Προς το περιεχόμενο

Κόστος καυστηρατζη.


GeG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν εννοώ ότι θέλω να αγοράσω καυστηρατζη :P αλλά πόσο πάει η συντήρηση ενός καυστήρα πετρελαίου και γενικά τετοιες εργασίες τι κοστοι έχουν.

Έστω ενα προσωπικό μνμ αν δεν γίνεται να αναφερθούν εδώ τέτοια πράματα Γτ επρόκειτο να πληρώσω για αντικατάσταση καυστήρα και μου φαίνονται αρκετά όσα μου ζητάνε, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο δικος μας παιρνει 50 ευρω για καθαρισμο και αλλαγη μπεκ. Αλλα ερχεται καθε 2 χρονια γιατι δεν χρειαζεται καθε χρονο οπως μας εχει πει.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ardi21 είπε

Ο δικος μας παιρνει 50 ευρω για καθαρισμο και αλλαγη μπεκ. Αλλα ερχεται καθε 2 χρονια γιατι δεν χρειαζεται καθε χρονο οπως μας εχει πει.

Εμένα που για τοποθέτηση και ρύθμιση λέει 130; δεν είναι κάπως πολλά; και είναι καινούργιος καυστήρα έτσι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Εμένα που για τοποθέτηση και ρύθμιση λέει 130; δεν είναι κάπως πολλά; και είναι καινούργιος καυστήρα έτσι! 

Για τοποθετηση και ρυθμιση δεν γνωριζω τιμη. Λογικα ομως θα ειναι περισσοτερα απο εναν απλο καθαρισμο. Αν ειναι καλος και τους εχεις εμπιστοσυνη δωστα και μην τσιγκουνευτεις.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας σωστός και καλός καυστηρατζης παίρνει περίπου 50 ευρώ με καθαρισμό και αλλαγή μπεκακια. 

Τώρα είναι και πολλοί παράμετροι που επηρεάζουν τι θα πάρει, πχ αν είσαι νικαια και θα έρθει από Λαγονήσι, λογικό να πάρει κάτι παραπάνω για τις βενζινες του κτλπ. 

Τώρα στα 130 δεν ξέρω γιατί, αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει να πάρει τόσα. Ίσως να έκανε ρυθμίσεις, να έβαλε ανταλλακτικα, και πολλά ακόμα που επηρεάζουν το τελικό κόστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Ένας σωστός και καλός καυστηρατζης παίρνει περίπου 50 ευρώ με καθαρισμό και αλλαγή μπεκακια. 

Τώρα είναι και πολλοί παράμετροι που επηρεάζουν τι θα πάρει, πχ αν είσαι νικαια και θα έρθει από Λαγονήσι, λογικό να πάρει κάτι παραπάνω για τις βενζινες του κτλπ. 

Τώρα στα 130 δεν ξέρω γιατί, αλλά κάποιος λόγος θα υπάρχει να πάρει τόσα. Ίσως να έκανε ρυθμίσεις, να έβαλε ανταλλακτικα, και πολλά ακόμα που επηρεάζουν το τελικό κόστος. 

Ακομα δεν έκανε τπτ αλλά τόσα μου ζητάει και μου ακούγονται πολλά, σίγουρα πατάει και στην ανάγκη των ημερών. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Ακομα δεν έκανε τπτ αλλά τόσα μου ζητάει και μου ακούγονται πολλά, σίγουρα πατάει και στην ανάγκη των ημερών. 

Κοίταξε να σου πω

Ρωτησε τον μάστορα, τα 130 ευρώ τι περιλαμβάνουν, τι θα κάνεις εν ολίγοις να σου πει. 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Εμένα που για τοποθέτηση και ρύθμιση λέει 130; δεν είναι κάπως πολλά; και είναι καινούργιος καυστήρα έτσι! 

130-150 είναι νορμάλ για τοποθέτηση και άναμα. Δεν πληρώνεις την εργασία μόνο αλλά και τις γνώσεις και την εξειδείκευση στην μάρκα του λέβητα σου. Οι σύγχρονοι λέβητες θέλουν γνώσεις και μεράκι, όχι σαν τους παλιούς που τους τοποθετούσε και ένας άσχετος. Τώρα με το ΕΚΟ έχει τύχει πελάτες μου να βάζουν λέβητες high-tech και να μην μπορεί ο καυστηρατζής να τους κάνει να δουλευουν σωστά. Σε έναν ο 3ος κατάφερε να τον ανάψει σωστά γιατί είχε κάνει τα σεμινάρια της Viessman.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Ακουσα να  ζητανε 100ρα για μπεκακια και καλα δηλαδη αναλογως ποσο σε κοβουν οτι θα δωσεις την εχουν δει ;

Στην ελεύθερη αγορά ο καθένας χρεώνει όσο νομίζει ότι αξίζει ο χρόνος του, αν πχ παίζουν κινέζικα μπεκ τον 50 λεπτών και γερμανικά (τυχαία παραδείγματα) τον 10 ευρώ δεν μπορείς να περιμένεις να χρεώσει τα ίδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για τον ετήσιο καθαρισμό/συντήρηση/ρύθμιση/μέτρηση απόδοσης-καυσαερίων σε λέβητα πετρελαίου με συμπύκνωση (3 ετών), 80 ή 90 με απόδειξη. Κάθεται πάνω από 2 ώρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Ακουσα να  ζητανε 100ρα για μπεκακια και καλα δηλαδη αναλογως ποσο σε κοβουν οτι θα δωσεις την εχουν δει ;

Μα τι είναι τέλος πάντων;

Ρύθμιση πυρηνικού αντιδραστήρα;

😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καρβουνι 30 χρονων που το φτιαχνω μονος μου τελικα με μηδεν κοστος - σιγα μην ειναι πυρηνικος αντιδραστηρας ενα ρημαδομπεκ  :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ πολλά τα βλέπω 130 για αλλαγή και άναμμα παίρνοντας σαν μέτρο τον δικό μου που εντάξει δεν είναι και παλιός αλλά είναι ένας καλός καυστήρας πάνω σε λέβητα buterus.

Παλαιότερα 50 πλήρωννα για ρύθμιση - καθαρισμό μέχρι που αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.Έσβηνε συχνά και έπρεπε να πατήσω το κουμπί.Τρεις έφερα αλλά τίποτε.

Το πρόβλημα συνεχιζόταν, έτσι από τα πολλά μαθήματα που είχα πάρει βλέποντας τον έβγαλα μόνος καθάρισα λέβητα καυστήρα τον έκανα λαμπίκο και διαπίστωσα ότι το ένα από τα δύο ηλεκτρόδια ήταν σπασμένο. Το έβγαλα πήγα σε μαγαζί πήρα ένα ίδιο το έβαλα πάνω και ω του θαύματος ο καυστήρας δεν έσβησε ποτέ.Ενδεχομένως πολλές φορές να έκανε σπινθήρισμα στο σπάσιμο και όχι στο ατμοποιημένο πετρέλαιο και δεν άναβε.

Θες το ηλεκτρόδιο θες το καλό καθάρισμα που έκανα δεν ξαναείχα πρόβλημα.Συμπέρασμα δικό μου.Οι περισσότεροι καυστηρατζήδες είναι 50αρομαζώχτρες.:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 ευρώ πήρε το 2017 που τοποθέτησα τον νέο καυστήρα - έναν sine συμπηκνωσης. 50 ευρώ πήρε και πέρσι όπου άλλαξα το φουγάρο γιατί το παλιό από αμίαντο έκανε υγροποίηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...