Προς το περιεχόμενο

Έπεσε η εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου


zafeirisnikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έζησα και αυτό. Πριν ούτε 2 μήνες έγινε εγκατάσταση ενός κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μέσω του προγράμματος εξ'οικονομω. Κάτι μάλλον δεν στερεωθηκε σωστά στην ταράτσα και το βράδυ με τον αέρα έπεσε και κρέμεται η μονάδα στον αέρα. Είναι αδύνατον να το ξανά τραβήξω στην ταράτσα. Δεν κινδυνεύει κάνεις, ο χώρος έχει απομονωθεί. Την ασφάλεια την κατεβάσαμε. Το πρωί θα πάρω την εταιρια να στείλουν κάποιον να το φτιαξει. Δεν ξέρω τι ζημιά έχει γίνει σε τοίχους αλλά και στο ίδιο το μηχάνημα. Παίζουν εκεί 3 παιδιά όλη μέρα, κάθε μέρα. Θα μπορούσε να έχει γίνει το χειρότερο. Δεν θέλω να το αφήσω έτσι. Που απευθύνομαι να τους ξυπνήσω για τα καλά; 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, zafeirisnikos είπε

Το έζησα και αυτό. Πριν ούτε 2 μήνες έγινε εγκατάσταση ενός κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μέσω του προγράμματος εξ'οικονομω. Κάτι μάλλον δεν στερεωθηκε σωστά στην ταράτσα και το βράδυ με τον αέρα έπεσε και κρέμεται η μονάδα στον αέρα. Είναι αδύνατον να το ξανά τραβήξω στην ταράτσα. Δεν κινδυνεύει κάνεις, ο χώρος έχει απομονωθεί. Την ασφάλεια την κατεβάσαμε. Το πρωί θα πάρω την εταιρια να στείλουν κάποιον να το φτιαξει. Δεν ξέρω τι ζημιά έχει γίνει σε τοίχους αλλά και στο ίδιο το μηχάνημα. Παίζουν εκεί 3 παιδιά όλη μέρα, κάθε μέρα. Θα μπορούσε να έχει γίνει το χειρότερο. Δεν θέλω να το αφήσω έτσι. Που απευθύνομαι να τους ξυπνήσω για τα καλά; 

Σκέφτομαι να έρθει η αστυνομία για καταγραφή του γεγονότος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

προφανώς όπως τα γράφεις, η εγκατάσταση έγινε στην ταράτσα και οι σωλήνες κατεβαίνουν στον από κάτω όροφο.

Θεωρώ απλά ακούμπησαν την μονάδα στην ταράτσα χωρίς να τη βιδώσουν. Μήπως έχεις βάλει θερμομόνωση στην ταράτσα και για αυτό δεν το βίδωσαν? 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zafeirisnikos είπε

Το έζησα και αυτό. Πριν ούτε 2 μήνες έγινε εγκατάσταση ενός κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μέσω του προγράμματος εξ'οικονομω. Κάτι μάλλον δεν στερεωθηκε σωστά στην ταράτσα και το βράδυ με τον αέρα έπεσε και κρέμεται η μονάδα στον αέρα. Είναι αδύνατον να το ξανά τραβήξω στην ταράτσα. Δεν κινδυνεύει κάνεις, ο χώρος έχει απομονωθεί. Την ασφάλεια την κατεβάσαμε. Το πρωί θα πάρω την εταιρια να στείλουν κάποιον να το φτιαξει. Δεν ξέρω τι ζημιά έχει γίνει σε τοίχους αλλά και στο ίδιο το μηχάνημα. Παίζουν εκεί 3 παιδιά όλη μέρα, κάθε μέρα. Θα μπορούσε να έχει γίνει το χειρότερο. Δεν θέλω να το αφήσω έτσι. Που απευθύνομαι να τους ξυπνήσω για τα καλά; 

Συγνώμη αλλά η ταράτσα δεν έχει στηθαίο; Μήπως το άφησαν στην μαρκίζα και όχι στην ταράτσα;

Αν είναι στον αέρα η εξωτερική μονάδα, λόγω βάρους οι δύο χαλκοσωλήνες και το καλώδιο που την συνδέουν με την εσωτερική ΔΕΝ πρόκειται να κρατήσουν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι υπάρχει θερμομόνωση αλλά από ότι είδα τον ηλιακό τον βίδωσαν κανονικά. Το air condition απλά το ακούμπησαν. Έχει στηθαίο 5 πόντους όμως οι σωλήνες τους δεν τους έφταναν; Το είχαν ακουμπήσει άκρη άκρη με αποτέλεσμα τούμπαρε. Το κακό είναι πως δεν απαντούν στα τηλέφωνα λόγω εορτών. Μάλλον έιναι κλειστά. Αστυνομία λέτε ε; Έχει νόημα; Το έχω τραβήξει τώρα αλλά δεν γνωρίζω να το ξεβιδώσω, να κόψω τους χαλκοσωλήνες;

IMG_20191230_074003.jpg

Επεξ/σία από zafeirisnikos
  • Like 1
  • Sad 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες καποιο κινητο και παρε τους

θα εχουν τσακισει και οι σωληνες, θα θελουν αλλαγη, και ποιος ξερει τι ζημια στη πλακετα η το καλωδιο που τραβηχτηκε

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zafeirisnikos είπε

Ναι υπάρχει θερμομόνωση αλλά από ότι είδα τον ηλιακό τον βίδωσαν κανονικά. Το air condition απλά το ακούμπησαν. Έχει στηθαίο 5 πόντους όμως οι σωλήνες τους δεν τους έφταναν; Το είχαν ακουμπήσει άκρη άκρη με αποτέλεσμα τούμπαρε. Το κακό είναι πως δεν απαντούν στα τηλέφωνα λόγω εορτών. Μάλλον έιναι κλειστά. Αστυνομία λέτε ε; Έχει νόημα; Το έχω τραβήξει τώρα αλλά δεν γνωρίζω να το ξεβιδώσω, να κόψω τους χαλκοσωλήνες;

IMG_20191230_074003.jpg

μην κανεις κανα αστειο και κοψεις σωληνες να χασει ολο το υγρο αστο οπως ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, zafeirisnikos είπε

Το έζησα και αυτό. Πριν ούτε 2 μήνες έγινε εγκατάσταση ενός κλιματιστικό στο υπνοδωμάτιο μέσω του προγράμματος εξ'οικονομω. Κάτι μάλλον δεν στερεωθηκε σωστά στην ταράτσα και το βράδυ με τον αέρα έπεσε και κρέμεται η μονάδα στον αέρα. Είναι αδύνατον να το ξανά τραβήξω στην ταράτσα. Δεν κινδυνεύει κάνεις, ο χώρος έχει απομονωθεί. Την ασφάλεια την κατεβάσαμε. Το πρωί θα πάρω την εταιρια να στείλουν κάποιον να το φτιαξει. Δεν ξέρω τι ζημιά έχει γίνει σε τοίχους αλλά και στο ίδιο το μηχάνημα. Παίζουν εκεί 3 παιδιά όλη μέρα, κάθε μέρα. Θα μπορούσε να έχει γίνει το χειρότερο. Δεν θέλω να το αφήσω έτσι. Που απευθύνομαι να τους ξυπνήσω για τα καλά; 

Καλοπληρώθηκαν κιολας γιατι με το προγραμμα τα τσιμπανε στις τιμες..!

Θα προσπαθησουν να τα μπαλωσουν λεγοντας για προστασια της μονωσης.. κατι που δεν ισχυει απο την στιγμη που δεν νοιαστηκαν και τρυπησαν για τον ηλιακο! Να απαιτησεις να σου αλλαξουν ολο το κλιματιστικο γιατι μπορει να σου πουν η εσωτερικη ειναι οκ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, zafeirisnikos είπε

Ναι, θα απαιτήσω όλο καινούργιο. Με τις ζημιές στους τοίχους; Πιέζω να τα στοκάρουν αυτοί; Θα το αναλάβουν;

Τα πάντα. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική αν δεν ήθελαν να φέρει τούμπα, το βίδωναν σε πλάκες πεζοδρομίου και το ακούμπαγαν πιο μέσα στην ταράτσα.

Γιατί δεν έβαλαν πλάκες πεζοδρομίου? Γιατί κοστίζουν

Γιατί δεν το έβαλαν πιο μέσα στην ταράτσα? Γιατί κοστίζουν οι σωληνώσεις 

Που καταλήγουμε? Ότι πρέπει να έχεις τεχνική αντίληψη και γνώσεις και να είσαι απο πάνω όταν κάνουν δουλειά, γιατί καταλήγεις να σε δουλέυουν και να κάνουν μισές δουλειές. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Λυπάμαι για το συμβάν που σου συνέβη. Το κλιματιστικό στο έβαλαν με βάση επάνω στην εξωτερική τοιχοποιια η το ακούμπησαν απλά επάνω στην ταράτσα; Αν έγινε το δεύτερο και έπεσε λόγω του δυνατού αέρα, όλες οι ευθύνες βαραίνουν την εταιρεία τοποθέτησης, απαίτησε να έρθουν το συντομότερο, αυτοί οι σωλήνες δεν μπορούν να κρατήσουν το βάρος όλης της εξωτερικής μονάδας, τυχερός θα είσαι αν δεν υπάρξει αποκόλληση και δεν πέσει στο κενό. Σε καθε περίπτωση κάποια ζημιά εκεί που είναι τα ρακορ και η ένωση θα υπάρξει πρόβλημα. Στοκαρισμα το κάνουν αυτοί. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...