Προς το περιεχόμενο

Cosmote WiFi Calling


thanos_kar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

οχι δεν ειναι σε πειραματικο σταδιο. δεν χρειαζεται να περασει χρονος. Δεν θα χρεωθεις αν συνδεθεις σε αλλο wifi. το μειωνεκτημα ειναι οτι δεσμευεις bandwidth απο το wifi σου (για να εξοικονομησει η cosmote χωρητικοτητα στο δικο της δικτυο :-) )

Οποτε για να ενεργοποιησω το wifi calling δεν εχει σχεση εαν ειμαι στη cosmote οσο αφορα το τηλεφωνο; Ή πρεπει να ειμαι και συνδρομητης στη τηλεφωνια και στο ιτνερνετ;

Μπορω να συνδεομαι και στα ελευθερα δικτυα της cosmote που βρισκω αν διαστηματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

Γνωρίζει κάποιος Αν μπορώ να το ενεργοποιήσω σε συσκευή LG V30 για το δίκτυο της Cosmote?

Σαν συσκευή Δεν υποστηρίζει λέει το site της Cosmote.

Αλλά κοίταξα Στη Vodafone Ότι το υποστηρίζει μέσω μιας εφαρμογής.

Η Cosmote έχει κάτι παρόμοιο? ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Στις 8/1/2021 στις 11:35 ΜΜ, masterbil είπε

Γνωρίζει κάποιος Αν μπορώ να το ενεργοποιήσω σε συσκευή LG V30 για το δίκτυο της Cosmote?

Σαν συσκευή Δεν υποστηρίζει λέει το site της Cosmote.

Αλλά κοίταξα Στη Vodafone Ότι το υποστηρίζει μέσω μιας εφαρμογής.

Η Cosmote έχει κάτι παρόμοιο? ή μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Εγώ σε Mi8 που δεν υποστηρίζεται από την cosmote κατάφερα και το ενεργοποίησα. Έβαλα σε συμβατό κινητό την Sim αλλά και ενδεχόμενο μέσω την εξυπηρέτησης πελατών αν επιμείνεις να το ενεργοποιησουν. Κατόπιν όμως έπρεπε να κάνω μια έξτρα διαδικασία. πάτησα στον dialer για το VoLTE *#*#86583#*#* και για το VoWIFI *#*#869434#*#* ώστε να γράψει disable carrier support check (κάτι τέτοιο) και ένα restart ενεργοποίησα και τις αντίστοιχες ρυθμίσεις.. Και από τοτε λειτουργεί απροβληματιστα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Έχει βρει κανένας λύση για να μην χάνουμε κλήσεις? Τις περισσότερες φορες δουλεύει κανονικα, αλλες φορές δειχνει κλειστο οταν με καλουν...

S21 ultra, cosmote, wifi calling με λειτουργία πτησης(wifi προτιμωμενο), speedport smart.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που το θυμηθήκατε αυτο πάλι?!?!?

μην ασχολείστε, απο Cosmote Ποτέ δεν μου έπαιξε, τα ιδια @#@ σημα ειχα στο υπογειο τα ιδια και με full wifi. δεν κανει της κλησεις καλυτερες ουτε πλεον δεν χάνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' την πρώτη στιγμή, δεν έχω κανένα πρόβλημα με το WiFi Calling. Η συνεννόησή μου είναι άψογη στις κλήσεις.

Αφήνω τα βήματα για όσους δεν γνωρίζουν:

1. Στέλνουμε sms ενεργοποίησης

2. Κάνουμε επανεκκίνηση το κινητό 

3. Κάνουμε τις ρυθμίσεις ανάλογα το λειτουργικό πχ για Android εδώ

Αφήνουμε στο on την ρύθμιση για κλήσεις VoLTE. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Κάποτε για να παίξει η υπηρεσία έπρεπε το κινητό να είναι αγορασμένο από Γερμανό η cosmote shop. Σήμερα στο site δε λέει κάτι τέτοιο. Έχει όλες τις συμβατές συσκευές. Αυτό που έχω απορία γιατί αν αγοράσω κινητό από Γερμανό είμαι 70 με 80 ευρώ παραπάνω. Αν αγοράσω από σκρουτζομαγαζο συμβατή συσκευή θα παίξει η θα πρέπει να πάω Γερμανό να μου περάσουν κάποιο λογισμικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, nikosfree12 είπε

Κάποτε για να παίξει η υπηρεσία έπρεπε το κινητό να είναι αγορασμένο από Γερμανό η cosmote shop. Σήμερα στο site δε λέει κάτι τέτοιο. Έχει όλες τις συμβατές συσκευές. Αυτό που έχω απορία γιατί αν αγοράσω κινητό από Γερμανό είμαι 70 με 80 ευρώ παραπάνω. Αν αγοράσω από σκρουτζομαγαζο συμβατή συσκευή θα παίξει η θα πρέπει να πάω Γερμανό να μου περάσουν κάποιο λογισμικό;

Πήρα ένα Samsung από bestprice. Μια χαρά υποστηρίζει την υπηρεσία. Δεν επηρεάζει κάτι αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ενεργοποίησα την υπηρεσία κανονικά με sms και μετά στις ρυθμίσεις. Βγάζει εικονίδιο VoWifi δίπλα στο WiFi, αλλά αν είναι ενεργοποιημενο και το VoLTE, τότε πάει αυτόματα στο VoLTE (ακόμα και με σβηστά δεδομένα και αναμένo μόνο το WiFi). Τι φάση.. Μόνο αν απενεργοποιησω το VoLTE ξαναπάει στο VoWIFI 

Android, MI 9T pro Xiaomi 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/2/2022 στις 9:10 ΜΜ, nikosfree12 είπε

Κάποτε για να παίξει η υπηρεσία έπρεπε το κινητό να είναι αγορασμένο από Γερμανό η cosmote shop. Σήμερα στο site δε λέει κάτι τέτοιο. Έχει όλες τις συμβατές συσκευές. Αυτό που έχω απορία γιατί αν αγοράσω κινητό από Γερμανό είμαι 70 με 80 ευρώ παραπάνω. Αν αγοράσω από σκρουτζομαγαζο συμβατή συσκευή θα παίξει η θα πρέπει να πάω Γερμανό να μου περάσουν κάποιο λογισμικό;

Πράγματι, αυτό είναι αλήθεια. Το είχα αντιμετωπίσει με συσκευή αγορασμένη από Vodafone Ελλάδας (Samsung, δεν θυμάμαι το μοντέλο). Μετά από πολλές και συχνές επικοινωνίες με εξυπηρέτηση πελατών cosmote, Γερμανό κλπ όπου ως συνήθως σήκωσαν τα χέρια ψηλά, κατέληξα να βάλω custom firmware για να παίξει το wifi calling.

ΥΓ Προφανώς και η συσκευή περιλαμβανόταν στη αναρτημενη στον επίσημο ιστότοπο της εταιρείας λίστα.

Επεξ/σία από MauroPaltoudias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Ενεργοποίησα την υπηρεσία κανονικά με sms και μετά στις ρυθμίσεις. Βγάζει εικονίδιο VoWifi δίπλα στο WiFi, αλλά αν είναι ενεργοποιημενο και το VoLTE, τότε πάει αυτόματα στο VoLTE (ακόμα και με σβηστά δεδομένα και αναμένo μόνο το WiFi). Τι φάση.. Μόνο αν απενεργοποιησω το VoLTE ξαναπάει στο VoWIFI 

Android, MI 9T pro Xiaomi 

Το αν έχεις ανοιχτά ή κλειστά τα δεδομένα δεν επηρεάζει το VoLTE. Θα παίξει όπως και να έχει, καθώς χρησιμοποιεί διαφορετικό APN σε σχέση με τις εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στο internet.
Σε κινητό με android 12 (android one) υπάρχει υπομενού στις ρυθμίσεις για το VoWifi, όπου επιλέγεις πώς προτιμάς να γίνονται οι κλήσεις. Μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο και στο Xiaomi;

vowifi settings.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Vista32 είπε

Το αν έχεις ανοιχτά ή κλειστά τα δεδομένα δεν επηρεάζει το VoLTE. Θα παίξει όπως και να έχει, καθώς χρησιμοποιεί διαφορετικό APN σε σχέση με τις εφαρμογές που έχουν πρόσβαση στο internet.
Σε κινητό με android 12 (android one) υπάρχει υπομενού στις ρυθμίσεις για το VoWifi, όπου επιλέγεις πώς προτιμάς να γίνονται οι κλήσεις. Μήπως υπάρχει κάτι ανάλογο και στο Xiaomi;
 

vowifi settings.png

Ναι, υπάρχει αυτό το μενού και το έχω βάλει στο "wifi calling" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

Ναι, υπάρχει αυτό το μενού και το έχω βάλει στο "wifi calling" 

Αν έχεις και στο Network Preferences το Prefer Wi-Fi επιλεγμένο, όπως στη φωτογραφία, τότε μάλλον είναι θέμα του Xiaomi και όχι της υπηρεσίας γενικότερα, καθώς μέχρι τώρα μου έχει δουλέψει απροβλημάτιστα.
Με μια σχετική αναζήτηση στο google, βλέπω αρκετές αναφορές για προβληματική λειτουργία στο MIUI.


 

wifi-calling-miui.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Vista32 είπε

Αν έχεις και στο Network Preferences το Prefer Wi-Fi επιλεγμένο, όπως στη φωτογραφία, τότε μάλλον είναι θέμα του Xiaomi και όχι της υπηρεσίας γενικότερα, καθώς μέχρι τώρα μου έχει δουλέψει απροβλημάτιστα.
Με μια σχετική αναζήτηση στο google, βλέπω αρκετές αναφορές για προβληματική λειτουργία στο MIUI.


 

wifi-calling-miui.JPG

Έτσι ακριβώς το έχω ρυθμισμένο, αλλά υπερισχύει και πάλι το VoLTE (ακόμα και με σβηστά δεδομένα και αναμμένο μόνο WiFi), ενώ μόλις απενεργοποιησω το VoLTE, ενεργοποιειται αμέσως το VoWifi 

*έχω μια ιδέα, δεν ξέρω αν βγάζει κάποιο νόημα.. Μήπως αν το σήμα κινητής είναι πιο σταθερό και δυνατό από το WiFi, τότε αυτόματα μένει Volte, ενώ αν είναι πιο καλό το WiFi, αλλάζει σε αυτό..?.? 🙄🤔

Γιατι σε κάποιες άκυρες φάσεις μπαίνει για λίγο Vowifi, ακόμα και με ενεργοποιημενο το VoLTE, και μετά ξανά πίσω.. 😂😀👀

Ότι ναναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kostaspsilos13 είπε

*έχω μια ιδέα, δεν ξέρω αν βγάζει κάποιο νόημα.. Μήπως αν το σήμα κινητής είναι πιο σταθερό και δυνατό από το WiFi, τότε αυτόματα μένει Volte, ενώ αν είναι πιο καλό το WiFi, αλλάζει σε αυτό..?.? 🙄🤔

Γιατι σε κάποιες άκυρες φάσεις μπαίνει για λίγο Vowifi, ακόμα και με ενεργοποιημενο το VoLTE, και μετά ξανά πίσω.. 😂😀👀

Αυτό που λες ισχύει, αλλά κανονικά μόνο όταν το σήμα του ενός ή του άλλου είναι πολύ χαμηλό. Έτσι, π.χ στο δικό μου, όταν η επιλoγή στο υπομενού του WiFi Call είναι Ims Preferred (πρώτη φωτογραφία), το VoLTE αποτελεί την πρώτη επιλογή και το VoWiFi τη δευτερεύουσα. Σε χώρο με επαρκές σήμα κινητής πολύ δύσκολα θα γυρίσει σε VoWiFi.
Όμως, αν έχει επιλεχθεί το "Κλήση μέσω Wi-Fi", το οποίο θεωρώ αντίστοιχο με την επιλογή "Prefer Wi-Fi" του Xiaomi, τότε, ακόμα κι αν έχει εξαιρετικό σήμα το δίκτυο κινητής, αυτό θα παραμείνει στο VoWiFi, εφόσον το WiFi έχει αποδεκτό σήμα. Κάτι που φαίνεται στη δεύτερη φωτογραφία. Και αυτή είναι η αναμενόμενη συμπεριφορά στη συγκεκριμένη επιλογή.

preferences vowifi.JPG

vowifi signal.JPG

Επεξ/σία από Vista32
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...