Προς το περιεχόμενο

Intel Comet Lake-S [2020]


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, volman είπε

Και που είσαι ακόμα.

Άκουσα σχόλιο που έλεγε ότι θυμόταν την εποχή του pentium D (εποχές 2003-2005 νομίζω).

Είχε σπρώξει τόσο πολύ τα ρολόγια η intel που μετά από 2-3 χρόνια οι μητρικές που φιλοξενούσαν τον επεξεργαστή, από την πίσω μεριά ήταν μαύρες!!!!

Συμπλήρωσε βέβαια ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια και οι κατασκευαστές μητρικών θα έχουν βελτιώσει τα πράγματα για να μην συμβαίνει αυτό.

Ο ντεμπάουερ, αν και δεν μίλησε για θερμοκρασίες, έδειξε 93 βαθμούς κλοκαρισμένο τον επεξεργαστή στα 5 με την σημείωση ότι μετά από μερικά λεπτά ο επεξεργαστής πέφτει!!!!

Θα πέσουν πολλά γέλια.

Εγώ στην γωνία μου τρώω ποπκορν και απολαμβάνω το θέαμα. χιχιχιχιχι

Τον ερχόμενο χειμώνα θα ανάψουμε ιντελ, τέρμα οι κουμτελ, τέρμα τα κλιματιστικά, πείτε όχι στο πετρέλαιο!!! Ήρθε η Ίντελ 😂😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Τι ακριβως δεν καταλαβαινεις οτι ριχνωντας 2-3 settings στα παιχνιδια μια καρτα mid range βγαζει τις ιδιες επιδοσεις με "τις καρτες των 1500€ που χρειαζονται οι Intel για να φανουν οι διαφορες με τους ryzen"? Tωρα το οτι εσυ κολλησες ονομαστικα στα μοντελα (δεντρο) και οχι στο γενικοτερο concept (δασος) θα επρεπε να σε προβληματισει. Αλλα καταλαβαινω, δεν πειραζει

Ναι αν τα βάλω oλα στο low ναι.αν εννοείς αυτό.και textures και τα πάντα.δεν υπάρχεις λέμε.τα χουν βάλει όλοι μαζί σου.γιατι άραγε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες λογικες οι θερμοκρασιες. Μιλαμε για μονολιθικο 10c @14nm 

Και θυσια τα παιδια τους στον Cthulhu να κανανε οι μηχανικοι της Intel, οι νομοι της φυσικης ειναι αμείλικτοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billeiros είπε

Ναι αν τα βάλω oλα στο low ναι.αν εννοείς αυτό.και textures και τα πάντα.δεν υπάρχεις λέμε.τα χουν βάλει όλοι μαζί σου.γιατι άραγε...

Ντάξει, όλα low. Έγινε αρχηγέ.

Στο AC odyssey πήρα 22% απο volumetrics και shadows. Τα υπόλοιπα ultra. Τωρα θα μου πεις δεν σε πιστευω. Ε τρεξτο στο PC σου. Και υπαρχουν και χειροτερα παραδειγματα. Δοκιμασε κανα watchdogs 2 με shadows low / hfts.

 

Εδώ. Από ultra preset σε max settings έχει 250% επιδόσεις. Μόνο από τα shadows παίρνει 40%. Δηλαδη η 5700xt βγαίνει πάνω απο 2080ti. Μην συνεχίζεις ρε φίλε, αφου δεν γνωρίζεις ασε την ειρωνεία. 

5 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Τον ερχόμενο χειμώνα θα ανάψουμε ιντελ, τέρμα οι κουμτελ, τέρμα τα κλιματιστικά, πείτε όχι στο πετρέλαιο!!! Ήρθε η Ίντελ 😂😂😂

Θερμοκρασία και θερμότητα είναι 2 διαφορετικά πράματα. H 2080S που έχεις κάνει περισσότερο για κουμτελ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, NT1G είπε

Είπε ότι δεν μπορούσε να τελειώσει το CB20 στα 5,3 GHz λόγο θερμοκρασίας με custom 360 mm.

Φίλε, ήθελε να πει πολλά ο ντεμπάουερ.

Ο τύπος είναι κλασικός γερμανός, θα σου μοστράρει τα νούμερα στη μάπα, για να δείξει και πόσο γερμανός είναι, θα μιλήσει συγκεκριμένα πλεονεκτήματα, τεχνολογίες, κτλ.

Εδώ ήταν δαγκωμένος και πιο πολύ διαφήμιση έκανε στο άλλο βίντεό του που έναν 10900Κ τον πάει στα 7.

Πολλά πακέτα λέμεεεεε. Ρέει άφθονο το λαδάκι.

Έχουνε Καλαμάτα και στην Intel;

Γλέντιααααααα.

10 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

Τον ερχόμενο χειμώνα θα ανάψουμε ιντελ, τέρμα οι κουμτελ, τέρμα τα κλιματιστικά, πείτε όχι στο πετρέλαιο!!! Ήρθε η Ίντελ 😂😂😂

Πάντως σαν τον 9590 στα 250 βατ με τιμή στο χιλιάρικο δεν είναι.

μουχαχαχαχαααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ντάξει, όλα low. Έγινε αρχηγέ.

Στο AC odyssey πήρα 22% απο volumetrics και shadows. Τα υπόλοιπα ultra. Τωρα θα μου πεις δεν σε πιστευω. Ε τρεξτο στο PC σου. Και υπαρχουν και χειροτερα παραδειγματα. Δοκιμασε κανα watchdogs 2 με shadows low / hfts.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εδώ. Από ultra preset σε max settings έχει 250% επιδόσεις. Μόνο από τα shadows παίρνει 40%. Δηλαδη η 5700xt βγαίνει πάνω απο 2080ti. Μην συνεχίζεις ρε φίλε, αφου δεν γνωρίζεις ασε την ειρωνεία. 

Θερμοκρασία και θερμότητα είναι 2 διαφορετικά πράματα. H 2080S που έχεις κάνει περισσότερο για κουμτελ. 

 90-100 βαθμούς με custom πες το όπως θες, θερμότητα, θερμοκρασία.... Το ξέρεις το νόημα κ θες να το παίξεις έξυπνος! Κάποτε ήμουν στην θέση σου, κοιτούσα μόνο τα reviews κ αγόραζα μόνο ιντελ... Όταν τα ζυγίσεις ΟΛΑ, Έλα πες μου τι είναι θερμοκρασία κ τι θερμότητα... Μυρωδιά πρέπει να είναι.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα benches απο τα reviews ειναι λιγο κουλουβαχατα. Στο τελος στον κοσμο μενει ως συμπερασμα οτι ο 10900k κλοκαρει 5.2-5.3 all core και εχει θερμοκρασια κατω απο 80 βαθμους σε CPU intensive workloads (π.χ. blender) ενω τραβαει ρευματακι αλλα οχι πολυ... Νομιζω οτι out of the box υπαρχουν PPT limits πολυ πριν χτυπησουν τα thermal limits για αυτο και τελικα οι θερμοκρασιες ειναι πιο χαμηλες σε πολλα reviews και για αυτο δεν βλεπεις thermal throttling.

Δεν θυμαμαι σε ποιο review, νομιζω του HU ηταν που ειδε σε blender workload, peak draw 317 watt. Out of the box ξαναλεω, αλλα σε μητρικη της MSI. Τοσα watt τραβαει ο 3970x σε blender που εχει 32 πυρηνες. Ε πως γινεται με peak 317 watt να εχεις μονο 90 βαθμους, ακομα και αν αυτο ειναι με 360 AIO.

Λογικα λοιπον το πως μεταχειριζεται η καθε μητρικη, η να το πω πιο σωστα πως ειναι σεταρισμενη η καθε μητρικη απο την καθε εταιρεια out of the box. Δεν συζηταμε ποιες εχουν ενεργοποιημενο το MCE by default, αλλα και πως αυτο εχει σεταριστει οσον αφορα τα PPT, EDC κλπ, οπως αντιστοιχα στους Ryzen τα PBO settings. Νομιζω ο GN το ανεφερε, οπως ανεφερε και για καταστασεις σε επιπεδο bios που θυμιζαν Ryzen 1st gen... Και ολα αυτα ενω εχθες ο linus μας ελεγε οτι αν θες stable experience πας σε Intel. Τι διαολο, αυτος ολα αυτα δεν τα ειχε δει στα reviews του?

Το αλλο που φανταζομαι ειναι το binning... Καποιοι ελαβαν golden samples, καποιοι αλλοι οχι. Να πονταρουμε τι θα λαβει η πλειοψηφια των αγοραστων?

Edit: Του GN ηταν και σε all core 5.2. Και οχι ο 3970x δεν τραβαει τοσα watt, αλλα 230. :

Untitled4.png

Επεξ/σία από Crus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Papanikolis είπε

 90-100 βαθμούς με custom πες το όπως θες, θερμότητα, θερμοκρασία.... Το ξέρεις το νόημα κ θες να το παίξεις έξυπνος! Κάποτε ήμουν στην θέση σου, κοιτούσα μόνο τα reviews κ αγόραζα μόνο ιντελ... Όταν τα ζυγίσεις ΟΛΑ, Έλα πες μου τι είναι θερμοκρασία κ τι θερμότητα... Μυρωδιά πρέπει να είναι.. 

Μπερδευεσαι. Το οτι τρεχεις στους 100 βαθμους δεν το κανει σομπα. 100 βαθμοι ειναι η θερμοκρασια, οχι η θερμοτητα. Σομπα λεμε κατι που αποβαλλει μεγαλη ποσοτητα θερμοτητας, οχι κατι που εχει υψηλη θερμοκρασια. Ενας αναπτηρας φτάνει 1900 βαθμους. Προσπάθησε να ζεστάνει το σπίτι σου λοιπόν με εναν αναπτήρα αντι με την κουμτελ και θα καταλάβεις την διαφορά θερμοτητας και θερμοκρασιας. 

Δεν λεω οτι ο 10900 δεν ειναι σομπα, καταπως φαινεται ειναι, αλλα οχι γιατι πιανει 99 βαθμους, γιατι καταναλωνει 200-250watts. Και 60 βαθμους να επιανε, παλι σομπα θα ηταν, λογω καταναλωσης. 

13 λεπτά πριν, Aztec είπε

Στο oc κομμάτι είναι μεικτά τα πράγματα όσον αφορά τις θερμοκρασίες  . Δείτε τι λέει εδώ ας πούμε 

Τα μικρά γράμματα τα διαβάσες όμως? :P 

20c ambient, x62 @ 1500rpm , open test bench. 

Τρέχει κανείς την AIO στα 1500 rpm, και εχει 20 ambient οποτεδηποτε εκτος απο χειμωνα? 

To hwunboxed λέει 1.172 v για 4.9 all core με MCE, και 84c σε blender. Δεν ειναι κακο

Επεξ/σία από CometRyzen
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως έχω ξενερώσει απίστευτα. Εδώ και πολύ καιρό, έχουν εξαφανιστεί ηρωικοί Intelάκηδες από τα σχετικά θέματα όπως πχ ο Dr_73, ο TheElf και άλλοι. Με αποτέλεσμα να έχουν την αριθμητική υπεροχή οι αντίπαλοι. Αν ήταν και αυτοί εδώ θα είχαμε επικές μάχες!!

Επεξ/σία από _Theo_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, _Theo_ είπε

Εγώ πάντως έχω ξενερώσει απίστευτα. Εδώ και πολύ καιρό, έχουν εξαφανιστεί ηρωικοί Intelάκηδες από τα σχετικά θέματα όπως πχ ο Dr_73, ο TheElf και άλλοι. Με αποτέλεσμα να έχουν την αριθμητική υπεροχή οι άλλοι. Αν ήταν και αυτοί εδώ θα είχαμε επικές μάχες!!

Πήρα εγώ τη θέση τους ρε :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Ντάξει, όλα low. Έγινε αρχηγέ.

Στο AC odyssey πήρα 22% απο volumetrics και shadows. Τα υπόλοιπα ultra. Τωρα θα μου πεις δεν σε πιστευω. Ε τρεξτο στο PC σου. Και υπαρχουν και χειροτερα παραδειγματα. Δοκιμασε κανα watchdogs 2 με shadows low / hfts.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Εδώ. Από ultra preset σε max settings έχει 250% επιδόσεις. Μόνο από τα shadows παίρνει 40%. Δηλαδη η 5700xt βγαίνει πάνω απο 2080ti. Μην συνεχίζεις ρε φίλε, αφου δεν γνωρίζεις ασε την ειρωνεία. 

Θερμοκρασία και θερμότητα είναι 2 διαφορετικά πράματα. H 2080S που έχεις κάνει περισσότερο για κουμτελ. 

Ο 10990Κ πάντως φτάνει κάτι 300+ με oc, πιστεύω ξεπερνά την 2080S στο χαλαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...