Προς το περιεχόμενο

{Τρομπέτα!} Gewapure Roy Benson B-Flat TR-202G 189€ Crazy Sundays


TheDevilMayCare

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tarantules είπε

Οι σχετικά καλές τρομπέτες ξεκινάνε από 500 ευρώ.Τόσο τουλάχιστον έκαναν πριν κάποια χρόνια που ασχολιόμουν με το άθλημα.

Εγω μαζι σου ειμαι, αλλα οπως ρωτησα συμβουλευτηκα τον ηχοληπτη μου: την αγοραζεις, χθες, και αν δεν σου αρεσει:
αγγελια και μετα καποιο παιδι που θελει να μαθει π.χ. ξεκινημα σε ωδειο την παιρνει! νο προμπλεμο everybody happy 🙂
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διαβάζω ότι μια καλή τρομπέτα έχει πχ 500-600 ευρω

Αυτή με τα 190 ευρώ τι διαφορές θα έχει με μια 3πλασιας αξίας; 

(απλά να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι με μουσικά όργανα) 

Επεξ/σία από stelios18120
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απόσο γνωρίζω κυρίως η διαφορά είναι στα κράματα που βάζουν , και επίσης ο μηχανισμός επαναφοράς των 3 πλήκτρων είναι πολύ πιο σοφιστικέ και πολύπλοκος απότι σε μια φτηνή τρομπέτα που έχει απλά ένα ελατήριο επαναφοράς.Πάντως , χωρίς να ξέρει κάποιος την τιμή μιας τρομπέτας , αν τη δκιμάσει θα καταλάβει μόνο και μόνο από την ευκολία που θα βγαίνουν οι νότες και από τη χροιά του ήχου που βγάζει μια γλυκήτητα.Κοινώς είναι η νύχτα με τη μέρα.Έπαιζα μια κάτι μήνες με τρομπέτα του κιλού και μόλις πήγα σε μια πανάκριβη έλεγα τι είναι αυτό που έχω στα χέρια μου.Εδώ όντως ισχύει ο κανόνας ότι πληρώνεις παίρνεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stelios18120 είπε

Διαβάζω ότι μια καλή τρομπέτα έχει πχ 500-600 ευρω

Αυτή με τα 190 ευρώ τι διαφορές θα έχει με μια 3πλασιας αξίας; 

(απλά να μαθαίνουμε και εμείς οι άσχετοι με μουσικά όργανα) 

Κοιταξε θα σου πω εναν γενικο <κανονα>, απο τις γνωσεις μου (σαν ερασιτεχνης), και τη συναναστροφη μου
χρονια αρκετα, με φιλους μουσικους: αν ενα οργανο ικανοποιητικο κανει π.χ. 600 ευρω -καποια κανουν πολυ
περισσοτερα!- μπορεις να παιξεις ακομη και με το αντιστοιχο των 300-400, οχι ομως με εκεινο των 100-150.
🤐
Ειναι ενας κανονας επαναλαμβανω "γενικος", γιατι προφανως, δεν ειναι ιδια τα μεγεθη τιμων, και για οργανα
μεταξυ τους διαφορετικα! Δηλαδη π.χ. μπασο ισως θα μπορουσες να παιξεις και με 1/4 τιμης (150 αντι 600),
αλλα ειναι απιθανο να παιξεις τυμπανα/drums με το 1/4 της τιμης & να παλευεται ικανοποιητικα κατασταση
🆘
Μιλαμε για τιμες αρχικου καταλογου παντοτε: αν ειχε 190 αρχικη τιμη, θα της ειχανε "κοψει" εξαρχης ακομη
περισσοτερα..! Πραγματικα δεν θες, τα φθηνοτερα μουσικα οργανα -> ακομη και για την 'εξερευνηση' μαζι τους!
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιζα πολλά χρόνια τρομπέτα σε δημοτική φιλαρμονική και τον τελευταίο χρόνο έχω ψιλό ξεκινήσει σαξόφωνο. 

Θεωρώ πιο εύκολη την τρομπέτα καθώς και λιγότερα πλήκτρα έχει και επίσης το σαξόφωνο έχει τεχνικές παιξίματος με τα χείλη. Οπότε θεωρώ πιο δύσκολο το σαξόφωνο. 

Στην τιμή της τρομπέτα τώρα. Χωρίς να το γνωρίζω και εγώ, κάποτε ένας φίλος τρομπόνιστας σαν την κατακουζηνα μου είπε ότι αν δεν είναι καλά τα υλικά κατασκευής ενός χάλκινο πνευστου κινδυνεύεις μακροχρόνια από μεταλλική δηλητηρίαση.καντε μια έρευνα επί του θέματος αν ενδιαφέρεστε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σαξοφωνο, θεωρειται νομιζω "καθολικοτερα", σαν 'ευκολοτερο'! 🎷
Εγω παντως μια δοκιμη θα κανω, κι αν ειναι πετυχημενη κρατιεται! 🎺

Ερωτηση: μαθηματα σε ωδειο ειναι ΟΚ, η τη πεφτουμε στο φιλοπεριβαλλον?
😋
(αμεσα δεν γνωριζω καποιον, αλλα ρωτωντας τριγυρω, σιγουρα θα υπαρχει)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, faunus είπε

Έπαιζα πολλά χρόνια τρομπέτα σε δημοτική φιλαρμονική και τον τελευταίο χρόνο έχω ψιλό ξεκινήσει σαξόφωνο. 

Θεωρώ πιο εύκολη την τρομπέτα καθώς και λιγότερα πλήκτρα έχει και επίσης το σαξόφωνο έχει τεχνικές παιξίματος με τα χείλη. Οπότε θεωρώ πιο δύσκολο το σαξόφωνο. 

Στην τιμή της τρομπέτα τώρα. Χωρίς να το γνωρίζω και εγώ, κάποτε ένας φίλος τρομπόνιστας σαν την κατακουζηνα μου είπε ότι αν δεν είναι καλά τα υλικά κατασκευής ενός χάλκινο πνευστου κινδυνεύεις μακροχρόνια από μεταλλική δηλητηρίαση.καντε μια έρευνα επί του θέματος αν ενδιαφέρεστε. 

Εγώ υποστηρίζω το αντίθετο.Η τρομπέτα και αν έχει τεχνικές παιξίματος με τα χείλη.Είναι πολύ πιο εύκολο να σου ξεφύγει νότα στην τρομπέτα (ειδικά στις ψηλές) παρά στο σαξόφωνο.

Το λέω επειδή κι εγώ έπαιζα ημιεπαγγελματικά σε δημοτική φιλαρμονική για πάνω από 10 χρόνια.Ο αδερφός μου που επίσης έπαιζε ημιεπαγγελματικά αλλά κλαρίνο το οποίο έχει ίδιο ακριβώς τρόπο παιξίματος όπως το σαξόφωνο , έβγαζε πολύ πιο εύκολα και αβίαστα τον ήχο είτε σε ψηλές οκτάβες είτε σε χαμηλές.

Επίσης , εαν δεν έχεις φτοιάξει "πετσάκι" όπως λέμε στα χείλη σου , δεν θα μπορέσεις να παίξεις αρκετή ώρα ψηλές νότες στην τρομπέτα.Κοινώς να έχουν ψηθεί τα χείλη σου.Μιας και είσαι και εσύ χρόνια τρομπετίστας θα γνωρίζεις οτι πχ σε συναυλίες αν έχεις δώσει , οι τρομπετίστες είναι οι πρώτοι που κλατάρουν.Ειδικά σε ποτ πουρί που είναι ουσιαστικά συρραφή τραγουδιών και κρατάνε σχετικά αρκετή ώρα.Αν είσαι 1η τρομπέτα είναι λίγο δράμα η κατάσταση.Αν είσαι 2η ή 3η δεν υπάρχει θέμα.

Πάντως προσωπικά επειδή την είχα ψάξει λίγο παραπάνω τη δουλειά , επειδή όλο το παιχνίδι γίνεται στο επιστόμιο , είχε φέρει ο αρχιμουσικός ένα πανάκριβο επιστόμιο για 1η τρομπέτα , αμερικάνικο αλλά μάρκα δεν συγκράτησα , του το δανείστηκα για μια μέρα και έφτοιαξα στον τόρνο δικό μου με βάση αυτό , και με κάποιες μετατροπές το βελτίωσα ακόμα περισσότερο και έβγαιναν οι ψηλές αβίαστα και ξεκούραστα.Μετά μου ζήταγε να του φτοιάξω και γι αυτόν αλλά το αρνήθηκα γιατί ήθελε μισή μέρα να φτοιαχτεί.Περιτό να πω οτι το περιστόμιο από αμερική κόστιζε περισσότερα απόσο η τιμή της τρομπέτας που μπήκε εδώ σαν προσφορά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες πολυ ομορφα, οσα γραφετε για φιλαρμονικες, αλλα εγω βασικα για jazz θελω να δοκιμασω, χοχο!
🎺
Δηλαδη ουτε καν βαλκανικα - ελληνικα χαλκινα.. Αν προκυψει εχει καλως, εαν οχι σιγα τα χρηματα, χαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trumpet.jpg

Παρελαβααα! 😎

Ειχα και την πρωτη μου "μουσικη περαση" -συνηθισμενα πραγματα για μουζικους μεν, αλλα με τρομπετα για 1η φορα:
(Ασχετη τυπισσα στο δρομο, ενω κρατουσα το κουτι που βλεπετε ^^ παραπανω στη φωτο)
- Αχ καλε, τι οργανο ειναι αυτο?
- [Σκεφτηκα να της πω η καρα...μουζα του καλικαντζαρου, μα κρατηθηκα] Τρομπετα!
- Τι ομορφο που ειναι!
- [Σκεφτηκα να της πω: κι ακομη δεν το ειδες] Ναι, για ομορφο το πηρα κι εγω!
- Παιζεις και Οικονομοπουλο με αυτο?
- Μονο Οικονομο, και Καρα αμα λαχει: στο τσακιρ κεφι!!
- Να ερθω να σε ακουσω τοτε?
- Εννοειται!
...και τα λοιπα και τα λοιπα 😁
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χάλκινα, ιδίως η τρομπέτα λόγω του λεπτότερου επιστομίου, θέλει και λεπτότερα χείλη -  χειρισμό. Αν πάει κάποιος σε ευφώνιο - αλτικόρνο - τρομπόνι μπορεί πολύ ποιο εύκολα να παράγει τις ψιλές.  

Το Σαξόφωνο όπως ειπώθηκε, ναι μεν παράγεις εύκολα τον ήχο και να το χειριστείς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορείς να κάνεις και εκεί ένα φάλτσο, όπως επίσης έχεις και πολλά περισσότερα κλειδιά να διαχειριστείς.

Εύκολο ή δύσκολο όργανο δεν υπάρχει.

Είναι όλα στο τι αρέσει τον καθέναν και πόσο κόπο θα καταβάλει στη μελέτη του. 

 

Στις 29/12/2019 στις 10:53 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Το σαξοφωνο, θεωρειται νομιζω "καθολικοτερα", σαν 'ευκολοτερο'! 🎷
Εγω παντως μια δοκιμη θα κανω, κι αν ειναι πετυχημενη κρατιεται! 🎺

Ερωτηση: μαθηματα σε ωδειο ειναι ΟΚ, η τη πεφτουμε στο φιλοπεριβαλλον?
😋
(αμεσα δεν γνωριζω καποιον, αλλα ρωτωντας τριγυρω, σιγουρα θα υπαρχει)
 

Συνήθως τα δημοτικά ωδεία είναι ποιο οικονομικά.

Αλλιώς μπορείς να απευθυνθείς σε κάποια δημοτική φιλαρμονική και να σου κάνουν κάποια μαθήματα με την "υποχρέωση" να πηγαίνεις όταν έχουν κάποια περιφορά ή εκδήλωση στην περιοχή τους.

Για ιδιαίτερα μόνο μέσω συστάσεων, ώστε να ξέρεις ότι ο δάσκαλός σου έχει κάποιο υπόβαθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, panosem είπε

Τα χάλκινα, ιδίως η τρομπέτα λόγω του λεπτότερου επιστομίου, θέλει και λεπτότερα χείλη -  χειρισμό. Αν πάει κάποιος σε ευφώνιο - αλτικόρνο - τρομπόνι μπορεί πολύ ποιο εύκολα να παράγει τις ψιλές.  

Το Σαξόφωνο όπως ειπώθηκε, ναι μεν παράγεις εύκολα τον ήχο και να το χειριστείς, αλλά το ίδιο εύκολα μπορείς να κάνεις και εκεί ένα φάλτσο, όπως επίσης έχεις και πολλά περισσότερα κλειδιά να διαχειριστείς.

Εύκολο ή δύσκολο όργανο δεν υπάρχει.

Είναι όλα στο τι αρέσει τον καθέναν και πόσο κόπο θα καταβάλει στη μελέτη του. 

 

Επειδή τυχαίνει να έχω μιλήσει με αρκετούς μουσικούς από διάφορες φιλαρμονικές ανά την ελληνική επικράτεια , σε κατ ιδίαν συζητήσεις , όλοι έχουν παραδεχτεί την ιδιαιτερότητα και τη δυσκολία της τρομπέτας όσον αφορά τα πνευστά.Άλλο ένα "μείον" της τρομπέτας είναι οτι εαν την αφήσεις για έστω και μικρό διάστημα στην άκρη και μετά πας να ξαναπαίξεις , εκεί θα καταλάβεις τα ζόρια.Ο λόγος είναι οτι χάνεις το "ψήσιμο" των χειλιών με την πάροδο του χρόνου , παίζεις για λίγη ώρα και μετά κλατάρεις και όσο και να σφίξεις τα χείλη σου οι νότες που βγάζεις είναι αλλού για αλλού.Θυμάμαι όσοι ερχόμασταν στις πρόβες αραιά αναγκαστικά λόγω σπουδών , είχαμε πρόβλημα.Ειδικά όσοι είμασταν τρομπετίστες και συγκεκριμένα οι πρώτες τρομπέτες που τα τραγούδια που παίζαμε είχαν απαιτήσεις σε ψηλές.

Το σαξόφωνο από την άλλη δεν έχει τέτοιο θέμα.Με ένα ζέσταμα των 10 λεπτών είσαι σε θέση να βγάλεις άνετα μια συναυλία των 2 ωρών ακόμα και να το έχεις παρατήσει για εβδομάδες.

Κάτι τέτοιο δεν παίζει ούτε στα πιο τρελά μας όνειρα στους τρομπετίστες.Και το γεγονός οτι έχει πολλά πλήκτρα το σαξόφωνο δεν το κάνει απαραίτητα και δύσκολο.Πολλές δε νότες ποιάνονται και με διαφορετικό πάτημα πλήκτρων πράγμα που σου δίνει τη δυνατότητα επιλογής να διαλέξεις αυτό που βολεύει περισσότερο τα δάχτυλά σου.

Επεξ/σία από tarantules
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, TheDevilMayCare είπε

 

Παρελαβααα! 😎

Ειχα και την πρωτη μου "μουσικη περαση" -συνηθισμενα πραγματα για μουζικους μεν, αλλα με τρομπετα για 1η φορα:
(Ασχετη τυπισσα στο δρομο, ενω κρατουσα το κουτι που βλεπετε ^^ παραπανω στη φωτο)
- Αχ καλε, τι οργανο ειναι αυτο?
- [Σκεφτηκα να της πω η καρα...μουζα του καλικαντζαρου, μα κρατηθηκα] Τρομπετα!
- Τι ομορφο που ειναι!
- [Σκεφτηκα να της πω: κι ακομη δεν το ειδες] Ναι, για ομορφο το πηρα κι εγω!
- Παιζεις και Οικονομοπουλο με αυτο?
- Μονο Οικονομο, και Καρα αμα λαχει: στο τσακιρ κεφι!!
- Να ερθω να σε ακουσω τοτε?
- Εννοειται!
...και τα λοιπα και τα λοιπα 😁
 

Άρα λοιπόν αξίζει και με το παραπάνω να την πάρει κάποιος την τρομπέτα. Μπορεί να μην γίνει μουσικός, αλλά τουλάχιστον θα βγάλει γκόμενα.

 

 

P.S. : Sorry, δεν κρατήθηκα, από προχθές που είδα το θέμα ήθελα να πω την χαζομάρα μου.

Επεξ/σία από iparou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2020 στις 3:17 ΜΜ, TheDevilMayCare είπε

Trumpet.jpg

Παρελαβααα! 😎

Ειχα και την πρωτη μου "μουσικη περαση" -συνηθισμενα πραγματα για μουζικους μεν, αλλα με τρομπετα για 1η φορα:
(Ασχετη τυπισσα στο δρομο, ενω κρατουσα το κουτι που βλεπετε ^^ παραπανω στη φωτο)
- Αχ καλε, τι οργανο ειναι αυτο?
- [Σκεφτηκα να της πω η καρα...μουζα του καλικαντζαρου, μα κρατηθηκα] Τρομπετα!
- Τι ομορφο που ειναι!
- [Σκεφτηκα να της πω: κι ακομη δεν το ειδες] Ναι, για ομορφο το πηρα κι εγω!
- Παιζεις και Οικονομοπουλο με αυτο?
- Μονο Οικονομο, και Καρα αμα λαχει: στο τσακιρ κεφι!!
- Να ερθω να σε ακουσω τοτε?
- Εννοειται!
...και τα λοιπα και τα λοιπα 😁
 

κλαιω ρε φιλε🤣,απολαμβανω τη συζητηση εξαρχης αλλα εδω μιλαμε οτι παει σε αλλο επιπεδο

σε αναζητηση ηλεκτρικου πιανου μπας κ μπω στο τρυπακι(με βλεπω οταν το αγορασω να κανω βολτες με αυτο ολη μερα),αν κ η τρομπετα ειναι πιο πιασαρικο😋🙈🙀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...