Προς το περιεχόμενο

Ποια VGA για το Fortnite?


topmar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Έχω ένα desktop σχετικά παλιό (6ετιας) με κάποιες αναβαθμίσεις, που έχει τα παρακάτω στοιχεία:

CPU: Intel Core i5 3570

RAM: G-Skill 8GB DDR3-1600 800MHZ 

MB: ASROCK H61M-U3S3

VGA: On board Intel HD GRAPHICS 2000 ΠΡΟ

Πρόσφατα τα μικρά έχουν κολλήσει με το παιχνίδι Fortnite και θέλουν να το παίζουν και στον υπολογιστή, εκτός από το PlayStation. Με την υπάρχουσα όμως κάρτα γραφικών κολλάει αρκετά. 

Πείτε μου ρε παιδιά, ποια κάρτα γραφικών να πάρω (οικονομική) που να καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για να παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι, χωρίς να κολλάει; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά. 

Έχω ένα desktop σχετικά παλιό (6ετιας) με κάποιες αναβαθμίσεις, που έχει τα παρακάτω στοιχεία:

CPU: Intel Core i5 

RAM: G-Skill 8GB DDR3-1600 800MHZ 

MB: ASROCK H61M-U3S3

VGA: On board Intel HD GRAPHICS 2000 ΠΡΟ

Πρόσφατα τα μικρά έχουν κολλήσει με το παιχνίδι Fortnite και θέλουν να το παίζουν και στον υπολογιστή, εκτός από το PlayStation. Με την υπάρχουσα όμως κάρτα γραφικών κολλάει αρκετά. 

Πείτε μου ρε παιδιά, ποια κάρτα γραφικών να πάρω (οικονομική) που να καλύπτει τις ελάχιστες απαιτήσεις για να παίξει το συγκεκριμένο παιχνίδι, χωρίς να κολλάει; 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Ποιον i5 έχεις? 

Κάρτα γραφικών οικονομική τι σημαίνει? 

Ssd έχεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Ποιον i5 έχεις? 

Κάρτα γραφικών οικονομική τι σημαίνει? 

Ssd έχεις? 

Intel Core i5 3570 έχει το σύστημα μου. 

Οικονομική σημαίνει την φτηνότερη δυνατή λύση που να καλύπτει τις ανάγκες του συγκεκριμένου παιχνιδιού. 

Έχω και HDD και SSD δίσκο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.cosmodatastock.gr/product/333340/karta-grafikon-xfx-radeon-rx580-gts-xxx-edition-8gb-gddr5-dual-bios-256-bit-3x-display-port-1x-hdmi-1x-dvi

Στα 100 ευρω ηταν καλη επιλογη, στα 120 λιγοτερο μεν...αλλα παλι <εξετασιμη>! 🙂
Δυστυχως η προσφορα εχει πλεον τελειωσει, ενω για τις καινουργιες θα δεις εδω:
https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=580+ati&order_by=pricevat&order_dir=asc

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Βρήκα σε ένα site αυτές τις πληροφορίες, για τις απαιτήσεις του εν λόγω παιχνιδιού:

Minimum Requirements:

CPU: Core i3 2.4 Ghz
CPU Speed: Info
ram: 4 GB
os: Windows 7/8/10 64-bit
Video Card: Intel HD 4000
Pixel Shader: 3.0
Vertex Shader: 3.0


Recommended Requirements:

CPU: Core i5 2.8 Ghz
CPU Speed: Info
ram: 8 GB
os: Windows 7/8/10 64-bit
Video Card: Nvidia GTX 660 or AMD Radeon HD 7870 equivalent DX11 GPU
Pixel Shader: 5.0
Vertex Shader: 5.0
Dedicated Video RAM: 2048 MB

 

Είμαι σίγουρος ότι οι κάρτες που βάλατε υπερκαλύπτουν τις ανωτέρω προδιαγραφές. Βρήκα μία προσφορά για την RX560 2GB στα 92€ (και με δόσεις) , νομίζω ότι με καλύπτει (είναι ίση αν όχι και ανώτερη των GTX 660 ή Radeon HD 7870) για το παιχνίδι, σωστά παιδιά; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αυτά που γραφούν σαν απαιτήσεις είναι λιγο σχετικά ,τα min δεν κάνουν για τίποτα και τα recommended ντάξει εκεί και μετά αρχίζουμε να μιλάμε , τέλος πάντων και καμιά τρομερή προσφορά την rx 560 στα 92 ευρώ δεν την λες , με 100 μπορείς να πάρεις rx 570 4gb (μεταχειρισμένη προφανώς,ή και κάποια άλλη κάρτα σ΄αυτά τα λεφτά) τώρα αν θέλεις μόνο με δόσεις αλλάζει το θέμα 

ντάξει βέβαια προφανώς και με την rx 560 2gb θα μπορεις να παιζεις μια χαρα το fortnite

από καλύτερες (και πιο ακριβές) και την 1650 super θα ψήφιζα πχ αν την βρεις κανα 160 αρι καινούργια τίμια καρτούλα είναι

αλλά για fortnite δεν θες και κάτι παραπάνω αλλα γενικά αν είναι να πάρεις κάρτα και αντέχει το budget λίγο καλυτερη από οτι θες να πάρεις καλό θα ηταν θα σου μείνει(είναι επένδυση η κάρτα) πχ και άμα πας σε 1-2 χρόνια να αλλαξει cpu mobo ram κτλπ 

Edit : τώρα αν απλά θέλεις να παίζει το παιχνίδι και θέλεις όσο πιο οικονομικά γίνεται νταξει μπορείς πάρεις όσο πιο φθηνά γίνεται ανεξάρτητα ρυθμίσεις γραφικών (προφανώς θα είναι χαμηλές) μπορείς και με περίπου 60 ευρώ μια μεταχεισμενη κάρτα τύπου gt 1030 2gb και άλλες τέτοιες ακόμα κ από μαγαζί κάτι τύπου https://www.info-world.gr/el/proionta/stock-house/anakataskevasmena-&-metacheirismena/kartes-grafikon/jegy-radeon-rx460-4gb-gddr5-128bit,-hdmi/dp/dvi-refurbished10120972.html

Επεξ/σία από Panagiotis321
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2019 στις 10:23 ΜΜ, topmar είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Βρήκα σε ένα site αυτές τις πληροφορίες, για τις απαιτήσεις του εν λόγω παιχνιδιού:

Minimum Requirements:

CPU: Core i3 2.4 Ghz
CPU Speed: Info
ram: 4 GB
os: Windows 7/8/10 64-bit
Video Card: Intel HD 4000
Pixel Shader: 3.0
Vertex Shader: 3.0


Recommended Requirements:

CPU: Core i5 2.8 Ghz
CPU Speed: Info
ram: 8 GB
os: Windows 7/8/10 64-bit
Video Card: Nvidia GTX 660 or AMD Radeon HD 7870 equivalent DX11 GPU
Pixel Shader: 5.0
Vertex Shader: 5.0
Dedicated Video RAM: 2048 MB

Είμαι σίγουρος ότι οι κάρτες που βάλατε υπερκαλύπτουν τις ανωτέρω προδιαγραφές. Βρήκα μία προσφορά για την RX560 2GB στα 92€ (και με δόσεις) , νομίζω ότι με καλύπτει (είναι ίση αν όχι και ανώτερη των GTX 660 ή Radeon HD 7870) για το παιχνίδι, σωστά παιδιά; 

και είναι video του 2017... απο τότε έχει γίνει ποιο απαιτητικό σε gpu.

2gb vram είναι πολύ λίγα για gaming.. 2020 φτάσαμε 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχεις 1*8gb πάρε οπωσδήποτε ένα δεύτερο ίδιο.

Αν έχεις 2*4gb μείνε όπως είσαι.

Σχετικά με τις κάρτες ότι σου λένε τα παιδιά, χάνεις δυσανάλογα επιδόσεις σε σχέση με το κόστος με κάρτες κάτω από την 570.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε. 

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες παιδιά, μνήμες έχω 2 Χ 4GB.

Για δείτε τώρα κάτι, φίλος μου δίνει την παρακάτω κάρτα του σε πολύ καλή τιμή (νομίζω), με 60€, με υπερκαλύπτει; 

Sapphire HD 7970 Vapor-X  3GB

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, topmar είπε

Καλησπέρα και χρόνια πολλά, καλή χρονιά να έχουμε. 

Ευχαριστώ ξανά για τις πληροφορίες παιδιά, μνήμες έχω 2 Χ 4GB.

Για δείτε τώρα κάτι, φίλος μου δίνει την παρακάτω κάρτα του σε πολύ καλή τιμή (νομίζω), με 60€, με υπερκαλύπτει; 

Sapphire HD 7970 Vapor-X  3GB

Πόσο φίλος σου είναι 🤣🤣

Πρέπει να είναι 8 χρονών η 7970 ?

9?

Δεν θυμάμαι...

Μπορεί να το τρέξει κοντά στα 60fps, ίσως να θέλει λίγο πείραγμα στις ρυθμίσεις, αλλά είναι στο τέλος της ζωής της.

Μπορεί να παίξει για δυό χρόνια ακόμα, μπορεί αύριο πρωί να μην ξανανάψει και να έχεις πετάξει 60 ευρώ.

Φαντάζομαι ότι δεν περισσεύουν, αλλά 140 ευρώ δεν είναι και καμιά περιουσία. Δώστα για να είσαι καλυμμένος από όλες τις πλευρές.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, DiaperCh@nger101 είπε

Πόσο φίλος σου είναι 🤣🤣

Πρέπει να είναι 8 χρονών η 7970 ?

9?

Δεν θυμάμαι...

Μπορεί να το τρέξει κοντά στα 60fps, ίσως να θέλει λίγο πείραγμα στις ρυθμίσεις, αλλά είναι στο τέλος της ζωής της.

Μπορεί να παίξει για δυό χρόνια ακόμα, μπορεί αύριο πρωί να μην ξανανάψει και να έχεις πετάξει 60 ευρώ.

Φαντάζομαι ότι δεν περισσεύουν, αλλά 140 ευρώ δεν είναι και καμιά περιουσία. Δώστα για να είσαι καλυμμένος από όλες τις πλευρές.

Α, μάλιστα, μάλλον γνωστός θα έλεγα (😜) αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε δεν αξίζει. 

Με 140€ ποια εννοείς;; Για 570 καινούργια; 

Επεξ/σία από topmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, topmar είπε

Α, μάλιστα, μάλλον γνωστός θα έλεγα (😜) αλλά αν είναι έτσι όπως τα λες, τότε δεν αξίζει. 

Με 140€ ποια εννοείς;; Για 570 καινούργια; 

https://www.skroutz.gr/s/13771895/XFX-Radeon-RX-570-8GB-RS-XXX-Edition-RX-570P8DFD6.html

https://www.skroutz.gr/s/21174270/Gigabyte-GeForce-GTX-1650-Super-4GB-Windforce-OC-GV-N165SWF2OC-4GD.html

https://www.skroutz.gr/s/16151216/Asrock-Radeon-RX-580-8GB-Phantom-Gaming-D-OC-90-GA0M00-00UANF.html

https://www.skroutz.gr/s/21481014/Gigabyte-Radeon-RX-5500-XT-4GB-OC-GV-R55XTOC-4GD.html

Επεξ/σία από DiaperCh@nger101
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πισί των παιδιών μου έχω την 1650 την απλή και το Fortnite που παίζει ο μικρός το πάει μπάλα.
Βέβαια όλο το υπόλοιπο σέταπ είναι ολοκαίνουργιο οπότε βοηθάει σε τεράστιο βαθμό και αυτό.
Αν το οικονομικό είναι θέμα κοίτα και για την απλή 1650 αλλά κοστίζει κάνα 25ρι μόνο λιγότερο από την Super οπότε δεν αξίζει τον κόπο.

Προσωπικά θα σου έλεγα να πας αβλεπή για την 1650 Super, θεωρώ ότι είναι καλύτερη από την 5500ΧΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά, από τα 60€ που θεωρώ λογικά, εσείς μου βάζετε 150-200€ κάρτες; Δεν είναι ρε παιδιά στραγάλια, ευρώ είναι. Κι έγραψα ότι είναι για ερασιτεχνική χρήση, σε 10χρονο παιδί. 

Άντε να ανέβω στο κατοστάρικο για καινούρια, τι παίρνω;; 

Συγνώμη αν σας ζαλίζω, δεν έχω ιδέα από κάρτες γραφικών - παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...