Προς το περιεχόμενο

Διέρρευσαν τα χαρακτηριστικά των επεξεργαστών Intel Core 10ης γενιάς «Comet Lake-S»


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

ανεβαζει αλλα σιγα σιγα, λογο μαρκετινγκ (τους συμφερει να αναβαθμιζεις καθε τοσο) ή/και λογο yields. ο δευτερος λογος ειναι γιατι η ιντελ δε πεφτει κατω απτα 14nm, δε μπορει να χει yields με μεγαλους χρονισμους (το μοναδικο πραγμα που τη κραταει στο παιχνιδι)

Καμία σχέση. Για τον ίδιο λόγο που και και τα 10nm στους ice lake είναι κολλημένα στα 3.5-4 Ghz και μόνο για mobile sku's. Κερδίζεις σε efficiency μεν αλλά όσο μεγαλώνουν τα Ghz το leakage αυξάνεται εκθετικά σε τόσο μικρές κλίμακες σε σημείο να ζεσταίνονται και να καταναλώνουν πολύ παραπάνω από ότι με τα 14nm^n που τα έχει τελειοποιήσει η intel. Αν σου έβγαζε πέρσι τον ice lake στα 4 Ghz θα είχες "ξενερώσει" δηλαδή για τον ίδιο λόγο που "ξενερώνουν" όλοι τώρα με τα ρύζια. Βέβαια και οι νέες κλίμακες θα εξελίσσονται και θα ωριμάζουν με τον καιρό και εκεί θα αποχαιρετιστούμε εντελώς τα 14nm λογικά για HPC.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλετε cpu για gaming που θα αντέξει στον χρόνο και θα παίξει σίγουρα next gen ports 1080p60 πάρτε άφοβα 3700x/3800x/9900k(s).Οι 12c/16c είναι υπερβολή για gaming μόνο και οι 6c ίσως αποδειχτεί ότι έχουν κοντά ποδάρια στον ορίζοντα  (ειδικά τα μισοπλέμονα τύπου 8400/9400f).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, tommy^ είπε

Δε σκοπευω να τον αλλαξω σε λιγοτερο απο 2 χρονια! Και τον 4790k τον κρατησα 4 χρονια!

Ελπιζω μονο να αντεξει στα 5ghz που τον εχω! 

εγω εχω ακομα τον 4670κ, λογικα θα τον αλλαξω φετος

 

36 λεπτά πριν, ilos είπε

Αν θέλετε cpu για gaming που θα αντέξει στον χρόνο και θα παίξει σίγουρα next gen ports 1080p60 πάρτε άφοβα 3700x/3800x/9900k(s).Οι 12c/16c είναι υπερβολή για gaming μόνο και οι 6c ίσως αποδειχτεί ότι έχουν κοντά ποδάρια στον ορίζοντα  (ειδικά τα μισοπλέμονα τύπου 8400/9400f).

και γω ετσι πιστευω και ειτε θα παρω εναν φτηνο 6πυρηνο (πχ 2600) και θα τον αναβαθμισω με το καλυτερο χ-πυρηνο οταν φτηνηνουν (πχ 4900Χ ή οπως θα ονομαστει) ή να παρω εναν πολυ καλο 8πυρηνο (πχ 4700 ή οπως θα ονομαστει) και να ελπιζω να μη ξεπεραστουν πολυ γρηγορα οι 8 πυρηνες (παντα θα χω την επιλογη για αναβαθμιση, απλα οσο να ναι ειναι πιο vfm να αγοραζα πρωτα 6πυρηνο)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, VChris είπε

Πες τα ρε φίλε. Εγώ το προχώρησα ένα βήμα περισσότερο. Δεν ασχολούμαι καν με τις επιδόσεις. Βλέπω Intel, το παίρνω. Απλά πράγματα.

 

σαν το Νικας ενα πραγμα. Πως το λεγε η διαφημιση? "Βλεπεις Νικας, ειναι καλο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gloup81 είπε

"μαστορα", σε τεχνολογικο φορουμ μιλαω για τεχνικα χαρακτηριστικα, οχι για €. Και τοσα χρονια που η AMD σου προσεφερε σκουπιδια και ζητουσε χρηματα και απο πανω, δεν σε κοροιδευε στα μουτρα...οχι

Τοσα χρονια η Amd δεν προσεφερε σκουπιδια για τον πολυ απλο λογο οτι ειχε σταματησει να βγαζει τσιπακια μετα τους FX και πριν τα  ρυζια.

Η intel παλι καθε χρονο κυκλοφορουσε τσιπακια για τα ματια του κοσμου και σου ζητουσε και χρηματα καθε φορα για νεα μητρικη. Για να μην πουμε για τις αθλιες ψυκτρες που συνεχιζει και πουλαει μεχρι και σημερα.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχέτως ποιά εταιρία αρέσει στο καθένα μας, αυτοί που δικαιώνονται είναι οι υπομονετικοί και που δε πέφτουν στη παγίδα της συνεχούς αναβάθμισης.

Ήμουν μέχρι πέρυσι με 3ης γενιάς i5 3570K και Z77 chipset στα 4GHz. Όλα τα τελευταία χρόνια δεν είδα κάτι που να αξίζει την αναβάθμιση της πλατφόρμας πέραν της υποστήριξης NvMe δίσκου στις μητρικές που αν δε κάνω λάθος ξεκίνησαν με 5ης γενιάς intel (σε AMD δε θυμάμαι chipset αλλά νομίζω έγινε σε AM4 προ 2ετίας και εκεί)

Άρα όσο κρατάγανε οι SATA SSD και μέχρι να πέσουν οι τιμές σε NvME δεν άξιζε τη φασαρία και το κόστος.

Πέρυσι λοιπόν πούλησα το 3570k set και πέρασα με 100ευρώ διαφορά σε 8600k DDR4 NvME και είδα το φως το αληθινό.

Τσέκαρα και συστήματα γνωστών με 9η γενιά και λέω καλά είμαστε...σε 2-3 χρόνια πάλι.

Νομίζω συνοψίζοντας οτι το τελευταίο performance boost ήταν η εισαγωγή του NvMe και όχι τόσο τα cpu που έχουν βαλτώσει σε εξέλιξη τα τελευταία χρόνια. Μια χαρά τράβαγε και ο 3ης γενιάς απλά μετά δε θα έφευγε εύκολα και ίσως να μου μενε στο ράφι για αναμνήσεις.

Αν εσείς τώρα για γενική gaming χρήση σφαζεστε ακόμα για Intel vs AMD και όντως σας πορώνει η διαφορά τους με 1-5% στα περισσότερα σενάρια τι να πω.

Οι λίγοι με άνετη τσέπη και απαιτητικές εφαρμογές οκ....μπορούν να ψάχνουν να ξεζουμίσουν. Όλοι οι υπόλοιποι τι κάνουμε που δε θα κάναμε ακόμα και σήμερα με έναν καλό i5, μπόλικη ram και έναν γρήγορο SSD με μια decent VGA.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greekfragma είπε

Ασχέτως ποιά εταιρία αρέσει στο καθένα μας, αυτοί που δικαιώνονται είναι οι υπομονετικοί και που δε πέφτουν στη παγίδα της συνεχούς αναβάθμισης.

Ήμουν μέχρι πέρυσι με 3ης γενιάς i5 3570K και Z77 chipset στα 4GHz. Όλα τα τελευταία χρόνια δεν είδα κάτι που να αξίζει την αναβάθμιση της πλατφόρμας πέραν της υποστήριξης NvMe δίσκου στις μητρικές που αν δε κάνω λάθος ξεκίνησαν με 5ης γενιάς intel (σε AMD δε θυμάμαι chipset αλλά νομίζω έγινε σε AM4 προ 2ετίας και εκεί)

Άρα όσο κρατάγανε οι SATA SSD και μέχρι να πέσουν οι τιμές σε NvME δεν άξιζε τη φασαρία και το κόστος.

Πέρυσι λοιπόν πούλησα το 3570k set και πέρασα με 100ευρώ διαφορά σε 8600k DDR4 NvME και είδα το φως το αληθινό.

Τσέκαρα και συστήματα γνωστών με 9η γενιά και λέω καλά είμαστε...σε 2-3 χρόνια πάλι.

Νομίζω συνοψίζοντας οτι το τελευταίο performance boost ήταν η εισαγωγή του NvMe και όχι τόσο τα cpu που έχουν βαλτώσει σε εξέλιξη τα τελευταία χρόνια. Μια χαρά τράβαγε και ο 3ης γενιάς απλά μετά δε θα έφευγε εύκολα και ίσως να μου μενε στο ράφι για αναμνήσεις.

Αν εσείς τώρα για γενική gaming χρήση σφαζεστε ακόμα για Intel vs AMD και όντως σας πορώνει η διαφορά τους με 1-5% στα περισσότερα σενάρια τι να πω.

Οι λίγοι με άνετη τσέπη και απαιτητικές εφαρμογές οκ....μπορούν να ψάχνουν να ξεζουμίσουν. Όλοι οι υπόλοιποι τι κάνουμε που δε θα κάναμε ακόμα και σήμερα με έναν καλό i5, μπόλικη ram και έναν γρήγορο SSD με μια decent VGA.

δυστυχως οι 4πυρηνει ειναι οφφ. πηρα στις προσφορες 5700 καρτα γραφικων και το τι μπουκαλα πεφτει δε λεγεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

δυστυχως οι 4πυρηνει ειναι οφφ. πηρα στις προσφορες 5700 καρτα γραφικων και το τι μπουκαλα πεφτει δε λεγεται..

έγραψα για μετάβαση από i5 3570k σε i5 6πύρηνο 8ης γενιάς με 100ευρώ. Μη στέκεσαι στο τι δε κάνει ένας 4πύρηνος i5. Μιλάω για την φυσική συνέχεια της αναβάθμισης με +100ευρώ στα 3 χρόνια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, greekfragma είπε

έγραψα για μετάβαση από i5 3570k σε i5 6πύρηνο 8ης γενιάς με 100ευρώ. Μη στέκεσαι στο τι δε κάνει ένας 4πύρηνος i5. Μιλάω για την φυσική συνέχεια της αναβάθμισης με +100ευρώ στα 3 χρόνια

αναφερομαι στο σημειο που λες οτι τραβαγε ο 4πυρηνος. δυστυχως δεν ειναι αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VChris είπε

Πες τα ρε φίλε. Εγώ το προχώρησα ένα βήμα περισσότερο. Δεν ασχολούμαι καν με τις επιδόσεις. Βλέπω Intel, το παίρνω. Απλά πράγματα.

Και καλά κάνεις. Συνειδητοποιημένος καταναλωτής. Μπράβο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να δω τι θα κάνει η intel αν οι επόμενες κάρτες της nvidia είναι gen4 και έχουν τίποτα +20% παραπάνω επιδόσεις από την gen3. 

Υποθέσεις κάνω αλλά δεν είναι και απίθανο.

Επεξ/σία από johniem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...