Προς το περιεχόμενο

Τεχνολογικός αναλφαβητισμός και όχι μόνο


Φέτα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που και καλα στην Ελλαδα ειναι ολα λαθος και στο εξωτερικο ειναι ολα σωστα, να το κοιταξετε.

Στο θεμα μας τωρα.
Το οτι ολοι εχουμε ενα κινητο δεν μας κανει απαραιτητα τεχνολογικους γκουρου, το εχουμε για να κανουμε τη δουλεια μας, δεν πρεπει να εχουμε γνωσεις φλασαρισματος για να εχουμε ενα κινητο.
Το οτι ολοι κουρευομαστε δεν σημαινει οτι πρεπει να πηγαινω στον κομμωτη και να λεω με ορους κομμωτικης τι θελω να μου κανουν στο μαλλι, πρεπει ο μαλακας αυτος να καταλαβει και να το μεταφρασει σε ορους της δουλειας του.
Το οτι ολοι εχουμε ενα αμαξι για να παμε στη δουλεια μας δεν μας υποχρεωνει να εχουμε γνωσεις μηχανικου αυτοκινητου.

Η λιστα μπορει να μεγαλωσει οσο θελετε.

Πιο μεγαλο προβλημα κατα τη γνωμη μου ειναι οτι οι ειδικοι σε καθε χωρο ειναι ειδικοι το κωλου παρα το οτι ο πελατης παει και ρωταει τον ειδικο.
 

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πριν πολλα χρονια ο professor που μας εκανε γλωσσες προγραμματισμου σε ΑΕΙ ενα απογευμα μετα το μαθημα ηθελε βοηθεια πως να εγγραφει στο τοτε νέο  format τσαμπα ηχου .mp3 :P  και με την ευκαιρια αρχισαμε το μπλα μπλα ... E εχασα πασα ιδεα 2 ωρες να μαθει τι ειναι και πως ανοιγει ενα email - και αν ειναι επικινδυνο και κανει καρκινο οπως ο φουρνος μικροκυματων  ... Και λεγοταν καθηγητης πληροφορικης :P

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Mansora είπε

Οι ηλικιωμένοι  κάθονται στις ουρές επειδή έχουν άπειρο χρόνο και είναι μια μορφή διασκέδασης και ψυχαγωγίας για αυτούς.

Για άλλους είναι ευκαιρία για να τσακωθούν. Νομίζω αυτός είναι ο πρωταρχικός στόχος τους. Πάνε σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες κλπ στήνονται στην ουρά και ψάχνουν την παραμικρή αφορμή για να ξεκινήσουν τη μουρμούρα και τον καυγά

3 ώρες πριν, DYEL είπε

Σκέψου πόσο ηλίθιος είναι ο μέσος άνθρωπος...

Σκέψου ότι οι άλλοι μισοί είναι πιο ηλίθιοι από αυτούς.

Εσύ σε ποιό 50% ανήκεις? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν κάποιες υποθέσεις στον συλλογισμό τον περισσότερων techies που δεν θα έπρεπε να θεωρούνται αυτονόητες.

1) έχουμε μάθει να κάνουμε πράγματα γρήγορα και νιώθουμε την ανάγκη να είναι γρήγορα. Μικροπραγματα ή και μεγάλα. Από το να πληρώσουμε λογαριασμό μέχρι το να κατεβάσουμε μια ταινία σε 5 λεπτά αντί για 7 (θα πληρώσουμε παραπάνω ίντερνετ ακόμα και αν δούμε 1-2 ταινίες τον μήνα). Δεν έχουν όλοι αυτό το σκεπτικό. 

2) δεν έχουν όλοι το mind set των λογικών κινήσεων ενός ψηφιακού περιβάλλοντος. Στο κινητό και πολύ περισσότερο στο pc μπορεί να κάνω κάτι καινούργιο και να φέρω εις πέρας την διαδικασία, να αρχειοθετησω τα εργαλεία μου και τα αποτελέσματα μου χωρίς να χρειαστεί να πάρω χρόνο για να σκεφτώ και να βγει ένα άριστο αποτέλεσμα. Να κάνω δηλαδή 50 clicks μηχανικά για κάτι νέο σε 50 δευτερόλεπτα, ενώ ο μέσος άνθρωπος θέλει να σκεφτεί 5 δευτερόλεπτα το κάθε κλικ και να καταλήξει να φτιάξει ένα μπουρδέλο που δεν βγαίνει άκρη. 

3) για κάποιους η ουρά είναι μέρος της ρουτίνας. Θέλουν να γκρινιάζουν, να μιλάνε με τον από πίσω, να ξεσπάσουν στον υπάλληλο.

4) προτιμούν να αδρανουν για μισή ώρα τον μήνα παρά να κάτσουν να μάθουν μια φορά για μισή ώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 4ο που λες, δεν θεωρώ ότι είναι θέμα εκμάθησης, μια χαρά μάθανε το Facebook και το farmville οι 60ρηδες,ειναι ένα ψεύτικο αίσθημα ασφαλείας που μας έχει δημιουργηθεί για τις συναλλαγές με άμεση επαφή'.Εδω περνάει ο παππούς δίπλα από το ΑΤΜ και επιδεικτικά βγάζει το βιβλιάριο να πάει να κάνει ανάληψη περιμένοντας 3 ώρες από τον γκισέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

μια χαρά μάθανε το Facebook

Ναι γιατί εάν ένας 60αρης πατήσει κάτι κατα λάθος στο facebook το πολυ να κανει αδδ και ισως πλοκ.

Εάν πατήσει κάτι λάθος στο e-banking ομως; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, -Dimitris- είπε

Ναι γιατί εάν ένας 60αρης πατήσει κάτι κατα λάθος στο facebook το πολυ να κανει αδδ και ισως πλοκ.

Εάν πατήσει κάτι λάθος στο e-banking ομως; 

Το Facebook το έδωσα σαν παράδειγμα, και το ebanking δεν είναι κανένας τεχνολογικός λαβύρινθος, σε πολλές περιπτώσεις ακομα οι κωδικοί πληρωμής είναι μοναδικοί και αν κάνεις λάθος ένα ψηφίο δεν περνάει η πληρωμή. Μέχρι και το μήνυμα με το one time password αναγράφει ακριβώς την πληρωμή και το ποσό που είσαι έτοιμος να πληρώσεις. Απλά δεν το γουστάρουν. Ο θείος μου μένει στο εξωτερικό και πληρώνει ενφια εδώ, έχει κανονικά κωδικούς ebanking και με δύο κλικ μπορούσε να ξεμπερδεύει.Μοτ στέλνει λεφτά να του το πληρώνω εγώ από εδώ. Τα στέλνει από γκισέ φυσικα. Είναι θέμα ξεροκεφαλιασης πολλές φορές. 

Μέχρι και Phone banking υπάρχει, που δεν '' μπορείς να πατήσεις κάτι λάθος'' όπου λες στον υπάλληλο να σου πληρώσει έναν λογαριασμό από τον τάδε λογαριασμό καταθέσεων σου. Οοοοοχι, γκισέ. 

Επεξ/σία από fastnq2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνο οι μεγάλοι σε ηλικία ή οι  30-40

Τα σημερινά 15χρονα δλδ είναι καλύτερα τεχνολογικά εξοικειωμένα με την τεχνολογία;

Πολύ αμφιβάλλω γιατί πολύ απλά τα βρήκαν όλα έτοιμα στημένα.

Τι εννοώ; ο 30ρης εζησε εποχές dial up που εκτιμούσε πιο πολύ το να συνδεθεί στο ίντερνετ και να βρει μια πληροφορία. Ο σημερινός έφηβος από τα 5-6 του είχε πρόσβαση στο ίντερνετ, το παρατουσε ο γονιός με ένα κινητό στο χέρι και το μόνο που ξέρει είναι πως να ανοίγει 2 εφαρμογές.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στα ΕΛΤΑ οι ιδιες μαλακιες,παραπανω απο τα μισα ατομα ειναι εκει για οποιαδηποτε αλλη μαλακια εκτος απο κατι σχετικο με ταχυδρομειο..

 

5 ώρες πριν, Talepwros είπε

Το οτι ολοι εχουμε ενα κινητο δεν μας κανει απαραιτητα τεχνολογικους γκουρου

Ασχετως που το κινητο κανει κατα μεσο ορο ενα 200ρι,για να μπαινετε facebook και insta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Και στα ΕΛΤΑ οι ιδιες μαλακιες,παραπανω απο τα μισα ατομα ειναι εκει για οποιαδηποτε αλλη μαλακια εκτος απο κατι σχετικο με ταχυδρομειο..

Ασχετως που το κινητο κανει κατα μεσο ορο ενα 200ρι,για να μπαινετε facebook και insta.

Συγνωμη που δεν "χακευουμε" με το κινητο μας την NSA.

Ξερεις σε ποσα πραγματα εισαι εντελως ασχετος και καποιος απο αυτους που θεωρεις αναλφαβητους ειναι expert σε αυτο;

Μη τα ξαναλεμε, το οτι δινεις 1,40 euro να παρεις το Μετρο καθε μερα δε σημαινει οτι εισαι σχεδιαστης για τραινα του μετρο ουτε οτι εσυ παιρνεις το Μετρο μονο επειδη εχεις σοβαρη δουλεια και ολοι οι αλλοι που πανε βολτα με το Μετρο ειναι βλακες. Το οτι  φτανεις καπου με το Google Maps δεν ειναι υποχρεωτικο να εισαι χαρτογραφος (ή οπως αλλιως λεγονται) ή προγραμματιστης για τη Google. Εισαι απλα ο τελικος χρηστης.

 Ο καθενας δινει τα 200,300, 1500 ευρω του να παρει οτι κινητο (ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ)  θελει και να μπει ωπου θελει.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλα και εγω που το παιζω "εξυπνος" στα βασικα οπως πχ πληρωμες e-banking την εχω πατησει,σε κατι πληρωμες περσι εφοριας κτλπ εκανα παντα επανεκτελεση πληρωμης με το ιδιο ποσο και το θεμα ειναι η τελευταια δοση ηταν μερικα λεπτα παραπανω με αποτελεσμα να χρεωθω μερικα ευρω εξτρα οταν το πηρα χαμπαρι,καλυτερα να το πληρωνα στο γκισε της τραπεζας😋

 

Επεξ/σία από greengr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Καλα και εγω που το παιζω "εξυπνος" στα βασικα οπως πχ πληρωμες e-banking την εχω πατησει,σε κατι πληρωμες περσι εφοριας κτλπ εκανα παντα επανεκτελεση πληρωμης με το ιδιο ποσο και το θεμα ειναι η τελευταια δοση ηταν μερικα λεπτα παραπανω με αποτελεσμα να χρεωθω μερικα ευρω εξτρα οταν το πηρα χαμπαρι,καλυτερα να το πληρωνα στο γκισε της τραπεζας😋

Και το χέρι του υπαλλήλου που πληκτρολογεί το κωδικό πληρωμής ανθρώπινο είναι 😂 Πρέπει να είχα διαβάσει μια ιστορία εδώ στο ινσομνια νομίζω που μια υπάλληλος είχε δώσει ένα πενηνταρι επιπλέον σε κάποιον κ αυτός το κατάλαβε όταν είχαν κλείσει οι τράπεζες. Πήγε την άλλη μέρα να το επιστρέψει και η υπαλληλος του είπε χίλιες φορές ευχαριστώ γιατί θα τα αφαιρουσαν από το μισθό της.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fastnq2 είπε

Και το χέρι του υπαλλήλου που πληκτρολογεί το κωδικό πληρωμής ανθρώπινο είναι 😂 Πρέπει να είχα διαβάσει μια ιστορία εδώ στο ινσομνια νομίζω που μια υπάλληλος είχε δώσει ένα πενηνταρι επιπλέον σε κάποιον κ αυτός το κατάλαβε όταν είχαν κλείσει οι τράπεζες. Πήγε την άλλη μέρα να το επιστρέψει και η υπαλληλος του είπε χίλιες φορές ευχαριστώ γιατί θα τα αφαιρουσαν από το μισθό της.. 

Τουλαχιστον προσφατα στην Alpha πλεον αν θελεις να βαλεις λεφτα σε αλλο λογαριασμο της ιδιας τραπεζας φαινεται το ονομα με αστερισκους ακομα και στο ΑΤΜ σε αυτον που θελεις να βαλεις λεφτα,μικρη λεπτομερεια αλλα εμενα με διευκολυνει γιατι πχ το ενοικιο μου δε χρειαζεται να μπω ουτε στη τραπεζα για να το βαλω στο μηχανημα,το βαζω απεξω στο ατμ και οτι ωρα γουσταρω χωρις αγχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Talepwros είπε

 Ο καθενας δινει τα 200,300, 1500 ευρω του να παρει οτι κινητο (ή ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ)  θελει και να μπει ωπου θελει.

Τι ακριβως περιμενεις να απαντησω σε αυτο;

Οτι μπραβο του που εδωσε ΧΧΧΧ ευρω για να μπαινει φβ ; Και παλι ηλιθιος ειναι,το ιδιο θα εκανε με ενα κινητο των 150 πχ.

26 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Ξερεις σε ποσα πραγματα εισαι εντελως ασχετος και καποιος απο αυτους που θεωρεις αναλφαβητους ειναι expert σε αυτο;

Δε χρειαζεται να σπουδασεις για να πληρωσεις ενα λογαριασμο μεσω ebanking,ουτε τα τελη,ουτε μια κληση.

Εισαι εντελως εκτος θεματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, petasis είπε

Ευτυχώς δηλαδή που σαν τεχνολογικά σχετικός έχεις πεισθεί ότι τo 5G είναι ασφαλές για την υγεία.

Με την ίδια λογική ούτε το 4g είναι ασφαλές, ούτε τα κινητά, ούτε το Wi-Fi, ούτε οι κολώνες της ΔΕΗ, ούτε το νερό, ο αέρας κλπ κλπ

Όταν όμως πας να ανεβάσεις σελφι ή να κάνεις like την κάθε τυχάρπαστη μπας και σου δώσει σημασία, ξεχνάς αμέσως θέματα υγείας και όλες σου τις θεωρίες ενάντια σε αυτά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...