Προς το περιεχόμενο

Στο Android 11 θα είναι δυνατή η εγγραφή βίντεο σε αρχείo μεγαλύτερo από 4GB


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Μα αυτό είναι δική μου και δική σου επιλογή το πως θα μπουκώσουν τα πίξελ. Το θέμα είναι να μην έχουμε ξεπερασμένο τεχνικά περιορισμό.

Δεν έχεις καθόλου άδικο έλα όμως που έτσι κάτι Pixel και κάτι iPhone δεν θα φτάνανε ούτε για ζήτω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Δεν έχεις καθόλου άδικο έλα όμως που έτσι κάτι Pixel και κάτι iPhone δεν θα φτάνανε ούτε για ζήτω... 

Μηηηηηηηηη!!!! Άκου iPhone, για αντρόιντ μιλάμε χαχαχαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Υπαρχει με μια επαγγελματικη καμερα που την πληρωνεις 1000+

Με τον κινητο τον 200-300€ ή και με ναυαρχιδες δεν βλεπεις διαφορες ακομα και αναπαραγωγη να κανεις σε 4Κ τηλεοραση.

Mε S8+,Note 8 και με το XS max που εχω τωρα οι διαφορες στην αναπαραγωγη σε αλλο μεσο απο 1080 σε 4Κ ηταν ελαχιστες.

Απο 1080 σε 4Κ δεν θα σου αλλαξει τον φωτισμο,τα χρωματα ή το background,απλα θα σου εχει λιγο ποιο καθαρη εικονα.

Thats all.

εγώ βλέπω πολύ διαφορά πάντως για αυτό τραβάω σε 4Κ

Αν θες να σου βγάλω και screenshot όταν είμαι σπίτι να μου πεις αν βλέπεις διαφορές

Δε μιλάω για την οθόνη του κινητού, αλλά για τουλάχιστον 4Κ monitor

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Όχι απαραίτητα. Πολλές φορές έχει καλύτερο bitrate το 1080p αναλογικά με την ανάλυση σε σχέση με το 4k

Ναι αυτό ισχύει ειδικά για πιο φθηνές συσκευές που δεν έχουν 4Κ/60, αλλά εξαρτάται και τι θα τραβήξεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ουπς μου ξέφυγε... 😂

Μόνο Σάομι ααααααχαχαχαχαχαχαχα!


(Σοβαρολογώ, ένα κριτήριο που διάλεξα Mi 8 Lite αντί για το Redmi Note 7 είναι το καλύτερο βίντεο που τραβάει με EIS σε αισθητήρα Sony. Στα υπόλοιπα είναι εντελώς παρόμοιες οι επιδόσεις στην κάμερα ακόμα και με pixel binning)

5 λεπτά πριν, logistoulis είπε

εγώ βλέπω πολύ διαφορά πάντως για αυτό τραβάω σε 4Κ

Αν θες να σου βγάλω και screenshot όταν είμαι σπίτι να μου πεις αν βλέπεις διαφορές

Δε μιλάω για την οθόνη του κινητού, αλλά για τουλάχιστον 4Κ monitor

Με ποιο κινητό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Σε σχεση με τον περιορισμο,μηπως φταιει επειδη το format της μνημης γινεται σε αντιστοιχο "fat32" που και στην ουσια αλλαζουν πλεον το φορματ αυτο και γινεται "ntfs" για να μην εχει τον περιορισμο τον 4GB

food for thought!!!!! 😎

Θυμάμαι παλιότερες συσκευές που είχα και έπαιρναν sd ως εξωτερική αποθήκη μόνο υποστήριζαν exfat (βέβαια μιλάμε για custom android), αλλά όταν άρχισε ξανά το android να υποστηρίζει sd τις κάνει format στο δικό του και υπάρχει αυτός ο περιορισμός

Βέβαια νομίζω ότι έχω βάλει ταινία μεγάλου μεγέθους στην εσωτερική μνήμη της συσκευής μου σχετικά πρόσφατα σε android 9

10 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

 

Με ποιο κινητό;

Με mia3 όχι κατι το ιδιαίτερο

Τα 4Κ video του είναι πολύ καλά, απλά υπάρχει το θέμα της σταθεροποίησης αλλά επειδή τα δίνω συνήθως σε άτομο με αρκετά σταθερό χέρι  παλεύεται αυτό το κομμάτι

Τα βίντεο που τραβάω τα βλέπω συνήθως σε 4Κ monitor, έχω δοκιμάσει για οικονομία χώρου και 1080, αλλά φαίνεται πολύ θολό και δυσάρεστο

Αν βέβαια τραβούσα κάτι που δεν ήταν "σταθερό κάδρο" όπως κάνω συνήθως θα προτιμούσα 1080 όπου υπάρχει έστω και η ηλεκτρονική σταθεροποίηση

Αλλά όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες προτιμώ το 4Κ

Αν είχα κανονική σταθεροποίηση και σε 4Κ δε θα τραβούσα ποτέ ξανά τίποτα σε 1080

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Θυμάμαι παλιότερες συσκευές που είχα και έπαιρναν sd ως εξωτερική αποθήκη μόνο υποστήριζαν exfat, αλλά όταν άρχισε ξανά το android να υποστηρίζει sd τις κάνει format στο δικό του και υπάρχει αυτός ο περιορισμός

Βέβαια νομίζω ότι έχω βάλει ταινία μεγάλου μεγέθους στην εσωτερική μνήμη της συσκευής μου σχετικά πρόσφατα σε android 9

Παλιοτερα ειχα nexus 6 και ηθελα να πειραματιζομαι γενικα,θυμαμαι που τοτε η google το φορματ της εσωτερικης μνημης το ειχε σε κατι χειροτερο απο "fat32" και γενικα το boot και το η μεταφορα δεδομενων ηταν αργη και περιορισμενη,πριν το φλασαρισμα ενος custom android os,μεσω custom recovery,το εκανα φορματ σε ex4 αν θυμαμαι καλα.

Και μετα ηταν η μερα με την νυχτα σε πολλα πραγματα.

Και το θυμαμαι πολυ καλα οταν τραβουσα 4Κ βιντεο μου εβγαζε χρονο 10 λεπτα εγγραφης και με το καινουργιο φορματ εγραφα 4Κ οσο ηθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Θυμάμαι παλιότερες συσκευές που είχα και έπαιρναν sd ως εξωτερική αποθήκη μόνο υποστήριζαν exfat (βέβαια μιλάμε για custom android), αλλά όταν άρχισε ξανά το android να υποστηρίζει sd τις κάνει format στο δικό του και υπάρχει αυτός ο περιορισμός

Βέβαια νομίζω ότι έχω βάλει ταινία μεγάλου μεγέθους στην εσωτερική μνήμη της συσκευής μου σχετικά πρόσφατα σε android 9

Με mia3 όχι κατι το ιδιαίτερο

Τα 4Κ video του είναι πολύ καλά, απλά υπάρχει το θέμα της σταθεροποίησης αλλά επειδή τα δίνω συνήθως σε άτομο με αρκετά σταθερό χέρι  παλεύεται αυτό το κομμάτι

Τα βίντεο που τραβάω τα βλέπω συνήθως σε 4Κ monitor, έχω δοκιμάσει για οικονομία χώρου και 1080, αλλά φαίνεται πολύ θολό και δυσάρεστο

Αν βέβαια τραβούσα κάτι που δεν ήταν "σταθερό κάδρο" όπως κάνω συνήθως θα προτιμούσα 1080 όπου υπάρχει έστω και η ηλεκτρονική σταθεροποίηση

Αλλά όταν το επιτρέπουν οι συνθήκες προτιμώ το 4Κ

Αν είχα κανονική σταθεροποίηση και σε 4Κ δε θα τραβούσα ποτέ ξανά τίποτα σε 1080

Βέβαια 4K monitor από 4K monitor έχει διαφορά, αν είναι πολλές οι ίντσες και είναι πολύ καλής ποιότητας φυσικά και θα σου φαίνεται θολό το 1080. Αλλά όπως γράφεις σωστά, σταθερό χέρι όταν δεν υπάρχει OIS/EIS και είναι καλό και το Mi A3 στην κάμερα για τα λεφτά του, μην το αδικείς.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Drake27 είπε

Τα frames παντα παιζουν ρολο,εγω τα βιντεο τα τραβαω στα 60 frames/sec ειτε 4Κ ειτε 1080

Ανάλογα την συσκευή. Πολλές φορές ρίχνουν το Bit rate για να μπορούν να κάνουν την εγγραφή (να αντέξει το buffer, ταχύτητα εγγραφής, διαύλου κτλ.) οπότε ναι μεν έχεις 60fps αλλά η εικόνα αν frame είναι κατώτερη.
Με άλλα λόγια, αν η συσκευή αντέχει μέγιστο αριθμό Χ Mbps εγγραφής, είτε με 30p είτε με 60p ο αριθμός Χ θα παραμείνει ίδιος. Στην 1η περίπτωση δεν εχεις αρκετα fps αλλά έχεις bit rate, στην 2η δεν εχεις αρκετο bite rate αλλά έχεις frame.
-Φυσικα δεν ισχύει σε όλες τις συσκευές κάθε κατασκευαστης κάνει τα δικά του και δεν είναι κάτι που αναφερουν. Το ίδιο κάνουν και στις φωτογραφικές μηχανές στο Burst mode, ρίχνουν τα bits για να βγάλουν πιο πολλές λήψεις με αποτέλεσμα να χάνουν λίγο σε χρώμα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Βέβαια 4K monitor από 4K monitor έχει διαφορά, αν είναι πολλές οι ίντσες και είναι πολύ καλής ποιότητας φυσικά και θα σου φαίνεται θολό το 1080. Αλλά όπως γράφεις σωστά, σταθερό χέρι όταν δεν υπάρχει OIS/EIS και είναι καλό και το Mi A3 στην κάμερα για τα λεφτά του.

Ναι για τα λεφτά του είναι ανέλπιστα καλό, απλά ένα βίντεο με πολλή "δράση" και κίνηση της κάμερας δεν είναι καλή περίπτωση επειδή δεν υπάρχει σταθεροποίηση , αλλά αν κάθεται σταθερή η κάμερα (και για αυτό το χρησιμοποιω συνήθως σε γυμναστήριο να τραβάμε τεχνικές πολεμικών τεχνών) είναι πολύ καλό

Εναλλακτικά χρησιμοποιούμε και παλιότερη go pro που είναι βεβαίως ανώτερη στο bitrate, έχει σταθεροποίηση,  αλλά η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά χειρότερη (και επειδή τραβάμε και σε κλειστό χώρο ο τεχνητός φωτισμός ζοριζει την κατάσταση εκεί το τσιαομι τα παει πολύ καλύτερα και προσαρμόζεται πολύ καλύτερα) και επειδή  υπάρχει και το υποχρεωτικό wide angle της gp η παραμόρφωση στην εικόνα στις άκρες είναι ενοχλητική όταν τραβάς κοντινά πράγματα

Αλλά αν μιλάμε να τη βάλεις επάνω σου και να κάνεις κάνα wakeboard φυσικά το όποιο κινητό είναι για πέταμα και εκεί η go pro λάμπει

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ναι για τα λεφτά του είναι ανέλπιστα καλό, απλά ένα βίντεο με πολλή "δράση" και κίνηση της κάμερας δεν είναι καλή περίπτωση επειδή δεν υπάρχει σταθεροποίηση , αλλά αν κάθεται σταθερή η κάμερα (και για αυτό το χρησιμοποιω συνήθως σε γυμναστήριο να τραβάμε τεχνικές πολεμικών τεχνών) είναι πολύ καλό

Εναλλακτικά χρησιμοποιούμε και παλιότερη go pro που είναι βεβαίως ανώτερη στο bitrate, έχει σταθεροποίηση,  αλλά η ποιότητα της εικόνας είναι αρκετά χειρότερη (και επειδή τραβάμε και σε κλειστό χώρο ο τεχνητός φωτισμός ζοριζει την κατάσταση εκεί το τσιαομι τα παει πολύ καλύτερα και προσαρμόζεται πολύ καλύτερα) και επειδή για κάποιο λόγο υπάρχει και το wide angle η παραμόρφωση στην εικόνα στις άκρες είναι ενοχλητική

Αλλά αν μιλάμε να τη βάλεις επάνω σου και να κάνεις κάνα wakeboard φυσικά το όποιο κινητό είναι για πέταμα και εκεί η go pro λάμπει

Βίντεο "με πολλή δράση" είναι η θυσία που κάνουμε όλοι με τα κινητά. Δεν γυρνάμε δα και κάνα Ταραντίνο ή Μάικλ Μπέι. Οπότε μαθαίνεις να το χρησιμοποιείς με τους περιορισμούς και τις ατέλειες για να μπορέσεις να βγάλεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Vangelis_D9 είπε

Βίντεο "με πολλή δράση" είναι η θυσία που κάνουμε όλοι με τα κινητά. Δεν γυρνάμε δα και κάνα Ταραντίνο ή Μάικλ Μπέι. Οπότε μαθαίνεις να το χρησιμοποιείς με τους περιορισμούς και τις ατέλειες για να μπορέσεις να βγάλεις το καλύτερο αποτέλεσμα.

Το καλό είναι ότι και πιο προσιτές συσκευές γίνονται με τον καιρό σχετικά αξιοπρεπείς, οι ναυαρχίδες προφανώς είναι πολύ μπροστά, αλλά πλέον κάνεις δουλίτσα και με τη φθηνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Το καλό είναι ότι και πιο προσιτές συσκευές γίνονται με τον καιρό σχετικά αξιοπρεπείς, οι ναυαρχίδες προφανώς είναι πολύ μπροστά, αλλά πλέον κάνεις δουλίτσα και με τη φθηνια

Τουλάχιστον το καλό με τη Σάομι είναι που σοβαρεύτηκε επιτέλους με τις κάμερες, παλιότερα ντρεπόσουν να βγάλεις δημόσια φωτογραφίες όσο τέλειες συσκευές στο VFM έβγαζε, Hugo Barra σ' αγαπάμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...