Προς το περιεχόμενο

Κόστος καυστηρατζη.


GeG

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παππου,συμφωνω μαζι σου τις περισσοτερες φορες γιατι,αν και ηλεκτρολογος στο επαγγελμα,πολλα πραγματα τα φτιαχνω μονος μου.Αλλα εδω θα συμφωνησω με τον dollyyy19 γιατι πραγματικα οταν σε ενα δημοσιο φορουμ δινεις συμβουλες για οτιδηποτε,θα πρεπει να εχεις σκεφτει και τα παντα,δυστυχως.Οπως το οτι καλα εσυ αλλαξες την τεντα στο ισογειο,τι θα γινει αν ο αλλος που σου ζηταει συμβουλες για το πως θα το κανει μονος του ειναι στον τριτο οπως ειπε ο dollyyy19?Ειδαμε τι εγινε με την βοηθο της Δραγουμη,αντε βρες ποιος εβαλε το χερι του στον πινακα εκεινο.Τεσπα,δεν θα αναλυσω καμια ωρα πραγματα που εχουν ειπωθει χιλιες φορες αλλα αν και επαγγελματιας ειμαι εντελως αντιθετος με τους συναδελφους που οταν βγαζουν λογαριασμο βαζουν μεσα ακομη και μια βιδα που εχει 1 λεπτο πχ.Ενταξει,τα εχει αυτα η δουλεια,καπου θα κερδισεις καπου θα χασεις.Το καλυτερο ειναι,οπως κανω εγω,να λες τον αλλον απο πριν οτι θα στοιχισει τοσο πχ και αν συμφωνει καλως.Πολλοι δεν ρωτανε επιτηδες απο την αρχη για να αρχισουν την γκρινια και τα παζαρια στο τελος.Εκει του λεω δωσε οτι θες και απλα δεν με ξαναβλεπει.

Κατι αλλο που το εχω γραψει και πιο παλια.Εχει ενας θερμοστατης στην ταδε ηλεκτραποθηκη 30€.Εγω σαν ηλεκτρολογος τον αγοραζω 20€ διοτι εχω εκπτωση.Γιατι πρεπει να περασω την εκπτωση στον πελατη δεν καταλαβα?Οταν δουλευα σε μαγαζι ανταλακτικων,τα συνεργεια ειχαν αλλες τιμες απο τους πελατες,πιο φθηνες εννοειτε.Τι σχεση εχει ποσο πηρε ο ταδε ηλεκτρολογος τον θερμοστατη?Το αν τον χρεωσε πιο πολυ απο οσο εχει στο Skroutz αυτο ειναι αλλο θεμα.Καλο ειναι οταν παμε να κανουμε μια κινηση,επισκευη ή οτιδηποτε,να σκεφτομαστε τα παντα πριν το κανουμε.Οχι μονο τα 50€ που θα γλιτωσουμε αλλα και την συνεχεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ωραια ρε φιλε εσυ το εβαλες και δουλεψε οποτε αχρείαστος ο ηλεκτρολόγος.Ο άλλος που σε ακουει βαζει ανάποδα τα καλωδια και τον καιει το θερμοσταη .Βρίζει και σενα και την ωρα και την στιγμη που αποφασισε να ο παίξει μαστορας.Τι συμπερασμα να βγαλει κανεις ...........Σε πληροφορώ οτι κατι τετοιοι πολυτεχνίτες τυπου Βεγκου ειναι η χαρα των κανονικων τεχνικων οταν ερθει η ωρα να μπαλώσουν την στραβη που εκαναν απο την αγνοια τους.

 

Και τελικα τι μας λες απο την ιστορία σου ετσι ανεύθυνα και δημοσία .ΚΑΝΤΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑ ΑΜΑ ΓΙΝΕΙ Η ΣΤΡΑΒΗ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ,ΔΕΝ ΣΑΣ ΕΙΔΑ ΔΕΝ ΣΑΣ ΞΕΡΩ......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Παππου,συμφωνω μαζι σου τις περισσοτερες φορες γιατι,αν και ηλεκτρολογος στο επαγγελμα,πολλα πραγματα τα φτιαχνω μονος μου.Αλλα εδω θα συμφωνησω με τον dollyyy19 γιατι πραγματικα οταν σε ενα δημοσιο φορουμ δινεις συμβουλες για οτιδηποτε,θα πρεπει να εχεις σκεφτει και τα παντα,δυστυχως.Οπως το οτι καλα εσυ αλλαξες την τεντα στο ισογειο,τι θα γινει αν ο αλλος που σου ζηταει συμβουλες για το πως θα το κανει μονος του ειναι στον τριτο οπως ειπε ο dollyyy19?Ειδαμε τι εγινε με την βοηθο της Δραγουμη,αντε βρες ποιος εβαλε το χερι του στον πινακα εκεινο.Τεσπα,δεν θα αναλυσω καμια ωρα πραγματα που εχουν ειπωθει χιλιες φορες αλλα αν και επαγγελματιας ειμαι εντελως αντιθετος με τους συναδελφους που οταν βγαζουν λογαριασμο βαζουν μεσα ακομη και μια βιδα που εχει 1 λεπτο πχ.Ενταξει,τα εχει αυτα η δουλεια,καπου θα κερδισεις καπου θα χασεις.Το καλυτερο ειναι,οπως κανω εγω,να λες τον αλλον απο πριν οτι θα στοιχισει τοσο πχ και αν συμφωνει καλως.Πολλοι δεν ρωτανε επιτηδες απο την αρχη για να αρχισουν την γκρινια και τα παζαρια στο τελος.Εκει του λεω δωσε οτι θες και απλα δεν με ξαναβλεπει.

 

Και στον πρώτο όροφο έχω αλλάξει πανιά από τέντες ,το ίδιο θα έκανα και στον τρίτο διότι ασχολούμαι με τρία διαμερίσματα (δικό μου και των παιδιών μου).

Πάω στον άλλο για αλλαγή πανιού 18-19 τετραγωνικά μου ζητάει 300 με τοποθέτηση. Ψάχνοντας βρήκα και το έφτιαξα με 180 και το τοποθέτησα μόνος.Σιγά την τέχνη βγάζεις το μπροστά σίδερο κόβεις 5-6 σύρματα που δε δένουν στο πάνω κεντρικό βγάζεις το παλιό κάνεις τα αντίθετα βάζεις το καινούργιο.Δεν ήθελα να μου το βάλει τζάμπα ούτε λέω πως είναι ακριβή τιμή αλλά επειδή πιάνουν τα χέρια μου και μου αρέσει να ασχολούμαι το έβαλα μόνος και γλίτωσα και 120 ευρώ.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως είναι κακό να λέω πως το έκανα οπότε κάποιος που έχει την όρεξη να το δοκιμάσει.Στο πρώτο βίντεο δεν έδειξα τον τρόπο κατεβάσματος.Την άνοιξη θα κατεβάσω και την πίσω από το ισόγειο να την πλύνω και  εκεί αν μπορέσω θα δείξω και τη διαδικασία κατεβάσματος που είναι πολύ απλή. Όσο για τα ύψη μεγάλα παιδιά είμαστε και εγώ στον πρώτο όροφο πάντα έχω κάποιον να κρατάει τη σκάλα.😊

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SPYRER_007 είπε

 ...........Σε πληροφορώ οτι κατι τετοιοι πολυτεχνίτες τυπου Βεγκου ειναι η χαρα των κανονικων τεχνικων οταν ερθει η ωρα να μπαλώσουν την στραβη που εκαναν απο την αγνοια τους.

Και λένε και το ωραίο... δεν ξέρω τι έγινε... έτσι ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί, ανοίγεις την συσκευή, και βλέπεις στάχτη και μπούρμπερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Και στον πρώτο όροφο έχω αλλάξει πανιά από τέντες ,το ίδιο θα έκανα και στον τρίτο διότι ασχολούμαι με τρία διαμερίσματα (δικό μου και των παιδιών μου).

Πάω στον άλλο για αλλαγή πανιού 18-19 τετραγωνικά μου ζητάει 300 με τοποθέτηση. Ψάχνοντας βρήκα και το έφτιαξα με 180 και το τοποθέτησα μόνος.Σιγά την τέχνη βγάζεις το μπροστά σίδερο κόβεις 5-6 σύρματα που δε δένουν στο πάνω κεντρικό βγάζεις το παλιό κάνεις τα αντίθετα βάζεις το καινούργιο.Δεν ήθελα να μου το βάλει τζάμπα ούτε λέω πως είναι ακριβή τιμή αλλά επειδή πιάνουν τα χέρια μου και μου αρέσει να ασχολούμαι το έβαλα μόνος και γλίτωσα και 120 ευρώ.

Από εκεί και πέρα δεν νομίζω πως είναι κακό να λέω πως το έκανα οπότε κάποιος που έχει την όρεξη να το δοκιμάσει.Στο πρώτο βίντεο δεν έδειξα τον τρόπο κατεβάσματος.Την άνοιξη θα κατεβάσω και την πίσω από το ισόγειο να την πλύνω και  εκεί αν μπορέσω θα δείξω και τη διαδικασία κατεβάσματος που είναι πολύ απλή. Όσο για τα ύψη μεγάλα παιδιά είμαστε και εγώ στον πρώτο όροφο πάντα έχω κάποιον να κρατάει τη σκάλα.😊

Eσυ αν ήταν η δουλειά σου πόσο θα χρεωνες για να κάνεις αυτή τη δουλειά;Πόσες ωρες σου πήρε να την κάνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου για τον πίνακα καθότι άσχετος δεν μπορώ να πω κάτι.Στο μάτι μου ομως μου χτυπάει άσχημα τα καλώδια που κρέμονται αναμεσα στις 2 πρωτες σειρές απο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, divo είπε

και μια και βρηκα φοτο για τα προηγούμενα. Αυτος ειναι ενας ομορφος 😂😂 πινακας που ειναι ετοιμος να δεχτει ρευμα απο τη δεη. Οι ηλεκκτρολογοι που λεγαμε.. Τα συμπερασματα δικα σας. 

πινακας.jpg

 

Είναι απίθανο να σου είχε κόψει πιστοποιητικό ο ηλεκτρολόγος να προσκομίσεις στην ΔΕΗ για να ηλεκτροδοτήσης το οίκημα με πίνακα σε τέτοια κατάσταση, και δεν αναφέρομαι στην διευθέτηση (οπτική ομορφιά) των καλωδίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2019 στις 11:37 ΠΜ, Georgegoum είπε

......Γτ επρόκειτο να πληρώσω για αντικατάσταση καυστήρα και μου φαίνονται αρκετά όσα μου ζητάνε, ευχαριστώ εκ των προτέρων 

για να βγαλεις συμπερασμα  πρεπει να παρεις 3 προσφορές έχοντας δει τα μαστορια τι ακριβως πρέπει να κάνουν, που πως και πότε. 

Αράδιασε τα όλα αυτά σε όλους παρε τιμες και θα καταλάβεις σε ποιον πρεπει να δώσεις την δουλειά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πήγε αλλού το θέμα, γενικά θεωρείτε το ποσό που ανέφερα εξ αρχής υπερβολικό ή λογικό; δεν λέω ότι είναι υπερβολή και θα το κάνω μόνος αλλά επειδή μου αρέσει η δουλειά του στις συντηρήσεις που μου κάνει και είναι εξυπηρετικός, φοβάμαι μην πατάει στο ότι τον επιλέγω με κλειστά μάτια και κοπανάει και λίγο παραπάνω στα εργατικά του. Μια γνώμη ζητάω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Σελήνη είπε

αν είσαι του συναφιού το καταλαβαίνω οτι απο τη πλευρά σου να θέλεις να τους υπερασπιστείς, αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Πρώτον τον θερμοστάτη τον είχε ήδη γιατί με το που τον πήρα τηλέφωνο σε μια ώρα ήταν σπίτι μου και μου το είπε απο μόνος του οτι τον είχε καινούριο. Επιπλέον μένει κοντά μου οπότε σιγά τα μεταφορικά. Υπερασπίζεσαι και τα μαύρα μήπως ? Υπερασπίζεσαι και το ψέμα ότι κάνει 30 ευρώ για να δικαιολογήσει το 50αρι ? (που αυτός το βρίσκει 10 ευρώ)

Είπα να τον πάρω να τον ξεχέσω αλλά λέω άστον. Εννοείται απο εδω και πέρα θα ζητάω απόδειξη και απο εδω και πέρα θα αγοράζω εγώ το προιόν. Ήδη έχω βρει πολύ καλύτερο ηλεκτρολόγο και απλά με έχασε απο πελάτη. Τέλειωσαν οι εποχές για τέτοια λαμόγια. Το να ζητάμε κάτι χωρίς απόδειξη ναι μεν εκείνη τη στιγμή μας φαίνεται καλύτερο οικονομικά (που δεν είναι μας κοροιδεύουν τα λαμόγια) αλλά μακροπρόθεσμα μας κάνει πολυ περισσότερο κακό.

βρηκες ατομο να μιλησεις για συναφι....ειμαι το ακριβως αντιθετο......δεν φωναζω ποτέ μαστορα και τα κανω ολα μονος μου.αλλα οχι και να γκρινιαζω για την αμοιβη του αλλου......μου φαινονται πολλα?το κανω μονος μου....δεν εχω να πληρωσω τοσα?το κανω μονος μου.δεν θελω να δωσω  τοσα?το κανω μονος μου .....αν δεν μπορω να το κανω,ειτε το βουλωνω και πληρωνω οσα θελει ο μαστορας,ειτε δεν το κανω........το οτι ο μαστορας σου ειχε τον θερμοστατη ηδη,σημαινει οτι ο ανθρωπος γνωριζει οτι μπορει να χρειαστει θερμοστατη  ακομη και κυριακη,σημαινει οτι ειναι νοικοκυρης και εχει στοκ,σημαινει οτι εχει εγκλωβισμενο χρημα σε υλικα.....για ποιον λογο να στο χρεωσει οσο κοστιζει στο μαγαζι?την επομενη φορα,τρεχα να βρεις το ανταλακτικο εσυ,και ειδικα κυριακη.....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dkstopo είπε

για να βγαλεις συμπερασμα  πρεπει να παρεις 3 προσφορές έχοντας δει τα μαστορια τι ακριβως πρέπει να κάνουν, που πως και πότε. 

Αράδιασε τα όλα αυτά σε όλους παρε τιμες και θα καταλάβεις σε ποιον πρεπει να δώσεις την δουλειά.

Έχω αλλάξει τρεις, ο πρώτος μου έπιασε τον κ@@ο και δουλειά δεν έγινε, ο δεύτερος είναι αυτός που έχω καλέσει αρκετές φορές Γτ μου αρέσει η δουλειά του αλλά δεν κοίταξα ποτέ αν ήταν ακριβώς στις συντηρήσεις του και τις επισκευές του και ένας τρίτος που έφερα για να δω τι κάνει, δεν κατάφερε να φτιάξει τον παλιό καυστήρα οπότε δεν δέχτηκε πληρωμή και έφυγε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Επειδή πήγε αλλού το θέμα, γενικά θεωρείτε το ποσό που ανέφερα εξ αρχής υπερβολικό ή λογικό; δεν λέω ότι είναι υπερβολή και θα το κάνω μόνος αλλά επειδή μου αρέσει η δουλειά του στις συντηρήσεις που μου κάνει και είναι εξυπηρετικός, φοβάμαι μην πατάει στο ότι τον επιλέγω με κλειστά μάτια και κοπανάει και λίγο παραπάνω στα εργατικά του. Μια γνώμη ζητάω. 

για αντικατασταση ,η τιμη ειναι λογικη,χωρις αποδειξη.αν κοψει αποδειξη,πιστευω γνωριζεις οτι τα μισα του ποσου,τα παιρνει το κρατος....και πιστεψε με,δεν παταει πουθενα.γνωριζει ο ιδιος την αξια του,και απο οτι λες,την γνωριζεις και εσυ.μπορεις να φωναξεις εναν φθηνοτερο,και απο βδομαδα που θα πιασουν τα καλα κρυα,να τρεχεις και να μην φτανεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Georgegoum είπε

Επειδή πήγε αλλού το θέμα, γενικά θεωρείτε το ποσό που ανέφερα εξ αρχής υπερβολικό ή λογικό; δεν λέω ότι είναι υπερβολή και θα το κάνω μόνος αλλά επειδή μου αρέσει η δουλειά του στις συντηρήσεις που μου κάνει και είναι εξυπηρετικός, φοβάμαι μην πατάει στο ότι τον επιλέγω με κλειστά μάτια και κοπανάει και λίγο παραπάνω στα εργατικά του. Μια γνώμη ζητάω. 

Εάν δεν βάζει καθόλου υλικά απλά κάνει αντικατάσταση βγάζει τον ένα βάζει τον άλλο έστω ρίχνει και ένα καθάρισμα στο καζάνι για μένα είναι πολλά.Και το φις να μη ταιριάζει πόση ώρα θα κάνει να συνδέσει 4-5 καλώδια ;;;;;;

Το θέμα είναι αν δεν ταιριάζει το φις στην παλιά σύνδεση  πρέπει να βάλεις κάποιον έμπειρο να κάνει τη δουλειά άρα θα τα πληρώσεις γιατί πατάει τόσο στον καιρό όσο και στις μέρες γιορτών. Τώρα είναι αυτός καβάλα αν ήταν Μάιος θα ήσουν εσύ γιατί ήξερε ότι θα ψάξεις και θα βρεις πιο φτηνά να κάνεις τη δουλειά σου.😊

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιο πολυ θα ανησυχουσα για αν ειναι καλος στη δουλεια και θα δωσω 150 αντι για 50. Προσωπικα δεν ειμαι ικανοποιημενος απο κανενα μαστορα που εχω δει εως τωρα. Ηλεκτρολογους υδραυλικους ολοι καναν μαλακιουλες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...