Προς το περιεχόμενο

Έπεσε η εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου


zafeirisnikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτό πρέπει να έρθει άμεσα να το τραβήξει,και αν δεν έχει ήδη φύγει το φρέον στην ατμόσφαιρα να το βάλει να τραβήξει τα υγρά του, αβίδωτη μονάδα?, μιλάμε για εγκληματική αμέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν θέλει ο πελάτης να τοποθετηθεί μια μονάδα στον τοίχο του μπαλκονιού τότε αυτή τοποθετείται στο δάπεδο και ούτε γάτα ούτε ζημιά. 

Για μονάδες επάνω σε ταράτσες, ορθώς δεν αφήνει ο πελάτης να τρυπήσεις το δαπεδο για να στερεωθει καλά η μονάδα, αυτό μπορεί στην καλύτερη να τρυπήσει την μόνωση και να υπάρχουν προβλήματα με υγρασιες και διαρροές. Η πρακτική που ακολουθείται σε τέτοιες περιπτώσεις είναι πρώτων να τοποθετηθεί η μονάδα σε τέτοια απόσταση ασφαλείας ώστε και να τουμπαρει να γίνει πάνω στην ταράτσα και να μην πέσει στο κενό. Δεύτερον να τοποθετηθεί η μονάδα επάνω σε δύο τσιμεντολιθους και να βιδωθει εκεί. Μετά για να πέσει μόνο με εξαιρετικά ισχυρούς ανέμους που τότε θα εχουν γίνει πολύ χειρότερα. 

Όλα τα παραπάνω έχουν το κόστος τους το οποίο δεν θα πρέπει να αμελει ο πελάτης και θα πρέπει να τα προβλέπει όλα για να μην έχουμε ιστορίες μετά. 

Άδειες από πολεοδομία ανάλογα τις περιπτώσεις και υπό προϋποθέσεις. Για να βάλεις κλιματιστικο και να μπει στο δάπεδο του μπαλκονιού σου δεν χρειάζεται τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έπεφτε θα είχες ανοίξει θέμα "Μου βάλανε 24αρι και δουλεύει σαν 9αρι " μέχρι να ανέβει κάποιος να δει ότι τουμπαρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε εχθές ο μάστορας που το τοποθέτησε. Το τι άκουσα ήταν απλά απίστευτο. Εγώ φταίω που ήθελα να σε προστατέψω, μη σου χαλάσω τη μόνωση στην ταράτσα. Αν σου είχα βάλει 1 μέτρο επιπλέον σωλήνα θα σε χρέωνα 10 ευρώ το μέτρο (θα σου βάλω 15 μέτρα σωλήνα να σε χρεώσω 150 ευρώ να μάθεις). Δε φτάνει που ήρθα με τέτοιο αέρα και κρύο να σε εξυπηρετήσω αυθημερόν. Και άλλα αστεία. Όταν φυσικά μεταφέρθηκαν όλα αυτά στο αφεντικό του θέλω να πιστεύω ότι του απαντήθηκε καταλλήλως. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, zafeirisnikos είπε

Ήρθε εχθές ο μάστορας που το τοποθέτησε. Το τι άκουσα ήταν απλά απίστευτο. Εγώ φταίω που ήθελα να σε προστατέψω, μη σου χαλάσω τη μόνωση στην ταράτσα. Αν σου είχα βάλει 1 μέτρο επιπλέον σωλήνα θα σε χρέωνα 10 ευρώ το μέτρο (θα σου βάλω 15 μέτρα σωλήνα να σε χρεώσω 150 ευρώ να μάθεις). Δε φτάνει που ήρθα με τέτοιο αέρα και κρύο να σε εξυπηρετήσω αυθημερόν. Και άλλα αστεία. Όταν φυσικά μεταφέρθηκαν όλα αυτά στο αφεντικό του θέλω να πιστεύω ότι του απαντήθηκε καταλλήλως. 

Τελικά αθα σου το αλλάξουν; Θα πληρώσουν τη ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zafeirisnikos είπε

Ήρθε εχθές ο μάστορας που το τοποθέτησε. Το τι άκουσα ήταν απλά απίστευτο. Εγώ φταίω που ήθελα να σε προστατέψω, μη σου χαλάσω τη μόνωση στην ταράτσα. Αν σου είχα βάλει 1 μέτρο επιπλέον σωλήνα θα σε χρέωνα 10 ευρώ το μέτρο (θα σου βάλω 15 μέτρα σωλήνα να σε χρεώσω 150 ευρώ να μάθεις). Δε φτάνει που ήρθα με τέτοιο αέρα και κρύο να σε εξυπηρετήσω αυθημερόν. Και άλλα αστεία. Όταν φυσικά μεταφέρθηκαν όλα αυτά στο αφεντικό του θέλω να πιστεύω ότι του απαντήθηκε καταλλήλως. 

Είχες δει ότι δεν ήταν βιδωμένη η εξωτερική μονάδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, θα το αναλάβουν όλο και μέσα και έξω. Όχι δεν το είχα δει οτι δεν είχε βιδωθεί. Την ίδια ημέρα επιδιόρθωναν άλλο συνεργείο τα αλουμίνια, τοποθέτηση ηλιακού, οπότε ήμουν μία πάνω μία κάτω. Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω όλων τη δουλειά πως πρέπει να γίνει. Που να σας πω τι πέρασα με τα αλουμίνια. Άλλα τσακάλια. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, zafeirisnikos είπε

Ναι, θα το αναλάβουν όλο και μέσα και έξω. Όχι δεν το είχα δει οτι δεν είχε βιδωθεί. Την ίδια ημέρα επιδιόρθωναν άλλο συνεργείο τα αλουμίνια, τοποθέτηση ηλιακού, οπότε ήμουν μία πάνω μία κάτω. Δεν είναι δουλειά μου να ξέρω όλων τη δουλειά πως πρέπει να γίνει. Που να σας πω τι πέρασα με τα αλουμίνια. Άλλα τσακάλια. 

Περιμένουμε νέο thread για τους αλουμινάδες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, windshear είπε

Για να κάνω το δικηγόρο του διαβολου: Αν έχεις μια κεραία τηλεόρασης και μετά από 10 χρόνια φύγει με τον αέρα, φταίει ο τύπος που τη στερέωσε τότε ή εμεις που δε την ελέγχουμε κάθε χρόνο αν έχει ξεσφυξει; Αν έρθει ο τεχνικός να βάλει κλιματιστικό και του πω να τρυπήσει δοκάρι και μετά από χρόνια έρθει ο από πάνω μου αγκαλιά ένα βράδυ με σεισμό, ποιος φταίει; Μη τα ρίχνουμε όλα στους άλλους. Για εμένα φταίει και ο τεχνικός, αλλά και ο ιδιοκτήτης που δεν έλεγξε στο τέλος (στο δικαστήριο θα μπορούσε ο τεχνικός εύκολα να ισχυριστεί ότι ο πελάτης αρνήθηκε τη τοποθέτηση με βίδες ώστε να μη χαλάσει τη μόνωση της ταράτσας. Μάντεψε αν είχαν γίνει τα χειρότερα ποιος θα έμπαινε φυλακή. Και να παραθέσω άλλο ένα παράδειγμα, πραγματικό αυτή τη φορά: γνωστός μου φέρνει συνεργείο στη ταράτσα και στο τέλος του έργου (που έγινε μέσα στο καλοκαίρι) ολοκληρώνεται η εργασία. Τα λούκια δε τα καθάρισε ποτέ, με αποτέλεσμα να πλημμυρίσει τώρα με τις βροχες και να καταστραφει η περιουσία του, ενώ πληρώνει αποζημιώσεις σε γείτονες του που έπαθαν ζημιά και αυτοί. Μαντέψτε ποιος τρέχει; Σίγουρα όχι ο τεχνικός που δε πήρε τη σκούπα...Ξαναλέω ότι δε ρίχνω την ευθύνη σε κανένα, απλά προσπαθώ να αφυπνίσω κάποιους. Αν δεν έχετε κοινή λογική (αερας + γλάστρες που αιωρουται στο μπαλκόνι=στην καλύτερη ένα καρούμπαλο) και δεν είστε μηχανικοί, ζητήστε τη συμβουλή ενός γνωστού σας.

Επισης αν δε κάνω λάθος έπρεπε να έχεις άδεια από πολεοδομία. Κάτι θυμάμαι ότι στην Αθήνα είχαν βγάλει όλα τις εξωτερικές μονάδες παράνομες. Ειδικά για αυτές που είναι σε ισόγειο και χτυπάν το κεφάλι τους οι περαστικοί. Καλούν πολεοδομία και τότε έμπλεξες... Στα λέω φιλικά πάντα αν είναι να μπλέξεις και αστυνομίες, μη μπλεχτείς εσύ στο τέλος.  

Πλέον για κλιματιστικές μονάδες σε μπαλκόνια - ταράτσες δεν χρειάζεται άδεια πολεοδομίας (όχι ότι ζητούσαν ποτέ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, guzel είπε

Περιμένουμε νέο thread για τους αλουμινάδες

Φυσαξε δυνατα σημερα και ειδα τη μπαλκονοπορτα να πεταει. Μαλλον δεν την ειχε βιδωσει ο αλουμινας

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2019 στις 2:00 ΜΜ, sphinxgr είπε

Στην τελική αν δεν ήθελαν να φέρει τούμπα, το βίδωναν σε πλάκες πεζοδρομίου και το ακούμπαγαν πιο μέσα στην ταράτσα.

Γιατί δεν έβαλαν πλάκες πεζοδρομίου? Γιατί κοστίζουν

Γιατί δεν το έβαλαν πιο μέσα στην ταράτσα? Γιατί κοστίζουν οι σωληνώσεις 

Που καταλήγουμε? Ότι πρέπει να έχεις τεχνική αντίληψη και γνώσεις και να είσαι απο πάνω όταν κάνουν δουλειά, γιατί καταλήγεις να σε δουλέυουν και να κάνουν μισές δουλειές. 

Αυτό ακριβώς. Έπρεπε να μπει πιο μέσα στην ταράτσα, αρκετά μέτρα και όχι στην άκρη!!!

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 hours ago, BackFromHell said:

Αν δεν εχεις δουλεψει στη ζωη σου με πελατες ή και γενικοτερα ειναι λογικες οι αποριες που δειχνουν αποσταση απο την πραγματικοτητα.

Δεν υπάρχει λόγος να εθελοτυφλείς ή να μειώνεις το συνομιλητή.

Πού το ξέρεις ότι δεν έχω δουλέψει με πελάτες;

Και προς ενημέρωσή σου, έχω δουλέψει με πελάτες σε επάγγελμα στο οποίο διώκομαι αν δεν ακολουθώ τη δεοντολογία.

Δεοντολογία. Κώδικας ηθικής. Ευθύνη. Μαγικές λέξεις που γα το παραδάκι που θες να κερδίσεις, δε σου λένε τίποτε και τα ρίχνεις στον πελάτη.

Λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που δικαιολογούν την ασυνειδησία.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...