Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia 5 Review - Ιδιαίτερο και ακριβό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, possiz είπε

Εντελώς πατάτα.

Με αυτή τη μπαταρία βγάζει όλη τη μέρα? Τι άλλο θα ακούσουμε .

Το παν είναι η διαχείριση που κάνει η συσκευή. Αν έχεις για σημείο αναφοράς τίποτα Κινεζιές και κρίνεις από την κατανάλωση που έχουν αυτά, ένα θα σου πω. Καμιά σχέση, απλά. 

Την θυμάσαι μια ταινία με το Βέγγο που φώναζε στον άλλο: "ξέρεις από vespa" ;

Εγώ θα παραφράσω και θα σου πω: "ξέρεις από Sony"; 

Με τα πάντα ανοιχτά βγάζει χαλαρά τη μέρα και σε εμένα παραπάνω μερικές. Έχω βγάλει και 48αωρα αρκετές φορές. Με κανένα 7ωρο οθόνη, ομιλία, video κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

59 minutes ago, possiz said:

Εντελώς πατάτα.

Με αυτή τη μπαταρία βγάζει όλη τη μέρα? Τι άλλο θα ακούσουμε .

Ξέρω γω, ίσως μιλάω ως κάτοχος και ξέρω κάτι παραπάνω; Πες μας εσύ την άποψη σου που απλά βλέπεις τους αριθμούς και δε το έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ αν βγάζει μέρα :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, nionios1979 είπε

Μιλαμε για φακους. Δουλευεω για παραδειγμα εδω και τρεις μηνες το p30, το οποιο εχει πανω του τον φακο της sony , imx 650, oπως πχ και το p30 pro. Η leica απλα δινει <ευλογια>. Μονο η nokia και οχι σε ολες τις συσκευες της , εχει φακους της zeiss.

Ναι έχεις δίκιο δεν το ήξερα. Πάντως φαίνεται καλή συσκευή  , αν και  το ufs 2.1 σε μια όχι κ φτηνη  συσκευή είναι τουλάχιστον απαράδεκτο 

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, rocco84 είπε

Απο άποψη αναβαθμίσεων και security patches πως τα πάει η sony?

Είναι σε πολυ καλο επίπεδο. Σίγουρα δύο μεγάλα σαν όλους και τακτικές αναβαθμισεις ασφαλείας. Πριν τρεις εβδομάδες πήρα αναβάθμιση ασφαλείας και στις αρχές του χρόνου περιμένουμε Android 10, συσκευή του '18.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 hours ago, rocco84 said:

Απο άποψη αναβαθμίσεων και security patches πως τα πάει η sony?

Έχει τα καλά έχει και τα κακά της...

Στα θετικά: γρήγορα security updates και 2 μεγάλες αναβαθμίσεις, όπως όλες οι εταιρείες.

Στα αρνητικά: ΗΛΙΘΙΑ κολλήματα της εταιρείας! Δηλαδή: στα XZ2/XZ3 (αυτά είχα, για αυτά μπορώ να μιλήσω) είχαν ναι μεν Android Pie αλλά με Android Oreo launcher και εναλλαγή εφαρμογών (δηλαδή κάθετα) + χωρίς gesture navigation! Μόνο πκηκτρα!

Επίσης, στο Xperia 5 μου έχω βάλει Android 10 με όλα τα features ναι μεν αλλά ... Με dark theme από τα lidl, δηλαδή γκρι και όχι μαύρο! Οπότε ναι, έχει κανονικά και γρήγορα updates, αλλά κάτι σκέφτονται λάθος...

Επεξ/σία από Leo360
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 minutes ago, Leo360 said:

Επίσης, στο Xperia 5 μου έχω πάρει Android 10 με όλα τα features ναι μεν αλλά ... Με dark theme από τα lidl, δηλαδή γκρι και όχι μαύρο! Οπότε ναι, έχει κανονικά και γρήγορα updates, αλλά κάτι σκέφτονται λάθος...

Τι χωρας/customization ειναι το Xperia 5 που εχεις παρει; Γιατι δεν εχει βγει ακομα Android 10 για Customized EU...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alfaeffe said:

Τι χωρας/customization ειναι το Xperia 5 που εχεις παρει; Γιατι δεν εχει βγει ακομα Android 10 για Customized EU...

Κανονικά Ελληνικό είναι, έβαλα Nordic Combined γιατί όντως Europe/Europe3 ακόμα τίποτα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

2 ώρες πριν, vastegial_74 είπε

Πριν τρεις εβδομάδες πήρα αναβάθμιση ασφαλείας και στις αρχές του χρόνου περιμένουμε Android 10, συσκευή του '18.

Δεν το λες και πολυ καλα παντως συσκευη του 2018 να παρει αναβαθμιση Γεναρη/Φλεβαρη.

Υποτιθεται μαλιστα οτι τα Sony εχουν ψιλο stock android(με καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες δικες τους),αρα το να παρει μια συσκευη/ναυαρχιδα update μετα απο ποσους μηνες ειναι ψιλο τραγικο.

17 ώρες πριν, Leo360 είπε

Η μπαταρία βγάζει χαλαρά την ημέρα,

Είναι απλά κορυφαία συσκευή, ότι και να λέμε

Για την αυτονομια εχεις δικιο οτι ειναι πολυ καλη,και ειναι και λογικο μιας εχει λιγες απαιτησεις η οθονη του κινητου που ειναι 6.1ιντσες 1080p.

Για το οτι ειναι κορυφαια συσκευη ομως δεν ισχυει στην πραξη.

  • Ουτε η καμερα του συνολικα ειναι στα ιδια επιπεδα με τους κορυφαιους
  • Η μπαταρια του ειναι μολις 3100mah οπως και η γρηγορη φορτιση του υστερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο
  • δεν εχει ασυρματη φορτιση
  • η οθονη του ειναι κατωτερη απο τις κορυφαιες της αγορας απο Samsung/Oneplus/Apple κλπ
  • ερχεται με Android 9 out of the box, πραγμα τραγικο
  • Ακομα και στα στερεο ηχεια,πλεον οι περισσοτεροι τα προσφερουν αρα ουτε σε αυτο ξεχωριζει.
  • Τελος ειναι αστειο να μιλαμε για τρομερη ποιοτητα κατασκευης οταν ολες οι Android συσκευες/ναυαρχιδες ειναι απο γυαλι μπρος πισω και αλουμινιο γυρω γυρω(ακομα και η οθονη/panel ειναι φθηνοτερη σαν παραγωγη του ανταγωνισμου)

Γενικα οι ναυαρχιδες της Sony επρεπε να ειχαν αρχικη τιμη 599ευρω και κατω αλα Oneplus.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Leo360 είπε

Έχει τα καλά έχει και τα κακά της...

Στα θετικά: γρήγορα security updates και 2 μεγάλες αναβαθμίσεις, όπως όλες οι εταιρείες.

Στα αρνητικά: ΗΛΙΘΙΑ κολλήματα της εταιρείας! Δηλαδή: στα XZ2/XZ3 (αυτά είχα, για αυτά μπορώ να μιλήσω) είχαν ναι μεν Android Pie αλλά με Android Oreo launcher και εναλλαγή εφαρμογών (δηλαδή κάθετα) + χωρίς gesture navigation! Μόνο πκηκτρα!

Επίσης, στο Xperia 5 μου έχω πάρει Android 10 με όλα τα features ναι μεν αλλά ... Με dark theme από τα lidl, δηλαδή γκρι και όχι μαύρο! Οπότε ναι, έχει κανονικά και γρήγορα updates, αλλά κάτι σκέφτονται λάθος...

Μα το dark theme της Google έτσι κι αλλιώς σε όσες εφαρμογές το είχε εφαρμόσει στο Android 9 είναι σκούρο γκρι. Θα άλλαζε κάτι με το 10; σε άλλες εταιρείες δηλαδή το dark theme της Google είναι Ι total black; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, vastegial_74 said:

Μα το dark theme της Google έτσι κι αλλιώς σε όσες εφαρμογές το είχε εφαρμόσει στο Android 9 είναι σκούρο γκρι. Θα άλλαζε κάτι με το 10; σε άλλες εταιρείες δηλαδή το dark theme της Google είναι Ι total black; 

Δες πχ σε Samsung/Xiaomi/Oneplus, το dark theme είναι όντως μαύρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Leo360 είπε

Δες πχ σε Samsung/Xiaomi/Oneplus, το dark theme είναι όντως μαύρο...

Σε αυτούς είναι μαύρο επειδή το έχουν κάνει οι ίδιοι. Το μαμά dark theme της Google, είναι γκρι σκούρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Leo360 είπε

Δες πχ σε Samsung/Xiaomi/Oneplus, το dark theme είναι όντως μαύρο...

Αυτό είναι παραμετροποίηση δικιά τους όχι της Google. Η samsung έχει τέτοιο dark  theme εδώ και χρόνια. 

1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Δεν το λες και πολυ καλα παντως συσκευη του 2018 να παρει αναβαθμιση Γεναρη/Φλεβαρη.

Υποτιθεται μαλιστα οτι τα Sony εχουν ψιλο stock android(με καποιες προεγκατεστημενες εφαρμογες δικες τους),αρα το να παρει μια συσκευη/ναυαρχιδα update μετα απο ποσους μηνες ειναι ψιλο τραγικο.

Για την αυτονομια εχεις δικιο οτι ειναι πολυ καλη,και ειναι και λογικο μιας εχει λιγες απαιτησεις η οθονη του κινητου που ειναι 6.1ιντσες 1080p.

Για το οτι ειναι κορυφαια συσκευη ομως δεν ισχυει στην πραξη.

  • Ουτε η καμερα του συνολικα ειναι στα ιδια επιπεδα με τους κορυφαιους
  • Η μπαταρια του ειναι μολις 3100mah οπως και η γρηγορη φορτιση του υστερει σε σχεση με τον ανταγωνισμο
  • δεν εχει ασυρματη φορτιση
  • η οθονη του ειναι κατωτερη απο τις κορυφαιες της αγορας απο Samsung/Oneplus/Apple κλπ
  • ερχεται με Android 9 out of the box, πραγμα τραγικο
  • Ακομα και στα στερεο ηχεια,πλεον οι περισσοτεροι τα προσφερουν αρα ουτε σε αυτο ξεχωριζει.
  • Τελος ειναι αστειο να μιλαμε για τρομερη ποιοτητα κατασκευης οταν ολες οι Android συσκευες/ναυαρχιδες ειναι απο γυαλι μπρος πισω και αλουμινιο γυρω γυρω(ακομα και η οθονη/panel ειναι φθηνοτερη σαν παραγωγη του ανταγωνισμου)

Γενικα οι ναυαρχιδες της Sony επρεπε να ειχαν αρχικη τιμη 599ευρω και κατω αλα Oneplus.

Μια χαρά γρήγορη είναι στις αναβαθμίσεις. Την ασύρματη φόρτιση είναι όντως περίεργο που την αφαίρεσε. Η μπαταριά στα χαρτιά ακούγεται μικρή αλλά στην πράξη δεν είναι. Η ποιότητα κατασκευής δεν έγκειται στο είδος του υλικού, αφού όλα είναι ίδια, αλλά στην επιλογή ποιότητας και τη συναρμογή. Αν το πάρουμε έτσι και ένα umidigi είναι το ίδιο ποιοτικά με ένα iPhone αφού είναι και τα δύο γυάλινα με αλουμίνιο στο φρέιμ. 

3 ώρες πριν, Leo360 είπε

Έχει τα καλά έχει και τα κακά της...

Στα θετικά: γρήγορα security updates και 2 μεγάλες αναβαθμίσεις, όπως όλες οι εταιρείες.

Στα αρνητικά: ΗΛΙΘΙΑ κολλήματα της εταιρείας! Δηλαδή: στα XZ2/XZ3 (αυτά είχα, για αυτά μπορώ να μιλήσω) είχαν ναι μεν Android Pie αλλά με Android Oreo launcher και εναλλαγή εφαρμογών (δηλαδή κάθετα) + χωρίς gesture navigation! Μόνο πκηκτρα!

Επίσης, στο Xperia 5 μου έχω πάρει Android 10 με όλα τα features ναι μεν αλλά ... Με dark theme από τα lidl, δηλαδή γκρι και όχι μαύρο! Οπότε ναι, έχει κανονικά και γρήγορα updates, αλλά κάτι σκέφτονται λάθος...

Μάλλον τα καλά της φαίνεται πως είναι περισσότερα αφού στα τελευταία τρία σου κινητά επιμένεις Sony και δεν άλλαξες, εκτός και έχεις άλλη βασική συσκευή και το Sony για δεύτερο. 

ΥΓ. Sony έχω και εγώ και καταλαβαίνω. 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...