Προς το περιεχόμενο

Cosmote WiFi Calling


thanos_kar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καlησπέρα και χρόνια πολλά στο παρεάκι. Έχω Galaxy S10, την υπηρεσία Cosmote WiFi Calling ενεργοποιημένη, τις ρυθμίσεις στο κινητό περασμένες σωστά και είμαι σε περιοχή με κακή κάλυψη cosmote αλλά δυνατό wifi. Οι κλήσεις μου εντούτις είναι κάκιστες και μου φαίνεται ότι δρομολογούνται μέσω του δικτύου κινητής και όχι μέσω WiFi. Μίλησα με Cosmote και με ρώτησαν από που έχω αγορασμένη τη συσκευή. Η συσκευη είναι ξεκλείδωτη από Ολλανδία. Μου είπαν λοιπόν από Cosmote ότι χρειάζομαι ειδικό λογισμικό που μπορεί να μου το περάσουν σε κατάστημα Γερμανού προκειμενου να κάνω χρήση της υπηρεσίας. Όταν ρώτησα αν μπορώ να κατεβάσω την εφαρμογή μου είπαν, άλλο πράγμα είναι το λογισμικό και άλλο πράγμα είναι η εφαρμογή. Κάτι που δεν κατάλαβα!!! 

Ερώτηση, μήπως η κοπελίτσα που μου μίλησε, εννοούσε πως πρέπει να περάσω ROM της Cosmote, όταν έλεγε "άλλο πράγμα είναι το λογισμικό και άλλο πράγμα είναι η εφαρμογή" ?

Μπερδεμένος!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τον τρόπο επίλυσης που μου προτάθηκε!

Ευχαριστώ

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν την πιάνω τι λέει η κοπελίτσα. Τι λογισμικό; δηλαδή στο iphone που είναι καρακλειδωμένο τι θα περάσουν και πως;

Αλλα θα σταθώ στο θέμα μιας και το έχω και εγώ απορία, δουλεύει αυτό το πράγμα;

Iphone X 13os latest, χάλια σήμα σπιτι Cosmote VDSL, ενεργοποιώ το wificalling, διαφορά καμία όμώς, μισή γραμμή και οταν μιλάω δεν ακούω τίποτα. Πως λειτουργεί αυτό το πράγμα, έχει παίξει σε κανέναν;

Θέλει κάποια ενεργοποίηση απο την COSMOTE;

επίσης πολύ βασικό, το wifi πρέπει να το μοιράζει ο router της Cosmote, Γιατί εγώ το έχω απο ενα TPLINK DECO M4 το wifi μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε περνάνε το firmware της Cosmote για το κινητό σου.
Εμένα σε Galaxy S9+ Με γερμανικό Firmware δουλεύει κανονικά το Cosmote WiFi Calling .
Βάζω σε λειτουργιά πτήσης το κινητό όταν είμαι σπίτι (Λόγο ότι με το ζόρι πιάνω 1 γραμμή) ανοίγω το wifi και έχω τηλέφωνο και sms κανονικά. 
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, και στο iPhone πως το περνάνε; αν το περνάνε.

Ξαναρωτάω θέλει να ζητήτσεις κάποια ενεργοποίηση απο τον πάροχο;

@asdfnikos  για wifi έχεις το ίδιο το router ή δικό σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ενεργοποίηση στέλνεις από συμβατή συσκευή WIFICALL στο 1333. Εάν πάρεις απαντητικό sms ότι η συσκευή δεν είναι συμβατή μπορείς να ζητήσεις ενεργοποίηση και από την εξυπηρέτηση πελατών.

Στα samsung εαν έχεις wifi call βγάζει ένα σηματάκι με ένα τηλέφωνο και το σήμα του wifi μαζί. 

Τσέκαρε στις ρυθμίσεις κλήσεων ότι έχεις επιλέξει να χρησιμοποιεί wifi call κατά προτίμηση έναντι του VoLTE.

Πλέον σπάνια θα χρειαστέι να περάσει ο πάροχος firmware αν η συσκευή είναι για την Ευρωπαϊκή αγορά. Τα iPhone έχουν υποστήριξη και αυτά χωρίς να κάνει κάτι ο πάροχος.

139347282_Screenshot_20200109-091219_Wi-FiCalling.png.900f4d84e7fa877046bc4af2d01d0f9b.png20200109_091333.png.0228b0487271d7c892573890981e134e.png

Επεξ/σία από coolnetgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 hours ago, great said:

 

Iphone X 13os latest, χάλια σήμα σπιτι Cosmote VDSL, ενεργοποιώ το wificalling, διαφορά καμία όμώς, μισή γραμμή και οταν μιλάω δεν ακούω τίποτα. Πως λειτουργεί αυτό το πράγμα, έχει παίξει σε κανέναν;

Δεν θα δεις καμία αλλαγή στις γραμμές σήματος στη συσκευή μιας και το wifi calling σου προωθεί τις κλήσεις μέσα από το wifi στο οποίο είσαι συνδεδεμένος. 

https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, ποστάρω εδώ μιας και η εταιρία είναι αυτή που με απασχολεί και η υπηρεσία.

Έχω μια συσκευή Samsung Galaxy A5 (2017), προερχόμενη από εταιρικό συμβόλαιο Vodafone. Στην πορεία και λόγω αναβάθμισης συσκευής, η συγκεκριμένη μου έμεινε στα χέρια και έτσι αποφάσισα να βάλω μια κάρτα cosmote (what's up). Παρόλο λοιπόν, που το εν λόγω μοντέλο δείχνει να υποστηρίζεται (λαμβάνω κανονικά το μήνυμα με τις οδηγίες) από την cosmote αλλά και γενικότερα από άλλες εταιρίες (κάνοντας αναζήτηση στο διαδίκτυο), εντούτοις δεν υπάρχει πουθενά η ρύθμιση για την ενεργοποίηση της υπηρεσίας (Τηλέφωνο - Ρυθμίσεις -). Επικοινώνησα με το 13888, με παρέπεμψαν σε Γερμανό. Πήγα σε Γερμανό αλλά και εκεί δεν μπόρεσαν να βγάλουν άκρη. Η επιλογή δεν είναι απλά γκριζαρισμενη, δεν υπάρχει καν! Από τη δε Samsung, με στέλνουν μπαλάκι πίσω στον πάροχο. Το firmware που έχω, είναι προφανώς το πιο πρόσφατο.

Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν που τυχαίνει να έχει την ίδια συσκευή; 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένη από τη Vodafone; 

Σας ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάντως δεν ξέρω, δεν εχω δει καμια διαφορά τα ιδια χάλια είναι μια δεν πιανει και πηγαινει "η κληση σας προωθείτε" οταν με καλουν και οταν μιλαω αμα κινουμε τον χάνω.

Και λεει κανονικά wificalling, και ο εχω δοκιμάσει και σε airplane mode με wifi ανοικτο και παιρνει κλήση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2020 στις 9:35 ΠΜ, MauroPaltoudias είπε

Έχει συμβεί ποτέ σε κανέναν που τυχαίνει να έχει την ίδια συσκευή; 

Υπάρχει περίπτωση να είναι κλειδωμένη από τη Vodafone; 

Σας ευχαριστώ. 

      Φυσικά αν έχει τροποποιημένο λειτουργικό της Vodafone η υπηρεσία μπορεί να είναι κλειδωμένη (όπως και άλλες δυνατότητες που δεν την συμφέρουν). Θα το καταλάβεις αν ανοίγοντας το κινητό σου εμφανίζεται το λογότυπο της Vodafone και όχι της Samsung. Αν ήταν "καθαρό" λογικά δεν θα είχες πρόβλημα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα το ιδιο προβλημα. επειδη δεν μπορουν να ελεγξουν ποια συσκευη εχεις, παρτους τηλ και πες τους οτι δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις, πες τους ενα απο τα κινητα που εχουν στη λιστα τους στο σαιτ και θα στο ενεργοποιησουν εκεινοι. κανεις ενα ρισταρτ την συσκευη και θα δουλευει. εφοσον θελεις vowifi, εαν το κινητο σου εχει επιλογη επελεξε "κατα προτιμιση κλησεις μεσω wifi"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτες οι υπηρεσιες ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο στην Ελλαδα; Θελει να περασουν λιγα χρονο για να σταθεροποιηθουν; Εχει καποιο μειονεκτημα; Μπορει να χρεωθω εαν το κινητο συνδεθει σε αλλο wifi, εκτος απο το δικο μου;

Εχω το Oneplus5, αλλα δεν το βλεπω να υπαρχει στα συμβατα κινητα στο site της cosmote.

Επεξ/σία από Luxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Luxx είπε

Αυτες οι υπηρεσιες ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο στην Ελλαδα; Θελει να περασουν λιγα χρονο για να σταθεροποιηθουν; Εχει καποιο μειονεκτημα; Μπορει να χρεωθω εαν το κινητο συνδεθει σε αλλο wifi, εκτος απο το δικο μου;

Εχω το Oneplus5, αλλα δεν το βλεπω να υπαρχει στα συμβατα κινητα στο site της cosmote.

οχι δεν ειναι σε πειραματικο σταδιο. δεν χρειαζεται να περασει χρονος. Δεν θα χρεωθεις αν συνδεθεις σε αλλο wifi. το μειωνεκτημα ειναι οτι δεσμευεις bandwidth απο το wifi σου (για να εξοικονομησει η cosmote χωρητικοτητα στο δικο της δικτυο :-) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/4/2020 στις 4:49 ΜΜ, Palo540 είπε

ειχα το ιδιο προβλημα. επειδη δεν μπορουν να ελεγξουν ποια συσκευη εχεις, παρτους τηλ και πες τους οτι δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις, πες τους ενα απο τα κινητα που εχουν στη λιστα τους στο σαιτ και θα στο ενεργοποιησουν εκεινοι. κανεις ενα ρισταρτ την συσκευη και θα δουλευει. εφοσον θελεις vowifi, εαν το κινητο σου εχει επιλογη επελεξε "κατα προτιμιση κλησεις μεσω wifi"

Συγγνώμη, τώρα είδα την απάντησή σου. Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. 

Μπορείς να περιγράψεις εν συντομία το δικό σου πρόβλημα; Αυτοί φαίνεται να έχουν σηκώσει τα χέρια ψηλά, δηλώνοντας ότι δεν υπάρχει τίποτα που μπορούν να κάνουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...