Προς το περιεχόμενο

Οι τηλεοράσεις QLED 8K της Samsung θα φέρουν πιστοποίηση 8K Association


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόνο που θα είναι πανάκριβες, επίσης μόνο που δεν υπάρχουν τηλεοπτικοί σταθμοί να εκπέμπουν με 8Κ σήμα, την ώρα που στην Ελλαδίτσα μας κανείς πλέον δεν βλέπει τηλεόραση με αναλύσεις κάτω του μετρίου, με κακή ποιότητα και κουράζουν τα μάτια, ευτυχώς που κάποιοι σταθμοί εκπέμπουν hd στο διαδίκτυο και βλέπουμε καμιά είδηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλή η εξέλιξη της τεχνολογίας, χωρίς αυτή δεν πάμε πουθενά, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα, αλλά και στον περισσότερο κόσμο, ούτε το 4κ δεν έχει γίνει ακόμη mainstream. Αυτό φαίνεται και στην τεχνολογία των καρτών γραφικών που ακόμη και η πιο ισχυρή gaming κάρτα ( 2080ti)  τα βρίσκει σκούρα  σε αρκετούς τίτλους σε αυτή την ανάλυση. Για τηλεοπτικό σήμα, ούτε λόγος. 

Επεξ/σία από Fredman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oσο μεγαλώνουν οι αναλύσεις, μεγαλώνουν αναγκαστικά και οι διαστάσεις, το οποίο σημαίνει οτι πρέπει - εκεί πραγματικά - να υπάρχει καμπυλότητα. Θα δούμε κατασκευές-τέρατα, αλλιώς δεν έχει νόημα το 8κ στο σπίτι... Ξεχάστε το "στον ένα καναπέ ο ένας και στο μπαουλοντίβανο ο άλλος". Αγκαλιά στον διθέσιο και οι τέσσερεις - και η γιαγιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, KnightRider είπε

Σχεδόν όλος ο κόσμος αγοράζει μεταξύ 32 και 47 ίντσες. 

Κάποτε η πλειοψηφία του κόσμου αγόραζε 21 - 24 ίντσες με 4 προς 3...

Σήμερα δεν χορταίνει αν δεν πάρει τουλάχιστον 50 - 55 ίντσες...

Σε λίγα χρόνια ακόμα η 70αρα θα είναι το μίνιμουμ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, jimmyl είπε

Αν για το 4Κ θελεις 55+ ιντσες για να δεις διαφορα , σε 8Κ  σε ποσες ιντσες πρεπει να πας; , περιπου 70+ , θα πρεπει να ριξουμε τη μεσοτοιχια στο σαλονι ; , η να αλλαξουμε σπιτι; , δεν ξερω αν εχει νοημα για τους περισσοτερους καταναλωτες η αγορα μιας τετοια ς τηλεορασης , σιγουρα η τεχνολογια θα προχωραει αλλα απο ενα σημειο και μετα θα απευθηνεται σε ολο και λιγοτερους

 

Έχει νόημα για αυτούς που δεν ζουν σε κούτα και έχουν τουλάχιστον δύο μέτρα τοίχο.

42 λεπτά πριν, freegr είπε

Μόνο που θα είναι πανάκριβες, επίσης μόνο που δεν υπάρχουν τηλεοπτικοί σταθμοί να εκπέμπουν με 8Κ σήμα, την ώρα που στην Ελλαδίτσα μας κανείς πλέον δεν βλέπει τηλεόραση με αναλύσεις κάτω του μετρίου, με κακή ποιότητα και κουράζουν τα μάτια, ευτυχώς που κάποιοι σταθμοί εκπέμπουν hd στο διαδίκτυο και βλέπουμε καμιά είδηση....

Τι γράφεις ρε άνθρωπε; 4κ ή 8κ από τηλεοπτικό δίκτυο; Ότι νάναι.

44 λεπτά πριν, Fredman είπε

Καλή η εξέλιξη της τεχνολογίας, χωρίς αυτή δεν πάμε πουθενά, αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα, αλλά και στον περισσότερο κόσμο, ούτε το 4κ δεν έχει γίνει ακόμη mainstream. Αυτό φαίνεται και στην τεχνολογία των καρτών γραφικών που ακόμη και η πιο ισχυρή gaming κάρτα ( 2080ti)  τα βρίσκει σκούρα  σε αρκετούς τίτλους σε αυτή την ανάλυση. Για τηλεοπτικό σήμα, ούτε λόγος. 

Σωστός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

Έχει νόημα για αυτούς που δεν ζουν σε κούτα και έχουν τουλάχιστον δύο μέτρα τοίχο.

Δεν μιλησα για ακραιες καταστασεις , αλλα το μεγαλυτερο ποσοστο των κατοικιων δεν ειναι χτισμενες με συγχρονες προδιαγραφες ουτε ειναι και τοσο ευκολη και σχετικα οικονομικη η μετατροπη τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

Έχει νόημα για αυτούς που δεν ζουν σε κούτα και έχουν τουλάχιστον δύο μέτρα τοίχο.

 

 

Αν για να δεις όλη την οθόνη  χωρίς να ζορίζεσαι να δεις τις άκρες, πρέπει να τραβάς την θέση σου όλο και πιο πίσω, τότε απλά δεν βλέπεις την επιπλέον ανάλυση που έχει η οθόνη... Είναι σαν να μην υπάρχει η έξτρα πληροφορία.

Δηλαδή... το πρόβλημα δεν είναι αν μπορείς να τοποθετήσεις σε έναν τοίχο μια 2-4-8-16-32κ οθόνη, αλλά αν απο εκεί που κάθεσαι μπορείς να δεις την διαφορά σε σχέση με μια μικρότερης ανάλυσης. Καθ'υπερβολήν, να πω, οτι κάποτε θα υπάρξει η ικανότητα για οθόνες 32κ, αλλά για να δεις την διαφορά απο μια 16κ, ακόμα κι αν έχεις τοίχο να την τοποθετήσεις, θα πρέπει να παρακολουθείς ένα τμήμα της οθόνης απο απόσταση πχ. 60 εκατοστών, ενώ όλη η οθόνη θα είναι κάμποσα μέτρα πλάτος...

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Eloy είπε

 

Αν για να δεις όλη την οθόνη  χωρίς να ζορίζεσαι να δεις τις άκρες, πρέπει να τραβάς την θέση σου όλο και πιο πίσω, τότε απλά δεν βλέπεις την επιπλέον ανάλυση που έχει η οθόνη... Είναι σαν να μην υπάρχει η έξτρα πληροφορία.

Δηλαδή... το πρόβλημα δεν είναι αν μπορείς να τοποθετήσεις σε έναν τοίχο μια 2-4-8-16-32κ οθόνη, αλλά αν απο εκεί που κάθεσαι μπορείς να δεις την διαφορά σε σχέση με μια μικρότερης ανάλυσης. Καθ'υπερβολήν, να πω, οτι κάποτε θα υπάρξει η ικανότητα για οθόνες 32κ, αλλά για να δεις την διαφορά απο μια 16κ, θα πρέπει να παρακολουθείς ένα τμήμα της οθόνης απο απόσταση πχ. 60 εκατοστών...

 

Σωστά, για μένα σημαντικότερο είναι να έχεις την σωστή γωνία θέασης όπου πρέπει να είναι κάπου μεταξύ 30 και 40 μοιρών, γι' αυτό άλλωστε στους κινηματογράφους ελάχιστοι προτιμούν τις πρώτες σειρές. Το αν θα μπορείς από μια συγκεκριμένη απόσταση να ξεχωρίσεις τις διαφορές για μένα είναι τελείως δευτερεύων. Σημασία έχει η εικόνα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερη, πιθανός η ανάλυση να είναι ένα από τα κομμάτια που μπορεί να παίζουν ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε λίγο για τον γιούτσο στην Ελλάδα.

Και εξηγούμαι: Τα ίδια λέγανε οι ίδιοι και οι ίδιοι για το 4Κ, δεν έχει περιεχόμενο, δεν έχει κάρτα γραφικών να το υποστηρίζει, Κωνσταντίνου και Ελένης και μπλα μπλα μπλα. Εγώ ξέρω οτι με i5 και GTX960 έχω native 4K στην 49ρα Samsung JU6000 με το HTPC εδώ και 4 χρόνια. Το Youtube γεμάτο με 4Κ βίντεο (όλοι σχεδόν οι youtubers γυρνάνε σε 4Κ εδώ και χρόνια). Στο κατέβασμα ταινιών πάλι, ότι ταινία βγήκε σε  blu ray υπάρχει σε 4Κ για να την κατεβάσεις. Ακόμα και remastered όπως ο Νονός π.χ.. Netflix, Amazon Prime που έχω, παίζουν 4Κ και HDR κιόλας (άσχετα αν εμένα δεν το υποστηρίζει η TV). Με μια αξιοπρεπή ADSL στα 16-17Mbps και βλέπεις άνετα. Με 50ρα VDSL άρχοντας. Το desktop των Windows όταν το βάζεις σε 4Κ είναι άρρωστο, ο χώρος που έχεις να δουλέψεις και η λεπτομέρεια είναι πολύ μπροστά σε σχέση με FullHD.  Δεν υπάρχει πισωγύρισμα αν το ζήσεις το 4Κ. Και το ίδιο θα γίνει με το 8Κ. Δεν χρειάζεται 70 ιντσών τηλεόραση, γιατί πολύ απλά και στην 50ρα να το βάλεις θα ναι σαν να βλέπεις real life από το παράθυρό σου. Το πίξελ ούτε με μικροσκόπιο δεν θα φαίνεται. Στο γραφείο δουλεύω σε Dell Ultrasharp 24ρα αλλά FullHD και βλέπω τα πίξελ και εκνευρίζομαι. Και σκεφτείτε οτι στο σπίτι είναι τηλεόραση η 4Κ οθόνη, όχι monitor υπολογιστή (με ότι συνεπάγεται σε ακρίβεια χρωμάτων, ζώνες φωτός κτλ).  

Όσο για το 8Κ περιεχόμενο, ήδη έχει βιντεάκια στο youtube. Δείτε το ίδιο βίντεο σε 4Κ τηλεόραση σε 4Κ και σε 8Κ ανάλυση αντίστοιχα και θα δείτε οτι η διαφορά υπάρχει και μάλιστα μεγάλη. Σε λίγα χρόνια θα βλέπουμε το FullHD σαν CRT και το 4Κ σαν meh πολύ mainstream. 

Μην ακούω για ελληνική τηλεόραση. Όποιος βλέπει GNTM και Voice και Καφέ της Χαράς και θέλει ποιότητα 4Κ, συγγνώμη αλλά κλαίω. Είναι σαν να λες οτι θες να δεις western του '60 σε 4Κ. Αν εκείνο δεν γίνεται, τότε ούτε το Καφέ της Χαράς γίνεται. Θα δεχτώ το επιχείρημα μόνο σε μεγάλα αθλητικά γεγονότα που δεν τα μεταδίδει κανείς εδώ στην Ελλάδα ενώ γυρίζονται σε τέτοιες αναλύσεις (π.χ τελικός Champions League ή Ολυμπιακοί Αγώνες). 

Μην είστε οπισθοδρομικοί και αρνητικοί. Οποιαδήποτε εξέλιξη καλοδεχούμενη. Αν μη τι άλλο, οι τώρα άπιαστες 4Κ OLED, QLED κτλ που κοστίζουν 2-3 χιλιάρικα θα πέσουν στο 500ρι. Δεν σας χάλασε. 

 

ΥΓ. Είδα 8Κ στο Plaisio της Αγ. Παρασκευής 70 ιντσών νομίζω και μου πεσε το σαγόνι κόντεψα να μπω μέσα στο πάνελ την κοίταζα από τα 10 εκατοστά και νόμιζα είναι παράθυρο teleport για το Περού (ένα τέτοιο demo έδειχνε). 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, dimitridegrecia είπε

Είμαστε λίγο για τον γιούτσο στην Ελλάδα.

ΥΓ. Είδα 8Κ στο Plaisio της Αγ. Παρασκευής 70 ιντσών νομίζω και μου πεσε το σαγόνι κόντεψα να μπω μέσα στο πάνελ την κοίταζα από τα 10 εκατοστά και νόμιζα είναι παράθυρο teleport για το Περού (ένα τέτοιο demo έδειχνε). 

Για ζήτα τους να δεις το ίδιο demo σε μια 4k απο τα 1.5 - 2 μέτρα και πες μας αν θα καταλάβεις την διαφορά...  Eκτός αν στον χώρο σου βλέπεις TV απ'το μισό μέτρο, οπότε πάω πάσο...:)

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alexpap είπε

Αν μια 4Κ έχει κατανάλωση περίπου 100-150watt πόση κατανάλωση έχει μία 8Κ σήμερα.

Για αναφορα μπορω να σου πω πως η ex-flagship Samsung Q9F 75" εχει σε HDR2000 (2000nits) peak brightness, 340W μεγιστη ονομαστικη καταναλωση.

14 ώρες πριν, KnightRider είπε

Δεν γίνεται να πάει άλλο μπροστά η τεχνολογία - είναι ήδη τερματισμένη !!!

Νομιζω με διαφορα η μεγαλυτερη μ@λακια που εχω διαβασει ποτε σε ελληνικο τεχνολογικο φορουμ. Χωρις παρεξηγηση αλλα ισως να ηθελες να ανακαλεσεις. 

14 ώρες πριν, KnightRider είπε

Ακόμη και 8Κ να βγάλουν με 8Κ περιεχόμενο θα πρέπει να έχεις 70+ ίντσες για να δεις διαφορά σε σχέση με το 4Κ, ο πιο πολύς κόσμος δεν έχει τεράστια σπίτια για να μπορούν να βάλουν 70 ίντσες...

Οι υπολοιποι που εχουν μεγαλα σπιτια και πορτοφολια να πανε να γ@μηθουν δηλαδη επειδη δεν μπορεις εσυ ή εγω να τα αγορασουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περιεχόμενο θα υπάρξει, και σε πιο μεγάλες αναλύσεις θα πάμε, και όλα αυτά είναι θετικά γιατί έτσι έχουμε καλύτερα πράγματα και όχι μόνο στο σπίτι, αλλά και στον κινηματογράφο. Το φιλμ των 35mm πάει νομίζω μέχρι 4k και το imax (που με κάμερα με φιλμ του imax γυρίζουν λίγοι δυστυχώς) μέχρι 12k ή 16k (έχω δει διάφορα νούμερα, αλλά δεν ξέρω και αν μπορούμε να μάθουμε ακριβώς). Οπότε στο μέλλον μπορεί να έχουμε σινεμά σε 8k σε αντίθεση με το 4k που έχουμε σήμερα και στο μέλλον ακόμα περισσότερα. Εδώ βλέπω ότι με το 8k θα έχουμε και καλύτερα χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...