Προς το περιεχόμενο

Έπεσε η εξωτερική μονάδα του κλιματιστικου


zafeirisnikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, guzel said:

Πολιτικός είσαι; 

Ένα από τα μυριάδες επαγγέλματα που αν δεν τηρησουν τον επαγγελματσμό  ,θα είσαι ο πρώτος που ρίξει το ανάθεμα, και που το λέω είναι που μετά έχω τον άλλο να μου λέει αν έχω έρθει αντιμέτωπος με πελάτες. Υποθέτω ότι κατά τα λοιπά φαντάζεσαι μόνο πολιτικούς να έχουν αυτές τις υποχρεώσεις.

Πιστεύεις ότι είναι άλλο το θέμα όταν έχεις το απίστευτο εγκληματικό περιστατικό που περιγράφει ο ts; Που έξω από το χορό λέμε πολλά, αλλά αν είχε σκοτωθεί ένα παιδάκι από κάτω (γιατί για αυτό μιλάμε εδώ) ιδίως αν ήταν το δικο μας παιδάκι, αλλιώς θα μιλούσαμε.

ΟΚ

ΥΓ: Δεν χρειάζεται αιτιολόγηση η ασυνειδησία κι η απληστία. Κι αυτό είναι θέμα ευρύτερο.

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 99
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, KoreanW είπε

Ένα από τα μυριάδες επαγγέλματα που αν δεν τηρησουν τον επαγγελματσμό  ,θα είσαι ο πρώτος που ρίξει το ανάθεμα, και που το λέω είναι που μετά έχω τον άλλο να μου λέει αν έχω έρθει αντιμέτωπος με πελατες.

Κομμωτής; Ρίχνω ανάθεμα κάθε φορά που φεύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, guzel said:

Κομμωτής; Ρίχνω ανάθεμα κάθε φορά που φεύγω.

χαχα καλό αν είσαι και φαλακρός ειδικότερα...

αν και μου φαίνεται πίσω από την προσπάθεια φαιδροποίησης ότι διακρίνω μια απογοήτευση επειδή θίγονται τα κακώς κείμενα του επαγγελματος της μαστορικής, δε χρειάζεται και δεν πρέπει να αδιαφορείς για τον δημόσιο κίνδυνο που έχουν καταντήσει ορισμένοι στο όνομα της ασυνειδησίας και της απληστίας

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, KoreanW είπε

Δεν υπάρχει λόγος να εθελοτυφλείς ή να μειώνεις το συνομιλητή.

Πού το ξέρεις ότι δεν έχω δουλέψει με πελάτες;

Και προς ενημέρωσή σου, έχω δουλέψει με πελάτες σε επάγγελμα στο οποίο διώκομαι αν δεν ακολουθώ τη δεοντολογία.

Δεοντολογία. Κώδικας ηθικής. Ευθύνη. Μαγικές λέξεις που γα το παραδάκι που θες να κερδίσεις, δε σου λένε τίποτε και τα ρίχνεις στον πελάτη.

Λυπάμαι που υπάρχουν άνθρωποι που δικαιολογούν την ασυνειδησία.

Αγαπητε συνομιλητα δεν σας μειωσα καθολου. Αυτα που ειπατε στο προηγουμενο ποστ ειναι θεωρητικες καταστασεις που τις συναντας σε "εργαστηριακο περιβαλλον", οχι ομως και στον εξω κοσμο, στην πραγματικοτητα δηλαδη.

ΔΕΝ δικαιολογω κανεναν, ΔΕΝ ειμαι παρανομος οπως ευθαρσως υπονοειτε κυριε ηθικε. Αλλα επειδη περασα το σταδιο καθημερινης αμεσης επαφης με πελατες (οπως πολλοι) και ξερω τι παιζει , αυτο που προσπαθω κυριε συνομιλητα να σας πω, ειναι οτι καλες οι θεωριες ομως στην πραξη οταν αυτος που πληρωνει απαιτει να γινει κατι, τοτε θα γινει, κανονας απαραβατος για οποιον εχει δουλεψει με πελατες και ξερει. Ακατανοητο για οποιον καθεται στο πληκτρολογιο του και φαντασιωνεται τον ιδανικο κοσμο, ακατανοητο για εναν δημοσιο υπαλληλο, εναν υπαλληλο γραφειου, εναν που δεν εχει δουλεψει κλπ κλπ.

Αν δε γινει η "κακη" δουλεια απο εμενα κι εσας που δηλωνετε νομοταγης , δεοντολογος, ηθικος, υπευθυνος και πολλα αλλα που μας διδασκετε απο το πληκτρολογιο σας, τοτε απο τον επομενο που θα θελει να ταισει τα παιδια του και δεν θα εχει τις ιδιες ανησυχιες με εσας, ή τον επομενο αλεξιπτωτιστη-τυχοδιωκτη στο επαγγελμα, η απλα τον επομενο ασχετο που δεν γνωριζει καν τι πρεπει να κανει (οποιος επαγγελματιας ισχυριστει οτι δε βρεθηκε ποτε σε τετοια θεση θεωρωντας οτι κανει κατι σωστα αλλα τελικα ηταν τελειως λαθος, τοτε απλα ειναι ψευτης). Ποσο δε μαλλον αν ο πελατης του πει "ρε βαλτο ετσι και δικια μου η ευθυνη-τιποτα δε θα γινει που σου λεω, μια χαρα ειναι αδερφε". Διοτι ετσι λενε οι περισσοτεροι οταν θελουν να γινει η δουλεια τους.

Ξαναλεω. Δεν δικαιολογω κανεναν. Λεω αυτο που ισχυει στην πραγματικη ζωη. Σε καθε συναλλαγη υπαρχουν 2 πλευρες. Δεν μπορει η ευθυνη να αφορα αποκλειστικα τον εναν παντα, ποσο δε μαλλον οταν σε πολλες περιπτωσεις ειναι κι ο αλλος που προσπαθει να κανει τις παρατυπιες του.

Ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια λογικη με αυτους που αυθαιρετουν με ημιυπαιθριους κλπ στα ακινητα τους. Για σενα φταιει αποκλειστικα ο μαστορας που θα κανει την παρανομη κατασκευη (και η προσεγγιση σου ειναι ΑΚΡΩΣ πονηρη εχω να δηλωσω κυριε ηθικε και δεοντολογε), ομως για μενα φταινε και οι δυο. Και η πραγματικοτητα ειναι οτι φταινε ΚΑΙ οι δυο, οσο κι αν εσυ δηλωνεις λυπη για την υπαρξη μη ηθικων ανθρωπων στον πλανητη γη, αναφερομενος ομως αποκλειστικα στον επαγγελματια. Μην ξεχασεις να δηλωσεις και την καταδικη σου ομως, μην κανεις μισες δουλειες .

Και στα του τοπικ επειδη τα περισσοτερα ποστ με καλυπτουν για τον ασυνηδειτο επαγγελματια, εχω μονο να συμπληρωσω μια ερωτηση. Την εγκατασταση την ελεγξε κανεις πριν φυγει ο μαστορας; Η ειπε ο μαστορας "εισαι κομπλε φιλαρακ' " πηρε τα λεφτα χωρις ο πελατης να ελεγξει τι εβαλε, που το εβαλε , πως το εβαλε κλπ και εμειναν ολοι happy μεχρι να πεσει (η εξωτερικη μοναδα) απο τα συννεφα ;

Εγω ας πουμε, οταν φερνω μαστορα σπιτι εκτος απο το οτι ειμαι απο πανω του καθε λιγο μην κανει καμια ζημια, ακομα κι αν λειπω , του ζηταω πριν φυγει να με περιμενει να δουμε μαζι τη δουλεια του. Θα πληρωνα ή θα τον αφηνα να φυγει χωρις να ελεγξω πρωτα τι δουλεια εκανε στο ιδιο μου το σπιτι "επειδη ειναι επαγγελματιας και ξερει" ; Μα τι λετε;

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο λάθος τους. Έπρεπε να ειχαν ποιο λεπτομερη δουλειά. Δλδ:να το ειχαν βάλει ποιο μεσα αλλα επειδη θα ειχε αποσταση το εξωτερικό στοιχειο με το εσωτετικο θα ειχες απώλεια ψυξης κ θερμανσης. Η λυση ηταν να το σταθεροποιησουν με ντιζες η να ειχαν βαλει ενα κουτι κ μεσα εκει το κλιματιστικό κ να του εβαζαν στις τέσσερις γωνιες του κουτιού βίδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν σταματησουν οι "πελατες" να ζητανε απο τους "μαστορους" με 10 ευρω να φτιαξουν σπιτι, τοτε ισως λειψουν αυτα. Η καλη δουλεια πληρωνετε, τσαμπα κανεις "μαστορας" δε θα κανει καλη δουλεια. Τωρα πεστε να με φατε για αυτο που ειπα...που ειπα τσιφουτηδες τους "πελατες"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, c-max είπε

Οταν σταματησουν οι "πελατες" να ζητανε απο τους "μαστορους" με 10 ευρω να φτιαξουν σπιτι, τοτε ισως λειψουν αυτα. Η καλη δουλεια πληρωνετε, τσαμπα κανεις "μαστορας" δε θα κανει καλη δουλεια. Τωρα πεστε να με φατε για αυτο που ειπα...που ειπα τσιφουτηδες τους "πελατες"

Φίλε μου πρόσφατα πλήρωσα ΚΑΛΑ υποτίθεται ΚΑΛΟΥΣ μάστορες και ΕΡΓΟΛΑΒΟ για να τους οργανώσει και να τους πιέσει να κάνουν καλή δουλειά σε επαγγελματικό χώρο. 

Χτες λοιπόν με τις βροχές μπαίνω ΚΑΤΑ ΤΥΧΗ στο γραφείο για να πάρω το ξεχασμένο φορτιστή του laptop, και βλέπω πλημμύρα τα νερά από το 1 από τα 6 παράθυρα του χώρου, δεν κλείσανε καλά το κάτω μέρος του αλουμινίου με σιλικόνη και έγιναν όλα χάλια. Ο τοίχος που ήταν φρεσκοβαμμένος 4 ημερών φούσκωσε σε κάποια σημεία, και το laminate πάτωμα σε κάποια σημεία παρόλο που έφερα αφυγραντήρα απ'το σπίτι με λάστιχο στην τουαλέτα και θερμοπομπό να καίει στους 30 όλη νύχτα (σύνολο 18 ώρες σερί), σήμερα το laminate σε κάποια σημεία ακούγεται κούφιο... Αν έμπαινα Παρασκευή όπως κανονικά έπρεπε μπορεί να είχα δει κανένα σκυλόψαρο να κόβει βόλτες... 

Δεν ξέρω τί ζημιά συνολικά έχει γίνει, αλλά παρόλο που σίγουρα το να πληρώσεις "καλή" δουλειά σου μειώνει το ρίσκο, δεν στον εκμηδενίζει όμως.

Είμαι απλά τυχερός που το νερό μπήκε από παράθυρο που δεν είχε πρίζα.. αλλιώς μπορεί να είχε κάψει και υπολογιστή και να έκλαιγα τώρα (iMac 27άρι)...

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, acomaedo είπε

Πλέον για κλιματιστικές μονάδες σε μπαλκόνια - ταράτσες δεν χρειάζεται άδεια πολεοδομίας (όχι ότι ζητούσαν ποτέ...)

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, c-max είπε

Οταν σταματησουν οι "πελατες" να ζητανε απο τους "μαστορους" με 10 ευρω να φτιαξουν σπιτι, τοτε ισως λειψουν αυτα. Η καλη δουλεια πληρωνετε, τσαμπα κανεις "μαστορας" δε θα κανει καλη δουλεια. Τωρα πεστε να με φατε για αυτο που ειπα...που ειπα τσιφουτηδες τους "πελατες"

 

Ενώ άμα σε δούνε και είσαι large τύπος θα σου κάνουν τέλεια δουλειά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, safridia είπε

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για αυτο;

Απαιτείται, προ 48 ωρών, έγγραφη ενημέρωση της αρμόδιας Υπηρεσίας Δόμησης η οποία γνωστοποιείται και στο οικείο αστυνομικό τμήμα, για την εκτέλεση των ακόλουθων εργασιών.»

α. Μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου ή τις όψεις του, συμπεριλαμβανομένων των κατασκευών που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παραγράφου 2 του άρθρου 27.

β. Εξωτερικούς χρωματισμούς ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων.

γ. Αλλαγή ή επισκευή δαπέδων και επενδύσεων τοίχων ή οροφών.

δ. Συντήρηση, επισκευή ή διασκευή ή τμηματική αντικατάσταση εγκαταστάσεων και αγωγών κτιρίων.

ε. Αντικατάσταση εσωτερικών ή εξωτερικών κουφωμάτων και υαλοπινάκων στο ίδιο άνοιγμα.

«στ. Συντήρηση, επισκευή στεγών ή δωμάτων χωρίς χρήση ικριωμάτων.»

ζ. Μικρές διαμορφώσεις του εδάφους μέχρι συν/πλην 0,80 μέτρων από το φυσικό έδαφος.

η. Τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λέβητων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης, σε υφιστάμενα κτίρια σύμφωνα με την παράγραφο 10 του άρθρου 16, εγκατάσταση συστοιχίας επίτοιχων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου (ρυθμιστές, μετρητές, παροχετευτικοί αγωγοί), εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (ΣΗΘΥΑ), υπέργειοι σταθμοί διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου σύμφωνα με το άρθρο 17.

θ. Τοποθέτηση ηλιακών θερμοσιφώνων σύμφωνα με την παράγραφο 2β' και γ' του άρθρου 19.I

Νόμος του 2012.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διατάξεις που είχαν να κανουν με εγγραφη ενημέρωση της πολεοδομίας η οποία με την σειρά της ειδοποιεί την αστυνομία έχουν αντικατασταθεί από άλλες διατάξεις. Η έκδοση άδειας απαιτείται ανάλογα την περίπτωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να βάλω ένα σαν το παρακάτω στον τοίχο για ένα κάδρο.

upat.jpg.7bd1d89d92ef17451ba7fc1f8c12d83d.jpg

Μπορώ ή θα έχω θέμα με κάποιο νόμο / άρθρο / φεκ /τροπολογία / πολ.... και δεν συμμαζεύεται ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οι διατάξεις που είχαν να κανουν με εγγραφη ενημέρωση της πολεοδομίας η οποία με την σειρά της ειδοποιεί την αστυνομία έχουν αντικατασταθεί από άλλες διατάξεις. Η έκδοση άδειας απαιτείται ανάλογα την περίπτωση. 

Σωστό αλλά άδεια σήμερα δεν χρειάζεται: 

Σύμφωνα με  Ν.4495/17, άρθρο 30 παράγραφος 1η  Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο: τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους
κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, acomaedo είπε

Σωστό αλλά άδεια σήμερα δεν χρειάζεται: 

Σύμφωνα με  Ν.4495/17, άρθρο 30 παράγραφος 1η  Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο: τοποθέτηση κλιματιστικών και επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση και παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε υφιστάμενα κτίρια, σύμφωνα με την παρ. 10 του άρθρου 16 του ν. 4067/2012, εγκατάσταση συστοιχίας επιτοίχιων λεβήτων αερίου για θέρμανση ή παραγωγή ζεστού νερού χρήσης σε ισόγειους υπαίθριους χώρους
κατοικιών, εγκατάσταση συστημάτων τροφοδοσίας, ρύθμισης και μέτρησης φυσικού αερίου, όπως ρυθμιστές, μετρητές και παροχετευτικοί αγωγοί, εγκατάσταση συστημάτων Συμπαραγωγής Ηλεκτρισμού και Θερμότητας Υψηλής Αποδοτικότητας (Σ.Η.Θ.Υ.Α.), υπέργειων σταθμών διανομής ή μέτρησης και ρύθμισης φυσικού αερίου, σύμφωνα με το άρθρο 17 του ν. 4067/2012)

 Ναι αυτή είναι η διάταξη που έλεγα ότι αντικατεστησε την προηγούμενη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 7:11 ΜΜ, c-max είπε

Οταν σταματησουν οι "πελατες" να ζητανε απο τους "μαστορους" με 10 ευρω να φτιαξουν σπιτι, τοτε ισως λειψουν αυτα. Η καλη δουλεια πληρωνετε, τσαμπα κανεις "μαστορας" δε θα κανει καλη δουλεια. Τωρα πεστε να με φατε για αυτο που ειπα...που ειπα τσιφουτηδες τους "πελατες"

Όταν ανέφερα στο μάστορα: Καλά γιατί δεν το έβαζες ένα; μέτρο πιο μέσα; Απάντηση: Οι μονάδες κλιματιστικών δικαιολογούν 2 μέτρα σωλήνα για την εγκατάστασή τους, κάθε επιπλέον μέτρο κοστίζει 10 ευρώ. Ερώτηση: Μου ζήτησες 10 ευρώ επιπλέον και σου είπα όχι; Απάντηση: Ωραία λοιπόν, θα σου φέρω 15 μέτρα σωλήνα και θα σε χρεώσω 150 ευρώ να μάθεις. Ύστερα, η κουβέντα άλλαξε ρότα και περιεχόμενο όπως καταλαβαίνεις, από τη στιγμή που προφανώς ο συνομιλητής μου ήταν κοντά στα 5 με 7 χρονών (και αυτό υπό συζήτηση, από το γιο μου 5,5 χρονών, δεν θα έπαιρνα ποτέ τέτοια απάντηση αλλά σίγουρα πολύ πιο ευφυή και τεκμηριωμένη, κυριολεκτώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...