Προς το περιεχόμενο

Το μέλλον στην αγορά ηλ. ενέργειας


papresa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Βασίλης_29 είπε

Για μένα σε οτιδήποτε ανήκει στο δημόσιο σχεδον κανενας εργαζόμενος η παράγοντας δεν θέλει το πραγματικό καλό του. Το μόνο που θέλουν είναι ένα υποθετικό καλό και όπου καλό βάλε μονάχα απαίτηση δικαιωμάτων και παροχών, απαίτηση όσο πιο λιγων υποχρεώσεων και ευθυνών είναι εφικτό να υπάρξει, καμια σκέψη μελέτη η σχέδιο πως θα γίνουν και που θα βρεθούν τα λεφτά για τις απαιτήσεις, όταν πέφτει τέτοια ερωτηση η απάντηση είναι να τα πάρουν από την φοροδιαφυγή το κεφάλαιο και όσους έχουν. Όταν δεν εκπληρωνονται οι παραπάνω απαιτήσεις τότε έχουμε απεργίες και στάσεις εργασίας. 

Συμφωνώ απόλυτα, για αυτό έπρεπε να μπει ένα τέλος στα μονοπωλιακά καθεστώτα ΔΕΗ, κλεφτΟΤΕ και μπήκε χωρίς επιστροφή. Αν και ξεφεύγει του θέματος μακάρι να μπει και στα ΕΛΤΑ (όχι κούριερ, αλλά τα βασικά ταχυδρομικά).

2 ώρες πριν, acomaedo είπε

Η Voltera αυτή τη στιγμή έχει ιδιόκτητα σε λειτουργία 16MW αιολικά, κοινώς τίποτα και συνολικά αδειοδοτημένα περίπου 365 απο τα οποία τα περίπου τα 54 είναι υπό κατασκευή. Κοινώς ακόμα ΔΕΝ είναι παραγωγός αλλά ουσιαστικά έμπορος.

Προσπαθεί και στην Σαμοθράκη, αλλά δεν το βλέπω. Εκεί που θέλει, είμαι και εγώ αντίθετος, αν και είμαι ΥΠΈΡ των ΑΠΕ και ΚΑΤΆ λιγνίτη κλπ, αλλά ΟΧΙ εις βάρους του φυσικού πλούτου - κάλλους του νησιού...

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, papresa είπε

Συμφωνώ απόλυτα, για αυτό έπρεπε να μπει ένα τέλος στα μονοπωλιακά καθεστώτα ΔΕΗ, κλεφτΟΤΕ και μπήκε χωρίς επιστροφή. Αν και ξεφεύγει του θέματος μακάρι να μπει και στα ΕΛΤΑ (όχι κούριερ, αλλά τα βασικά ταχυδρομικά).

Προσπαθεί και στην Σαμοθράκη, αλλά δεν το βλέπω. Εκεί που θέλει, είμαι και εγώ αντίθετος, αν και είμαι ΥΠΈΡ των ΑΠΕ και ΚΑΤΆ λιγνίτη κλπ, αλλά ΟΧΙ εις βάρους του φυσικού πλούτου - κάλλους του νησιού...

Ε βέβαια, ενέργεια θέλουμε αλλά όχι και να βάλουμε καθαρές ανεμογεννήτριες που δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στο νησί μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Ε βέβαια, ενέργεια θέλουμε αλλά όχι και να βάλουμε καθαρές ανεμογεννήτριες που δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στο νησί μας...

Είσαι λάθος. Όταν τον Μάιο του '17 ξεκίνησε να συζητείται το θέμα εγώ ήμουν υπέρ, όσο ενημερωνόμουν στην πορεία, έφτασα να είμαι ΚΑΤΑ εκεί που θέλουν.

Θέλουν να χαλάσουν το βουνό και όλο τον ορεινό όγκο, με αμέτρητες επιπτώσεις. Οι δε ανεμογεννήτριες που θέλουν να εγκαταστήσουν είναι τεράστιων διαστάσεων. Το παραγόμενο ρεύμα θα είναι υπερπολλαπλάσιο από τις ανάγκες του νησιού, χωρίς να μένει καθόλου σε αυτό και με μικρό οικονομικό όφελος. Οπότε για ποιον λόγο να το δεχτούμε;

Ενώ θα μπορούσαν να βάλουν σε μερικά πεδινά σημεία ή εντός της θάλασσας μικρότερες.

Κλείνω την παρένθεση.

Επεξ/σία από papresa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η ενημέρωση σου είναι αντίστοιχη με αυτή για την αγορά ενέργειας τότε λογικό το βρίσκω. Φαντάζομαι και τα ατμό ηλεκτρικά στην Κοζάνη θα έπρεπε να δουλεύουν μόνο για την περιοχή και για κανέναν άλλο ε;

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
29 minutes ago, papresa said:

Είσαι λάθος. Όταν τον Μάιο του '17 ξεκίνησε να συζητείται το θέμα εγώ ήμουν υπέρ, όσο ενημερωνόμουν στην πορεία, έφτασα να είμαι ΚΑΤΑ εκεί που θέλουν.

Θέλουν να χαλάσουν το βουνό και όλο τον ορεινό όγκο, με αμέτρητες επιπτώσεις. Οι δε ανεμογεννήτριες που θέλουν να εγκαταστήσουν είναι τεράστιων διαστάσεων. Το παραγόμενο ρεύμα θα είναι υπερπολλαπλάσιο από τις ανάγκες του νησιού, χωρίς να μένει καθόλου σε αυτό και με μικρό οικονομικό όφελος. Οπότε για ποιον λόγο να το δεχτούμε;

Ενώ θα μπορούσαν να βάλουν σε μερικά πεδινά σημεία ή εντός της θάλασσας μικρότερες.

Κλείνω την παρένθεση.

Από την άλλη όλο αυτό δεν θα γινόταν αν δεν υπήρχε επιδότηση της τιμής ρεύματος των νησιών και τους έκαιγε να γίνουν χθες. 

Κι άσε τα ΑΠΕ, θα βλέπαμε κάτι τέτοιο αν πλήρωναν αποκλειστικά αυτοί την κατανάλωσή τους?

 https://www.capital.gr/epixeiriseis/3401640/aprosmeno-stop-apo-tin-perifereia-kritis-sti-megali-ilektriki-diasundesi-tis-kritis?utm_term=Autofeed&utm_medium=Social&utm_source=Facebook&fbclid=IwAR0v0XC6oTAeMIW8fDGS6cjrWrtiq2xSVUTjh2PTDYB03wrdNvmLZWfqiKo#Echobox=1577515804  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:58 ΜΜ, papresa είπε

Είσαι λάθος. Όταν τον Μάιο του '17 ξεκίνησε να συζητείται το θέμα εγώ ήμουν υπέρ, όσο ενημερωνόμουν στην πορεία, έφτασα να είμαι ΚΑΤΑ εκεί που θέλουν.

Θέλουν να χαλάσουν το βουνό και όλο τον ορεινό όγκο, με αμέτρητες επιπτώσεις. Οι δε ανεμογεννήτριες που θέλουν να εγκαταστήσουν είναι τεράστιων διαστάσεων. Το παραγόμενο ρεύμα θα είναι υπερπολλαπλάσιο από τις ανάγκες του νησιού, χωρίς να μένει καθόλου σε αυτό και με μικρό οικονομικό όφελος. Οπότε για ποιον λόγο να το δεχτούμε;

Ενώ θα μπορούσαν να βάλουν σε μερικά πεδινά σημεία ή εντός της θάλασσας μικρότερες.

Κλείνω την παρένθεση.

Στις πεδιάδες και στην θάλασσα ο άνεμος δεν έχει την δύναμη που έχει στα βουνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2019 στις 12:58 ΜΜ, papresa είπε

Είσαι λάθος. Όταν τον Μάιο του '17 ξεκίνησε να συζητείται το θέμα εγώ ήμουν υπέρ, όσο ενημερωνόμουν στην πορεία, έφτασα να είμαι ΚΑΤΑ εκεί που θέλουν.

Θέλουν να χαλάσουν το βουνό και όλο τον ορεινό όγκο, με αμέτρητες επιπτώσεις. Οι δε ανεμογεννήτριες που θέλουν να εγκαταστήσουν είναι τεράστιων διαστάσεων. Το παραγόμενο ρεύμα θα είναι υπερπολλαπλάσιο από τις ανάγκες του νησιού, χωρίς να μένει καθόλου σε αυτό και με μικρό οικονομικό όφελος. Οπότε για ποιον λόγο να το δεχτούμε;

Ενώ θα μπορούσαν να βάλουν σε μερικά πεδινά σημεία ή εντός της θάλασσας μικρότερες.

Κλείνω την παρένθεση.

Η ανεμογεννήτρια δεν τοποθετείται όπου βρούμε χώρο. Όσο για το ρεύμα, ήθελες η Σαμοθράκη να γίνει dealer ρεύματος και να πουλάει σε άλλα μέρη εντός της χώρας; Ή να "χαλάσει" άλλο μέρος της χώρας για να έχει η Σαμοθράκη φθηνό ρεύμα; 

Δε γίνεται να έχουμε και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Θέλουμε πράσινο, φθηνό και πολύ ρεύμα χωρίς να θέλουμε ανεμογεννήτριες στον τόπο μας ή συμβατικά εργοστάσια γιατί κάνουν κακό στο περιβάλλον (καλά για πυρηνικά δε το συζητάμε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα με την Πίνδο όπου έχει σχεδιαστεί η τοποθέτηση ανεμογεννητριών. Μέχρι και πορεία έγινε πρόσφατα στην Αθήνα. 

Αντίδραση για  τις ΑΠΕ. Ελληναρες που θέλουν να έχουν φθηνό ρεύμα που να παράγεται στην Ζιμπάμπουε, σήμα κινητού τηλεφώνου που να έρχεται από το διάστημα, σούπερ δρόμους που να μην χαλάνε το τοπίο, εργοστάσια ανακύκλωσης που να είναι σε ξερονησια, αγροτική παραγωγή μηδενική γιατί θα πάρουμε τις επιδοτήσεις, όλα μακριά από τον πάτο μας ρε παιδί μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 λεπτά πριν, telis είπε

Υπάρχει και αντίστοιχο θέμα με την Πίνδο όπου έχει σχεδιαστεί η τοποθέτηση ανεμογεννητριών. Μέχρι και πορεία έγινε πρόσφατα στην Αθήνα. 

Καλά εδώ που τα λέμε, αν σκεφτεί κανείς για τι μ@λ@κίες έχουν γίνει πορείες στην Αθήνα, αυτό είναι το λιγότερο. Ο καθένας ότι π@π@ριά σκεφτεί μπορεί να μαζέψει 10-20 βλάκες και να κάνει μια πορεία.

Στις 29/12/2019 στις 12:58 ΜΜ, papresa είπε

Είσαι λάθος. Όταν τον Μάιο του '17 ξεκίνησε να συζητείται το θέμα εγώ ήμουν υπέρ, όσο ενημερωνόμουν στην πορεία, έφτασα να είμαι ΚΑΤΑ εκεί που θέλουν.

Θέλουν να χαλάσουν το βουνό και όλο τον ορεινό όγκο, με αμέτρητες επιπτώσεις. Οι δε ανεμογεννήτριες που θέλουν να εγκαταστήσουν είναι τεράστιων διαστάσεων. Το παραγόμενο ρεύμα θα είναι υπερπολλαπλάσιο από τις ανάγκες του νησιού, χωρίς να μένει καθόλου σε αυτό και με μικρό οικονομικό όφελος. Οπότε για ποιον λόγο να το δεχτούμε;

Ενώ θα μπορούσαν να βάλουν σε μερικά πεδινά σημεία ή εντός της θάλασσας μικρότερες.

Κλείνω την παρένθεση.

1. Είναι προφανές ότι δεν έχεις το τενχικό background για να καταλάβεις τι λες.

2. "Να φύγετε κύριε, να πάτε αλλού"

Στις 27/12/2019 στις 8:47 ΜΜ, papresa είπε

Εγώ είμαι Volterra, η οποία αν και είναι μία μεγάλη εταιρεία δεν έχει καταφέρει να αναρριχηθεί στις πρώτες θέσεις.

1. Έχω volterra στο σπίτι της μάνας μου (εγώ έχω ΔΕΗ)

2. Μπορείς να αιτολογήσεις με βάση πιο κριτήριο η Volterra είναι "μεγάλη εταρεία" ; Τι είναι αυτό που τη κάνει "μεγάλη"; Προσωπικά θα έλεγα, με μεγάλη σιγουριά ότι από όσες είναι πιο πάνω από αυτές στη λίστα μόνο με την Watt&Volt θα είχε νόημα να το ψάξω ποια είναι πιο "μεγάλη". Από Ήρων, Protergia, Elpedison και NRG δε θα το σκεφτόμουν καν, είναι σαφές πιο "μικρή". Αντίθετα θα έλεγα με σιγουριά ότι η Volterra είναι πιο "μικρή" από Αέριο Αττικής, ΕΛΤΑ, ΕΠΑ ΘΕΣΣ, ΟΤΕ πχ

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι οπως το βλεπω εγω, σε λιγο θα γινουμε οπαδοι εταιρειων. Η μεγαλυτερη παντως εξακολουθει να ειναι η ΔΕΗ, και το ρευμα απο αυτην προερχεται. Κατι διαφημισεις που μιλανε για ποιοτητα ρευματος κτλ κτλ, ειναι για γελια, και απλα κοροιδευουν τον κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Η μεγαλυτερη παντως εξακολουθει να ειναι η ΔΕΗ, και το ρευμα απο αυτην προερχεται.

1. Τι εννοείς με το κόκκινο

2. Σε τι το στηρίζεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

1. Τι εννοείς με το κόκκινο

2. Σε τι το στηρίζεις ;

1. Το προφανες.

2. Προφανως δε γνωριζεις αρκετα πραγματα.. θα σου πω ενα, στο νησι που μενω δεν υπαρχει παραγωγος πλην δεη και κατι ανεμογεννητριες της πλακας αλλα μπορω να εχω συμβολαιο με εναν τετοιο. Εσυ απο που λες να ηρθε το ρευμα? 

Στις 29/12/2019 στις 12:36 ΜΜ, acomaedo είπε

Ε βέβαια, ενέργεια θέλουμε αλλά όχι και να βάλουμε καθαρές ανεμογεννήτριες που δεν δημιουργούν κανένα πρόβλημα στο νησί μας...

Γιατι θεωρεις τις ανεμογεννητριες καθαρες? Ψαξε το λιγο παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

1. Το προφανες.

2. Προφανως δε γνωριζεις αρκετα πραγματα.. θα σου πω ενα, στο νησι που μενω δεν υπαρχει παραγωγος πλην δεη και κατι ανεμογεννητριες της πλακας αλλα μπορω να εχω συμβολαιο με εναν τετοιο. Εσυ απο που λες να ηρθε το ρευμα? 

1. Ποιό είναι το προφανές;

2. Επειδή δε ξέρεις σε ποιό τομέα δουλεύω κράτα μια πισινή. btw, μιλάμε για κάποιο μεμονομένο νησί ή  για την Ελλάδα (ξερω γω η κατανάλωση σε κάποιο κωλονήσι μπορεί να είναι όσο σε ένα μικρό δήμο της Αττικής); Αν μιλάμε για την Ελλάδα, αν και δεν έχω δει τελευταία στοιχεία θα υπέθετα ότι η ΔΕΗ έχει ίσως και κάτω από 50% της παραγωγής.

3. Ναι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ και για σένα αλλά πολύ περισσότερο για όλους τους άλλους που σου πληρώνουν μέρος του ρευμστος σου, είσαι εσύ που είσαι σε κάποιο μη διασυνδεδεμένο νησί είσαι υποχρεομένος να τρως στη μάπα τη ΔΕΗ. Σιγά σιγά και αυτό αλλάζει. Ευτυχώς, κάποια στιγμή θα διασυνδεθούν περισσότερα νησιά, οι ανεμογεννήτριες στα νησιά θα μεγαλώσουν και τα νησιά θα παίρνουν/στέλνουν ρευμα στην ηπειρωτική Ελλάδα και φυσικά να συμεμτέχουν στην ίδια αγορά. Αν ποτέ μάλιστα η Ελλάδα καταφέρει να διεκδικήσει τα δικαιώματά της στο αιολικό δυναμικό του Αιγαίου και πάψει να τρωει φάπες από την Τουρκία τότε θα υπάρξουν πιθανότατα και offshore αιολικά. 

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, DrLo είπε

1. Ποιό είναι το προφανές;

2. Επειδή δε ξέρεις σε ποιό τομέα δουλεύω κράτα μια πισινή. btw, μιλάμε για κάποιο μεμονομένο νησί ή  για την Ελλάδα (ξερω γω η κατανάλωση σε κάποιο κωλονήσι μπορεί να είναι όσο σε ένα μικρό δήμο της Αττικής); Αν μιλάμε για την Ελλάδα, αν και δεν έχω δει τελευταία στοιχεία θα υπέθετα ότι η ΔΕΗ έχει ίσως και κάτω από 50% της παραγωγής.

3. Ναι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ και για σένα αλλά πολύ περισσότερο για όλους τους άλλους που σου πληρώνουν μέρος του ρευμστος σου, είσαι εσύ που είσαι σε κάποιο μη διασυνδεδεμένο νησί είσαι υποχρεομένος να τρως στη μάπα τη ΔΕΗ. Σιγά σιγά και αυτό αλλάζει. Ευτυχώς, κάποια στιγμή θα διασυνδεθούν περισσότερα νησιά, οι ανεμογεννήτριες στα νησιά θα μεγαλώσουν και τα νησιά θα παίρνουν/στέλνουν ρευμα στην ηπειρωτική Ελλάδα και φυσικά να συμεμτέχουν στην ίδια αγορά. Αν ποτέ μάλιστα η Ελλάδα καταφέρει να διεκδικήσει τα δικαιώματά της στο αιολικό δυναμικό του Αιγαίου και πάψει να τρωει φάπες από την Τουρκία τότε θα υπάρξουν πιθανότατα και offshore αιολικά. 

Δεν απαντησες ομως... απο που προερχεται το ρευμα στο νησι αφου δεν υπαρχει εργοστασιο ιδωτη ενω μπορω να κανω συμβολαιο.

Τι θες να πεις με το κοκκινο? Εσυ σε κωλοπολη μενεις?

Επεξ/σία από Curtis76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

Δεν απαντησες ομως... απο που προερχεται το ρευμα στο νησι αφου δεν υπαρχει εργοστασιο ιδωτη ενω μπορω να κανω συμβολαιο.

Μάλλον δε ξέρεις να διαβάζεις.

Είπαμε στο νησί από τη ΔΕΗ.

Το 1ο post σου όμως δε μιλούσε για κάποιο νησί. ήταν γενικό. Άρα για όλη την Ελλάδα.

Για όλη την Ελλάδα τι ποσοστό θα υπέθετες ότι παράγει η ΔΕΗ;

Επίσης μετά - ελπίζω σε λίγα σχετικά χρόνια αν και στην Ελλάδα κανένα χρονοδιάγραμμα δε μένει ως έχει αρχικά - τη διασύνδεση της Κρήτης και των Κυκλάδων, προβέλπεις ότι η ΔΕΗ θα είναι πάνω ή κάτω από 25% ?

Πέρα από όλα αυτά, ξαναλέμε το αυτονόητο, ότι είναι άσχετο ποιός παράγει το ρευμα με το από που το αγοράζεις εσύ.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...