Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία ισχυρίζεται ότι προχώρησε σε επιτυχημένη δοκιμή του «δικού της internet», Runet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, AtiX είπε

 

ΥΓ κανένα από τα τοίχοι που κτίστηκαν δεν απαγόρευαν την έξοδο τους από αυτά, ούτε το εμπόριο, ούτε τίποτα...

Κανένα; Το τείχος του Βερολίνου για παράδειγμα το έχτισαν για να κρατάνε του άλλους έξω;

Επεξ/σία από logistoulis
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logistoulis είπε

Κανένα; Το τείχος του Βερολίνου για παράδειγμα το έκτισαν για να κρατάνε του άλλους έξω;

Το πρόβλημα εκεί δεν ήταν το τοίχος αλλά οι φρουροί που πυροβολούσαν... ;)

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, anax111 είπε

Το πρόβλημα είναι ότι οι αμερικανικές εταιρίες ελέγχουν τις μεγάλες  ιντερνετικές πλατφόρμες και έτσι  οι ειδήσεις που φθάνουν στην μάζα φιλτράρονται σε μεγάλο βαθμό από αυτούς. 


Αυτο δεν ξέρω κατά ποσό ισχύει. Στην τελευταία δεκαετία, αλλά κ στην προηγούμενη με τα ντου της Αμερικής από δω κ από κει μια χαρά ενημέρωση είχε. Ίσως, δεν ξέρω, στο αμερικανικό κοινό να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. 
Κατσε να δούμε ποια χώρα θα θελήσουν να ξεπαστρέψουν με την νέα δεκαετία να βρουμε διάφορες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, anax111 είπε

Δεν νομίζω ότι είσαι φιλοαμερικάνος. Πιστεύω πως θέλεις την απόλυτη ελευθερία στο διαδίκτυο. Και εγώ έτσι το θέλω, απόλυτα ελεύθερο να γράφει ο καθένας ότι θέλει. Το πρόβλημα είναι ότι οι αμερικανικές εταιρίες ελέγχουν τις μεγάλες  ιντερνετικές πλατφόρμες και έτσι  οι ειδήσεις που φθάνουν στην μάζα φιλτράρονται σε μεγάλο βαθμό από αυτούς. Και τελικά η "ελευθερία" του διαδικτύου υπάρχει μόνο όταν  εξυπηρετεί  τα αμερικανικά συμφέροντα. Όταν δεν τα εξυπηρετεί βρίσκονται τρόποι λογοκρισίας βάζοντας στις αντίθετες απόψεις την ταμπέλα του ρατσιστή, του φασίστα, του εθνικιστή, του ομοφοβικού, του τρομοκράτη και πάει λέγοντας. Όταν λοιπόν δεν είσαι Ψωροκώσταινα αλλά μεγάλο σοβαρό κράτος όπως η Ρωσία και η Κίνα και βλέπεις πως ο εχθρός σου χειραγωγεί τους πολίτες σου κατά τα συμφέροντά του δεν έχεις άλλη επιλογή ουσιαστικά από το να δημιουργήσεις ένα δίκτυο δικό σου όπου το ελέγχεις εσύ. Εκ των δύο κακών "το μη χείρων βέλτιστον" που έλεγαν και οι αρχαίοι.  Εξ ου και ο " Μπράβο στον Πούτιν"  που γράφω στο πρώτο μου post. 

Είναι τόσο αχταρμάς όλα αυτά που γράφεις που δεν μπορείς καν να ξεχωρίσεις την ελευθερία της έκφρασης με την εξύβριση... Τέλος και το σημαντικότερο κανένας άλλος δεν θα χειραγωγήσει τον και σου αν πρώτος εσύ δεν τον έμαθες έτσι... 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, AtiX είπε

Όταν λες έλεγχο της πληροφορίας σε τι αναφέρεσαι??? Ρωτάω γιατί άλλο πχ κόβω τις ψεύτικες ειδήσεις και άλλο δεν ξέρουν τι είναι κόκα κόλα... 

Τώρα για τις δύο επόμενες παραγράφους συμφωνώ και πραγματικά ως ηγέτης καλά κάνει, αλλά το τίμημα στις ατομικές ελευθερίες τους δεν μπορώ να το παραβλέψω...

 

Σε ποιά ατομική ελευθερία ακριβώς αναφέρεσαι? Δλδ σε τι ακριβώς περιορίζωντε οι ρώσοι πολίτες? Ποιών ατομικών ελευθεριών στερούνται? Να ρωτήσω σχετικά εδώ γύρω τον κόσμο να δω την άποψη του περί του θέματος. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Κανένα; Το τείχος του Βερολίνου για παράδειγμα το έχτισαν για να κρατάνε του άλλους έξω;

Off topic μέν. Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται σήμερα, ΝΑΙ, γι' αυτό το έχτισαν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, JcD είπε

Σε ποιά ατομική ελευθερία ακριβώς αναφέρεσαι? Δλδ σε τι ακριβώς περιορίζωντε οι ρώσοι πολίτες? Ποιών ατομικών ελευθεριών στερούνται? Να ρωτήσω σχετικά εδώ γύρω τον κόσμο να δω την άποψη του περί του θέματος. 

Ok εισαι ελευθερος να  διαδηλωσεις κατα του  πουτιν πχ η θα σε βρουν σε κανα χαντακι μετα ; 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω αν ο @AtiX είναι φιλοαμερικάνος ή φιλελες ή αριστερός κλπ κλπ. Εμένα όσο έχει τύχει να τον διαβάσω για φιλελες μου κάνει βέβαια σίγουρα μπορεί να κάνω λάθος.

Κάπου εδώ όμως οφείλω να κάνω μια παρατήρηση... Σχεδόν κανένας δεν νομίζει πως είναι φιλοαμερικάνος ή φιλελες κλπ κλπ. Όσες συζητήσεις έχω κάνει με φιλελεδες αυτοί ΠΟΤΕ δεν δέχονται τον όρο και πάντα νομίζουν πως έχουν κρίση και κρίνουν τα πράγματα αυτόνομα από αυτά που τους πασάρουν τα media κλπ κλπ. Το πρόβλημα είναι πως οι άνθρωποι του κέντρου συχνά νομίζουν πως δεν επηρεάζονται από κάποια ιδεολογία, πως βρίσκονται σε κενό αέρος. Βέβαια αυτοί οι ίδιοι άνθρωποι συνήθως θα προτιμήσουν να σου μιλήσουν για ατομικές ελευθερίες γενικά και αόριστα, για δικαιώματα των γυναικών ή των γκεϊ κλπ παρά για τα εργατικά δικαιώματα, το κοινωνικό κράτος, τον νεοφιλελευθερισμό, τον σοσιαλισμό κλπ κλπ. Η πραγματικότητα βέβαια γενικότερα είναι πως η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων απλά γίνονται συνδρομητές σε μια πλευρά (αριστερά, δεξιά, κέντρο κλπ) και αποδέχονται άκριτα  όλες της τις τυπικές απόψεις. Και εγώ κάπως έτσι άρχισα, οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν ούτε χρόνο ούτε όρεξη για κάτι περισσότερο.

Το δικό μου test είναι να βλέπω την αντίδραση τους όταν τους λέω πως δεν μου φάνηκε τρομερή κάποια σειρά ή κάποια ταινία. Έχω rating system, αρχίζει από το Handmaid's tale (χαλαρού τύπου φιλελες που απλά δεν καταλαβαίνει πως η δυστοπία που παρουσιάζει η σειρά αυτή είναι φτιαγμένη σαν σακάκι από ράφτη για να ταιριάζει ακριβώς σε φιλελεδες) μέχρι το Black Panther (φιλελες τρελός που δεν καταλαβαίνει πως δεν είναι κάτι το επαναστατικό αυτό που είδε στην ταινία αυτή).

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Mhlogiatros είπε

Ok εισαι ελευθερος να  διαδηλωσεις κατα του  πουτιν πχ η θα σε βρουν σε κανα χαντακι μετα ; 

Κριτική στον πούτιν κάνουν όλοι οι πολίτες ανοικτά, δεν υπάρχει κάποια μυστική αστυνομία να σε μαζέψει αν δεν δημιουργής προβλήματα στην πόλι, δεν είναι ελλάδα εδώ να κλείνουν οι δρόμοι στα καλά των καθουμένων και να καίγονται περιουσίες και μαγαζιά, το να επιτεθείς σε αστυνομικό με οποιοδήποτε τρόπο συνεπάγεται πιθανή ποινή φυλάκισης, μόνο στην ελλάδα τρώει ο αστυνομικός μολότοφ και δεν τρέχει κάστανο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, JcD είπε

 

Σε ποιά ατομική ελευθερία ακριβώς αναφέρεσαι? Δλδ σε τι ακριβώς περιορίζωντε οι ρώσοι πολίτες? Ποιών ατομικών ελευθεριών στερούνται? Να ρωτήσω σχετικά εδώ γύρω τον κόσμο να δω την άποψη του περί του θέματος. 

Το οτι καθε μηνα ενας πολιτικος του αντιπαλος ειτε φυλακιζεται, ειτε "αυτοκτονει" ειναι παραμυθια ετσι? Και με ποιο ανταλλαγμα ολη αυτη η παρανοια? Τι ακριβως κερδιζει ο μεσος Ρωσος του οποιου ο μεσος μισθος ειναι πλεον κατω της Βουλγαριας και της Ρουμανιας, η γραφειοκρατια και η διαφθορα στον θεο? Οι υποδομες αφρικανικου επιπεδου? Φιλε, αυτα περι μεγαλης και τρομερης Ρωσιας, σοβαρου κρατους και μεγαλων ηγετων μπορεις να τα λες σε καναν ασχετο που μονο απο την τηλεοραση εχει δει την Ρωσια αλλα οσοι εχουμε παρε-δωσε με αυτην, καταγωγη κλπ και τις χωρες γυρω της ξερουμε τι κρυβεται πισω απο την βιτρινα. Δεν ειναι αναγκη να δικαιολογεις τα αδικαιολογητα.

Επεξ/σία από nikifot
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, opera said:

Ο Πούτιν κάνει ότι είναι δυνατόν για να καταστήσει τη χώρα του ισχυρή,αυτό συμπεριλαμβάνει τον έλεγχο της πληροφορίας αλλά και την άμυνα απέναντι σε κυβερνο-επιθέσεις.

Προχωρά με αργά βήματα στην απο-δολαριοποίηση και στη δημιουργία αποθεματικού σε χρυσό και θα ακολουθήσει και η απεξάρτηση από το σύστημα SWIFT.

Σε κάποια χρόνια από σήμερα η Ρωσία και οι σύμμαχοί της θα είναι τελείως ανεξάρτητες από τη δύση σε όλα τα επίπεδα και δε θα υπόκεινται σε κυρώσεις και εκβιασμούς όπως σήμερα.

Και μερικά πτωματακια στου χαντακ, πάντα για το καλό των πολιτών. Προληπτικά πάντα στο όνομα του Αγίου Βλαδίμηρου. :) 

  • Like 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...