Προς το περιεχόμενο

Η Ρωσία ισχυρίζεται ότι προχώρησε σε επιτυχημένη δοκιμή του «δικού της internet», Runet


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, apostolisk86 είπε

Μα δεν σου αφαιρείται κάποιο δικαίωμα ή κάποια ελευθερία όταν κάποιος (gay) έχει τα ίδια δικαιώματα με εσένα. 

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Δεν στερώ κάποιο δικαίωμα από τον οποιοδήποτε άλλον και δεν έχω κανένα παραπάνω δικαίωμα από οποιονδήποτε άλλο.

Είπα πως σε μια κοινωνία υπάρχουν νόμοι, υπάρχουν αξίες, υπάρχει κουλτούρα.  Είτε λοιπόν βγω εγώ στον δρόμο με την μαλαπέρδα έξω, επειδή προσωπικά το θεωρώ ελευθερία, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος (ότι κι αν δηλώνει) ,  θα μας πάνε μέσα για προσβολή της δημοσίας αιδούς .

Μπορεί εγώ να το θεωρώ ορθό και δικαίωμά μου, αλλά είναι δικαίωμα του απέναντι να μην καταδέχεται να βλέπει την γύμνια μου .

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Δεν στερώ κάποιο δικαίωμα από τον οποιοδήποτε άλλον και δεν έχω κανένα παραπάνω δικαίωμα από οποιονδήποτε άλλο.

Είπα πως σε μια κοινωνία υπάρχουν νόμοι, υπάρχουν αξίες, υπάρχει κουλτούρα.  Είτε λοιπόν βγω εγώ στον δρόμο με την μαλαπέρδα έξω, επειδή προσωπικά το θεωρώ ελευθερία, είτε ο οποιοσδήποτε άλλος (ότι κι αν δηλώνει) ,  θα μας πάνε μέσα για προσβολή της δημοσίας αιδούς .

Μπορεί εγώ να το θεωρώ ορθό και δικαίωμά μου, αλλά είναι δικαίωμα του απέναντι να μην καταδέχεται να βλέπει την γύμνια μου .

Σωστά. Εσύ όμως έχεις και δικαίωμα στον γάμο (που ο ομοφυλόφιλος δεν έχει), και δικαίωμα στην συνάθροιση (που ο ομοφυλόφιλος δεν έχει, σε περίπτωση απαγόρευσης του Pride). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, apostolisk86 είπε

Σωστά. Εσύ όμως έχεις και δικαίωμα στον γάμο (που ο ομοφυλόφιλος δεν έχει), και δικαίωμα στην συνάθροιση (που ο ομοφυλόφιλος δεν έχει, σε περίπτωση απαγόρευσης του Pride). 

Εξαρτάται πως αντιλαμβάνεται κανείς τον γάμο.

Τον αντιλαμβάνεσαι σαν φορολογική ενοποίηση ?

Τον αντιλαμβάνεσαι σαν θρησκευτική ευχή?

Τον αντιλαμβάνεσαι σαν κοινωνικό status ?

Όσο για την συνάθροιση, αν δεν αντιβαίνει στους νόμους του κράτους, ΔΕΝ θεωρώ πως θα έχει κανείς θέμα, καμιά ομάδα ανθρώπων να συναθροιστεί.

Αν όμως η οποιαδήποτε ομάδα συναθροίζεται για να προκαλέσει τις άλλες, για να διαλύσει, να σπάσει, να διακωμωδήσει τα πιστεύω κάποιας άλλης, τότε καλά θα της κάνουν να μην της το επιτρέψουν.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που σχολιάζουμε το rusnet ενώ ζουμε σε μια χώρα που με δικαιολογία κάποιους ανεγκέφαλους σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε άσυλο στα πανεπιστήμια,ούτε δικαίωμα στην συνάθροιση,ούτε δικαίωμα στην απεργία.

  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Μου αρέσει που σχολιάζουμε το rusnet ενώ ζουμε σε μια χώρα που με δικαιολογία κάποιους ανεγκέφαλους σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε άσυλο στα πανεπιστήμια,ούτε δικαίωμα στην συνάθροιση,ούτε δικαίωμα στην απεργία.

Εγώ από την άλλη νομίζω πως είμαστε σε μια εποχή στην οποία ΔΕΝ χρειάζεται άσυλο, ΔΕΝ χρειάζεται συνάθροιση, για να έχει κανείς την ελευθερία του .....

Και επειδή  οι έννοιες του ασύλου, της συνάθροισης, της απεργίας , έχουν χάσει τον σκοπό τους, έχουν μετατραπεί σε κάτι άλλο γραφικό .... πολύ χειρότερο από αυτό για το οποίο γεννήθηκαν να υπερασπιστούν.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Thanks 3
  • Confused 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adtakhs είπε

Εγώ από την άλλη νομίζω πως είμαστε σε μια εποχή στην οποία ΔΕΝ χρειάζεται άσυλο, ΔΕΝ χρειάζεται συνάθροιση, για να έχει κανείς την ελευθερία του .....

Και επειδή  οι έννοιες ΑΣΥΛΟ,  συνάθροιση, απεργία, έχουν χάσει την ουσία τους, έχουν μετατραπεί σε κάτι άλλο .... πολύ χειρότερο από αυτό για το οποίο γεννήθηκαν να υπερασπιστούν.

Και εγώ επειδή έχω πέσει θύμα υπερωρίας δωρεάν με τον φόβο της απόλυσης, και έχουν καταπατηθεί τα δικαιώματά μου σαν πολίτης, πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος,επειδή δηλαδή υπάρχουν κάποιοι σάπιοι πρέπει να τιμωρηθεί το σύνολο?.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Και εγώ επειδή έχω πέσει θύμα υπερωρίας δωρεάν με τον φόβο της απόλυσης, και έχουν καταπατηθεί τα δικαιώματά μου σαν πολίτης, πιστεύω ότι αυτό που λες είναι λάθος,επειδή δηλαδή υπάρχουν κάποιοι σάπιοι πρέπει να τιμωρηθεί το σύνολο?.

 

Η επιθεώρηση εργασίας είναι εκεί ....  για εσένα.

Και εγώ έχω εργαστεί τρελές υπερωρίες χωρίς να πληρώνομαι. Νομίζω πως έχει συμβεί σε όλους.

Αλλά τα όργανα επιβολής είναι εκεί. Η πολιτεία δηλαδή έχει μεριμνήσει. Τι άλλο να κάνει ....; Χρησιμοποίησέ τα.

 

Υ.Γ. Εγώ το έκανα. 😉

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Εγώ από την άλλη νομίζω πως είμαστε σε μια εποχή στην οποία ΔΕΝ χρειάζεται άσυλο, ΔΕΝ χρειάζεται συνάθροιση, για να έχει κανείς την ελευθερία του .....

Και επειδή  οι έννοιες του ασύλου, της συνάθροισης, της απεργίας , έχουν χάσει τον σκοπό τους, έχουν μετατραπεί σε κάτι άλλο γραφικό .... πολύ χειρότερο από αυτό για το οποίο γεννήθηκαν να υπερασπιστούν.

Για πες μου πόσες συναθροίσεις για αύξηση μισθών έχουν γίνει εκεί στα βόρεια, πόσες για δικαιώματα πολιτών με ειδικές ανάγκες, πόσες για βιασμένες γυναίκες και πόσες για καλύτερες συνθήκες εργασίες??? 

Άκου εκεί δεν χρειάζεται...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, adtakhs είπε

Η επιθεώρηση εργασίας είναι εκεί ....  για εσένα.

Και εγώ έχω εργαστεί τρελές υπερωρίες χωρίς να πληρώνομαι. Νομίζω πως έχει συμβεί σε όλους.

Αλλά τα όργανα επιβολής είναι εκεί. Χρησιμοποίησέ τα.

Υ.Γ. Εγώ το έκανα. 😉

Έχουν πάει άλλοι πριν από εμένα και μετά έκαναν και μια βόλτα από το ταμείο ανεργίας.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Για πες μου πόσες συναθροίσεις για αύξηση μισθών έχουν γίνει εκεί στα βόρεια, πόσες για δικαιώματα πολιτών με ειδικές ανάγκες, πόσες για βιασμένες γυναίκες και πόσες για καλύτερες συνθήκες εργασίες??? 

Άκου εκεί δεν χρειάζεται...

Θες να σου πω τον τρόπο που παίρνεις αύξηση μισθού ;

Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα .... αλλά όταν είσαι χρηστικός για μια εταιρεία, παίρνεις με το σπαθί σου.

5 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Έχουν πάει άλλοι πριν από εμένα και μετά έκαναν και μια βόλτα από το ταμείο ανεργίας.

 

Παρομοίως ... Και τι έπαθα? Δεν βρήκα άλλη εργασία ?

Αν ήμουν ανίκανος για την εταιρία που εργαζόμουν (μη παραγωγικός) τότε η εταιρία θα είχε μια δικαιολογία να μου ζητά υπερωρίες. Εγώ από την άλλη θα κατέβαζα το κεφάλι και θα εργαζόμουν γιατί πολύ απλά δεν θα ένιωθα ανταγωνιστικός έξω στο εργασιακό περιβάλλον .

Από την στιγμή που ένιωθα πως μπορώ να προσφέρω οπουδήποτε τους τα βρόντηξα στέλνοντάς τους και την επιθεώρηση μια βόλτα.

 

Αν ο καθένας μας αντιστεκόταν στο εργασιακό του περιβάλλον, ΝΟΜΙΜΑ, δεν θα χρειαζόταν απεργία και πορείες .... Εκεί είναι η αντίσταση και όχι στον δρόμο.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, adtakhs είπε

Θες να σου πω τον τρόπο που παίρνεις αύξηση μισθού ;

Νομίζω πως έχουμε ξεφύγει από το θέμα .... αλλά όταν είσαι χρηστικός για μια εταιρεία, παίρνεις με το σπαθί σου.

Αν δεν υπήρχε η αύξηση του κατώτατου μισθού κανένας μας δεν θα την έβλεπε... Για αυτό όπως πολύ σωστά λες οι νόμοι πρέπει να τηρούνται... 

Πάμε όμως λίγο και στο θέμα... είσαι υπέρ της ουσιαστικής λογοκρισίας στο internet της Ρωσία, της Κίνας και της Τουρκίας...???

Μόλις τώρα, Nikosmile είπε

Για λόγους υγείας. Είναι η σύγχρονη λέπρα!

Αν το σεξ το βλέπεις ως λεπρα καλά θα κάνεις να απέχεις δια βίου...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 λεπτά πριν, Nikosmile είπε

Για λόγους υγείας. Είναι η σύγχρονη λέπρα!

Και για διαφυγοντα κερδη της εφοριας - θες private cam show θα εχεις μονο με ρωσικο app που θα βγαζει και αποδειξη :P Εχω ακουσει οτι ο φορολογικος μηχανισμος ειναι τοσο στενος εκει που τον καφε που θα πιεις αμεσως το περνανε στο συστημα και σου δειχνουν που εισαι και τι / πως πληρωσες .

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Αν δεν υπήρχε η αύξηση του κατώτατου μισθού κανένας μας δεν θα την έβλεπε... Για αυτό όπως πολύ σωστά λες οι νόμοι πρέπει να τηρούνται... 

Πάμε όμως λίγο και στο θέμα... είσαι υπέρ της ουσιαστικής λογοκρισίας στο internet της Ρωσία, της Κίνας και της Τουρκίας...???

 

Δεν θεωρώ πως είναι λογοκρισία στο ιντερνετ αυτό που πάει να κάνει η Ρωσία.

Βασικά θεωρώ πως σήμερα ζούμε σε μια λογοκρισία του ενός (ΗΠΑ) . Απλά το ανατολικό τόξο θέλει να απεμπλακεί από αυτή δημιουργώντας τις δικές του δομές.

Βλέπεις πως όλες οι μεγάλες δυνάμεις προσπαθούν να ελέγξουν την πληροφορία. Άλλες για να την χρησιμοποιήσουν επιθετικά και άλλες για να αμυνθούν απέναντι σε αυτό που ήδη υπάρχει .

Μια γραμμή άμυνας προσπαθεί να χτίσει η Ρωσία. Ας το δούμε πρώτα και μετά κρίνουμε.

Τώρα μόνο εικασίες κάνουμε.

 

 

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...