Προς το περιεχόμενο

Xiaomi mi 4A giga router


george1807

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/1/2020 στις 2:48 ΜΜ, tssotiris είπε

το έχω 4 μηνες συνδεδεμένο με το zte 267n , και τα παει μια χαρα.

Καλησπέρα Σωτήρη πως έχεις συνδέσει το Xiaomi Router με το ΖΤΕ 267Ν δεν εχει πουθενά στο interface bridge mode

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MESILIKAS είπε

Καλησπέρα Σωτήρη πως έχεις συνδέσει το Xiaomi Router με το ΖΤΕ 267Ν δεν εχει πουθενά στο interface bridge mode

καλησπέρα MESILIKAS . Θα το συνδέσεις ασυρματα ή με ethernet ? Ασυρματα δεν χρειαζεται να κανεις κατι ,το βαζεις στην πρίζα βρισκει το ZTE του βαζεις τον κωδικό και εισαι ετοιμος. Ενσυρματα από οτι θυμαμαι παλι δεν χρειαζεται κατι το συνδέεις με ethernet και είσαι οκ. Δεν ειναι modem για να θελει bridge mode. Aπό όσα θυμαμαι τουλάχιστον γιατι το εχω REEPEATER πολύ καιρό τωρα και αφου δεν εχω πρόβλημα δεν το πειράζω. τις Ρυθμισεις και τη συνδεση την εκανα από το κινητο μεσω του MI ROUTER από το play store.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση το Xiaomi ξέρω πως θα το φτιάξω είναι εύκολο αλλα για το ΖΤΕ αναφέρω οτι δεν έχει στο interface bridge mode ώστε να γίνει modem... Τελικά βρήκα αναλυτικά εδώ μέσα θα το φτιάξω σήμερα. Ευχαριστώ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Ασύρματα γίνεται απλά κουμπωνοντας το σε μια οποιαδήποτε πρίζα του σπιτιού? Και το βρίσκει και απλά εσύ βάζεις του κωδικούς του παροχου? Γίνεται να μπει σε 2 δωμάτια μακριά απ το μόντεμ από πρίζα και να πιάνω WiFi apo to ρουτερ κ όχι από το μόντεμ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

παιδια σκεφτομαι να  παρω  το συγκεκριμενο router μιας και το μοντεμ που εχω μου κανει νερα.....συνεδεεται ξεσυνδεεται στις κινητες τηλεφωνικες συσκευες που χρησιμοποιοω στο σπιτι

Το βρισκω στα 30 ευρω απο καταστημα ελλαδα και δε ξερω αν αληθινο η μουφα. Επισης δε ξερω αν μπορει να συνδεθει κατευθειαν στην τηλεφωνικη μπριζα ή οχι του σπιτιου ή πρεπει να κουμπωθει πανω στο αλλο που προυπαρχει...

 

τι λετε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, PedroG είπε

παιδια σκεφτομαι να  παρω  το συγκεκριμενο router μιας και το μοντεμ που εχω μου κανει νερα.....συνεδεεται ξεσυνδεεται στις κινητες τηλεφωνικες συσκευες που χρησιμοποιοω στο σπιτι

Το βρισκω στα 30 ευρω απο καταστημα ελλαδα και δε ξερω αν αληθινο η μουφα. Επισης δε ξερω αν μπορει να συνδεθει κατευθειαν στην τηλεφωνικη μπριζα ή οχι του σπιτιου ή πρεπει να κουμπωθει πανω στο αλλο που προυπαρχει...

τι λετε??

Ειναι σκετο router. Αυτο που εχεις εσυ ειναι modem/router (εχει δηλαδη ας πουμε μέσα και modem και ρουτερ). Το τηλεφωνικο καλωδιο μπαινει στο modem, συγχρονιζει με τον παροχο, και μετα (εσωτερικα) μιλαει με το ρουτερ ας πουμε, και το ρουτερ κανονιζει τις συνδεσεις που θα εχουν οι συσκευες. Αρα το xiaomi θα δουλευει μονο σαν router και θα πρεπει να συνδεθει πανω στο υπαρχον για να παρει ιντερνετ απο αυτο. Γενικα αν με καλωδιο (αν βαλεις δηλαδη τον υπολογιστη πανω στο modem/router σου με ethernet) το υπαρχον δουλευει μια χαρα, θα σε βοηθησει το xiaomi.

Γιατι να ειναι μουφα; Μπες σκρουτζ βρες το και παραγγειλε το απο ενα μαγαζι και θα εισαι μια χαρα..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγορασα προσφατα το συγκεκριμενο ρουτερ στην απλη εκδοση του (οχι την gigabit), το εχω συνδεσει ενσυρματα με το modem μου και διαπιστωσα οτι δεν εχει μεγαλη εμβελεια το wifi, που αυτος ηταν και ο κυριος λογος που το αγορασα, καθως το modem/router που εχω (το speedport της cosmote) δεν εχει μεγαλη εμβελεια.

 

Τι μπορω να κανω στις ρυθμισεις, ισως, για να παιζει καλυτερα; Το signal power το εχω βαλει στο maximum. 

Επισης, τις 4 κεραιες εχω δοκιμασει να τις γυρισω στην κατευθυνση που θελω και δεν ειδα αποτελεσμα. Υπαρχει καποιο τρικ;

 

Διαφορετικά σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω ως wireless repeater.

Δυστυχως αν και λιγα τα χρηματα για την αγορα δεν νιωθω καθολου δικαιωμενος.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, geiasass said:

Αγορασα προσφατα το συγκεκριμενο ρουτερ στην απλη εκδοση του (οχι την gigabit), το εχω συνδεσει ενσυρματα με το modem μου και διαπιστωσα οτι δεν εχει μεγαλη εμβελεια το wifi, που αυτος ηταν και ο κυριος λογος που το αγορασα, καθως το modem/router που εχω (το speedport της cosmote) δεν εχει μεγαλη εμβελεια.

Τι μπορω να κανω στις ρυθμισεις, ισως, για να παιζει καλυτερα; Το signal power το εχω βαλει στο maximum. 

Επισης, τις 4 κεραιες εχω δοκιμασει να τις γυρισω στην κατευθυνση που θελω και δεν ειδα αποτελεσμα. Υπαρχει καποιο τρικ;

Διαφορετικά σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω ως wireless repeater.

Δυστυχως αν και λιγα τα χρηματα για την αγορα δεν νιωθω καθολου δικαιωμενος.  

ναι να σταματησετε να  νομιζετε οτι αγοράζοντας αλλο  router ξαφνικα θα καλύψετε μεγαλυτερο χωρο:p.  ενας χωρος καλύπτεται με πολλα access points και για αυτο το λογο  βγηκαν τα mesh. 

και τα 5ghz δεν περνανε τοσα εμπόδια οσο τα 2.4.αλλα τα 2.4 με τις vdsl ειναι λιγο άχρηστα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/6/2020 στις 3:27 ΠΜ, poulinos είπε

ναι να σταματησετε να  νομιζετε οτι αγοράζοντας αλλο  router ξαφνικα θα καλύψετε μεγαλυτερο χωρο:p.  ενας χωρος καλύπτεται με πολλα access points και για αυτο το λογο  βγηκαν τα mesh. 

και τα 5ghz δεν περνανε τοσα εμπόδια οσο τα 2.4.αλλα τα 2.4 με τις vdsl ειναι λιγο άχρηστα 

Δεν έχω καταλάβει (καθόλου όμως) τι είναι το mesh technology.

Έχει καμιά έννοια να το αναφέρουμε όταν μιλάμε για μία συσκευή μόνο και όχι από 2 και πάνω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 16/2/2020 στις 7:44 ΠΜ, MESILIKAS είπε

Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση το Xiaomi ξέρω πως θα το φτιάξω είναι εύκολο αλλα για το ΖΤΕ αναφέρω οτι δεν έχει στο interface bridge mode ώστε να γίνει modem... Τελικά βρήκα αναλυτικά εδώ μέσα θα το φτιάξω σήμερα. Ευχαριστώ !

Καλησπέρα.. Έχω φάει ολο το forum και δεν μπόρεσα να βρω πως ρυθμίζεται. Μπορείς να μου πεις που το έχεις βρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
On 17/06/2020 at 20:57, skiabox said:

Δεν έχω καταλάβει (καθόλου όμως) τι είναι το mesh technology.

Έχει καμιά έννοια να το αναφέρουμε όταν μιλάμε για μία συσκευή μόνο και όχι από 2 και πάνω; 

οχι για ενα δεν εχει νοημα. το να υποστηριζει μια συσκευη Mesh εχει νοημα από δυο και πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σεναριο που το xiaomi router το συνδεω μεσω ethernet στο αρχικο μου router/modem δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα θα εχουν τα mode στις ρυθμισεις που εχει: α) Primary base station (set up a Wi-FI network) και β) wired repeater mode (extend existing network);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ βάλει το xiaomi mi router 4a και στο 2.4ghz έχω πρόβλημα μάλλον με παρεμβολές . Έχω δοκιμάσει όλα τα channel αλλά τίποτα.Το jitter είναι κοντά στο 200 και η ταχύτητα το πολύ να φτάσει τα 10mpbs ενώ η σύνδεση είναι 100. Στο 5ghz πάει σφαίρα αλλά δεν το θέλω γιατί έχω μικρό παιδί που παίζει δίπλα.  Έχω βάλει κοντά στις 20 συσκευές λόγω smart home. Υπάρχει καμία λύση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2020 στις 8:14 ΜΜ, silence0021 είπε

Εγώ βάλει το xiaomi mi router 4a και στο 2.4ghz έχω πρόβλημα μάλλον με παρεμβολές . Έχω δοκιμάσει όλα τα channel αλλά τίποτα.Το jitter είναι κοντά στο 200 και η ταχύτητα το πολύ να φτάσει τα 10mpbs ενώ η σύνδεση είναι 100. Στο 5ghz πάει σφαίρα αλλά δεν το θέλω γιατί έχω μικρό παιδί που παίζει δίπλα.  Έχω βάλει κοντά στις 20 συσκευές λόγω smart home. Υπάρχει καμία λύση ?

Αμα οντως τα 2,4Ghz ειναι overcrowded η μόνη προφανής λύση είναι τα 5Ghz αμα μιλάμε μόνο για ασύρματη μετάδοση. Δεν κατάλαβα τι θέμα έχει η μπάντα των 5ghz.

Στις 15/6/2020 στις 3:27 ΠΜ, poulinos είπε

ναι να σταματησετε να  νομιζετε οτι αγοράζοντας αλλο  router ξαφνικα θα καλύψετε μεγαλυτερο χωρο:p.  ενας χωρος καλύπτεται με πολλα access points και για αυτο το λογο  βγηκαν τα mesh

και τα 5ghz δεν περνανε τοσα εμπόδια οσο τα 2.4.αλλα τα 2.4 με τις vdsl ειναι λιγο άχρηστα 

Με τα mesh τι ακριβώς παίζει; Δεν έχουν τα ίδια μειονεκτήματα με το repeater; (Δηλαδη added latency ανα κόμβο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/12/2020 at 20:14, silence0021 said:

Εγώ βάλει το xiaomi mi router 4a και στο 2.4ghz έχω πρόβλημα μάλλον με παρεμβολές . Έχω δοκιμάσει όλα τα channel αλλά τίποτα.Το jitter είναι κοντά στο 200 και η ταχύτητα το πολύ να φτάσει τα 10mpbs ενώ η σύνδεση είναι 100. Στο 5ghz πάει σφαίρα αλλά δεν το θέλω γιατί έχω μικρό παιδί που παίζει δίπλα.  Έχω βάλει κοντά στις 20 συσκευές λόγω smart home. Υπάρχει καμία λύση ?

ναι να εχεις τα 5ghz>τι νομιζεις οτι αλλαζει τα 5ghz με τα 2,4 που εχεις το παιδι διπλα?επισης και αλλα 100 δικτυα που εχεις διπλα σου οπως και τα κινητα τηλεφωνα + τα Dect που εχουν μια ωραια εμβελεια πανω απο 100 μετρα για πλακα. εναλλακτικα δευτερο δικτυο στα 2,4 ghz για να σπασει η κινηση αλλα δεν το θεωρω λυση

On 26/12/2020 at 17:48, GiwrgosP- said:

Αμα οντως τα 2,4Ghz ειναι overcrowded η μόνη προφανής λύση είναι τα 5Ghz αμα μιλάμε μόνο για ασύρματη μετάδοση. Δεν κατάλαβα τι θέμα έχει η μπάντα των 5ghz.

Με τα mesh τι ακριβώς παίζει; Δεν έχουν τα ίδια μειονεκτήματα με το repeater; (Δηλαδη added latency ανα κόμβο)

εννοειται τα εχουν απλα στα 5ghz ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.βεβαια και το repeater αν ειναι 5 ghz παλι το ιδιο ειναι.απλα μπορεις να μην τα εχεις repeater και να εχεις ethernet backhaul.απλα το Mesh θα σου δωσει καποια πραγματα απο Default συν την ευκολια εγκαταστασης αντιθετα με το να παρεις ap/repeater και να πρεπει να τα σεταρεις.εκτος αν ξερεις να το κανεις οποτε ολα οκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...