Προς το περιεχόμενο

Xiaomi mi 4A giga router


george1807

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

απέκτησα το εν λόγο router, φαίνεται πολύ δυνατό αλλά έχω ένα θέμα. Με τι καλώδιο το συνδέω στην τηλεφωνική πρίζα;

Η τηλεφωνική πρίζα έχει το κλασικό μέγεθος, αλλά το router έχει στο σημείο του dsl μόνο ethernet θύρα. Προς το παρόν το έχω συνέσει με ένα ethernet καλώδιο στο παλιό router της cyta και παίζει καλά, αλλά θα ήθελα να παίζει μόνο του κατευθείαν από την τηλεφωνική πρίζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

....μα είναι ρούτερ αυτό, όχι μόντεμ...ή κάνω λάθος???

(Ο τρόπος που το έχεις συνδέσει είναι ο ενδεδειγμένος για να λειτουργήσει... μπορείς βέβαια να το κάνεις κ repeater).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ουπς μου είχε δώσει άλλη εντύπωση. Επειδή έχει και pppoe mode και να βάλεις τα στοιχεία τύπου [email protected]

Επίσης δείχνει ότι μπορεί να γίνει σύνδεση απευθείας από την τηλεφωνική πρίζα και προσπαθεί να κάνει dial όταν το βάζω σε pppoe mode

Επεξ/σία από george1807
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, TechnoState είπε

.....μήπως να ξεκινήσεις δοκιμές με καλώδια RJ11 to RJ45 (male to male) ???? Έχει παίξει σε κανέναν έτσι? (δεν το γνωρίζω)

Αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, υπάρχει όφελος με το να συνδέσω το xiaomi πάνω στο αρχικό router του παρόχου, ή επειδή περνάνε οι πληροφορίες μέσα από αυτό θα έχω ταχύτητες και απόδοση σαν να μην είχα βάλει το xiaomi;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχεις διαφορά στις "ταχύτητες" σου.(με δεδομένο ότι η υφιστάμενη γραμμή κ ο εξοπλισμός σου, δίνουν το μέγιστο δυνατό που μπορούν να δώσουν).

Απλά το point με αυτό το ρούτερ, είναι ότι μπορεί να διαχειριστεί σωστά αρκετές συνδέσεις (πχ αν έχεις στήσει smart home/ αλλά εκεί παίζει σημαντικό ρόλο κ το upload της γραμμής σου).

 

Πιθανόν να μήν χρειάζεσαι επανεκκινήσεις πλέον (αν το stock σου κολλούσε). 

Πιθανόν να μην έχεις τυχαίες αποσυνδέσεις (αν με το stock είχες). Πιθανόν να δεις βελτίωση στο ping (γενικά βελτίωση στο online gaming/εαν παίζεις).

Πιθανόν να έχεις καλύτερη παραμετροποίηση στο δίκτυο σου (δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιούσες πρίν).

Επεξ/σία από TechnoState
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Απλά το point με αυτό το ρούτερ, είναι ότι μπορεί να διαχειριστεί σωστά αρκετές συνδέσεις (πχ αν έχεις στήσει smart home/ αλλά εκεί παίζει σημαντικό ρόλο κ το upload της γραμμής σου).

Πιθανόν να μήν χρειάζεσαι επανεκκινήσεις πλέον (αν το stock σου κολλούσε). 

Πιθανόν να έχεις καλύτερη παραμετροποίηση στο δίκτυο σου (δεν γνωρίζω τι χρησιμοποιούσες πρίν).

Κυρίως αυτά με ενδιαφέρουν. Θα έχω θέμα επειδή πρώτα "περνάει" η γραμμή μέσα από το αρχικό modem της Vodafone; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα δεις τρελη διαφορα.

Το μοντεμ το χρειαζεσαι ετσι κι αλλιως για να συγχρονισει και να δωσει προσβαση στο νετ.

Θα σου συνιστουσα να κανεις disable QOS/Wifi εντελως, να αφησεις το σταθερο μονο (αν.εχεις) να παιζει και να συνδεσεις LAN1-WAN. Ετσι, θα εχεις το μοντεμ να κανει τα απαραιτητα φιλτραρισματα και διορθωσεις πακετων και να στελνει κατευθειαν στο xiaomi. Αν εχουν και τα δυο gigabit lan ακομη καλυτερα.

Υστερα, παιξε μπαλα με το xiaomi οσο αναφορα τις ρυθμισεις και φερτο στα μετρα και γουστα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/12/2019 at 00:19, TechnoState said:

.....μήπως να ξεκινήσεις δοκιμές με καλώδια RJ11 to RJ45 (male to male) ???? Έχει παίξει σε κανέναν έτσι? (δεν το γνωρίζω)

οταν εχουμε router και wan θελει ethernet.δεν παιζει με τηλεφωνικη γραμμη οτι και να κανεις.δεν ειναι θεμα  βυσματος.ειναι τελειως αλλο πραγμα

On 30/12/2019 at 11:27, george1807 said:

Αυτό σκέφτομαι να δοκιμάσω. 

ουτε καν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, poulinos είπε

οταν εχουμε router και wan θελει ethernet.δεν παιζει με τηλεφωνικη γραμμη οτι και να κανεις.δεν ειναι θεμα  βυσματος.ειναι τελειως αλλο πραγμα

ουτε καν

Απλώς μου φάνηκε περίεργο που είχε pppoe mode. Επειδή όλο το αρχικό traffic περνάει μέσα από το παλιό router της cyta πιστεύεις ότι θα είναι πρόβλημα αυτό για το router της xiaomi. πχ επανεκκινήσεις όπως πριν κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι σκέτο router και είναι gigabit . Συνδέεται με ethernet ή σαν extender. έχει καλό 5g αλλά σε περιορισμένη απόσταση. Για μεγαλύτερη εμβέλεια το 5g πρέπει να ρυθμιστεί σε wall penetration.

Aν το modem που εχεις είναι gigabit το συνδέεις με ethernet και παίρνεις τα μεγιστα. Δεν θα χρειαστείς το gigabit εκτός αν βλέπεις 4κ και βεβαια θέλει συνδεση vdsl .Σε σπίτια τα 100 mbps είναι μια χαρα.

το έχω 4 μηνες συνδεδεμένο με το zte 267n , και τα παει μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...