Προς το περιεχόμενο

Η επερχόμενη κάρτα γραφικών AMD Radeon RX 5600 XT θα διαθέτει 2304 stream processors


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 ώρες πριν, Alexaras1991 είπε

Βγάλε και καμιά 5800XT και 5900XT βρε AMD

Έχεις 600-700€ για ξόδεμα ή περιμένεις επιδόσεις 2080ti με 400€;

Γιατί αν βγάλει κάτι τέτοιο και οι τιμές θα είναι ανάλογες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δουμε και την τιμη.Γιατι η 5500 ειναι στα 230 περιπου οσο και η 1660S.Και σαν αποδοση η NVIDIA την εχει.Πρεπει να την κατεβασουνε τουλαχιστον ενα 50αρικο ωστε η 5600 να κυμανθει στα 230.Ετσι θα χτυπησει την NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, zyl0t είπε

1080p low

τα ac, μιας και έχω παίξει τα πρόσφατα και σε pc και σε ps4, δεν είναι τόσο χάλι στο ps4 οπως αυτό που βλέπουμε στο βίντεο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, TsironakosMix είπε

Να σε σιγουρος

εχεις αποδειξεις γι αυτα που λες? ο αλλος τουλαχιστον εβαλε και ενα βιντεο..

 

14 ώρες πριν, Amstrad6128 είπε

Τις  αποκλειστικοτητες ,το customization και κυριως την σχεση αποδοσης τιμης που ειναι η  κορυφαια  του ανταγωνισμου εχουν οι κονσολες

Σκεψου με σημερινες τιμες των 300  ευρω να παιζεις παιχνιδια τυπου  GOD OF WAR σε 4κ (κουτσουρεμενο) αλλα καλη ποιοτητα   η τα 350 ευρω σε Xbox X forza horizon σε native 4k

Σε αναλογη συνθεση Desktop  Pc ηθελες κανα 700 το λιγοτερο

 

και τα διπλασια λεφτα για να παιξεις τα μισα παιχνιδια. ειναι γνωστο οτι σου "χαριζουν" την κονσολα για να στα παρουν πισω με τα πανακριβα παιχνιδια, τα online pass και δε συμμαζευεται..

για τις αποκλειστικοτητες που λες, θεωρω οτι το fragmentation ειναι ο καρκινος του gaming και βλεπεις gamers να ζητανε crossplatform, με εξαιρεσει τα fps που κλαιγονται διοτι ειναι πιο δυσκολο να στοχευσεις με το χειριστηριο (αν και αναρωτιεμαι γιατι πηρανε κονσολα τοτε??). δυστυχως απο κει που ειχαμε ποσες πλατφορμες τωρα εχουμε επιπλεον και τη καθε εταιρεια να πεταει το δικο της store. αυτο δεν ειναι τεραστιο εμποδιο, απλα το κατεβαζεις, αλλα και παλι γινονται διαφορα που δε μ αρεσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

 

και τα διπλασια λεφτα για να παιξεις τα μισα παιχνιδια. ειναι γνωστο οτι σου "χαριζουν" την κονσολα για να στα παρουν πισω με τα πανακριβα παιχνιδια, τα online pass και δε συμμαζευεται..

 

τα παιχνίδια στις κονσόλες δεν είναι τόσο ακριβά όσο νομίζεις

ειδικά αν κάνουμε ένα συγκριτικό μεταξύ ps store και steam (και αφήσουμε έξω κλειδάδικά και πειρατία), πολλές φορές το ps4 είναι πιο φθηνό ή τουλάχιστον εξίσου φθηνό 

 

 

το fragmentation που κράζεις πάντως μας δίνει μερικούς από τους καλύτερους τίτλους που υπάρχουν, οι multiplatform είναι συχνά πολύ πιο αδιάφοροι από τα exclusives 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, logistoulis είπε

τα παιχνίδια στις κονσόλες δεν είναι τόσο ακριβά όσο νομίζεις

ειδικά αν κάνουμε ένα συγκριτικό μεταξύ ps store και steam (και αφήσουμε έξω κλειδάδικά και πειρατία), πολλές φορές το ps4 είναι πιο φθηνό ή τουλάχιστον εξίσου φθηνό 

δηλαδη ειναι πιο φτηνο να πληρωνεις καθε μηνα απλα για να εχεις online υπηρεσιες? και γιατι κολλας μονο στο steam (αν και με τις προσφορες που βγαζει καθε 2 μηνες οι κονσολες δε το βλεπουν ουτε με κυαλια), υπαρχουν και αλλα καταστηματα που πουλανε πιο φτηνα/εχουν προσφορες

https://isthereanydeal.com/

προσωπικα ξερω αυτη τη σελιδα που ολα τα μαγαζια ειναι νομιμα. καποιος ισως ξερει αλλη σελιδα με περισσοτερα/διαφορετικα μαγαζια, υπαρχουν επιλογες για να ψωνισεις φτηνοτερα τα παιχνιδια (παντα για νομιμα μιλαμε)

18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

το fragmentation που κράζεις πάντως μας δίνει μερικούς από τους καλύτερους τίτλους που υπάρχουν, οι multiplatform είναι συχνά πολύ πιο αδιάφοροι από τα exclusives 

θα τους ειχαμε αυτους τους τιτλους και χωρις fragmentation. πιστευεις οτι αν υπηρχει ιδεα για παιχνιδι που θα κανει πωλησεις (=$$$) δε θα επενδυαν σε αυτο διοτι δεν ειναι αποκλειστικοτητα? αυτα ειναι απομειναρια αλλων εποχων, οταν υπηρχαν καθε χρονο 5 διαφορετικες κονσολες να παλευουν να κρατησουν κοσμο στη πλατφορμα τους για να μη μπουν στο ντουλαπι των αζητητων. δε λεω οτι δε γινεται ακομα, αλλα δε το θεωρω θετικο για εμενα ως καταναλωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θετικό για τον καταναλωτή μπορεί να μην είναι, αλλά κάποιες παιχνιδάρες καλώς ή κακώς τις έχουμε μόνο σε συγκεκριμένες κονσόλες και δυστυχώς αν θες να τα παίζεις όλα θα πρέπει να έχεις περισσότερες από μία κονσόλες που φυσικά κοστίζει 

 

αλλά όχι, δυστυχώς δε μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να είχαμε μερικά παιχνίδια, δεν τον βλέπω να υπάρχει στη πράξη και από τη στιγμή που σταμάτησα να έχω ως μόνη μου πλατφόρμα το pc και ξανάρχισα να έχω και κονσόλες, αυτό που παρατηρώ είναι ότι τον περισσότερο χρόνο μου τον τρώω στις κονσόλες γιατί αυτά τα παιχνίδια προτιμώ να παίζω.. μακάρι να μη μου άρεσαν αυτά, αλλά αυτά μου αρέσουν

τα multi που παίζω είναι σχετικά περιορισμένα, αλλά ευτυχώς στο ps4 πάνω από 40 ευρω για παιχνίδι δεν έχει χρειαστεί να δώσω (και τα περισσότερα που έχω πάρει είναι κάτω από 30), όπως επίσης έχω παίξει και αρκετά παιχνίδια δανεικά από άλλους με μηδέν ευρώ 

 

όσο για τις online υπηρεσίες, ναι με χαλάει που δίνω το 50αρι το χρόνο (45 σε σονυ και ένα τάληρο στη nintendo) και φυσικά θα ήθελα να μην το δίνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς

τουλάχιστον στη περίπτωση της sony θα πάρω και 2-4 τίτλους μέσα στο έτος που θα με ενδιαφέρουν από το Plus (και συχνά δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω ώστε να τους αγοράσω ο ίδιος), οπότε κάπως μειώνεται η χασούρα 

 

τελοσπάντων το vs pc/console είναι μεγάλη κουβέντα, το θέμα είναι για νέο hw σε pc.. αλλά προσωπικά νέο hw σε pc δεν με ψήνει να αγοράσω, θα παραμείνω με την 480 μου για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μέχρι να δω τι θα έχει να παρουσιάσει η αγορά στο pc κόντρα στις επόμενες κονσόλες, καθώς και σε τι τιμές πρόκειται να είναι όλα αυτά, γιατί σήμερα που μιλάμε οι τιμές είναι αστείες και η όποια αγορά μου κάνει πεταμένα χρήματα, καλύτερα να πάρω παιχνίδια στα συστηματα που ήδη έχω καθώς στο τεχνικό κομμάτι δεν έχω κάτι που να με πιέζει, άλλωστε όλα τα multiplatform τρέχουν και στα χρέπια one/ps4 δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεται κανείς 

 

επίσης κάποια πράγματα που σου δίνουν οι άλλες πλατφόρμες καμιά φορά αξίζουν το επιπλέον κόστος, πχ αυτή την εποχή σκέφτομαι να πάρω το original sin 2 (που βλέπω ότι έχει το site που μου λίνκαρες) με 10€ παραπάνω στο switch για να το μπορώ να το παίξω και εκτός σπιτιού 

θα πληρώσω αυτό το παραπάνω ποσό για το ίδιο πράγμα, αλλά θα έχω μια επιπλέον δυνατότητα που δεν μπορώ να την έχω διαφορετικά.. 

κάποιος άλλος μπορεί να δώσει 500+ ευρώ για να παίζει το ίδιο σε 4Κ, όπως τη βρίσκει ο καθένας, όλα προσφορά και ζήτηση είναι 

αλλά αν θές να παίξεις ένα zelda/mario ή ένα zero dawn/last of us ας πούμε θα πρέπει να υπάρχει και μια nintendo ή sony να το χρηματοδοτήσουν.. αλλιώς μένεις με ο,τι έχει να σου δώσει η ubi ή η ea που καλώς ή κακώς δεν είναι το ίδιο 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βγάλει αλλά πιστεύω πως θα βγεί κάτι κοντά στήν 2080 σε καλύτερη τιμή για πιο δυνατή δεν βιάζονται γιατί απο την μία είναι πολύ πιο μικρό το ποσοστό των enthusiasts και απο την άλλη δεν βιάζονται περιμένουν για να μην πυροβολήσουν τα πόδια τους και κάνουν χαλάστρα στίς προπαραγελλίες για τις νέες κονσόλες ΧboxSeriesX/Ps5 που θα έχουν και οι 2 δικό τους hardware.

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άντε να δούμε μπας και στρώσει γιατί με την 5500 που έβγαλε και με αυτές τις τιμές δεν έχει λόγο ύπαρξης! η 5600 πρέπει να πάρει την τιμή της 5500 που είναι υπερτιμημένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logistoulis είπε

θετικό για τον καταναλωτή μπορεί να μην είναι, αλλά κάποιες παιχνιδάρες καλώς ή κακώς τις έχουμε μόνο σε συγκεκριμένες κονσόλες και δυστυχώς αν θες να τα παίζεις όλα θα πρέπει να έχεις περισσότερες από μία κονσόλες που φυσικά κοστίζει 

αλλά όχι, δυστυχώς δε μπορώ να σκεφτώ άλλο τρόπο να είχαμε μερικά παιχνίδια, δεν τον βλέπω να υπάρχει στη πράξη και από τη στιγμή που σταμάτησα να έχω ως μόνη μου πλατφόρμα το pc και ξανάρχισα να έχω και κονσόλες, αυτό που παρατηρώ είναι ότι τον περισσότερο χρόνο μου τον τρώω στις κονσόλες γιατί αυτά τα παιχνίδια προτιμώ να παίζω.. μακάρι να μη μου άρεσαν αυτά, αλλά αυτά μου αρέσουν

τα multi που παίζω είναι σχετικά περιορισμένα, αλλά ευτυχώς στο ps4 πάνω από 40 ευρω για παιχνίδι δεν έχει χρειαστεί να δώσω (και τα περισσότερα που έχω πάρει είναι κάτω από 30), όπως επίσης έχω παίξει και αρκετά παιχνίδια δανεικά από άλλους με μηδέν ευρώ 

όσο για τις online υπηρεσίες, ναι με χαλάει που δίνω το 50αρι το χρόνο (45 σε σονυ και ένα τάληρο στη nintendo) και φυσικά θα ήθελα να μην το δίνω, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αλλιώς

τουλάχιστον στη περίπτωση της sony θα πάρω και 2-4 τίτλους μέσα στο έτος που θα με ενδιαφέρουν από το Plus (και συχνά δεν ήμουν διατεθειμένος να πληρώσω ώστε να τους αγοράσω ο ίδιος), οπότε κάπως μειώνεται η χασούρα 

τελοσπάντων το vs pc/console είναι μεγάλη κουβέντα, το θέμα είναι για νέο hw σε pc.. αλλά προσωπικά νέο hw σε pc δεν με ψήνει να αγοράσω, θα παραμείνω με την 480 μου για τουλάχιστον ένα χρόνο ακόμη μέχρι να δω τι θα έχει να παρουσιάσει η αγορά στο pc κόντρα στις επόμενες κονσόλες, καθώς και σε τι τιμές πρόκειται να είναι όλα αυτά, γιατί σήμερα που μιλάμε οι τιμές είναι αστείες και η όποια αγορά μου κάνει πεταμένα χρήματα, καλύτερα να πάρω παιχνίδια στα συστηματα που ήδη έχω καθώς στο τεχνικό κομμάτι δεν έχω κάτι που να με πιέζει, άλλωστε όλα τα multiplatform τρέχουν και στα χρέπια one/ps4 δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεται κανείς 

επίσης κάποια πράγματα που σου δίνουν οι άλλες πλατφόρμες καμιά φορά αξίζουν το επιπλέον κόστος, πχ αυτή την εποχή σκέφτομαι να πάρω το original sin 2 (που βλέπω ότι έχει το site που μου λίνκαρες) με 10€ παραπάνω στο switch για να το μπορώ να το παίξω και εκτός σπιτιού 

θα πληρώσω αυτό το παραπάνω ποσό για το ίδιο πράγμα, αλλά θα έχω μια επιπλέον δυνατότητα που δεν μπορώ να την έχω διαφορετικά.. 

κάποιος άλλος μπορεί να δώσει 500+ ευρώ για να παίζει το ίδιο σε 4Κ, όπως τη βρίσκει ο καθένας, όλα προσφορά και ζήτηση είναι 

αλλά αν θές να παίξεις ένα zelda/mario ή ένα zero dawn/last of us ας πούμε θα πρέπει να υπάρχει και μια nintendo ή sony να το χρηματοδοτήσουν.. αλλιώς μένεις με ο,τι έχει να σου δώσει η ubi ή η ea που καλώς ή κακώς δεν είναι το ίδιο 

ας παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα οχι οτι ειναι πιο φτηνο το gaming στις κονσολες. καλα δε περιμενω απο ea και ubi για να παιξω, γενικα κατι τετοια open world που βγαζουν τελευταια δεν μ αρεσουν. αμα εβγαζε κανα zelda botw για pc θα μ εψηνε

παντως καλη φαση ηταν η 5700 στα 300 που την δινανε στις γιορτες. για μερικες βδομαδες σιχτηρησα με τους drivers αλλα οι τελευταιοι φαινεται να λειτουργουν καλα και ισα ισα μ αφηνει να φτασω τη καρτα μεχρι 2076 (εχω φλασαρει bios xt) ενω πριν πανω απο τα 1850 ετρωγε φρικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lezantas26 είπε

ας παρει ο καθενας οτι θελει, αλλα οχι οτι ειναι πιο φτηνο το gaming στις κονσολες. καλα δε περιμενω απο ea και ubi για να παιξω, γενικα κατι τετοια open world που βγαζουν τελευταια δεν μ αρεσουν. αμα εβγαζε κανα zelda botw για pc θα μ εψηνε

παντως καλη φαση ηταν η 5700 στα 300 που την δινανε στις γιορτες. για μερικες βδομαδες σιχτηρησα με τους drivers αλλα οι τελευταιοι φαινεται να λειτουργουν καλα και ισα ισα μ αφηνει να φτασω τη καρτα μεχρι 2076 (εχω φλασαρει bios xt) ενω πριν πανω απο τα 1850 ετρωγε φρικες

Εγώ άμα δε δω ps5 σε δράση τι κάνει και τι ψάρια πιάνει δεν αγοράζω ξανα gpu 

Το 2021 βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2019 στις 7:40 ΜΜ, moumos είπε

Θα άξιζε μια αναβάθμιση από την 580 ή δεν είναι σημαντική η διαφορά? 

Φίλε μου, για εμένα δεν αξίζει αυτή η αγορά. Επειδή έχω και εγώ την ίδια το έχω σκεφτεί αρκετά. Πρώτον η rx580 παίζει, αν οχι όλα, τα περισσότερα παιχνίδια σε very high και ultra settings με ανάλυση 1080p και 60 fps. Μερικά θα παίξεις και σε high αν θές 60 fps σταθερά. Να δώσεις τώρα 250-300 € για 10-20% καλύτερη απόδοση γιατί; Αν θέλεις 1440p gaming πας απευθείας σε 5700. Αν είχες καμία χειρότερη κάρτα ναι. Αλλά αφού έχεις την rx580 κράτησε την ακόμα και περίμενε την επόμενη γενιά έτσι ώστε να πληρώσεις λιγότερα για να πάρεις περισσότερα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε η αποκάλυψη με την μορφή διαρροής αλλά μετά τα πήραν πίσω...πάντως ο ανταγωνισμός την νέα χρονιά αναμένεται έντονος οπότε σας εύχομαι καλή tech χρονιά σε όλους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...