Προς το περιεχόμενο

Στο Android 11 θα είναι δυνατή η εγγραφή βίντεο σε αρχείo μεγαλύτερo από 4GB


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Τουλάχιστον το καλό με τη Σάομι είναι που σοβαρεύτηκε επιτέλους με τις κάμερες, παλιότερα ντρεπόσουν να βγάλεις δημόσια φωτογραφίες όσο τέλειες συσκευές στο VFM έβγαζε, Hugo Barra σ' αγαπάμε ακόμα.

Ναι στο προηγούμενο μου είχα ξεχάσει ότι υπάρχει, μόνο πράγματα για δουλειά στο Viber ή στο messenger έστελνα και κάτι φοβερο να έβλεπα δεν έμπαινα καν στο κόπο να το τραβήξω

Στο τωρινό δεν περίμενα κάτι, αλλά με εξέπληξε θετικά όταν τη δοκίμασα και τελικά άρχισα να χρησιμοποιώ ξανά μετά από χρόνια την κάμερα του κινητού για να τραβάω και άλλα πράγματα

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Ναι στο προηγούμενο μου είχα ξεχάσει ότι υπάρχει, μόνο πράγματα για δουλειά στο Viber ή στο messenger έστελνα 

Στο τωρινό δεν περίμενα κάτι, αλλά με εξέπληξε θετικά όταν τη δοκίμασα και τελικά άρχισα να χρησιμοποιώ ξανά μετά από χρόνια την κάμερα του κινητού για να τραβάω και άλλα πράγματα

Γιατί απλά έχεις αποκτήσει στο μεταξύ και την εμπειρία χρήσης. Κανείς δεν ξεκινά μαθημένος, αξίωμα. Κι άσε τους άλλους να κουρεύονται με στο σπαζαρχίδικο gcam.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Hatsos είπε

Μα πως σε ένα τόσο ανοιχτό λογισμικό να έχει κάτι τόσο κλειστό?

Το Google Android δεν ειναι ανοιχτο λογισμικο. Το AOSP χωρις τις υπηρεσιες της Google, ειναι.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, svartevarg είπε

Δεν θα μπορούσαν όλα αυτά να λυθούν με native υποστήριξη exFAT σε Android;

Εχω EXfat και F2FS απο το 2013 στα κινητα μου και προφανως εχω μεχρι και 50-60gb video μεσα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχω EXfat και F2FS απο το 2013 στα κινητα μου και προφανως εχω μεχρι και 50-60gb video μεσα. 

Εσύ είσαι advanced user, Τι γίνεται όμως με τον μέσο regular user που δεν έχει ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, svartevarg είπε

Εσύ είσαι advanced user, Τι γίνεται όμως με τον μέσο regular user που δεν έχει ιδέα;;;

Αυτοι ανεκαθεν ηταν στην μοιρα των εταιριων. Τρεχω Android 10 εδω και 1 μηνα σε κινητο του 2013 και δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο τα νεα mid range κινητα. Η μαζα παντα θα ειναι στο ελεος των εταιριων και οχι μονο στα κινητα αλλα παντου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν πάει καλά... Όλα τα 64bit λειτουργικά υποστηρίζουν αρχεία μεγαλύτερα από 4gb δεν είναι τίποτα νέο... απλά το android δεν υποστηρίζει εγγραφή βίντεο σε μεγαλύτερο από αυτό μέγεθος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για οσους υποστηριζουν οτι το 4k video ενος high end smartphone δεν κανει την διαφορα απο 1080p καλο θα ειναι να αναθεωρησουν. 

Το βιντεο του iPhone και ειδικα του 11/Pro/max ειναι απλα σε αλλο επιπεδο και μονο κινητο δεν θυμιζει..

Μια απο τις πολλες συγκρισεις στο νετ που απλα δειχνουν ποσο εντυπωσιακα αποτελεσματα μπορει να δωσει ενας τοσο μικρος αισθητηρας με την βοηθεια του s/w σε ενα καλο SoC και ειδικα με ενα καλο gimbal απεναντι σε κατι τοσο δυνατο.. 

 

Επεξ/σία από d4ydr33m3r
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, AtiX είπε

Κάτι δεν πάει καλά... Όλα τα 64bit λειτουργικά υποστηρίζουν αρχεία μεγαλύτερα από 4gb δεν είναι τίποτα νέο... απλά το android δεν υποστηρίζει εγγραφή βίντεο σε μεγαλύτερο από αυτό μέγεθος...

Δεν είναι θέμα 64bit λειτουργικού, αλλά του file system που χρησιμοποιεί. Αυτό το όριο των 4 gibibyte (όχι gigabyte όπως το λένε πολλοί - πρέπει να τα λέμε σωστά) είναι από το FAT32 που χρησιμοποιείται στα πάντα, παρόλο που είμαστε στο exFAT αυτές τις μέρες. Το NTFS για παράδειγμα, σου έχει όριο μεγέθους αρχείου κάπου στα 16 exbibyte, αν θυμάμαι καλά, αμελητέους του host OS.

Αν τα android χρησιμοποιούν exFAT, το 4GiB όριο είναι πολύ αφθαίρετο και δεν έχει νόημα, αλλά αν κάθονται στο FAT32 για κάποιο ανόητο λόγο, τότε το βλέπω.

ΥΓ fun fact: το όριο 32GiB ανά FAT32 partition στα Windows είναι αφθαίρετο που ορίστηκε από την Microsoft. Το μέγιστο μέγεθος για FAT32 partition είναι στην πραγματικότητα 2TiB, επειδή το FAT32 μπορεί να κάνει allocate μόνο 2^32 sectors, και αν τα sectors είναι 512 bytes, το partition πάει μέχρι 2TiB.

Επεξ/σία από apleistos_gatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, d4ydr33m3r είπε

Για οσους υποστηριζουν οτι το 4k video ενος high end smartphone δεν κανει την διαφορα απο 1080p καλο θα ειναι να αναθεωρησουν. 

Το βιντεο του iPhone και ειδικα του 11/Pro/max ειναι απλα σε αλλο επιπεδο και μονο κινητο δεν θυμιζει..

Μια απο τις πολλες συγκρισεις στο νετ που απλα δειχνουν ποσο εντυπωσιακα αποτελεσματα μπορει να δωσει ενας τοσο μικρος αισθητηρας με την βοηθεια του s/w σε ενα καλο SoC και ειδικα με ενα καλο gimbal απεναντι σε κατι τοσο δυνατο.. 

Μόνο που εδώ μιλάμε για αντρόιντ. Σταματήστε πια να πετάτε άσχετα με άιφον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Drake27 είπε

Αληθεια ποιος τραβαει βιντεο σε 4Κ,αμα ο φακος της συσκευης ειναι μαπα και 18Κ να εχει παλι η ιδια ποιοτητα εικονας θα ειναι.

Μα καλά δηλαδή λες ότι ο 108 Mpixel super duper αισθητήρας μου δεν είναι για ταινία 4Κ ; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nekrik είπε

Μα καλά δηλαδή λες ότι ο 108 Mpixel super duper αισθητήρας μου δεν είναι για ταινία 4Κ ; 

Αμα ειναι σε super duper xiaomi τον 100€ τοτε παιζει να ειναι 😂🤣

Επεξ/σία από Drake27
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Σε κάρτα φορμαρισμένη σε ext4 πάλι σπάνε τα >4G αρχεία ?

Το stock Android με τον δικό του kernel δεν δέχεται ακόμα άλλο format πέρα από το FAT32 και έτσι με το που εισάγεις την κάρτα σου ζητάει να κάνεις format για να την χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...