Προς το περιεχόμενο

Προμήθεια εγγραφής Winbank


tasarass77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

λογιστική κίνηση ειναι, οχι πραγματική

τα λεφτα τα έχουν. τα παιζουν, τα δανειζουν, τα κλεβουν , τα χάνουν... whatever. εσυ απλα ειδες μια κίνηση. 

Λαθος μεγαλο

Γιατι εγω αν εχω 20 ευρω στην τραπεζα και παω να τα σηκώσω θα μου πει ενα μεγαλο ΟΧΙ, γιατί τα 5 τα πηραν αυτοί απο λαθος

Αλλο να σου δινω τα χρηματα για να τα ασφαλισω και να τα εχω διαθέσιμα ανα πασα στιγμη και ωρα, και άλλο να μου τα παρεις απο λαθος και να μην ειναι σε μενα διαθέσιμα

Οπως πχ ενας κλεφτη σου κλέβει 100 ευρω και στον επόμενο δρόμο τον πιάνει η αστυνομία και σου επιστρέφουν τα 100

Αυτός τι ειναι, είναι κλεφτης; ή εκανε ένα λογιστικό λάθος σε βάρος σου ο άνθρωπος

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνα με εσωτερικες πληροφοριες απο τον CTO της Πειραιως M.Gilfoyle, το προβλημα ξεκινησε απο το πιλοτικο προγραμμα τεχνητης νοημοσυνης το οποιο εκπαιδευουν για να αντικαταστησει σταδιακα τους υπαλληλους στα ταμεια, αλλα και στα γραφεια. Εκ παραδρομης το ΑΙ πηρε την πρωτοβουλια και δημιουργησε ενα τραπεζικο προιον με αυτοματη χρεωση 5€ και αιτιολογια ''Παγιο τελος συνδεσης winbank", γιατι του εκανε εντυπωση οτι το ειχαν δωρεαν τοσο καιρο, ενω χρεωνουν τα παντα. Ο λογος που δεν χρεωθηκαν ολοι, ειναι οτι η χρεωση ισχυει μονο σε λογαριασμους με μικρα ποσα, ενω για τους καλους πελατες με λογαριασμους ανω των 1000€ (μεσαια ταξη Ελλαδας) παραμενει δωρεαν, τουλαχιστον μεχρι να πεσουν κατω απο τα 1000€ υπολοιπο, οπου θα ενεργοποιηθει η σχετικη χρεωση αυτοματα. 

Μετα απο παρεμβαση του υπουργου νανοτεχνολογιας Σπυραδωνιδος Γεωργιαδη, η λειτουργια του ΑΙ σταματαει προσωρινα και αναμενεται να αντικατασταθει με 1000 δημοσιους υπαλληλους (με ορθοδοξοπασοκικα σερτιφικα), δανεικους στην ομαδα Πειραιως για 20 χρονια μεχρι να φτιαξουν το παλιο συστημα και να παρουν το πρωταθλημα ξανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Ukforthemoment said:

Τις καταθεσεις δίνουν για δάνεια και για να πληρωνουν τους υπαλλήλους.

Αν εξυπηρετούσαν και τα λειτουργικά τους έξοδα από τις καταθέσεις, όπως λες, δεν θα χρειαζόταν να χρεώνουν προμήθειες.

Λοιπόν για να τελειώνουμε με το ζήτημα που δεν έχει πλέον νόημα συζήτησης:

Προφανώς και έχει διαφορά ο βαθμός εκμετάλλευσης χρημάτων όταν είναι διαθέσιμα ή οχι στον πελάτη της τράπεζας (εξ ου και το διαφορετικό επιτόκιο σε κλειστούς λογαριασμούς), όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω του μικρού χρονικού διαστήματος και ποσού, δεν έχει νόημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

λογιστική κίνηση ειναι, οχι πραγματική

τα λεφτα τα έχουν. τα παιζουν, τα δανειζουν, τα κλεβουν , τα χάνουν... whatever. εσυ απλα ειδες μια κίνηση. 

Μη το λες, προφανως παντα υπολογιζουν ενα ποσο που πρεπει να ειναι παντα διαθεσιμο για τυχον αναληψεις, μαξιλαρακι ασφαλειας, κλπ. Υποψη δε λεω οτι εγινε ετσι, εγω πιστευω οτι τεσταραν τα νερα αμα τους παιρνει να μας χρεωνουν ενα κερατιατικο επιπλεον καθε χρονο. Οχι οτι ειναι κακο να πληρωνουμε 5 ευρω το χρονο, προσωπικα θα τα εδινα διοτι ουτε μεγαλο ποσο ειναι και εχω οφελη (ανεπαφες αγορες, μεσω ιντερνετ, κλπ), αλλα να γινει σωστα. Οταν με το καλο τελειωσει η ισχυς της καρτας να μας εχουν ενημερωσει νωριτερα πως αλλαζει η τιμολογηση και υπαρχει κοστος 5 ευρω το χρονο και αν συμφωνω να περασω απο μια τραπεζα να υπογραψω. Το μου παιρνεις τα λεφτα ετσι και ουτε ενημερωση ουτε τιποτα ειναι ξεφτιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Gioti, είσαι 38 χρονών άνθρωπος, ακόμα πιστεύεις σε μια κοινωνία του κρυφτού; Το θεωρείς ακραίο για μια τράπεζα να ζητάει την φορολογική ενημερώτητα σου;

Η N26 απέχει πολύ νομίζεις από το να σου στείλει ειδοποίηση περι submission του Tax ID σου? Μην έρθεις κλαίγοντας και ανοίξεις thread μετά.

Ναι φυσικά και είναι ακραίο όταν απλά ζητάω να αλλάξεις το τηλέφωνο μου και τα στοιχεία επικοινωνίας. Το να μου λες θέλω να δω τις κινήσεις σου βάσει της φορολογικής σου δήλωσης είναι περίπου σα να μου λέει ένας κλέφτης πόσα έχω σπίτι. ΔΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ

Αν το κάνει η Ν26 θα φύγω και από αυτήν. Έχω όσα λεφτά θέλω και τα έχω ΟΠΟΥ θέλω εγώ,  αν θέλεις να δεις τις κινήσεις που κάνω μπορείς να κάνεις login και να δεις. Το ίδιο φυσικά και όπου μου ζητάνε εκκαθαριστικό για "εξακρίβωση" 

 

Ήρθαν τα λαμόγια του καρτέλ των συστηματικών να μας κάνουν έλεγχο. Λες και είμαστε τίποτα χαιβανια. Περιμένω τα επόμενα CC ή την επόμενη μαζική κατάσχεση για να γελάσω με όλη μου την καρδιά με τους Ελληναράδες που παίρνουν δάνειο μόνο αν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη αλλά συνεχίζουν να βάζουν τα λεφτά τους σε φαληρισμενα "ιδρύματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν κάποιος πάρει 5.000.000 από ένα άτομο είναι ληστεία...αν όμως πάρει 5€ από 1.000.000 άτομα τι είναι (εκτός από Πρωτοχρονιά);

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την 2η σελίδα έχει γραφτεί ότι είναι λάθος και έχει ενώ γίνει ήδη ο αντιλογισμός και ακόμη γράφονται τα ίδια και τα ίδια.

Αν ήταν να υπάρξει νέα ταρίφα θα την είχαν ανακοινώσει και χρεώσει όλες οι τράπεζες.

Το ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος μηχανοργάνωσης δεν είναι και τόσο περίεργο. Μπορεί απλά να τσεκαρίστηκε ένα πεδίο 'αυτόματη ανανέωση' αντί για 'εφάπαξ χρέωση'.

Προφανώς και είναι πλήγμα βέβαια για την αξιοπιστία μιας τράπεζας, αλλά δεν βλέπω σκοπιμότητα.

4 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Αν κάποιος πάρει 5.000.000 από ένα άτομο είναι ληστεία...αν όμως πάρει 5€ από 5.000.000 άτομα τι είναι (εκτός από Πρωτοχρονιά);

Αν ο ταμίας σε κατάστημα πατήσει καταλάθος στο POS 50 αντί για 40 ευρώ... και σου κάνει μετά αντιλογισμό είναι κλέφτης; 

Γιατί αυτή είναι η πιο σωστή αναλογία εδώ πέρα.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, The_Judas said:

Αν ο ταμίας σε κατάστημα πατήσει καταλάθος στο POS 50 αντί για 40 ευρώ... και σου κάνει μετά αντιλογισμό είναι κλέφτης; 

Γιατί αυτή είναι η πιο σωστή αναλογία εδώ πέρα.

Όχι, η σωστή αναλογία είναι "Αν ο ταμίας σε κατάστημα πατήσει καταλάθος στο POS 50 αντί για 40 ευρώ σε 100 πελάτες σερί... και τους κάνει μετά αντιλογισμό είναι κλέφτης;" 

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Ναι φυσικά και είναι ακραίο όταν απλά ζητάω να αλλάξεις το τηλέφωνο μου και τα στοιχεία επικοινωνίας. Το να μου λες θέλω να δω τις κινήσεις σου βάσει της φορολογικής σου δήλωσης είναι περίπου σα να μου λέει ένας κλέφτης πόσα έχω σπίτι. ΔΕ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΈΡΕΙ

Αν το κάνει η Ν26 θα φύγω και από αυτήν. Έχω όσα λεφτά θέλω και τα έχω ΟΠΟΥ θέλω εγώ,  αν θέλεις να δεις τις κινήσεις που κάνω μπορείς να κάνεις login και να δεις. Το ίδιο φυσικά και όπου μου ζητάνε εκκαθαριστικό για "εξακρίβωση" 

Ήρθαν τα λαμόγια του καρτέλ των συστηματικών να μας κάνουν έλεγχο. Λες και είμαστε τίποτα χαιβανια. Περιμένω τα επόμενα CC ή την επόμενη μαζική κατάσχεση για να γελάσω με όλη μου την καρδιά με τους Ελληναράδες που παίρνουν δάνειο μόνο αν έχουν μπάρμπα στην Κορώνη αλλά συνεχίζουν να βάζουν τα λεφτά τους σε φαληρισμενα "ιδρύματα".

Σίγουρα δεν μπορείς να αλλάξεις το τηλέφωνο απο το ebanking σου?

Αυτά που ζητάνε είναι οδηγία της ΤτΕλλάδος ,απλά την ακολουθούν.

Η Ν26 ζητάει να βάλεις τον φορολογικό σου αριθμό σε όσες χώρες είσαι φορολογικός κάτοικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αντιλογισμός γίνεται ήδη, έχει γίνει και σε εμένα και σε αρκετούς από όσο βλέπω. Επίσημες ανακοινώσεις βγήκαν και εκ μέρους της τράπεζας αλλά και του υπουργείου, οπότε οτιδήποτε άλλο είναι να είχαμε να λέγαμε. Η τράπεζα έχει ήδη τα λεφτά μας, δεν χρειάζεται να σε χρεώσει για να τα "παίξει" σε ομόλογα, δάνεια, κτλ..

Το θέμα ήταν σοβαρό και από ότι φαίνεται έχει επιλυθεί. Τις μπούρδες του ο καθένας ας τις κρατήσει για τον εαυτό του..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Σίγουρα δεν μπορείς να αλλάξεις το τηλέφωνο απο το ebanking σου?

Αυτά που ζητάνε είναι οδηγία της ΤτΕλλάδος ,απλά την ακολουθούν.

Η Ν26 ζητάει να βάλεις τον φορολογικό σου αριθμό σε όσες χώρες είσαι φορολογικός κάτοικος.

Δεν έχει επιλογή αλλαγής. Άλλο το ΑΦΜ και άλλο να ζητάς να δεις τη φορολογική για να δεις πόσες κινήσεις κάνω, έτσι μου είπαν στην τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...