Προς το περιεχόμενο

Έπεσε η εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου


zafeirisnikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι άλλο θα δούμε! Καλά αυτός που το ακούμπησε έτσι εκεί πάνω τι σκέφτηκε; "νταξ να ουμε που θα πάει;" μιλάμε για επίπεδο σοβαρό ο μάστορας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Curtis76 είπε

ολα οσα εχω δει σε μεγαλα κτηρια ετσι τα ακουμπανε πανω σε κατι τσιμεντενιες πλακες. Ειναι για γελια ολοι τους.

το ακουμπας όταν είναι τεράστιο. Όχι όταν είναι 9άρι ξέρω γω. Επίσης το ακουμπας βιδωμένο πάνω στις πλάκες. Χαμηλώνεις το κέντρο βέρους δηλαδή και προσθέτεις και βάρος.

Όταν πλέον όλοι έχουν γίνει μάστορες και πληρώνονται σαν μάστορες, αλλά τη δουλειά την κάνει ο πιτσιρικάς απο τον ΟΑΕΔ χωρίς επίβλεψη, τι περιμένετε να γίνει?

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

το ακουμπας όταν είναι τεράστιο. Όχι όταν είναι 9άρι ξέρω γω. Επίσης το ακουμπας βιδωμένο πάνω στις πλάκες. Χαμηλώνεις το κέντρο βέρους δηλαδή και προσθέτεις και βάρος.

Όταν πλέον όλοι έχουν γίνει μάστορες και πληρώνονται σαν μάστορες, αλλά τη δουλειά την κάνει ο πιτσιρικάς απο τον ΟΑΕΔ χωρίς επίβλεψη, τι περιμένετε να γίνει?

Μακάρι να μην γίνονται ατυχήματα με θύματα ανθρώπινες ζωές, από αμέλειες τέτοιου τύπου, δηλαδή αμέλειες για τις οποίες δεν ευθύνεται ο ιδιώτης / πελάτης.

Αλλά αυτό που λες ότι έχουμε γεμίσει «μάστορες», που δεν ξέρουν ούτε τα κορδόνια τους να δέσουν (υπερβολή αυτό που είπα, αλλά η πραγματικότητα με έχει ξεπεράσει...σε υπερβολή), ισχύει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανέβα ταράτσα και προσπάθησε να του περάσεις κάποιο σκοινί, ώστε να το βοηθήσεις να μην πέσει με τον αέρα, μέχρι να έρθουν.Αν μπορείς πέρνα του και δύο σκοινιά και δέσ`τα στα κάγκελα. Προσοχή μην πέσει και υπάρχει κάποιος από κάτω.   

Sorry, μόλις είδα οτι το τράβηξες πάνω. Άσ`το όπως είναι και θα ασχοληθούν οι... άσε μην πω...

Επεξ/σία από dimpa16
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ήταν στον αέρα έπρεπε να περιφράξεις τον χώρο από κάτω και να φωνάξεις την αστυνομία να καταγράψει το περιστατικό.

Από εκεί και πέρα μπορούσες να τους απειλήσεις ότι θα κινηθείς νομικά σε περίπτωση που δεν ερχόντουσαν να το αποκαταστήσουν με το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρυσι το καλοκαίρι, αγόρασα κλιματιστικό. Τα φυντανια εκτός του ότι έκαναν ένα σπίτι Δαμασκό από τα μπάζα που άφησαν, μέσα στο κλιματιστικό ξέχασαν ένα καρφί. Εντελώς τυχαία μερικούς μήνες μετά που είχε έρθει φίλος μου για να φτιάξουμε το wifi το ανακάλυψε...Φανταστείτε να κάνει κάποια επαφή με κάποιο μηχανικό μέρος και να γίνει κάποια έκρηξη... άντε να αποδείξεις το οτιδήποτε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sphinxgr είπε

το ακουμπας όταν είναι τεράστιο. Όχι όταν είναι 9άρι ξέρω γω. Επίσης το ακουμπας βιδωμένο πάνω στις πλάκες. Χαμηλώνεις το κέντρο βέρους δηλαδή και προσθέτεις και βάρος.

Όταν πλέον όλοι έχουν γίνει μάστορες και πληρώνονται σαν μάστορες, αλλά τη δουλειά την κάνει ο πιτσιρικάς απο τον ΟΑΕΔ χωρίς επίβλεψη, τι περιμένετε να γίνει?

👍👍👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

το ακουμπας όταν είναι τεράστιο. Όχι όταν είναι 9άρι ξέρω γω. Επίσης το ακουμπας βιδωμένο πάνω στις πλάκες. Χαμηλώνεις το κέντρο βέρους δηλαδή και προσθέτεις και βάρος.

Όταν πλέον όλοι έχουν γίνει μάστορες και πληρώνονται σαν μάστορες, αλλά τη δουλειά την κάνει ο πιτσιρικάς απο τον ΟΑΕΔ χωρίς επίβλεψη, τι περιμένετε να γίνει?

Το μεγάλο να δείς πως πέφτει που είναι κ πιο ψηλό ..

Δέν νομίζω οτι έχει σημασία αν είναι απο οάεδ η' ΙΕΚ για το οτί βαρέθηκαν να βάλουν μια βάση απο κάτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cacofonix-3 είπε

Πέρυσι το καλοκαίρι, αγόρασα κλιματιστικό. Τα φυντανια εκτός του ότι έκαναν ένα σπίτι Δαμασκό από τα μπάζα που άφησαν, μέσα στο κλιματιστικό ξέχασαν ένα καρφί. Εντελώς τυχαία μερικούς μήνες μετά που είχε έρθει φίλος μου για να φτιάξουμε το wifi το ανακάλυψε...Φανταστείτε να κάνει κάποια επαφή με κάποιο μηχανικό μέρος και να γίνει κάποια έκρηξη... άντε να αποδείξεις το οτιδήποτε...

Μη φοβάσαι. Κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμβεί. Φρέον έχει μέσα, όχι νιτρογλυκερίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβολου: Αν έχεις μια κεραία τηλεόρασης και μετά από 10 χρόνια φύγει με τον αέρα, φταίει ο τύπος που τη στερέωσε τότε ή εμεις που δε την ελέγχουμε κάθε χρόνο αν έχει ξεσφυξει; Αν έρθει ο τεχνικός να βάλει κλιματιστικό και του πω να τρυπήσει δοκάρι και μετά από χρόνια έρθει ο από πάνω μου αγκαλιά ένα βράδυ με σεισμό, ποιος φταίει; Μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους. Για εμένα φταίει και ο τεχνικός, αλλά και ο ιδιοκτήτης που δεν έλεγξε στο τέλος (στο δικαστήριο θα μπορούσε ο τεχνικός εύκολα να ισχυριστεί ότι ο πελάτης αρνήθηκε τη τοποθέτηση με βίδες ώστε να μη χαλάσει τη μόνωση της ταράτσας. Μάντεψε αν είχαν γίνει τα χειρότερα ποιος θα έμπαινε φυλακή. Και να παραθέσω άλλο ένα παράδειγμα, πραγματικό αυτή τη φορά: γνωστός μου φέρνει συνεργείο στη ταράτσα και στο τέλος του έργου (που έγινε μέσα στο καλοκαίρι) ολοκληρώνεται η εργασία. Τα λούκια δε τα καθάρισε ποτέ, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει τώρα με τις βροχες και να καταστραφει η περιουσία του, ενώ πληρώνει αποζημιώσεις σε γείτονες του που έπαθαν ζημιά και αυτοί. Μαντέψτε ποιος τρέχει; Σίγουρα όχι ο τεχνικός που δε πήρε τη σκούπα...Ξαναλέω ότι δε ρίχνω την ευθύνη σε κανένα, απλά προσπαθώ να αφυπνίσω κάποιους. Αν δεν έχετε κοινή λογική (αερας + γλάστρες που αιωρουται στο μπαλκόνι=στην καλύτερη ένα καρούμπαλο) και δεν είστε μηχανικοί, ζητήστε τη συμβουλή ενός γνωστού σας.

Επισης αν δε κάνω λάθος έπρεπε να έχεις άδεια από πολεοδομία. Κάτι θυμάμαι ότι στην Αθήνα είχαν βγάλει όλα τις εξωτερικές μονάδες παράνομες. Ειδικά για αυτές που είναι σε ισόγειο και χτυπάν το κεφάλι τους οι περαστικοί. Καλούν πολεοδομία και τότε έμπλεξες... Στα λέω φιλικά πάντα αν είναι να μπλέξεις και αστυνομίες, μη μπλεχτείς εσύ στο τέλος.  

Επεξ/σία από windshear
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μάστορας ήτανε πολύ μεγάλο γατόνι!!!

Αν είχε βάλει πιο λεπτή σωλήνα θα είχε κοπεί και θα είχε πέσει τελείως κάτω η μονάδα, ενω τωρα εμεινε κρεμασμενη τουλαχιστον! 

χαχαχαζαχαχαζα!!!!

Περα απο την πλακα, ενωμερωσε μας τελικα για την εξελιξη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, windshear said:

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβολου: Αν έχεις μια κεραία τηλεόρασης και μετά από 10 χρόνια φύγει με τον αέρα, φταίει ο τύπος που τη στερέωσε τότε ή εμεις που δε την ελέγχουμε κάθε χρόνο αν έχει ξεσφυξει; Αν έρθει ο τεχνικός να βάλει κλιματιστικό και του πω να τρυπήσει δοκάρι και μετά από χρόνια έρθει ο από πάνω μου αγκαλιά ένα βράδυ με σεισμό, ποιος φταίει; Μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους. Για εμένα φταίει και ο τεχνικός, αλλά και ο ιδιοκτήτης που δεν έλεγξε στο τέλος (στο δικαστήριο θα μπορούσε ο τεχνικός εύκολα να ισχυριστεί ότι ο πελάτης αρνήθηκε τη τοποθέτηση με βίδες ώστε να μη χαλάσει τη μόνωση της ταράτσας. Μάντεψε αν είχαν γίνει τα χειρότερα ποιος θα έμπαινε φυλακή. Και να παραθέσω άλλο ένα παράδειγμα, πραγματικό αυτή τη φορά: γνωστός μου φέρνει συνεργείο στη ταράτσα και στο τέλος του έργου (που έγινε μέσα στο καλοκαίρι) ολοκληρώνεται η εργασία. Τα λούκια δε τα καθάρισε ποτέ, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει τώρα με τις βροχες και να καταστραφει η περιουσία του, ενώ πληρώνει αποζημιώσεις σε γείτονες του που έπαθαν ζημιά και αυτοί. Μαντέψτε ποιος τρέχει; Σίγουρα όχι ο τεχνικός που δε πήρε τη σκούπα...Ξαναλέω ότι δε ρίχνω την ευθύνη σε κανένα, απλά προσπαθώ να αφυπνίσω κάποιους. Αν δεν έχετε κοινή λογική (αερας + γλάστρες που αιωρουται στο μπαλκόνι=στην καλύτερη ένα καρούμπαλο) και δεν είστε μηχανικοί, ζητήστε τη συμβουλή ενός γνωστού σας.

Επισης αν δε κάνω λάθος έπρεπε να έχεις άδεια από πολεοδομία. Κάτι θυμάμαι ότι στην Αθήνα είχαν βγάλει όλα τις εξωτερικές μονάδες παράνομες. Ειδικά για αυτές που είναι σε ισόγειο και χτυπάν το κεφάλι τους οι περαστικοί. Καλούν πολεοδομία και τότε έμπλεξες... Στα λέω φιλικά πάντα αν είναι να μπλέξεις και αστυνομίες, μη μπλεχτείς εσύ στο τέλος.  

(1) Νομίζω δεν υπάρχει λόγος να υπερασπιζόμαστε την κακοτεχνία. Κακοτεχνία, πουθενά στην έννοια της κακοτεχνίας δεν απενοχοποιείται η επαγγελματική ευθύνη του τεχνίτη.

(2) Επίσης πουθενά η έννοια της κακοτεχνίας δε συμψηφίζεται με την αδυναμία τεχνικής επίβλεψης-κατάρτισης από την πλευρά του πελάτη. Ο πελάτης εξ ορισμού δεν έχει την τεχνική γνώση-ικανότητα και για αυτό αναθέτει μια εξειδικευμένη εργασία σε επαγγελματία τον οποίο και πληρώνει για να κάνει τη δουλειά και να αναλάβει την ευθύνη.

(3) Και τέλος ούτε η κακοτεχνία που συζητείται εδώ συγκεκριμένα στο τόπικ είναι απόρροια κάποιας ανωτέρας βίας ή φυσικής φθοράς. Είναι τόσο εξόφθαλμο αυτό που συζητάμε.

.

Συμπερασματικά των ανωτέρω, κανένα δικαστήριο και κανένας σώφρων άνθρωπος δεν αποστερείται της κοινής λογικής των ανωτέρω (1) , (2) και (3).

.

ΥΓ: Για να πω τη μαύρη μου αλήθεια, νόμιζα στην αρχή ότι ο ts τρολάρει γιατί είναι πραγματικά απίστευτο. Δεν έχει στερεωθεί η μονάδα, έχει τοποθετηθεί σε ακατάλληλη θέση και την παρέσυρε ο αέρας. Όπως και απίστευτο μου φαίνεται που αυτό το βάρος αναρτάται από τους χαλκοσωλήνες. Τουλάχιστον ο μάστορας έκανε σε κάτι καλή δουλειά.

  • Like 13
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...