Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia 5 Review - Ιδιαίτερο και ακριβό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, vastegial_74 είπε

Ποιες είναι αυτές οι αρκετές συσκευές από την Κίνα με ίδια και ανώτερα χαρακτηριστικά και χαμηλότερη τιμή που αναφέρει το άρθρο; το αρκετές με παραξένεψε. Δε γνωρίζω αρκετές συσκευές αμιγώς κινεζικές που να είναι αδιάβοχες και με στερεοφωνικά ηχεία και τέτοιο επίπεδο κατασκευής που να στοιχίζει λιγότερο; καμία συσκευή για μένα δεν αξίζει τα λεφτά που πωλείται Day one. Ούτε ναυαρχιδες της Samsung, ούτε iPhone, ούτε και αυτό. Το καλό με τη Sony όμως είναι ότι ανά διαστήματα πετάει κάτι καλές προσφορές. Αυτό για παράδειγμα πριν λίγο και ο  κωτσοβολος το έδωσε για λίγο με 500€. Ολόφρεσκια ναυαρχιδα τέτοιου επιπέδου τα 500€ είναι παραπάνω από καλά. Όσο για τις κάμερες στα xperia 1 και 5 πρέπει να αναφέρετε ότι έχουν βελτιωθεί σημαντικά. 

Eιχα το xz2 , τουμπανο, εκει που με αφησε χαζο ηταν η κατασκευη. Μου φευγει πρωι απο τα χερια και σκαει στο τσιμεντο. Το εγκεγαλικο πηγε να ερθει. Το σηκωνω και το τηλ δεν ειχε παθει τπτ. Αν ειχα ενα απο τις γνωστες κινεζικες θα το εκλεγα. Περιμενω να ερθει η επιδοτηση και μαλλον θα ξαναεπιστρεψω στην sony.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

26 λεπτά πριν, ~Joker~ είπε

Πάντα ήθελα να δω τσόντα και να δοναει το κινητό στα κρίσιμα σημεία.... Φαση θα χει..

Αν βογκαει κιολας και αναστεναζει την πιο κρισιμη στιγμη , με τα κορυφαια

στεροφωνικα ηχεια που διαθετει ,θα ειναι το turning point , πολλα κεφαλια θα στριψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πληρώνεις ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνει κανείς: Made in Japan. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Απίστευτος ήχος, τρομερή οθόνη, απίστευτα βολικό για το ένα χέρι, τρομερή ποιότητα κατασκευής. 

Η μπαταρία βγάζει χαλαρά την ημέρα, με όλη μέρα συνδεδεμένο το sony smart watch 3. Είναι απλά κορυφαία συσκευή, ότι και να λέμε

 

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

αδιαβροχοποίηση 

Έχεις δοκιμάσει αδιαβροχοποιηση σε Σόνυ;

Εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι και σε θάλασσα όπου υπήρξε fail και έμπασε νερά σε κάτω από 10 λεπτά παιξίματος (και προφανώς όχι μεγάλο βάθος, έξω στα ρηχά έκανα τα δικά μου), ευτυχώς μου το άλλαξαν χωρίς κόστος, μάλιστα έτσι λύθηκε και το πρόβλημα του χαλασμένου μοτέρ της δόνησης που είχα από πιο πριν και δεν είχα πάει για σέρβις (μοναδική φορά να χαλάσει κάτι τέτοιο σε οτιδήποτε στη ζωή μου)

Θα μου πεις δε λένε για θάλασσα μαζί σου, αλλά τι να την κάνεις την αδιαβροχοποιηση διαφορετικά;

Και μάλιστα μιλάω για την εποχή που η Σόνυ έκανε διαφημίσεις με πισίνες τις οποίες σταμάτησε γιατί μάλλον έσκασαν πολλοί σαν κι εμένα να ζητάνε εγγυήσεις.

Από την άλλη από ατύχημα mia1 έπεσε σε αυλάκι με νερό έμεινε εκεί κάνα δεκάλεπτο μέχρι να πάρουμε χαμπάρι τι έγινε και συνεχίζει και δουλεύει ακόμα μια χαρά

Τι θέλω να πω; Ότι η αδιαβροχοποιηση είναι στη πραγματικότητα ψιλοαδιαφορη, ειδικά αν είναι να μιλήσουμε για χρήση εκτός θάλασσας και ειδικά μιας και λίγο πολύ όλοι πλέον έχουν κάποιου είδους προστασία στις πλακέτες για υγρασία

Τι να κάνεις να το κρατάς έξω την ώρα που βρέχει; Σχεδόν κανένα κινητό δεν πρόκειται να πάθει κάτι από αυτό

Να το πλένεις κάτω από τη βρύση; Το έκανα και αυτό με το Σόνυ μου αλλά στη πραγματικότητα ήταν ηλίθιο πιο πολύ για το εφφέ

Αν δε μιλάμε για σοβαρή αδιαβροχοποιηση όπως ένα καταδυτικό ρολόι ας πούμε, οτιδήποτε άλλο είναι να είχαμε να λέγαμε και τζάμπα κόστος για την πιστοποίηση που δεν πιστοποιεί και κάτι σοβαρό

Βάλτο να μπορεί να αντέξει  50-100 μέτρα και σε αλμυρό νερό να μιλήσουμε σοβαρά

1 ώρα πριν, Leo360 είπε

Παιδιά πληρώνεις ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνει κανείς: Made in Japan. 

Αν είναι made in Japan πάω πάσο

Είναι;

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Βάλτο να μπορεί να αντέξει  50-100 μέτρα και σε αλμυρό νερό να μιλήσουμε σοβαρά"

Έλα ντε , μόλις 5000N~10000N  δύναμης στην οθόνη, δύσκολο ήταν να το φτιάξετε;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, logistoulis said:

Έχεις δοκιμάσει αδιαβροχοποιηση σε Σόνυ;

Εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι και σε θάλασσα όπου υπήρξε fail και έμπασε νερά σε κάτω από 10 λεπτά παιξίματος (και προφανώς όχι μεγάλο βάθος, έξω στα ρηχά έκανα τα δικά μου), ευτυχώς μου το άλλαξαν χωρίς κόστος, μάλιστα έτσι λύθηκε και το πρόβλημα του χαλασμένου μοτέρ της δόνησης που είχα από πιο πριν και δεν είχα πάει για σέρβις (μοναδική φορά να χαλάσει κάτι τέτοιο σε οτιδήποτε στη ζωή μου)

Θα μου πεις δε λένε για θάλασσα μαζί σου, αλλά τι να την κάνεις την αδιαβροχοποιηση διαφορετικά;

Και μάλιστα μιλάω για την εποχή που η Σόνυ έκανε διαφημίσεις με πισίνες τις οποίες σταμάτησε γιατί μάλλον έσκασαν πολλοί σαν κι εμένα να ζητάνε εγγυήσεις.

Από την άλλη από ατύχημα mia1 έπεσε σε αυλάκι με νερό έμεινε εκεί κάνα δεκάλεπτο μέχρι να πάρουμε χαμπάρι τι έγινε και συνεχίζει και δουλεύει ακόμα μια χαρά

Τι θέλω να πω; Ότι η αδιαβροχοποιηση είναι στη πραγματικότητα ψιλοαδιαφορη, ειδικά αν είναι να μιλήσουμε για χρήση εκτός θάλασσας και ειδικά μιας και λίγο πολύ όλοι πλέον έχουν κάποιου είδους προστασία στις πλακέτες για υγρασία

Τι να κάνεις να το κρατάς έξω την ώρα που βρέχει; Σχεδόν κανένα κινητό δεν πρόκειται να πάθει κάτι από αυτό

Να το πλένεις κάτω από τη βρύση; Το έκανα και αυτό με το Σόνυ μου αλλά στη πραγματικότητα ήταν ηλίθιο πιο πολύ για το εφφέ

Αν δε μιλάμε για σοβαρή αδιαβροχοποιηση όπως ένα καταδυτικό ρολόι ας πούμε, οτιδήποτε άλλο είναι να είχαμε να λέγαμε και τζάμπα κόστος για την πιστοποίηση που δεν πιστοποιεί και κάτι σοβαρό

Βάλτο να μπορεί να αντέξει  50-100 μέτρα και σε αλμυρό νερό να μιλήσουμε σοβαρά

Αν είναι made in Japan πάω πάσο

Είναι;

Θα σου πω ότι το Xperia 5 μου όπως και ενός φίλου που τα πήραμε μαζί είναι Made in Japan, έχω δει παλαιότερα μοντέλα (κυρίως μικρότερης κατηγορίας) να έχουν Made in China ή άλλες χώρες, αλλά στις τελευταίες τρεις ναυαρχίδες Sony που έχω δοκιμάσει (XZ2, XZ3 και 5) είναι όλα Japan... Τώρα να είμαι απλά τυχερός, δε ξέρω 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

................., αδιαβροχοποίηση και στερεοφωνικά ηχεία. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές  επιλογές και καθένας βρίσκει αυτό που τον εξυπηρετεί. 

αδιαβροχοποιηση εχουν, απλα δεν εχουν την πιστοποιηση ,δηλαδη δεν θεωρω οτι νομιζεις σε μια βροχη δυνατη αμα βραχουν πανε στα σκουπιδια διοτι υπαρχουν σχετικα βιντεο περι αδιαβροχοποιησης κινητων της xiaomi ,τα εχουμε ξαναποσταρει τα σχετικα βιντεο που τα βουτανε σε ενυδρεια για τεστ και αντεξαν μια χαρα  ...για τον στερεοφωνικο ηχο εχεις δικιο ....αλλα σε ολα τα υπολοιπα to sony χανει κατα κρατος και απο τα δυο κινητα της xiaomi mi 9T pro ,mi note 10 ...υπαρχουν και αλλα ...mi mix 3 , mi 9 ..υπαρχουν και τα one+ 7 ,7Τ κλπ κλπ .....τωρα και προσφορα να βγαλουν το sony , τα παραπανω τα βρισκεις πολυ φθηνοτερα ,σε επιπεδα μισης τιμης του sony για να παρεις δυο κινητα και να εχεις καβατζα το δευτερο εαν χαλασει το πρωτο εαν ειναι θεμα η εγγυηση τοσο πολυ για καποιον  ....δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που θα δωσει 799 ευρω για το sony για να εχει στερεοφωνικο ηχο και πιστοποιηση αδιαβροχοποιησης ,ολοι οταν κολυμπανε στην θαλασσα και στις πισινες κουβαλανε και το κινητο .....δεν νομιζω οτι ειναι και κανα ατου να κολυμπας και να τραβας με κινητο  ....πιο πολυ μαρκετινιστικα κολπα παρα ουσιας !!!

Επεξ/σία από georgetsl
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Leo360 είπε

Θα σου πω ότι το Xperia 5 μου όπως και ενός φίλου που τα πήραμε μαζί είναι Made in Japan, έχω δει παλαιότερα μοντέλα (κυρίως μικρότερης κατηγορίας) να έχουν Made in China ή άλλες χώρες, αλλά στις τελευταίες τρεις ναυαρχίδες Sony που έχω δοκιμάσει (XZ2, XZ3 και 5) είναι όλα Japan... Τώρα να είμαι απλά τυχερός, δε ξέρω 😅

Δεν το έχω κοιτάξει ιδιαίτερα αυτό το θέμα θεωρούσα ότι όλα είναι Κίνα πλέον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά κορυφαίο , τέλειο  form factor  , σχεδίαση και αίσθηση χρήσης , λειτουργικότητα , ποιότητα

Επεξ/σία από ethereum
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgetsl είπε

αδιαβροχοποιηση εχουν, απλα δεν εχουν την πιστοποιηση ,δηλαδη δεν θεωρω οτι νομιζεις σε μια βροχη δυνατη αμα βραχουν πανε στα σκουπιδια διοτι υπαρχουν σχετικα βιντεο περι αδιαβροχοποιησης κινητων της xiaomi ,τα εχουμε ξαναποσταρει τα σχετικα βιντεο που τα βουτανε σε ενυδρεια για τεστ και αντεξαν μια χαρα  ...για τον στερεοφωνικο ηχο εχεις δικιο ....αλλα σε ολα τα υπολοιπα to sony χανει κατα κρατος και απο τα δυο κινητα της xiaomi mi 9T pro ,mi note 10 ...υπαρχουν και αλλα ...mi mix 3 , mi 9 ..υπαρχουν και τα one+ 7 ,7Τ κλπ κλπ ....δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιος που θα δωσει 799 ευρω για το sony για να εχει στερεοφωνικο ηχο και πιστοποιηση αδιαβροχοποιησης ,ολοι οταν κολυμπανε στην θαλασσα και στις πισινες κουβαλανε και το κινητο .....δεν νομιζω οτι ειναι και κανα ατου η αδιαβροχοποιηση ....πιο πολυ μαρκετινιστικα κολπα παρα ουσιας !!!

Σε καμία περίπτωση δεν χάνει σαν σύνολο από τα κινητά της xiaomi. Ειδικά από το mi note 10 που είναι ένα midrange κινητό με πολύ καλή κάμερα. Το 9t αν δεν είχε MIUI θα το δοκίμαζα σίγουρα. Αν θες αποκλειστικά καμεροκινητο πέρνεις το mi note 10 ok, αλλά αν θες ένα all around κινητό με εντελώς bugfeee και smooth λειτουργικό κοιτάς αλλού. 

Για αδιαβροχοποίση ναι τα OnePlus είναι αδιάβροχα αλλά δεν έχουν την πιστοποίηση ok, αλλά τώρα κάτι xiaomi που βλέπω τον Ινδό να προσπαθεί να πείσει ότι είναι αδιάβροχο δεν με πείθει. Το είπα και πριν πως κανένα τηλέφωνο κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 500€ και πότε δεν αγοράζω dayone. Μόνο προσφορές και ευκαιρίες. 

34 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Έχεις δοκιμάσει αδιαβροχοποιηση σε Σόνυ;

Εγώ έχω δοκιμάσει μέχρι και σε θάλασσα όπου υπήρξε fail και έμπασε νερά σε κάτω από 10 λεπτά παιξίματος (και προφανώς όχι μεγάλο βάθος, έξω στα ρηχά έκανα τα δικά μου), ευτυχώς μου το άλλαξαν χωρίς κόστος, μάλιστα έτσι λύθηκε και το πρόβλημα του χαλασμένου μοτέρ της δόνησης που είχα από πιο πριν και δεν είχα πάει για σέρβις (μοναδική φορά να χαλάσει κάτι τέτοιο σε οτιδήποτε στη ζωή μου)

Θα μου πεις δε λένε για θάλασσα μαζί σου, αλλά τι να την κάνεις την αδιαβροχοποιηση διαφορετικά;

Και μάλιστα μιλάω για την εποχή που η Σόνυ έκανε διαφημίσεις με πισίνες τις οποίες σταμάτησε γιατί μάλλον έσκασαν πολλοί σαν κι εμένα να ζητάνε εγγυήσεις.

Από την άλλη από ατύχημα mia1 έπεσε σε αυλάκι με νερό έμεινε εκεί κάνα δεκάλεπτο μέχρι να πάρουμε χαμπάρι τι έγινε και συνεχίζει και δουλεύει ακόμα μια χαρά

Τι θέλω να πω; Ότι η αδιαβροχοποιηση είναι στη πραγματικότητα ψιλοαδιαφορη, ειδικά αν είναι να μιλήσουμε για χρήση εκτός θάλασσας και ειδικά μιας και λίγο πολύ όλοι πλέον έχουν κάποιου είδους προστασία στις πλακέτες για υγρασία

Τι να κάνεις να το κρατάς έξω την ώρα που βρέχει; Σχεδόν κανένα κινητό δεν πρόκειται να πάθει κάτι από αυτό

Να το πλένεις κάτω από τη βρύση; Το έκανα και αυτό με το Σόνυ μου αλλά στη πραγματικότητα ήταν ηλίθιο πιο πολύ για το εφφέ

Αν δε μιλάμε για σοβαρή αδιαβροχοποιηση όπως ένα καταδυτικό ρολόι ας πούμε, οτιδήποτε άλλο είναι να είχαμε να λέγαμε και τζάμπα κόστος για την πιστοποίηση που δεν πιστοποιεί και κάτι σοβαρό

Βάλτο να μπορεί να αντέξει  50-100 μέτρα και σε αλμυρό νερό να μιλήσουμε σοβαρά

Αν είναι made in Japan πάω πάσο

Είναι;

Δεν έχω πάει για υποβρύχια φωτογράφηση αλλά έχει φάει και τα νερά του πάνω στο τραπέζι και τη βροχή του και δεν είχα θέμα και σε θάλασσα το ξέχασα στην τσέπη του μαγιό και μπήκα και το πήρα χαμπάρι όταν πλέον είχαμε στεγνωσει😄

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα έμπασε νερό από το κουμπί της κάμερας (που πάτησα κάτω από το νερό πήγαινα γυρεύοντας)

Αλλά το θέμα είναι κάποια στιγμή να βγάλουν πραγματικά αδιάβροχες συσκευές όχι μόνο για ατυχήματα

Τα ατυχήματα πλέον τα γλιτώνουν οι περισσότεροι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς πατάτα.

11 ώρες πριν, Leo360 είπε

Παιδιά πληρώνεις ένα πράγμα που δεν καταλαβαίνει κανείς: Made in Japan. Όλα τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε... Απίστευτος ήχος, τρομερή οθόνη, απίστευτα βολικό για το ένα χέρι, τρομερή ποιότητα κατασκευής. 

Η μπαταρία βγάζει χαλαρά την ημέρα, με όλη μέρα συνδεδεμένο το sony smart watch 3. Είναι απλά κορυφαία συσκευή, ότι και να λέμε

Με αυτή τη μπαταρία βγάζει όλη τη μέρα? Τι άλλο θα ακούσουμε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, nionios1979 είπε

Τουμπανακι. Και έρχονται και άλλα το 2020. Ειδικά αν η Sony βάλει και τους φακούς που δίνει πχ στις ναυαρχίδες της huawei και όχι μόνο, δε θα έχει ανταγωνισμό. 

H sony στην huawei ;; Αφού συνεργάζεται με τη leica  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, vargas είπε

H sony στην huawei ;; Αφού συνεργάζεται με τη leica  

Μιλαμε για φακους. Δουλευεω για παραδειγμα εδω και τρεις μηνες το p30, το οποιο εχει πανω του τον φακο της sony , imx 650, oπως πχ και το p30 pro. Η leica απλα δινει <ευλογια>. Μονο η nokia και οχι σε ολες τις συσκευες της , εχει φακους της zeiss.

Επεξ/σία από nionios1979
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...