Προς το περιεχόμενο

Η Τουρκία παρουσίασε τα δικά της ηλεκτρικά αυτοκίνητα μάρκας TOGG


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ChownTuen είπε

2) Επιμένοντας στον "entry-level" Έλληνα γραφίστα, πρέπει να παραδεχτούμε ότι η διαφορά στην αμοιβή και γενικά ο τιμοκατάλογος του δεν βγάζει κανένα νόημα. Σαφώς και θα πρέπει να συνυπολογίσει το κόστος ζωής στην Ελλάδα, τον πληθωρισμό, τους φόρους, αλλά από ένα σημείο και μετά έχει γίνει υπερβολικός. Επειδή δεν είναι πρόθυμος να προσαρμόσει την εργασία σου στα νέα δεδομένα, όπου θα πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο project ώστε να βγάλει ένα αξιοπρεπές κέρδος, δεν σημαίνει ότι ο παραγωγός μελιού θα πρέπει να επωμιστεί την έλλειψη ικανοτήτων του. Ο παραγωγός που ενδεχομένως να μπορεί να έχει μια δυνατότητα παραγωγής μόλις 1000 βάζια μελιού το χρόνο, είναι παράλογο να πληρώσει 500 ευρώ για λογότυπο. Σαφώς και ο ίδιος δεν περιμένει ένα λογότυπο με τις δυνατότητες των γραφιστικών του BBC.

Εδώ υπάρχει αντίφαση. 

Όπως ο γραφίστας «πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο project ωστε να βγάλει ένα αξιοπρεπές κέρδος» με την ίδια λογική και ο παραγωγός μελιού θα πρέπει να αυξήσει την παραγωγή του σε 2 / 3 / 4 χιλιάδες βάζα μέλι για να μειώσει  το μοναδιαίο κόστος του λογοτύπου αλλά και όλων των παγίων εξόδων του.

Γιατί αν βρίσκουμε λογικό το να διαμορφωθεί το κόστος  των ετικετών από τα 300 € στα 50 €, τότε στην ίδια αγορά το μέλι κοστίζει 4€ το κιλό και όχι 13 που κοστίζει εδώ.  

EDIT.  Το σχόλιο προέρχεται από έναν πρώην παραγωγό μελιού (ερασιτέχνη) που ασχολήθηκε μία δεκαετία με το σπορ, αλλά που δεν κατάφερε για τους ίδιους περίπου λόγους (Μέγεθος / οικονομίες κλίμακος)  να διατηρήσει την ενασχόληση. 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

Στις Σκανδιναβικες χωρες παιρνουν το 60%-70%. Το θεμα ειναι να νοιωθεις οτι τα λεφτα σου πιανουν τοπο και οτι δε γινονται μιζες για υποβρυχια που δεν εχεις αναγκη και που γερνουν.

σωστα αλλα μισθος ειναι τετοιος που αυτα που μενουν μετα φτανουν και περρισευουν για να ζεις αξιοπρεπεστατα

 

έχει μεγάλη διαφορά αν απο τα 800 ευρύ σου πάρουν τα 400 και δεν σου μείνει ούτε για φαΐ από το να σου πάρουν απο τα 4 χιλιάρικα τα 2 στην μια περίπτωση πεινάς και στην πράξη αναγκάζεσαι να βγάζεις μαύρα από εδώ και από εκεί και στην δεύτερη άμεσες επιπτώσεις δεν υπάρχουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ChownTuen είπε

Αγορίνα μου χρυσή τι κακό έχει ένας παραγωγός μελιού να αξιοποιήσει τον Ινδό γραφίστα; Πρέπει να παραδεχτούμε δυο ζητήματα:

1) Ο Ινδός γραφίστας μπορεί να έχει έχει μεγαλύτερη τεχνογνωσία από τον αντίστοιχο γραφίστα. Μην παρεξηγηθώ, έχουμε τρομερά μυαλά και χέρια στο γραφιστικό κλάδο, οι οποίοι μπορούν να φέρουν εις πέρας απίστευτα δύσκολα project. Αυτό που σχολιάζω είναι ότι γραφίστας ινδός του fiverr ίσως έχει μεγαλύτερη τεχνογνωσία από τον entry-level γραφίστα της Ελλάδας. 

2) Επιμένοντας στον "entry-level" Έλληνα γραφίστα, πρέπει να παραδεχτούμε ότι η διαφορά στην αμοιβή και γενικά ο τιμοκατάλογος του δεν βγάζει κανένα νόημα. Σαφώς και θα πρέπει να συνυπολογίσει το κόστος ζωής στην Ελλάδα, τον πληθωρισμό, τους φόρους, αλλά από ένα σημείο και μετά έχει γίνει υπερβολικός. Επειδή δεν είναι πρόθυμος να προσαρμόσει την εργασία σου στα νέα δεδομένα, όπου θα πρέπει να μπορεί να διαχειριστεί μεγάλο όγκο project ώστε να βγάλει ένα αξιοπρεπές κέρδος, δεν σημαίνει ότι ο παραγωγός μελιού θα πρέπει να επωμιστεί την έλλειψη ικανοτήτων του. Ο παραγωγός που ενδεχομένως να μπορεί να έχει μια δυνατότητα παραγωγής μόλις 1000 βάζια μελιού το χρόνο, είναι παράλογο να πληρώσει 500 ευρώ για λογότυπο. Σαφώς και ο ίδιος δεν περιμένει ένα λογότυπο με τις δυνατότητες των γραφιστικών του BBC.

 

"Αγορινα μου". Δεν ειναι τεχνογνωσια. Ιδεες και σχεδιασμο πουλανε. 

Εntry level Ελληνα θα βρηκες αν εβαλες αγγελια, "το θελω τζαμπε με 3 revisions και δωρο μεταφραση σε 20 γλωσσες".

Δεν σε κρινω που δεν πηγες σε Ελληνα. Σχολιασα την λαθος (κατ'εμε) συλλογιστικη και αναλογια αμοιβης.

Αλλοι στελνουν πενηνταρικα στις Ινδιες και καποιοι αλλοι προσπαθουν να τα φερνουν πισω στη χωρα.

Δε βαριεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Maverickj13 είπε

Στις Σκανδιναβικες χωρες παιρνουν το 60%-70%. Το θεμα ειναι να νοιωθεις οτι τα λεφτα σου πιανουν τοπο και οτι δε γινονται μιζες για υποβρυχια που δεν εχεις αναγκη και που γερνουν.

Μόνο; Νόμιζα 99 %.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπαθώ να καταλάβω πάλι πώς γίνεται να έχουμε διπλό ετήσιο εισόδημα ανά άτομο και ίδια βαθμολογία από τους οίκους αξιολόγησης

https://countryeconomy.com/countries/compare/greece/turkey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cocomel είπε

Οι περσοτεροι αν και νέα άτομα σχολιάζουν σαν γέρους.... Λοιπόν δεν έχουμε καμία σχέση με τν τουρκική οικονομία  .. έχουν διαφορετικό πρότυπο από εμάς..  έχουν 80.000.000  πληθυσμό εμείς 10 ... Παρόλα αυτά είμαστε δυνατοί   οποίος θέλει δουλειά έχει αρκεί να είναι σωστός ... Μν γκρινιάζετε άλλο... Το πρόβλημα είναι ότι είμαστε παρτάκιδες και θέλουμε από μια δουλειά να βγάλουμε το μέγιστο... Οχ ήθελα να φτιάξω ετικέτες για μέλι τελικά με 50 ευρώ έκανα τν δουλειά μου μέσο fiverr στην Ινδία όταν εδώ μου ήθελαν 300 και ήθελαν και να τους παρακαλέσεις..... Αυτοί δεν θα τν βγάλουν καθαρή

καλά έκανες και δε το λέω ειρωνικά.

Ξέρεις τι γίνεται όμως ε;

Όταν θα πας να πουλήσεις το μέλι σου στα 9-10€ /κιλό, θα έρθει ο γραφίστας και θα σου πει:

-τι λες ρε φίλε;, παίρνω το Βουλγάρικο μέλι με τα μισά λεφτά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ziziaek είπε

 Την θέση του CEO της TOGG, κατέχει ένα πρώην υψηλόβαθμο στέλεχος της Bosch, ο Gurcan Karakas ενώ ο COO της εταιρείας είναι ο Sergio Rocha, πρώην διευθύνοντας σύμβουλος της General Motors στην Κορέα. Η παραγωγή των πρώτων μικρών SUV της εταιρείας αναμένεται να ξεκινήσει το 2022.

Να αναφέρουμε ότι τα δύο πρωτότυπα TOGG SUV και Sedan σχεδιάστηκαν από τον οίκο Pininfarina

Kατα τα αλλα τουρκικο  οι κινητηρες προφανως γερμανικοι

σχεδιασμος pininfarina  και παει λεγοντας ,,,,,,,,,μονο το τασακι βλεπω τουρκικο 

 

Πληροφοριακά το κάπνισμα στη Τουρκία έχει απαγορευθεί αυστηρά στους δημόσιους χώρους πάνω από πέντε χρόνια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στο Ελλαδιστάν δεν είμαστε άξιοι να παράγουμε ούτε οδοντογλυφίδες... και αυτές που πήρα από το σούπερ μαρκετ made in Turkey γραφουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Γιαούρτι είπε

καλά έκανες και δε το λέω ειρωνικά.

Ξέρεις τι γίνεται όμως ε;

Όταν θα πας να πουλήσεις το μέλι σου στα 9-10€ /κιλό, θα έρθει ο γραφίστας και θα σου πει:

-τι λες ρε φίλε;, παίρνω το Βουλγάρικο μέλι με τα μισά λεφτά.

 

Αυτο ακριβως.

 

Συγνωμη αν ακουστηκα επιθετικος στα  προηγουμενα σχολια.

 

οριστε και η συνεχεια.

 

Μα, εγω ειμαι καλος και, ξερετε, η ποιοτητα (μελι η σχεδιο).

Ασε αγορινα, ξερω. Αστο θα πω να μου φερουν μισοτιμης απο Βουλγαρια (η Ινδια).

Μα  ξερετε, τεχνικα, αυτο που θα πληρωσετε για μισοτιμης ειναι μουφα...

Νταξ, σας ξερουμε εσας τους (entrylevel η μικρος παραγωγος διαλεξε τιτλο)

και καπου θα πεις.

Δεν βγαινω.

Και μετα θα πεις.

Δε γ*μιεστε που γανιαζω για σας και φχαριστω δεν ακουω.

Και θα αρχισεις να ψαχνεις τροπους να το στειλεις το μελι η το σχεδιο σου εξω.

Και θα δεις οτι ο Ινδος θα το πουλαει κοψοχρονια αφου εχει αντιγραψει την δικη σου μεθοδο παραγωγης ΚΑΙ την ετικετα.

 

Αν δεν εισαι δημοσιος που κανει το μελι παρεργο σε σιγουρακι πελατολογιο στα μαυρα, σαφως και αντιλαμβανεσαι την συνεχεια.

 

Αυτα.

Καλες δουλειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, deadsoul είπε

Και στο Ελλαδιστάν δεν είμαστε άξιοι να παράγουμε ούτε οδοντογλυφίδες... και αυτές που πήρα από το σούπερ μαρκετ made in Turkey γραφουν.

Άδικο έχεις, μ.....ς και ξερόλες παράγουμε με το κιλό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον βλέπω να τα διαφημίζει σαν τον ζερβουδάκη :D πάντως με τα ηλεκτρικά και η κουτσή μαρία θα μπορεί να φτιάξει αυτοκίνητο μιας και δεν υπάρχει πολυπλοκικότητα των μεκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 5:44 ΜΜ, nikoskon είπε

Νομίζω στην Τουρκία υπάρχουν εργοστάσια κατασκευής αυτοκινήτων. Κάποτε πρέπει και η Toyota να κατασκεύαζε εκεί τα Carina e.

Έχει εργοστάσια κατασκευής η Toyota στην Τουρκία και φτιάχνει τα Corolla τα Auris τα  Yaris φτιάχνονται στη Γαλλία

8 ώρες πριν, jimagas99 είπε

Μακάρι να  έσπαγαν τα τουρκικής κατασκευής φρένα  και να έπεφτε μαζίμε το αυτοκίνητο στον βυθό του Βοσπόρου.

Ότι και να πόυμε για τον " σουλτάνο¨ είναι λίγο. Και βέβαια ,είναι πολύ πιο πατριώτης από όλους τους ¨δικούς μας ¨μαζί!!! Να φανταστείτε ότι π.χ. στο Ελληνικό Πολεμικό Ναυτικό, το βερνίκι για τις αρβύλες ( αυτό που σου δίνουν όταν καταταγείς ) είναι τούρκικο !!!!!!!!!!!!!!! Ποιός φωστήρας υπέγραψε την σύμβαση???? Δίνουμε ΤΑ ΕΥΡΩ ΜΑΣ , για βερνίκια και αυτοί αγοράζουν όπλα και σφαίρες για τα κορμιά των παιδιών μας. .

Εκτός από το βερνίκι για τα παπούτσια που λες και οι στολές μας του στρατού ξηράς ράβονται στην Τουρκία οι κάλτσες που βρήκα στο  super market ήρθαν από Τουρκία και πολλά άλλα. ο ελληνικός λαός φταίει για αυτούς που ψηφίζει αλλά δεν υπάρχουν και άλλοι για να ψηφίσει οπότε σου ρχεται πενήντα-πενήντα δυστυχώς η νοοτροπία μας φταίει και θυμάμαι εγώ μία περίοδο που είχα πάει στην Κω και μου λέει ο άλλος Έλα να περάσουμε απέναντι για μία μέρα να πας στο παζάρι εγώ φυσικά αρνήθηκα και ο κόσμος που μένει στην Κω προτιμάει να πάει απέναντι στο bodrum που λέγεται και να διασκεδάσει δεύτερον σαν Έλληνες Όταν οδηγάμε το αυτοκίνητο μιλάμε στο κινητό στο φανάρι άμα δούμε το Πεζό να περιμένει στη διάβαση πατάμε το γκάζι για να τον περάσουμε από πάνω του βριζουν τους μοτοσυκλετιστές δεν φοράνε ζώνες έχουν καμένες λάμπες πινακίδας, stop φώτα εδώ αστυνομικός μου είπε Ευτυχώς που δεν είσαι τροχονόμος να μας γράψεις και του λέω  εσύ θα ήσουνα ο πρώτος  που θα σου  έκοβα κλήση Γιατί φοράς κράνος το μηχανάκι όταν είσαι εκτός υπηρεσίας γιατί μου λέει Ποιος θα με γράψει όταν τα ίδια όργανα δεν υπακούν στον νόμο συμπέρασμα Πιάσε το αυγό και κούρευτο στην Ελλάδα αυτό είμαστε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/12/2019 στις 5:32 ΜΜ, turbat0s είπε

Κρίμα που ζούμε σε μια χώρα που έχει τεράστιες δυνατότητες, αλλά δυστυχώς τραγικά ανεπαρκείς πολίτες, εξοργιστικά αδιάφορη οικονομική ελίτ και επικίνδυνα ανίδεους πολιτικούς.

Αυτά που λέτε για τις δυνατότητες σας τα έχουν περάσει από τον πλακούντα. Σιγά τις δυνατότητες που έχουμε σαν χώρα. Ξεκινάμε με αυτό το βίντεο και έρχονται και άλλα φτάνει να τα ζητήσει κάποιος:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πιστεύω ότι κάθε λαός αν η εφορία του ζητούσε 100% προκαταβολή φόρου για τον επόμενο χρόνο , δηλαδή ολόκληρο το φόρο και του επόμενου χρόνου, θα έκλεβε.

Τη δεκαετία του 80 επί ρήγκαν στις ΗΠΑ, είχαν γίνει μελέτες που αποδείκνυαν ότι κανείς δεν ανέχεται να του παίρνει το κράτος πάνω από το 1/3 ΣΥΝΟΛΙΚΑ των εισοδημάτων του. 

Και εγώ ελεύθερος επαγγελματίας είμαι , και τα ζω στο πετσί μου αυτά που γράφεις , και πληρώνω 3 χιλιάδες ευρώ το χρόνο για ένα εισόδημα που ένας μισθωτός πληρώνει 600 ευρώ , αλλά φτάσαμε εδώ για της αμαρτίες του παρελθόντος , γιατί η σημερινή κατάσταση έχει πολύ πίσω της ρίζες τής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...