Προς το περιεχόμενο

Thinclients


dimtsef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

update---

τρομερο software το Unraid .. κανω καποιες δοκιμες θα ενημερωσω το topic οταν εχω νεοτερα. Ολα δειχνουν οτι ειναι η καλυτερη λύση για αυτο που θελω να φτιαξω , βρηκα 10μετρα καλωδια hdmi και usb3 οπότε δεν θα χρειαστω τους lan ανταπτορες που αρχικα υπολογιζα αρα θα εχω και λιγοτερα καλωδια ! εκτος απο GPU passthrough μπορεις να ορισεις και συγκεκριμενο usb port αρα το καλωδιο usb που θα ερχεται στο Monitor απο την μητρικη θα εχει οριστει για αποκλειστικη χρηση συγκεκριμενου vm. ευχαριστω για τα φωτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μη μπερδεύεις τα multiseat setup με τα thinclient setups. Πάντως είτε για multiseat setup είτε για thinclient+VM setup, θες ισχυρότερο επεξεργαστή, ο i5 8500 με μόνο 6 πυρήνες τι να δώσει; Για 3 θέσεις δε θα έχεις ούτε 2 πυρήνες για κάθε θέση (αφού 1 ή 2 πυρήνες θέλει ο hypervisor έτσι κι αλλιώς)

edit: Να συμπληρώσω πως ότι κάνει το unraid το κάνει οποιοδήποτε linux με το virt-manager, απλώς το unraid έχει το φιλικό web interface

 

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, dimtsef είπε

αρα συνοψιζοντας ! θα μπορουσα αντι να πληρωσω 100+ ευρω για ενα nuc η ενα μινι pc τελοσπαντων με celeron που λεγαμε με όλους τους περιορισμους που θα ειχα μεσω RDP που αναφέρατε πιο πανω και χωρις GPU δυνατοτητες στα vm,  να αγορασω μια οποιαδηποτε καρτα γραφικων με hdmi, και εδω μπορω να επενδυσω αναλογα την αποδοση που θελω σε καθε vm στα γραφικα, τα παραπανω extenders για το hdmi οπως και για το usb , lan καλωδιο, και με μια ομορφη στημενη καλωδιωση να εχω το καλυτερο value for money αποτελεσμα ! το κοστος για τα extenders usb και hdmi/ 15μετρο καλωδιο ειναι περιπου 30 ευρω ! δεν θα πω για το κοστος του utp...  το μονο εξτρα κοστος ειναι τα 53 ευρω για την αδεια χρησης του unraid για το virtualization !! και χωρις φυσικα το εξτρα ρευμα και το single point of failure που μπορει να παρουσιαστει σε καποιο thinclient nuc κτλπ... !

Ακουω !

Στο πρώτο post είπες πως θες 3 θέσεις. Άρα χρειάζεσαι 3 GPUs αν είναι να έχεις μία discrete GPU σε κάθε VM (3 VM) και μία απλή GPU για το βασικό λειτουργικό. Μπορείς να αφήσεις την ενσωματωμένη για το unraid και να βάλεις 3 GPU για τις 3 θέσεις - αν παίρνει 3 GPU το κουτί σου και η μητρική σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά εκεί καταλήγω και εγώ τα onboard για το unraid και 3 GPU για τα vm το καλό είναι ότι για τα 2 που δεν έχουν φοβερές απαιτήσεις ίσα ίσα να παίζουν καλά 1080p video θα μπουν 2 φθηνές καρτουλες και για το δικό μου μια 1050  θα είναι μέχρι και overkill μη σου πω.. Όσο για τον επεξεργαστή φίλε έχεις ένα δίκιο λογικά θα μπορέσω τα 2 να τα βολέψω με 1 core και στο δικό μου 3, 1 για τον hypervizor αν και από ότι είδα σε 1 demo στήσιμο που έφτιαξα σε αφήνει να δώσεις όλα τα φυσικά  core σε 1 vm, ίσως ο hypervisor  κάνει χρήση shared resources η κάτι τέτοιο δεν έχω καταλάβει ακόμα..

Και εδώ να πω το εξής χωρίς θύελλες και ας μην βγούμε offtopic παρακαλώ αλλά να πως έστω και με low specs igpu η ιντελ δεν με αφήνει να την αποχωρηστω.. Αντε το κάνω με έναν ryzen 2700 να έχω 8 πυρήνες να είμαι λίγο πιο άνετος... γραφικά?? Θα θέλω και 4η κάρτα γραφικών για το unraid??.. Νομίζω μέχρι 3 παίρνουν οι περισσότερες προσιτές mobo.. Μετά είτε πάω σε threadripper η σε κάνα x99 για να έχω 4 κάρτες αλλά το κόστος ξεφεύγει αν δεν κάνω λάθος.. Που καταλήγω? Είτε να μείνει ως έχει το σύστημα είτε να δώσω τον 8500 και να βάλω άλλα τόσα για έναν 9700k..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dimtsef είπε

Σωστά εκεί καταλήγω και εγώ τα onboard για το unraid και 3 GPU για τα vm το καλό είναι ότι για τα 2 που δεν έχουν φοβερές απαιτήσεις ίσα ίσα να παίζουν καλά 1080p video θα μπουν 2 φθηνές καρτουλες και για το δικό μου μια 1050  θα είναι μέχρι και overkill μη σου πω.. Όσο για τον επεξεργαστή φίλε έχεις ένα δίκιο λογικά θα μπορέσω τα 2 να τα βολέψω με 1 core και στο δικό μου 3, 1 για τον hypervizor αν και από ότι είδα σε 1 demo στήσιμο που έφτιαξα σε αφήνει να δώσεις όλα τα φυσικά  core σε 1 vm, ίσως ο hypervisor  κάνει χρήση shared resources η κάτι τέτοιο δεν έχω καταλάβει ακόμα..

Και εδώ να πω το εξής χωρίς θύελλες και ας μην βγούμε offtopic παρακαλώ αλλά να πως έστω και με low specs igpu η ιντελ δεν με αφήνει να την αποχωρηστω.. Αντε το κάνω με έναν ryzen 2700 να έχω 8 πυρήνες να είμαι λίγο πιο άνετος... γραφικά?? Θα θέλω και 4η κάρτα γραφικών για το unraid??.. Νομίζω μέχρι 3 παίρνουν οι περισσότερες προσιτές mobo.. Μετά είτε πάω σε threadripper η σε κάνα x99 για να έχω 4 κάρτες αλλά το κόστος ξεφεύγει αν δεν κάνω λάθος.. Που καταλήγω? Είτε να μείνει ως έχει το σύστημα είτε να δώσω τον 8500 και να βάλω άλλα τόσα για έναν 9700k..

Το καλύτερο θα ήταν να αναβαθμιστείς σε 9900, βοηθάει πολύ το multithreading σε  VMs. Αν πας σε AMD, θα θες και 4η GPU. Σύντομα θα βγουν τα 4000 APUs της AMD όπου ακούγεται πως θα έχουμε και 8πύρηνα, οπότε τότε θα μπορείς να πας και σε AMD.

Υπ' όψιν πάντως πως το να κάνεις το αρχικό setup με το unraid είναι ένα μόνο βήμα. Θα χρειαστείς πολύ optimization μετά (ένα καλό guide είναι από το archwiki, https://wiki.archlinux.org/index.php/PCI_passthrough_via_OVMF ). Επίσης καλό είναι να έχεις χωριστό SSD για κάθε VM για να γλυτώσεις overhead από i/o. Τελικά κάνοντας όλα αυτά (αγορά 9900, GPUs, SSDs κτλ) δε ξέρω μήπως είναι πιο φθηνό να στήσεις 2 νέα μικρά PC (πχ με 2400G APU από AMD)

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον....

Η σωστή λύση για να πεις ότι έκανες δουλειά και ότι δεν θα χρειαστείς κάτι στο μέλλον είναι η παρακάτω:

Πας σε λύση unraid ή proxmox που είναι τα πιο εύκολα στο στήσιμο - πλερώνεις το χαμηλό σχετικά κόστος - για το proxmox τιποτα

Αγοράζεις /αναβαθμίζεις το κεντρικό pc σε AMD ryzen 7 ή 9. Πολυπήρυνα μοντέλα για όλες τις δουλειές.

Βρίσκεις μητρική με πολλά πολλά PCI slots. Θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 γρήγορα για τις κάρτες γραφικών και ένα δύο ακόμη για pci usb/sata controler ή για ότι άλλο θέλεις να περάσεις αποκλειστικά σε κάποιο VM (τα pci hardware τα περνάς αυτούσια και αποκλειστικά  σε VMs με ένα κλικ).

Στήνεις unraid με μια καρτα γραφικων αρχικά και αφού το πρωτοστήσεις δεν την χρειάζεσαι και την δίνεις μαζί με τις άλλες δύο σε VM. Το unraidμπορεί να τρέξει headless χωρίς καμία κάρτα στον hypervisor. Έτσι ακριβώς το έχω κ εγώ τώρα.

Περνάς καλώδια  usb και HDMI σε σετ οθόνη/πληκτρ/ποντ σε κάθε γωνιά που τα θες και τα δίνεις για αποκλειστική χρήση σε κάθε vm ξεχωριστά

GPU nvidia για εύκολο πέρασμα σε VM

GPU radeon αν θέλεις να τρέξεις mac OS catalina σε VM (ναι, δουλεύει και με AMD unraid)

Δεν αναβαθμίζεις BIOS αν δεν χρειάζεται - μην βιαστείς. Τα καινούρια έχουν θέματα με το passthrough.

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες και τα βιντεάκια του χρήστη spaceinvaderone στο youtube.

Αν έχεις σκοπό να πας σε thin client πρέπει να έχεις καλό bandwidth αλλά θα είναι πάντα laggy. Δεν θα χρειαστείς τόσες GPU βέβαια.

 

Προτείνω για πλήρες σύστημα unraid

32GB ram για να έχεις άνετα 3 μηχανήματα

ryzen 7-9 gives you at least 4 threads for every user and 4 threads for the hypervr

1x m.2 nvme ssd 512 για cache και VMs

4x2tb HDDs for storage and parity - One parity drive and 6TB usable space

1000W PSU για 3 GPUs και τα ρέστα δικά σου

Full tower αλλιώς δεν χωράνε.....

 

Αν σε παίρνει από χρήμα προχώρα....

 

Capture.JPG

Επεξ/σία από Kolofotias
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Στήνεις unraid με μια καρτα γραφικων αρχικά και αφού το πρωτοστήσεις δεν την χρειάζεσαι και την δίνεις μαζί με τις άλλες δύο σε VM"

Ρε φιλε πως δεν μου κοψε και ειχα κολησει με το θεμα της intel και του amd μονο και μονο για τα ενσωματωμενα γραφικα της πρωτης... σωστο..

καλα εχεις φτιαξει αυτο που ειχα μεσα στο μυαλο μου ΑΚΡΙΒΩΣ ! σε ευχαριστω παααρα πολυ για τις συμβουλες !! ηξερα πως θα αργησω να βρω την σωστη απαντηση καθως οπως ειδες εδω οι απαντησεις ηταν του στυλ "παρε ενα λαπτοπ φιλαρακι να το τραβας περα δωθε στα δωματια" .... σε ευχαριστω πραγματικα. αν χρειαστω κατι θα τα ξαναπουμε και απο εδω για να μοιραζουμε τη γωνση !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/1/2020 στις 12:27 ΠΜ, Kolofotias είπε

Λοιπον....

Η σωστή λύση για να πεις ότι έκανες δουλειά και ότι δεν θα χρειαστείς κάτι στο μέλλον είναι η παρακάτω:

Πας σε λύση unraid ή proxmox που είναι τα πιο εύκολα στο στήσιμο - πλερώνεις το χαμηλό σχετικά κόστος - για το proxmox τιποτα

Αγοράζεις /αναβαθμίζεις το κεντρικό pc σε AMD ryzen 7 ή 9. Πολυπήρυνα μοντέλα για όλες τις δουλειές.

Βρίσκεις μητρική με πολλά πολλά PCI slots. Θα χρειαστείς τουλάχιστον 3 γρήγορα για τις κάρτες γραφικών και ένα δύο ακόμη για pci usb/sata controler ή για ότι άλλο θέλεις να περάσεις αποκλειστικά σε κάποιο VM (τα pci hardware τα περνάς αυτούσια και αποκλειστικά  σε VMs με ένα κλικ).

Στήνεις unraid με μια καρτα γραφικων αρχικά και αφού το πρωτοστήσεις δεν την χρειάζεσαι και την δίνεις μαζί με τις άλλες δύο σε VM. Το unraidμπορεί να τρέξει headless χωρίς καμία κάρτα στον hypervisor. Έτσι ακριβώς το έχω κ εγώ τώρα.

Περνάς καλώδια  usb και HDMI σε σετ οθόνη/πληκτρ/ποντ σε κάθε γωνιά που τα θες και τα δίνεις για αποκλειστική χρήση σε κάθε vm ξεχωριστά

GPU nvidia για εύκολο πέρασμα σε VM

GPU radeon αν θέλεις να τρέξεις mac OS catalina σε VM (ναι, δουλεύει και με AMD unraid)

Δεν αναβαθμίζεις BIOS αν δεν χρειάζεται - μην βιαστείς. Τα καινούρια έχουν θέματα με το passthrough.

Ακολουθείς πιστά τις οδηγίες και τα βιντεάκια του χρήστη spaceinvaderone στο youtube.

Αν έχεις σκοπό να πας σε thin client πρέπει να έχεις καλό bandwidth αλλά θα είναι πάντα laggy. Δεν θα χρειαστείς τόσες GPU βέβαια.

Προτείνω για πλήρες σύστημα unraid

32GB ram για να έχεις άνετα 3 μηχανήματα

ryzen 7-9 gives you at least 4 threads for every user and 4 threads for the hypervr

1x m.2 nvme ssd 512 για cache και VMs

4x2tb HDDs for storage and parity - One parity drive and 6TB usable space

1000W PSU για 3 GPUs και τα ρέστα δικά σου

Full tower αλλιώς δεν χωράνε.....

Αν σε παίρνει από χρήμα προχώρα....

Capture.JPG

Έχω διαβάσει πως υπάρχει ένα θέμα με το Video BIOS όταν πας να δώσεις την boot GPU σε VM. Το αντιμετώπισες αυτό κι αν ναι, πως το ξεπέρασες; Κάποιοι αναφέρουν πως πρέπει να κάνεις dump το video bios και να το περνάς σαν option στον hypervisor ή κάτι τέτοιο, δε το έχω δοκιμάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimtsef είπε

" καθως οπως ειδες εδω οι απαντησεις ηταν του στυλ "παρε ενα λαπτοπ φιλαρακι να το τραβας περα δωθε στα δωματια" ....

To γεγονώς ότι οι απαντήσεις που έλαβες δεν σου άρεσαν διότι δεν ήταν αυτό ακριβώς που είχες στο μυαλό σου να κάνεις από την αρχή δεν σου δίνει κανένα δικαίωμα να υποτιμάς τους υπόλοιπους συνομιλητές σου γιατί αν μή τί άλλο ξόδεψαν κάποιο από τον χρόνο που διαθέτουν και έδειξαν ενδιαφέρον να συνεισφέρουν ο καθένας σύμφωνα με τις εμπειρίες και τις γνώσεις του.

Οκ πάντως, δεν πειράζει, η στάση αυτή δείχνει το είδος του ανθρώπου που είσαι.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά τα thin clients τα βρίσκω πολύ περιορισμένα σε δυνατότητες...

Αν θες κάτι μικρό τότε πας σε κάτι σαν και αυτό :https://www.ebay.com/itm/Lenovo-ThinkCentre-M93p-Tiny-i5-4570T-2-9Ghz-8GB-RAM-500GB-HDD-Win-1O-Pro/193303603962?hash=item2d01caeafa:g:auUAAOSwLIVeIL0B

Πλήρης δυνατότητες...πολύ μικρές διαστάσεις..μικρή κατανάλωση .και στα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις θηριάκια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, malakudi είπε

Έχω διαβάσει πως υπάρχει ένα θέμα με το Video BIOS όταν πας να δώσεις την boot GPU σε VM. Το αντιμετώπισες αυτό κι αν ναι, πως το ξεπέρασες; Κάποιοι αναφέρουν πως πρέπει να κάνεις dump το video bios και να το περνάς σαν option στον hypervisor ή κάτι τέτοιο, δε το έχω δοκιμάσει. 

Ναι. Θέλει να περάσεις το vbios το οποίο ή το κάνεις dump από την GPU σου σε άλλο σύστημα ή κατεβάζεις ετοιματζίδιο από την techpowerup vbios database. Απλά προσέχεις να είναι ακριβώς για το μοντέλο σου. Επίσης θέλει να το τροποποιήσεις ελαφρώς. Υπάρχει βιντεάκι spaceinvaderone για αυτό ακριβώς το λόγο. Η όλη διαδικάσία είναι 10 λεπτά. Απλά θέλει προσοχή. Και δεν κινδυνεύεις να κάψεις κάτι σε κανένα στάδιο της διαδικασίας ευτυχώς.

Channel

https://www.youtube.com/channel/UCZDfnUn74N0WeAPvMqTOrtA

 

Helpful videos

 

Attention to BIOS

 

 

 

MAC OS for everybody

 

 

 

16 ώρες πριν, masteripper είπε

Προσωπικά τα thin clients τα βρίσκω πολύ περιορισμένα σε δυνατότητες...

Δεν είναι για σπίτι από την στιγμή που μπορείς να έχεις σχεδόν bare metal απόδοση με unraid ή proxmox.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...