Προς το περιεχόμενο

Dark rock pro 4 vs Noctua nh-d15


mixos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, inetien12 είπε

1.5 Χρόνο μετά έχω ακόμα την ίδια απορία ! Τελικά τι αξίζει από αυτά τα 2 ?

Και τα δύο, για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

Ότι και να διαλέξεις, μιλάμε για πάνω ράφι.

Υπάρχουν κι άλλες άξιες επιλογές σε αέρα και μερικές σε υδρόψυξη.

Μονολεκτική απάντηση μην περιμένεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Και τα δύο, για διαφορετικούς λόγους το καθένα.

Ότι και να διαλέξεις, μιλάμε για πάνω ράφι.

Υπάρχουν κι άλλες άξιες επιλογές σε αέρα και μερικές σε υδρόψυξη.

Μονολεκτική απάντηση μην περιμένεις

Θες να μου γραψεις τους λογους και ποιες ειναι οι αξιες επιλογες ?

Εχω εναν AMD 5600X και λογικα θα παω σε 5800X3D ή 5950Χ και θα χρειαστω νεα ψυκτρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, inetien12 είπε

Θες να μου γραψεις τους λογους και ποιες ειναι οι αξιες επιλογες ?

Εχω εναν AMD 5600X και λογικα θα παω σε 5800X3D ή 5950Χ και θα χρειαστω νεα ψυκτρα .

To διάβασες το νήμα;

H pro 4 είναι κάπως όμορφη, ελάχιστα χειρότερες θερμοκρασίες αλλά ήσυχη και πιο οικονομική.

Δες επίσης μερικά review καθώς πάρε ιδέες για ψύκτρες επίσης

https://www.youtube.com/watch?v=Vex9_84VpYs

https://www.youtube.com/watch?v=UGM6FcLDckk

Γενικά τα benchmark του nexus στις ψύκτρες τα θεωρώ αξιόπιστα, τουλάχιστον πλησιάζουν τα αποτελέσματα που συζητάμε όλοι εδώ μέσα.

Μερικές ενδεικτικά που χρησιμοποιούνται με άριστα αποτελέσματα και από συμφορουμίτες

scythe fuma 2

deepcool ak620 (καλή περίπτωση και η assasin 3 αλλά έχει ανεβάσει τιμή πλέον)

τρομέρό vmf αλλά σε υδρόψυξη η Arctic Liquid Freezer II 280

Υπόψιν πως όταν κοιτάμε για ψύκτρα έχει μεγάλη σημασία το κουτί (θέσεις για aio ή cpu clearance)

Αν χρειάζεσαι περαιτέρω βοήθεια, μπορείς να απευθυνθείς σε κατόχους των επεξεργαστών που κοιτάς

ή στο αντίστοιχο νήμα ψυκτρών

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, inetien12 είπε

Θες να μου γραψεις τους λογους και ποιες ειναι οι αξιες επιλογες ?

Εχω εναν AMD 5600X και λογικα θα παω σε 5800X3D ή 5950Χ και θα χρειαστω νεα ψυκτρα .

https://www.amazon.de/-/en/Thermalright-C12PRO-W-Aluminium-Heatsink-Technology/dp/B09WYQNLZJ/ref=sr_1_2?crid=2LMEP03L9KWVI&keywords=thermalright+fc+140&qid=1664262140&qu=eyJxc2MiOiIwLjY3IiwicXNhIjoiMC4wMCIsInFzcCI6IjAuMDAifQ%3D%3D&sprefix=thermalright+fc+140%2Caps%2C141&sr=8-2

Aυτή είναι η καλύτερη ψύκτρα αυτή τη στιγμή. Με 120mm ανεμιστήρα μπροστά για compatibility

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Herald είπε

Δεν την γνωριζω θα το κοιταξω τωρα ! Ευχαριστω !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, inetien12 είπε

Δεν την γνωριζω θα το κοιταξω τωρα ! Ευχαριστω !!!

Γενικά άξιες επιλογές είναι και η ak620 / fuma 2. Dark rock προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί είναι πιο silence αντί για performance oriented, ενώ στις υπόλοιπες ψύκτρες έχεις την επιλογή να μαρσάρις τα fans, στην DRP4 σταματάνε στις 1300 στροφές. 


Υπάρχει και η u12a - που την έχω - υπερευχαριστημένος πάνω σε 12900k, αλλά η τιμή είναι λίγο κακή για τις επιδόσεις - μιας και αποδίδει περίπου τα ίδια με ak620 / fuma 2 ενώ κοστίζει τα διπλά. Μόνο αν σε ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος της αξίζει.

Βέβαια στην υπογραφή σου βλέπω 5600x, δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται καμία από τις παραπάνω ψύκτρες, freezer 34 ή shadow rock 3 είναι μια χαρά για CPU κάτω από 150w. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Herald είπε

Γενικά άξιες επιλογές είναι και η ak620 / fuma 2. Dark rock προσωπικά δεν θα αγόραζα γιατί είναι πιο silence αντί για performance oriented, ενώ στις υπόλοιπες ψύκτρες έχεις την επιλογή να μαρσάρις τα fans, στην DRP4 σταματάνε στις 1300 στροφές. 


Υπάρχει και η u12a - που την έχω - υπερευχαριστημένος πάνω σε 12900k, αλλά η τιμή είναι λίγο κακή για τις επιδόσεις - μιας και αποδίδει περίπου τα ίδια με ak620 / fuma 2 ενώ κοστίζει τα διπλά. Μόνο αν σε ενδιαφέρει το μικρό μέγεθος της αξίζει.

Βέβαια στην υπογραφή σου βλέπω 5600x, δεν νομίζω ότι σου χρειάζεται καμία από τις παραπάνω ψύκτρες, freezer 34 ή shadow rock 3 είναι μια χαρά για CPU κάτω από 150w. 

Σκέφτομαι μήπως κάνω αναβάθμισή το BlackFriday σε 5800x3D ή 5950x για αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...