Προς το περιεχόμενο

Τεχνολογικός αναλφαβητισμός και όχι μόνο


Φέτα

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, talibanakos είπε

...

Ασχετως που το κινητο κανει κατα μεσο ορο ενα 200ρι,για να μπαινετε facebook και insta.

Και ένα αμάξι κάνει κατά μέσο όρο ένα 10χίλιαρο αλλά δεν τρέχουμε κιόλας στην F1 ή στο WRC.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, talibanakos είπε

 

Δε χρειαζεται να σπουδασεις για να πληρωσεις ενα λογαριασμο μεσω ebanking,ουτε τα τελη,ουτε μια κληση.

Εισαι εντελως εκτος θεματος.

Προσωπικα ξερω 45αρη που καλα καλα δε ξερει να γραψει το ονομα του αλλα κανει ολες τις πληρωμες μεσω e-banking και ας παιρνει τον τριπλασιο χρονο για να κανει μια συναλλαγη απο εμενα,ειλικρινα τον θαυμαζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NT1G είπε

Και ένα αμάξι κάνει κατά μέσο όρο ένα 10χίλιαρο αλλά δεν τρέχουμε κιόλας στην F1 ή στο WRC.

Πως ειναι σχετικο αυτο,με αυτο που εγραψα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, adi32 είπε

Δεν είναι μόνο τα mpixel είναι κάμερες μνήμη ταχύτητα λειτουργικό μπαταρία κλπ κλπ. Έχουν πάρει πολλοί γνωστοί μου κινητά μόνο με βάση τη μάρκα ή τα λεφτά και μετά βλαστημαγανε

σκέψου όμως ότι δεν έχει απαραίτητα ο κοσμος χρόνο ή όρεξη ή το ψώνιο για να ασχοληθεί με όλα τα τεχνολογικά νέα.

ξέρω ακόμα και άτομα που είναι της πληροφορικής με καλες γνώσεις που δεν ασχολούνται με όλα αυτά.

εγώ που ασχολούμαι βλέπω οτι αναλώνω πολύ χρόνο ορισμένες φορές....

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραίος κόσμος που είμαστε..... και αν δεν είμαστε.... κοντά είμαστε στο να γίνουμε.

Ξυπνάω το πρωί, ανοίγω το laptop και ξεκινάω για εργασία, πριν ξεκινήσω παραγγέλνω το καφεδάκι μου και την ζαμπονοτυρόπιτα μου από το goodmorning.net, κάνω είσοδο στην yourbank.net να πληρώσω τυχόν λογαριασμούς, και μετά κάνω είσοδο στην εταιρία.

Στα 5 λεπτά συνήθως μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη, και ότι το drone που την φέρνει βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι μου.

Συνεχίζω στο laptop ασταμάτητα την εργασία μου (είμαι και δουλευταράς έτσι ??) ώσπου να `ρθει το μεσημέρι, κάπου εδώ έχω αρχίσει να πεινάω.

Σιγά το δύσκολο... laptop .... browser.... www.noonfod.net...  τα υπόλοιπα τα ξέρετε... μήνυμα... drone... κλπ.

Μετά το φαγητό ώρα για ξεκούραση, πάω στο laptop καλώ μέσω του app την γυναίκα μου που εργάζεται στην άλλη άκρη του κόσμου και εργάζεται απ` το σπίτι και αυτή.

Και κάπως έτσι περνάει η μέρα... αααα ξέχασα να σας πω ότι έχω και 10000 φίλους και φίλες στο fb. :)

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, htaccess είπε

Τι ωραίος κόσμος που είμαστε..... και αν δεν είμαστε.... κοντά είμαστε στο να γίνουμε.

Ξυπνάω το πρωί, ανοίγω το laptop και ξεκινάω για εργασία, πριν ξεκινήσω παραγγέλνω το καφεδάκι μου και την ζαμπονοτυρόπιτα μου από το goodmorning.net, κάνω είσοδο στην yourbank.net να πληρώσω τυχόν λογαριασμούς, και μετά κάνω είσοδο στην εταιρία.

Στα 5 λεπτά συνήθως μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη, και ότι το drone που την φέρνει βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι μου.

Συνεχίζω στο laptop ασταμάτητα την εργασία μου (είμαι και δουλευταράς έτσι ??) ώσπου να `ρθει το μεσημέρι, κάπου εδώ έχω αρχίσει να πεινάω.

Σιγά το δύσκολο... laptop .... browser.... www.noonfod.net...  τα υπόλοιπα τα ξέρετε... μήνυμα... drone... κλπ.

Μετά το φαγητό ώρα για ξεκούραση, πάω στο laptop καλώ μέσω του app την γυναίκα μου που εργάζεται στην άλλη άκρη του κόσμου και εργάζεται απ` το σπίτι και αυτή.

Και κάπως έτσι περνάει η μέρα... αααα ξέχασα να σας πω ότι έχω και 10000 φίλους και φίλες στο fb. :)

δεν εχεις ιδεα ποσο θα ζηλευαν οι ανθρωποι 100 χρονια πισω, αν ηξεραν τι εχασαν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, htaccess είπε

Τι ωραίος κόσμος που είμαστε..... και αν δεν είμαστε.... κοντά είμαστε στο να γίνουμε.

Ξυπνάω το πρωί, ανοίγω το laptop και ξεκινάω για εργασία, πριν ξεκινήσω παραγγέλνω το καφεδάκι μου και την ζαμπονοτυρόπιτα μου από το goodmorning.net, κάνω είσοδο στην yourbank.net να πληρώσω τυχόν λογαριασμούς, και μετά κάνω είσοδο στην εταιρία.

Στα 5 λεπτά συνήθως μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη, και ότι το drone που την φέρνει βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι μου.

Συνεχίζω στο laptop ασταμάτητα την εργασία μου (είμαι και δουλευταράς έτσι ??) ώσπου να `ρθει το μεσημέρι, κάπου εδώ έχω αρχίσει να πεινάω.

Σιγά το δύσκολο... laptop .... browser.... www.noonfod.net...  τα υπόλοιπα τα ξέρετε... μήνυμα... drone... κλπ.

Μετά το φαγητό ώρα για ξεκούραση, πάω στο laptop καλώ μέσω του app την γυναίκα μου που εργάζεται στην άλλη άκρη του κόσμου και εργάζεται απ` το σπίτι και αυτή.

Και κάπως έτσι περνάει η μέρα... αααα ξέχασα να σας πω ότι έχω και 10000 φίλους και φίλες στο fb. :)

Μεγάλε δεν είσαι στο fb τι είναι αυτές οι μπούρδες που γράφεις με το συμπάθιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, greengr21 είπε

Μεγάλε δεν είσαι στο fb τι είναι αυτές οι μπούρδες που γράφεις με το συμπάθιο. 

"Μεταφορικά" έγραψα ότι έγραψα... τροφή για σκέψη.

Επεξ/σία από htaccess
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, talibanakos είπε

Τι ακριβως περιμενεις να απαντησω σε αυτο;

Οτι μπραβο του που εδωσε ΧΧΧΧ ευρω για να μπαινει φβ ; Και παλι ηλιθιος ειναι,το ιδιο θα εκανε με ενα κινητο των 150 πχ.

Δε χρειαζεται να σπουδασεις για να πληρωσεις ενα λογαριασμο μεσω ebanking,ουτε τα τελη,ουτε μια κληση.

Εισαι εντελως εκτος θεματο

Δεν τον νοιάζει, δεν το εχει προτεραιότητα, εχει αλλα πράγματα που εχουν προτεραιότητα για αυτόν. Οταν τυχει και το μαθει θα το κάνει και τελος, ίσως μετα τα κανει ολα με e banking ισως και όχι. Παίζει και μεγαλο ρολο αν καποιος στενος φιλος ή γενικά η παρεα του το χρησιμοποιεί και ετσι να μπει και αυτος στο τριπακι. 

Δεν μπορείτε να βγάζετε τεχνολογικά αναλφαβητους οποιους δεν κάνουν τα ιδια με εσας. 

Υ. Γ. ξεκολλα με το κινητό και με το τι κανει ο καθένας με το κινητό του και τα λεφτά του. Μπορείς να μιλήσεις μονο αν σε οοοοολες τις αγορες που εχεις κανει μεχρι σημερα εχεις αγορασει μονο οτι ακριβως χρειαζοσουν και σε vfm τιμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, htaccess είπε

Τι ωραίος κόσμος που είμαστε..... και αν δεν είμαστε.... κοντά είμαστε στο να γίνουμε.

Ξυπνάω το πρωί, ανοίγω το laptop και ξεκινάω για εργασία, πριν ξεκινήσω παραγγέλνω το καφεδάκι μου και την ζαμπονοτυρόπιτα μου από το goodmorning.net, κάνω είσοδο στην yourbank.net να πληρώσω τυχόν λογαριασμούς, και μετά κάνω είσοδο στην εταιρία.

Στα 5 λεπτά συνήθως μου έρχεται μήνυμα στο κινητό ότι η παραγγελία μου είναι έτοιμη, και ότι το drone που την φέρνει βρίσκεται έξω από το μπαλκόνι μου.

Συνεχίζω στο laptop ασταμάτητα την εργασία μου (είμαι και δουλευταράς έτσι ??) ώσπου να `ρθει το μεσημέρι, κάπου εδώ έχω αρχίσει να πεινάω.

Σιγά το δύσκολο... laptop .... browser.... www.noonfod.net...  τα υπόλοιπα τα ξέρετε... μήνυμα... drone... κλπ.

Μετά το φαγητό ώρα για ξεκούραση, πάω στο laptop καλώ μέσω του app την γυναίκα μου που εργάζεται στην άλλη άκρη του κόσμου και εργάζεται απ` το σπίτι και αυτή.

Και κάπως έτσι περνάει η μέρα... αααα ξέχασα να σας πω ότι έχω και 10000 φίλους και φίλες στο fb. :)

Επίσης πριν 5 χιλιάδες χρόνια έπρεπε να κανεις 3 χιλιόμετρα για να πας να φέρεις πόσιμο νερό οπότε ας καταργήσουμε τις βρύσες. Εξέλιξη λέγεται. Το να μην χαλάσεις ένα ολόκληρο πρωινό σου περιμένοντας πρώτα στην ουρα της τράπεζας, μετά την εφορίας, μετα της βονταφον και στο τέλος του... γυραδικου και να το ξοδέψεις στα παιδιά σου, στο χόμπι σου ή όπως στο καλό γουστάρεις εσύ, να κοιμάσαι όλη μέρα, είναι ακριβώς το αντίθετο από αυτό που περιγράφεις. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το προβλημα ειναι το εξης. Τι να κανεις 2-3-5-10 δουλειες online τη στιγμη που μπορουν να γινουν online και ειδικα για τις νεότερες ηλικιες δεν τους δικαιολογω να μην μπορούν να το κανουν,να βαριουνται ναι να μην μπορούν δεν το δέχομαι. Οι υπερήλικες αλλοι δεν ξερουν,αλλοι δεν θέλουν αλλοι δεν ειχαν τη δυνατότητα και καποιοι δεν την εχουν ακομη. Κλείνοντας για να μην μου βγει σεντονι το οτι δεν μαθαίνουν κάποιοι πραγματα σχετικα με την τεχνολογία κλπ. ειδικα σε μια εποχη που η πληροφορία υπαρχει απλετη ειναι επειδη ειτε βολευονται στην ηδη υπάρχουσα κατασταση ειτε λόγω βαρεμάρας-ευκολιας ειτε επειδη ισως να μην εχουν ακομη και σημερα τη δυνατότητα να μαθουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Πριν πολλα χρονια ο professor που μας εκανε γλωσσες προγραμματισμου σε ΑΕΙ ενα απογευμα μετα το μαθημα ηθελε βοηθεια πως να εγγραφει στο τοτε νέο  format τσαμπα ηχου .mp3 :P  και με την ευκαιρια αρχισαμε το μπλα μπλα ... E εχασα πασα ιδεα 2 ωρες να μαθει τι ειναι και πως ανοιγει ενα email - και αν ειναι επικινδυνο και κανει καρκινο οπως ο φουρνος μικροκυματων  ... Και λεγοταν καθηγητης πληροφορικης :P

Ποια χρονιά και σε ποιο ΑΕΙ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Υ. Γ. ξεκολλα με το κινητό και με το τι κανει ο καθένας με το κινητό του και τα λεφτά του. Μπορείς να μιλήσεις μονο αν σε οοοοολες τις αγορες που εχεις κανει μεχρι σημερα εχεις αγορασει μονο οτι ακριβως χρειαζοσουν και σε vfm τιμη. 

Ναι,μπορω.  Οτι αγοραζω,ειναι αυτο που χρειαζομαι,η εχω αναγκη.

13 λεπτά πριν, Talepwros είπε

Δεν τον νοιάζει, δεν το εχει προτεραιότητα, εχει αλλα πράγματα που εχουν προτεραιότητα για αυτόν. Οταν τυχει και το μαθει θα το κάνει και τελος, ίσως μετα τα κανει ολα με e banking ισως και όχι.

Αρα ερχεσαι στα λογια μας. Αδιαφορω αν τον νοιαζει η οχι,παραμενει οτι ειναι αναλφαβητος,και παραμενει οτι καθυστερει εμενα,που παω για να κανω πραγματικα τη δουλεια μου.

Περιμενω να στειλω ενα δεμα,η να λαβω,και περιμενω 1 ωρα επειδη εχει παει ο καθε ακυρος να πληρωσει οτιδηποτε ΑΣΧΕΤΟ  με ταχυδρομικη υπηρεσια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Μεγάλε δεν είσαι στο fb τι είναι αυτές οι μπούρδες που γράφεις με το συμπάθιο. 

Καλά ηρέμισε δεν είναι ακριβώς και η ακαδημία των Αθηνών το μπλα μπλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...