Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία ισχυρίζεται ότι προχώρησε σε επιτυχημένη δοκιμή του «δικού της internet», Runet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον Νοέμβριο τέθηκε σε ισχύ ο νόμος της Ρωσικής κυβέρνησης περί «sovereign internet» που επιτρέπει την φραγή περιεχομένου στην περίπτωση «έκτακτης ανάγκης» ενώ πρόσφατα, ο Πρόεδρος Vladimir Putin υπέγραψε ένα νέο νόμο που απαγορεύει την πώληση συσκευών στην Ρωσική αγορά δίχως προεγκατεστημένες Ρωσικές εφαρμογές.

Πριν λίγες ημέρες, το Υπουργείο Επικοινωνιών της Ρωσίας ανακοίνωσε ότι προχώρησε στην επιτυχημένη δοκιμή σε εθνικό επίπεδο μίας εναλλακτικής λύσης στο Internet, το οποίο ονομάζεται Runet. Ο τρόπος λειτουργίας του συγκεκριμένου δικτύου δεν είναι σαφής, ενώ το Υπουργείο Επικοινωνιών ισχυρίστηκε ότι οι χρήστες δεν διαπίστωσαν κάποια διαφορά σε σχέση με την τυπική χρήση του Ιστού κατά τη διάρκεια της δοκιμής.

Χώρες όπως η Κίνα, το Ιράν και η Σαουδική Αραβία έχουν ήδη προχωρήσει στον περιορισμό όσων μπορούν να έχουν πρόσβαση οι πολίτες τους αλλά και στον τρόπο που μπορούν να επικοινωνήσουν μεταξύ τους στο Internet. Το εγχείρημα της Ρωσικής κυβέρνησης φαίνεται να ακολουθεί παρόμοια λογική, και της επιτρέπει να φιλτράρει και να λογοκρίνει το περιεχόμενο. Ο Καθηγητής στο τμήμα Επιστήμης Υπολογιστών του Πανεπιστημίου του Surrey, Alan Woodward, δήλωσε στο BBC ότι με το Runet, η Ρωσική κυβέρνηση ουσιαστικά ζήτησε από τους διάφορους «παρόχους υπηρεσιών Internet και υπηρεσιών τηλεπικοινωνιών να διαμορφώσουν το Internet εντός των συνόρων της χώρας σαν ένα γιγαντιαίο intranet, όπως γίνεται στην περίπτωση μίας μεγάλης επιχείρησης». Με ένα τέτοιο τύπο υποδομής, θα ήταν δύσκολο ακόμα για τα VPNs να έχουν πρόσβαση σε περιεχόμενο που έχει «μπλοκαριστεί». Για την ώρα, δεν γνωρίζουμε πόσο επιτυχημένη ήταν η δοκιμή που πραγματοποίησε το Υπουργείο Επικοινωνιών της Ρωσίας ή πόσο κοντά βρίσκεται η Ρωσία στην δημιουργία του δικού της «Great Firewall» (όπως έχει κάνει η Κίνα).

Δεν είναι λίγοι οι ειδικοί και εμπειρογνώμονες από τον τεχνολογικό κλάδο που έχουν προβλέψει εδώ και για περίπου δύο δεκαετίες την δημιουργία του «splinternet». Αν και πολλές κυβερνήσεις έχουν προσπαθήσει να ελέγξουν τον τρόπο επικοινωνίας των πολιτών τους και το περιεχόμενο στο οποίο έχουν πρόσβαση, ο Παγκόσμιος Ιστός δεν έχει ακόμα κατακερματιστεί σε ένα πλήθος κλειστών Εθνικών δικτύων. Όμως, καθώς υπερδυνάμεις όπως η Κίνα και η Ρωσία προχωρούν στην δημιουργία των δικών τους εκδοχών ιστού, τότε ενδέχεται να ακολουθήσουν και άλλη κράτη, και στο μέλλον, μπορεί το Internet να πάψει να υπάρχει όπως το γνωρίζουμε σήμερα.

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όσα τοίχοι να κτίζει ο άνθρωπος, πάντα κάτι θα βρεθεί να του το ρίξει...

 

Εξαρτάται για ποιο λόγο χτίζετε το τείχος. Παλαιά είχαν τείχη στις πόλεις για να να μην εισβάλουν οι βάρβαροι. Σήμερα που τα πάντα είναι πληροφορία πρέπει να προστατέψεις την πληροφορία σου. Μπράβο στον Πούτιν. Παλαιότερα είχε πει η Θάτσερ ότι "Έθνος που δεν έχει δικό του νόμισμα είναι ένα έθνος που δεν έχει πλέον την διάθεση να επιβιώσει" . Παραφράζοντάς το θα πω ότι " Έθνος που δεν προστατεύει την πληροφορία του είναι ένα έθνος υποχείριο αυτού που την διαχειρίζεται" . Για αυτό και η Ε.Ε.  είναι καμμένη από χέρι. Όλη την πληροφορίας της την διαχειρίζονται οι ΗΠΑ. 

Επεξ/σία από anax111
  • Like 12
  • Thanks 2
  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, anax111 είπε

Εξαρτάται για ποιο λόγο χτίζετε το τείχος. Παλαιά είχαν τείχη στις πόλεις για να να μην εισβάλουν οι βάρβαροι. Σήμερα που τα πάντα είναι πληροφορία πρέπει να προστατέψεις την πληροφορία σου. Μπράβο στον Πούτιν. Παλαιότερα είχε πει η Θάτσερ ότι "Έθνος που δεν έχει δικό του νόμισμα είναι ένα έθνος που δεν έχει πλέον την διάθεση να επιβιώσει" . Παραφράζοντάς το θα πω ότι " Έθνος που δεν προστατεύει την πληροφορία του είναι ένα έθνος υποχείριο αυτού που την διαχειρίζεται" . Για αυτό και η Ε.Ε.  είναι καμμένη από χέρι. Όλη την πληροφορίας της την διαχειρίζονται οι ΗΠΑ. 

Καταλαβαίνεις την διαφορά του προστατεύω τα δεδομένα μου ως κράτος από το δεν δίνω πλήρη πρόσβαση στην οποιοδήποτε πληροφορία στους πολίτες μου...

λογοκρισία - ελευθερία 

ΥΓ κανένα από τα τοίχοι που κτίστηκαν δεν απαγόρευαν την έξοδο τους από αυτά, ούτε το εμπόριο, ούτε τίποτα...

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεχασαν την τουρκια...

Βεβαια σε ολα αυτες υις λογοκρισιες κτλ αρκετοι βρισκουν ακρη με proxy/vpn/tor

Το να περνανε σε ολα τα κινητα malware ειναι πιο σοβαρο..

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όμως δεν έχουν αποδείξεις ούτε πως λειτουργεί και αν όντως είναι ένα κλειστό δίκτυο ή έχει διαφορετική αρχιτεκτονική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, anax111 είπε

Εξαρτάται για ποιο λόγο χτίζετε το τείχος. Παλαιά είχαν τείχη στις πόλεις για να να μην εισβάλουν οι βάρβαροι. Σήμερα που τα πάντα είναι πληροφορία πρέπει να προστατέψεις την πληροφορία σου. Μπράβο στον Πούτιν. Παλαιότερα είχε πει η Θάτσερ ότι "Έθνος που δεν έχει δικό του νόμισμα είναι ένα έθνος που δεν έχει πλέον την διάθεση να επιβιώσει" . Παραφράζοντάς το θα πω ότι " Έθνος που δεν προστατεύει την πληροφορία του είναι ένα έθνος υποχείριο αυτού που την διαχειρίζεται" . Για αυτό και η Ε.Ε.  είναι καμμένη από χέρι. Όλη την πληροφορίας της την διαχειρίζονται οι ΗΠΑ. 

Για ποια πληροφορία του έθνους μιλάς;Προπαγάνδα λέγεται.Δεν μπορούν πλέον να ελέγξουν τις νέες γενιές και κοιτάνε να τους απομονώσουν από τον υπόλοιπο κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, AtiX είπε

Καταλαβαίνεις την διαφορά του προστατεύω τα δεδομένα μου ως κράτος από το δεν δίνω πλήρη πρόσβαση στην οποιοδήποτε πληροφορία στους πολίτες μου...

λογοκρισία - ελευθερία 

Εγώ είμαι τις άποψης πως και οι δύο είσαστε ταυτόχρονα και σωστοί και λάθος. Σωστοί γιατί βλέπετε μια πτυχή της ιστορίας αυτής, λάθος γιατί δεν βλέπετε ολόκληρη την εικόνα. Ολόκληρη η εικόνα μάλλον περιλαμβάνει και αυτό που έγραψες εσύ και αυτό που έγραψε αυτός. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Έτσι και αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα πράγματα έχουν θετικά και αρνητικά, άλλο που η προκατάληψη λόγο ιδεολογίας (φιλελευθερισμού της εποχής στην περίπτωση σου) δεν επιτρέπει σε πολλούς να δουν την πλήρη εικόνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεμα ελεγχου του καθεστωτος ειναι οι μπουρδες του πουτιν . Η ρωσια εχει μια μορφη δικτατοριας ψαξτε λιγο τι σημαινε "σιδηρουν παραπετασμα "

7 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ είμαι τις άποψης πως και οι δύο είσαστε ταυτόχρονα και σωστοί και λάθος. Σωστοί γιατί βλέπετε μια πτυχή της ιστορίας αυτής, λάθος γιατί δεν βλέπετε ολόκληρη την εικόνα. Ολόκληρη η εικόνα μάλλον περιλαμβάνει και αυτό που έγραψες εσύ και αυτό που έγραψε αυτός. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Έτσι και αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα πράγματα έχουν θετικά και αρνητικά, άλλο που η προκατάληψη λόγο ιδεολογίας (φιλελευθερισμού της εποχής στην περίπτωση σου) δεν επιτρέπει σε πολλούς να δουν την πλήρη εικόνα.

 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Sanjuro είπε

Εγώ είμαι τις άποψης πως και οι δύο είσαστε ταυτόχρονα και σωστοί και λάθος. Σωστοί γιατί βλέπετε μια πτυχή της ιστορίας αυτής, λάθος γιατί δεν βλέπετε ολόκληρη την εικόνα. Ολόκληρη η εικόνα μάλλον περιλαμβάνει και αυτό που έγραψες εσύ και αυτό που έγραψε αυτός. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Έτσι και αλλιώς στις περισσότερες περιπτώσεις τα πράγματα έχουν θετικά και αρνητικά, άλλο που η προκατάληψη λόγο ιδεολογίας (φιλελευθερισμού της εποχής στην περίπτωση σου) δεν επιτρέπει σε πολλούς να δουν την πλήρη εικόνα.

Δεν έχεις άδικο, απλά και μετά από τόσες δεκαετίες μου είναι δύσκολο να δικαιολογήσω οποιαδήποτε πράξη που καταλύει μορφές ελευθερίας λόγω μιας συγκεντρωτικής ιδέας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...