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί οι μεγάλοι αισθητήρες των dslr/ml δεν μπαίνουν σε αυτή τη λογική της (γενναίας) αύξησης των mp. Νομίζω θα το κάνουν αργά η γρήγορα και αυτοί, ήρθε ο καιρός. Εκεί άλλωστε ίσως χρειάζεται κιόλας σε μεγάλα prints ή crops. 

23 λεπτά πριν, georgerapp είπε

@keysmith  Γιατι είναι καλύτερος ο icocell της sammy φιλε;

Απο που προκύπτει;

Απο τα 108 που δε μπορούν να πάρουν φως σε κάτι λιγότερο απο ντάλα μεσημέρι;

Pixel binning και οι smartphone χρήστες να την μπαίνουν στους ανθρώπους με κάμερες!!!!

Εναν 12αρι με μέγεθος σαν του 108αρι μπορεί να βγάλει κάποιος;

Εναν ωραίο αρχοντικό 12αρι να αποδίδει και να μη χρειάζεται συνέχεια να ζωγραφίζει το software την τάχα μου λεπτομέρεια!!!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, keysmith είπε

Η sony είναι εμφανώς πρώτη στον τομέα και σε μερίδιο και μπράβο που τα κατάφερε αλλά δεν ήταν πάντα έτσι ούτε θα είναι πάντα έτσι καθώς το μερίδιο θα έλξει ανταγωνιστές. 

Και αυτό συμβαίνει ήδη σήμερα καθώς ο "καλύτερος" αισθητήρας σήμερα και ένα βήμα μπροστά (όχι σπουδαίο αλλά μπροστά) ανήκει στην Samsung (o περίφημος 108mp). Η οποία βέβαια και παλαιότερα είχε παρουσία με αξιόλογες επιδόσεις αλλά δεν ασχολήθηκε να παρέχει στην μάζα των άλλων εταιριών την τεχνολογία της. Τώρα όμως σιγά σιγά τα πράγματα αλλάζουν. 

Άλλοι παίχτες είναι η omnivision με  όχι τόσο καλούς αισθητήρες σε σχέση με τον ανταγωνισμό που όμως αρκετοί βρίσκουν ξανά το δρόμο τους σε κινητά κυρίως σε selfοκάμερες και δευτεροτρίτες κάμερες των σύγχρονων κινητών. 

Η πλάκα είναι πως για πολλά χρόνια ο καλύτερο αισθητήρας (κατά τη γνώμη πολλών) αυτός του nokia 808 των 41mp ανήκε στην Toshiba (!) η οποία μετά από αυτόν έκανε μερικές ακόμα άστοχες επιλογές (κάτι htc αν θυμάμαι) και.. εξαφανίστηκε. Πάντως αυτός των 41mp είναι πολύ κρίμα που δεν βρήκε τον δρόμο του και σε android κινητά. 

Τέλος είναι απορίας άξιο γιατί κατασκευαστές αισθητήρων σε DSLR/ML όπως η Canon που βγάζει δικούς της αισθητήρες δεν ασχολείται με κινητά. Με κύρια εξήγηση ότι δεν τα καταφέρνει τελικά απέναντι στη sony και αφού δεν μπορεί να την ξεπεράσει στο ίδιο κόστος προτιμά να απέχει (βέβαια μόλις φέτος την "ξεπέρασε" κάπως στις APS-C με τον νέο 32mp της m6_mark2 αλλα της πήρε χρόνια και δεν είδαμε την sony να απαντά που στη κατηγορία αυτή συνεχίζει να βελτιώνει ένα αισθητήρα του 2014 των 24mp). 

Και σαν υστερόγραφο.. Αυτή η panasonic τι κάνει; Κάποτε έπαιζε καλή μπάλα στις φωτογραφικές (αισθητήρες για 4:3). Σήμερα αγοράζει και αυτή.. sony.

 

4 ώρες πριν, georgerapp είπε

@keysmith  Γιατι είναι καλύτερος ο icocell της sammy φιλε;

Απο που προκύπτει;

Απο τα 108 που δε μπορούν να πάρουν φως σε κάτι λιγότερο απο ντάλα μεσημέρι;

Pixel binning και οι smartphone χρήστες να την μπαίνουν στους ανθρώπους με κάμερες!!!!

Εναν 12αρι με μέγεθος σαν του 108αρι μπορεί να βγάλει κάποιος;

Εναν ωραίο αρχοντικό 12αρι να αποδίδει και να μη χρειάζεται συνέχεια να ζωγραφίζει το software την τάχα μου λεπτομέρεια!!!

Ήδη στο επόμενο samsung θα έχει 9-1 pixel binning, οπότε η επιθυμία σας θα γίνει αληθινή, αφου 108:9 = 12 mpixel με μέγεθος pixel 2,4!

https://wccftech.com/galaxy-s11-plus-camera-9-in-1-pixel-binning-explained/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Ήδη στο επόμενο samsung θα έχει 9-1 pixel binning, οπότε η επιθυμία σας θα γίνει αληθινή, αφου 108:9 = 12 mpixel με μέγεθος pixel 2,4!

https://wccftech.com/galaxy-s11-plus-camera-9-in-1-pixel-binning-explained/

Αυτο με την συγχώνευση των πίξελ ειναι ιδιο με ενα στο ιδιο μέγεθος;

Μιλάω πάντα για σκηνικά που το φως δεν ευνοεί κάτι περισσότερο απο ημέρα έξω.

Λένε συνδυάζουν την λεπτομέρεια απο αυτά σε ένα.

Μα εαν συνδυάζουν την λεπτομέρεια λειτουργούν σαν ενα ; 

Δηλαδή πίτα ολόκληρη και σκύλος χωρτατος;

Έγινε επιτέλους η παροιμία πραγματικότητα στον πλανήτη Γη!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 6:25 ΜΜ, Retromaniac είπε

Να βγάζεις του καλύτερους αισθητήρες, να είσαι κορυφή στις πωλήσεις τους και να μην μπορείς να βγάλεις κινητό της προκοπής...

Στις 25/12/2019 στις 7:01 ΜΜ, basilis5 είπε

Δεν ειναι θεμα αν μπορει, αλλα αν θελει.

προφανως δεν θελει, γιατι δεν φαινεται να το προσπαθει καν

 

Φαίνεται ότι έχει εστιάσει περισσότερο στο gaming και στην κατασκευή αισθητήρων, τσιπσετ...
Αν σκεφτείτε ότι ούτε με την βελτίωση των τηλεοράσεών της ασχολήθηκε ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, georgerapp είπε

Αυτο με την συγχώνευση των πίξελ ειναι ιδιο με ενα στο ιδιο μέγεθος;

Μιλάω πάντα για σκηνικά που το φως δεν ευνοεί κάτι περισσότερο απο ημέρα έξω.

Λένε συνδυάζουν την λεπτομέρεια απο αυτά σε ένα.

Μα εαν συνδυάζουν την λεπτομέρεια λειτουργούν σαν ενα ; 

Δηλαδή πίτα ολόκληρη και σκύλος χωρτατος;

Έγινε επιτέλους η παροιμία πραγματικότητα στον πλανήτη Γη!!!!!!

Λένε ότι το αποτέλεσμα μπορεί να είναι από λίγο χειρότερο έως και λίγο καλύτερο, ανάλογα με το λογισμικό. Πάντως, ναι, φαίνεται ότι η παροιμία γίνεται πραγματικότητα :)

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2019 στις 6:25 ΜΜ, Retromaniac είπε

Να βγάζεις του καλύτερους αισθητήρες, να είσαι κορυφή στις πωλήσεις τους και να μην μπορείς να βγάλεις κινητό της προκοπής...

οντως...σε λιγα κινητα ΖΧ Experia XA ktlp??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ... αυτοι που εχουν SONY και εκθειαζουν τις φωτο τους, εχουν αραγε ποτε τραβηξει εστω και μια ;

Ειναι το 2ο κινητο που εχω σε Sony midrange (ειχα Z5 και τωρα XA1 Plus) και ειναι κακες και οι φωτο και το app τους. Τετοιο χαλι πχ στα ακρα των φωτο δεν υπαρχει σε αλλο κινητο της κατηγοριας midrange.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω και βγαζω μια χαρα φωτογραφίες .

Αν θες εδω στο νημα έχω δείγματα .

 

Γραφω ποια ειναι με το xz1 και το καμερακι που εχω .

Αλλα ξερω να βγάζω και ξερω και τα βασικα του edit.

Δε θα διαφωνήσω μαζι σου ομως στο οτι μεχρι το xperia 1 δεν ηταν καθολου φιλικά στον χρήστη και επιβεβαιώνω το κακό αποτέλεσμα στα άκρα με το μαμα app .

Για εμενα κανει , για εμενα κανουν όλα βασικά , σε φιλο δε θα πρότεινα κάποιο πλην των φετινών.

Αλλα και αυτά γύρω στα 500 και κάτω , χάνουν μεταπώληση σαν τρελά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...