Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών Intel Core 10ης γενιάς «Comet Lake-S»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Για εμένα η amd είναι κοροϊδία, καθώς ο υπολογιστής μου θέλω να ανταποκρίνεται άμεσα στις εντολές που παίρνει

Θα μπορούσες αυτό να μας το εξηγήσεις λίγο - και δεν το λέω για να κάνω επίθεση, αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση...

Επεξ/σία από ier506
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Δε θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά ευλογείτε τη φτώχεια σας. Παίρνετε συστήματα - χοχλιούς (τα συμπαθή ασπόνδυλα κινούνται πολύ αργά αλλά χωνεύουν εξαιρετικά γρήγορα) μετρώντας και το τελευταίο ευρώ, και μετά χρυσώνετε το χάπι της κακομοιριάς επιτιθέμενοι σε άλλους χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Για εμένα η amd είναι κοροϊδία, καθώς ο υπολογιστής μου θέλω να ανταποκρίνεται άμεσα στις εντολές που παίρνει, και δε με απασχολεί τόσο πολύ η ταχύτητα διεκπεραίωσης απαιτητικών και εξειδικευμένων εργασιών (πράγμα που μπορεί να απασχολεί άλλους - δεν τους επιτίθεμαι όμως). Δικαιούμαι να εκφράζω άποψη και να την υπερασπίζομαι με κόσμιο τρόπο εντός δημοσίων φόρα. Δε δικαιούστε να επιτίθεστε με ειρωνία και χλεύη σε κάποιον που απλώς εκφράζει άλλη άποψη κι ανάγκες από εσάς.

 

Ποια είναι ακριβώς η απαιτητική εργασία που κανεις να ανοίγεις πολλές καρτελες;  

Δες εδώ λίγο και πες μου τι σύστημα έχεις να σου πω ποιος είναι πιο φτωχός στο πνεύμα και δεν ξέρει τι του γίνεται.

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Lightroom-Classic-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1592/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Photoshop-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1529/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/First-Look-at-AMD-Ryzen-3rd-Gen-CPUs-for-Rendering-1524/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Premiere-Pro-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1535/

https://www.pugetsystems.com/labs/articles/After-Effects-CPU-Roundup-AMD-Ryzen-3rd-Gen-AMD-Threadripper-2-Intel-9th-Gen-Intel-X-series-1533/

https://www.pugetsystems.com/pic_disp.php?id=55959

Καμμία χλεύη λοιπόν μάλλον παρεξηγεισαι κι εσύ όντας μπλε.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 15
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ier506 είπε

Θα μπορούσες αυτό να μας το εξηγήσεις λίγο - και δεν το λέω για να κάνω επίθεση, αλλά μου κάνει λίγο εντύπωση...

Υπονοεί το latency σε apps που παίζει μεγάλο ρόλο όπως το audio recording κλπ. Αλλά και πάλι γενικεύει και υπερβάλει. Καταρχάς οι 3xxx ryzen έχουν 1 ms clock ramping (είναι πιο snappy και από όλους τους intel σε αυτόν τον τομέα) και με καλά kits θα παίξουν μπάλα στα 60-65 ns που δεν είναι απαγορευτικά για το 99.9% των εφαρμογών (ακόμα και για high refresh gaming). Αν τώρα θες το μικρότερο δυνατό latency για τον οποιοδήποτε λόγο παίρνεις intel με top kit για να πέσεις κάτω και από τα 50ns με πολύ tuning.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

350€, 500€ και 750€ για 3700Χ, 3900Χ και 3950Χ αντίστοιχα δεν τα λες και λίγα. Δεν έχει να κάνει με φτώχεια.

Καλή η Ιντελ αλλά το πρόβλημα με αυτήν είναι οτι δεν δικαιολογούν την τιμή τους για αυτά που προσφέρουν σε σχέση με αντίστοιχους της AMD. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις ενα κατοστάρικο παραπάνω για κάτι λίγα fps. Καλύτερα να τα δώσεις σε μια καλύτερη κάρτα γραφικών και εκεί να δεις έξτρα fps.

Ούτε καμιά ψήκτρα της προκοπής δεν βάζουν αναγκάζοντας σου να αγοράσεις ψήκτρα (lol)

Επεξ/σία από Alexaras1991
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, maniacos93 είπε

Μερικοί ασχολούνται ακόμη με τα νανόμετρα... 🤦‍♂️🤦‍♂️

Πες τα ρε φίλε. Εγώ το προχώρησα ένα βήμα περισσότερο. Δεν ασχολούμαι καν με τις επιδόσεις. Βλέπω Intel, το παίρνω. Απλά πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panoskir είπε

Ο i3 8100 είναι ακριβός αλλά δεν συγκρίνεται με τον  r3 1200 αλλά με τον 2200g..

Ουτε κάν. Συγκρίνεις εναν καθαρό επεξεργαστη με μία APU?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ποιο πλεονεκτημα μονο σε αριθμο πυρηνων καθεσαι και λες ρε μαστορα σε τεχνολογικο forum?

Τις ιδιες τις τιμες τις ειδες σε 3600 και 3700x(και εχουν και ψυκτρα)?

3600 190ευρω -8700κ 370ευρω

3700x 325ευρω-9900κ 500ευρω

Για τις γνωστες ευπαθειες ας μην πουμε τιποτα καλυτερα.

Τελος η ιδια η  υποστηριξη των socket μεταξυ Intel και Amd?

Τι συγκρινουμε τωρα?

Τωρα το τι θα γινει στο μελλον μικρη σημασια εχει. Το τωρα μας ενδιαφερει εμας σαν καταναλωτες,ποιος προσφερει το καλυτερο συνολικα προιον στα χρηματα που ζηταει.

Και η Intel καλως ή κακως μας κοροιδευει στα μουτρα.

"μαστορα", σε τεχνολογικο φορουμ μιλαω για τεχνικα χαρακτηριστικα, οχι για €. Και τοσα χρονια που η AMD σου προσεφερε σκουπιδια και ζητουσε χρηματα και απο πανω, δεν σε κοροιδευε στα μουτρα...οχι

Επεξ/σία από gloup81
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gloup81 είπε

"μαστορα", σε τεχνολογικο φορουμ μιλαω για τεχνικα χαρακτηριστικα, οχι για €. Και τοσα χρονια που η AMD σου προσεφερε σκουπιδια και ζητουσε χρηματα και απο πανω, δεν σε κοροιδευε στα μουτρα...οχι

Μιλάμε για ryzen μια χαρά στα είπε ο @Fulgore  Αυτή τη στιγμή είναι μπροστά η amd σε vfm και πωλήσεις είτε αρέσει είτε όχι. Ευτυχως γιατί έχεις επιλογή και για εναν i5 με 150€. Ας μην ήταν το Λιζακι και τα λέγαμε.

Επεξ/σία από radiohead
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παροτι εχω να παρω AMD απο αποχες Athlon XP, νομιζω οτι πεταει λευκη πετσετα  η Ιντελ με τη 10τη γενια.

Οποτε οταν αλλαξω τον 9900k με βλεπω για AMD.

Εξαλλου και στο gaming η cpu παιζει σπουδαιο  ρολο μονο σε 1080 αναλυση, αφου σε 1440 και 2160 η μπουκαλα ερχεται απο vga οποτε ειτε εχεις 9900k ειτε π.χ. 3700Χ τα ιδια fps θα βγαζεις.

Ενα πραγμα μονο μου κανει εντυπωση: γιατι η AMD, ενω παιζει στα 7nm, δεν ανεβαζει παραπανω συχνοτητα στα κορυφαια Ryzen;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Παροτι εχω να παρω AMD απο αποχες Athlon XP, νομιζω οτι πεταει λευκη πετσετα  η Ιντελ με τη 10τη γενια.

Οποτε οταν αλλαξω τον 9900k με βλεπω για AMD.

Εξαλλου και στο gaming η cpu παιζει σπουδαιο  ρολο μονο σε 1080 αναλυση, αφου σε 1440 και 2160 η μπουκαλα ερχεται απο vga οποτε ειτε εχεις 9900k ειτε π.χ. 3700Χ τα ιδια fps θα βγαζεις.

Ενα πραγμα μονο μου κανει εντυπωση: γιατι η AMD, ενω παιζει στα 7nm, δεν ανεβαζει παραπανω συχνοτητα στα κορυφαια Ryzen;

ανεβαζει αλλα σιγα σιγα, λογο μαρκετινγκ (τους συμφερει να αναβαθμιζεις καθε τοσο) ή/και λογο yields. ο δευτερος λογος ειναι γιατι η ιντελ δε πεφτει κατω απτα 14nm, δε μπορει να χει yields με μεγαλους χρονισμους (το μοναδικο πραγμα που τη κραταει στο παιχνιδι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, tommy^ said:

Οποτε οταν αλλαξω τον 9900k με βλεπω για AMD.

Αν σκοπεύεις να τον κρατήσεις τουλάχιστον 2 χρόνια ακόμα, μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, gloup81 είπε

το αντιλαμβανεσαι πως τα 7nm ισα που καταφερνουν να φτασουν τα 14nm της Intel ε? Το ολο πλεονεκτημα της AMD ειναι στον αριθμο πυρηνων, απο εκει και περα, τα 7nm απλα καταφεραν να μην χανουν ακομα και στους περισσοτερους πυρηνες. Δεν θελω να φανταστω τι θα γινει οταν (και αμα) ριξει στην αγορα 7nm η Intel.

Για ανέλυσε το λίγο αυτό.. Ο 3950x ίσα που κατάφερνει να φτάσει τον 9900k? Όντως τώρα? 

1 ώρα πριν, qwertyuiop2 είπε

Δε θέλω να παρεξηγηθώ, αλλά ευλογείτε τη φτώχεια σας. Παίρνετε συστήματα - χοχλιούς (τα συμπαθή ασπόνδυλα κινούνται πολύ αργά αλλά χωνεύουν εξαιρετικά γρήγορα) μετρώντας και το τελευταίο ευρώ, και μετά χρυσώνετε το χάπι της κακομοιριάς επιτιθέμενοι σε άλλους χωρίς κανένα απολύτως λόγο. Για εμένα η amd είναι κοροϊδία, καθώς ο υπολογιστής μου θέλω να ανταποκρίνεται άμεσα στις εντολές που παίρνει, και δε με απασχολεί τόσο πολύ η ταχύτητα διεκπεραίωσης απαιτητικών και εξειδικευμένων εργασιών (πράγμα που μπορεί να απασχολεί άλλους - δεν τους επιτίθεμαι όμως). Δικαιούμαι να εκφράζω άποψη και να την υπερασπίζομαι με κόσμιο τρόπο εντός δημοσίων φόρα. Δε δικαιούστε να επιτίθεστε με ειρωνία και χλεύη σε κάποιον που απλώς εκφράζει άλλη άποψη κι ανάγκες από εσάς.

Έχεις g3258 και νομίζεις ότι αποδίδει όσο ένας r5 2600 αλλά οι άλλοι χρυσψνουν τη φτώχεια τους? Θες να μιλήσουμε και για τη δικιά μου φτώχεια? Για δες υπογραφή και πες μου κύριε βαθιές τσέπες 

Επεξ/σία από Ryzenlake
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Παροτι εχω να παρω AMD απο αποχες Athlon XP, νομιζω οτι πεταει λευκη πετσετα  η Ιντελ με τη 10τη γενια.

Οποτε οταν αλλαξω τον 9900k με βλεπω για AMD.

Εξαλλου και στο gaming η cpu παιζει σπουδαιο  ρολο μονο σε 1080 αναλυση, αφου σε 1440 και 2160 η μπουκαλα ερχεται απο vga οποτε ειτε εχεις 9900k ειτε π.χ. 3700Χ τα ιδια fps θα βγαζεις.

Ενα πραγμα μονο μου κανει εντυπωση: γιατι η AMD, ενω παιζει στα 7nm, δεν ανεβαζει παραπανω συχνοτητα στα κορυφαια Ryzen;

Έχεις τοπ CPU γιατι να τον αλλάξεις; Επειδή έβγαλε νέα πλατφόρμα και πάλιωσε; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...