Προς το περιεχόμενο

Smartphone με Μπαταρία & Κάμερα


Supes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

ήρθε η ώρα να αναβαθμίσω κι εγώ κινητό μιας και σχεδόν τα 'χει παίξει (iPhone 6s) και πριν το κάνω ήρθα να πάρω και τη γνώμη των ειδικών. Μαζί μου θα αναβαθμίσει και η κοπέλα μου της οποίας το κινητό εκλάπη (iPhone SE) οπότε ψάχνω για δύο συσκευές. Θέλουμε τα ίδια πράγματα από τη συσκευή μας απλά εγώ διατίθεμαι να δώσω λίγα παραπάνω χρήματα.

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; εγώ 300-350€ η κοπέλα μου ~200€.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; και από τα δύο, δεν μας απασχολεί.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; όχι
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; καινούριες
5) Μέγεθος οθόνης; οτιδήποτε (προτιμάμε όμως μεσαία)
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); όχι απαραίτητα αν και η 2πλη SIM θα μας βόλευε
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; ΝΑΙ. Το πιο βασικό για μας μαζί με την μπαταρία καθώς ασχολούμαστε ερασιτεχνικά και με την φωτογραφία.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; ΝΑΙ ΝΑΙ ΝΑΙ. Τουλάχιστον να βγάζει άνετα τη μέρα. 
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; iOS αλλά απ' ότι βλέπουμε οι συσκευές έχουν ξεφύγει αρκετά σε τιμή οπότε αναγκαστικά θα στραφούμε προς android. Μας ενδιαφέρει η αξιοπιστία ωστόσο (γι αυτό και το ψάχνουμε λίγο παραπάνω).
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) φωτογραφίες/βίντεο, e-mail/messaging, gps.

Κάποιες συσκευές που μας έχουν αρέσει από την αναζήτηση μας είναι αυτές της XIAOMI ωστόσο είναι τόσες πολλές που χάσαμε λίγο το μπούσουλα. Επίσης δεν είχαμε ποτέ συσκευή από την εν λόγω εταίρια και είμαστε λίγο επιφυλακτικοί. Η apple θα μας έλυνε τα χέρια αλλά δεν εμπιστευόμαστε τους εαυτούς μας με τόσο μεγάλη επένδυση (εγώ τα σπάω, αυτή τα χάνει 😂) Σκεφτήκαμε να πάρουμε μια απ' της παλιότερες της συσκευές αλλά φαντάζομαι δεν θα συνεχίσουν να αναβαθμίζονται για πολύ.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο που θα διαθέσετε να το διαβάσετε και να απαντήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω παρόμοιες ανάγκες με σένα και πήρα το Xiaomi mi 9 lite είμαι φουλ ικανοποιημένος. Ειδικά στο κομμάτι των φωτογραφιών με εξέπληξε και δεν μιλάω μόνο για την μπροστινή κάμερα που έτσι κι αλλιώς ακούγεται, αλλά και για την πίσω. Όσον αφορά την μπαταρία, την μία μέρα την βγάζει για πλάκα, εμένα με την χρήση που κάνω μου βγάζει 2 μέρες. Τώρα για εσένα που έχεις υψηλότερο μπάτζετ, με βάση τα όσα έχω δει σε reviews, άρθρα κλπ, αλλά χωρίς να το έχω πιάσει στα χέρια μου, μπορείς να πάρεις το 9t pro, πάλι XIaomi. 

Αλλιώς μπορείς να πάρεις πρώτα το κινητό της κοπέλας σου, να δεις αν σου κάνει από άποψη φωτογραφιών που πιστεύω θα σου κάνει, και μετά να πας κι εσύ για την ίδια συσκευή και να σου μείνουν και 150 στην τσέπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κοπέλα σου πρώτα, εγώ σου προτείνω Xiaomi Mi a3. Πηγαίνετε σε ένα κατάστημα Vodafone, Γερμανός να το δει και αν της αρέσει, το παίρνεις από Σκρουτζ, γιατί έχει μεγάλη διαφορά.

https://www.skroutz.gr/c/40/kinhta-thlefwna.html?keyphrase=mi+a3+xiaomi&order_by=pricevat&order_dir=asc

Για σένα το Xiaomi Mi 9 lite, που είπε και ο φίλος πιο πάνω.

https://www.skroutz.gr/s/20216171/Xiaomi-Mi-9-Lite-64GB.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως ετσι 

Θα καλυφθειτε απολυτα με αυτα 

Οι διαφορες τους ειναι το μεγεθος και το στοκ android

Mi 9 lite μεγαλυτερο μεγεθος και λειτουργικο Xiaomi

Xiaomi Mi a3  μικροτερο μεγεθος και λειτουργικο android one Google

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Νομιζω έχουμε μια καλή κατεύθυνση.

Μια ερώτηση, απ ότι βλέπω το Μι 9 (σκετο) μου φαίνεται κάπως καλύτερο από το lite, με μικρή σχετικά διαφορά στα χρήματα. Συμφωνείτε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, jmiliad είπε

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες!

Νομιζω έχουμε μια καλή κατεύθυνση.

Μια ερώτηση, απ ότι βλέπω το Μι 9 (σκετο) μου φαίνεται κάπως καλύτερο από το lite, με μικρή σχετικά διαφορά στα χρήματα. Συμφωνείτε;

Έχει τις ελλείψεις που σου λέει ο @chios, το θέμα με την αυτονομία και είναι σημαντικά ακριβότερο +35%. Μιλάω για την έκδοση 64gb, όπου πιθανόν να σου χρειαστεί η micro sd. Δεν ξέρω αν αξίζει. Δυνατότερος επεξεργαστής με μικρότερη μπαταρία, είναι κάπως.

https://m.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=9507&idPhone2=9862

Επεξ/σία από Green Dragon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και δεν αξίζει. Τη διαφορά στον επεξεργαστή να την κάνεις τι? 

Το στοκ Android η μπαταρία και τα υπόλοιπα πιο ωφέλιμα θα σου βγουν 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Φυσικά και δεν αξίζει. Τη διαφορά στον επεξεργαστή να την κάνεις τι? 

Το στοκ Android πιο ωφέλιμο θα σου βγει 

@adi32 αναφέρεται σε Mi 9 lite versus Mi 9. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η θύρα ακουστικών και η sd δεν με πειράζουν τόσο, η μπαταρια ωστόσο είναι θέμα.

 

Είδα επίσης και το νέο mi note 10. Διαβάζω πολύ ενθουσιώδεις κριτικές για κάμερα και μπαταρία και δεν πέφτει πολύ έξω απ το budget μου. Στο ολλανδικό eglobal (μένω Ολλανδία) ξεκιναει από 370. Τι λέτε γι αυτό; 

Επεξ/σία από jmiliad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/1/2020 στις 8:38 ΜΜ, jmiliad είπε

Η θύρα ακουστικών και η sd δεν με πειράζουν τόσο, η μπαταρια ωστόσο είναι θέμα.

Είδα επίσης και το νέο mi note 10. Διαβάζω πολύ ενθουσιώδεις κριτικές για κάμερα και μπαταρία και δεν πέφτει πολύ έξω απ το budget μου. Στο ολλανδικό eglobal (μένω Ολλανδία) ξεκιναει από 370. Τι λέτε γι αυτό; 

Redmi note 8t κλάσεις ανώτερο από το mi a3 και με καλύτερη ανάλυση οθόνης ....αυτό να πάρεις στην κοπέλα σου και για σένα φίλε μου θα σου έλεγα να δεις το mi8 που είναι στα 230 τώρα !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα εννοείται το mi a3 από το redmi note 8t και ειδικά για κοπέλα. Πολύ πιο ελαφρύ από το note 8t, pure android, amoled και πολύ πιο όμορφο χωρίς το χαλια λογότυπο που έβαλε κάτω χαμηλά που λέει redmi...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, vagtech είπε

Εγώ θα προτιμούσα εννοείται το mi a3 από το redmi note 8t και ειδικά για κοπέλα. Πολύ πιο ελαφρύ από το note 8t, pure android, amoled και πολύ πιο όμορφο χωρίς το χαλια λογότυπο που έβαλε κάτω χαμηλά που λέει redmi...

Τα αρνητικά του mi a3 είναι μικρή ανάλυση οθόνης και Άργος αισθητήρας δακτυλικών αποτυπωμάτων .....Στα υπόλοιπα οκ ! Συνοψίζοντας αυτό εδώ για την κοπελιά  σου https://www.skroutz.gr/s/20874941/Xiaomi-Redmi-Note-8T-64GB.html

Και εσύ πας εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/20216171/Xiaomi-Mi-9-Lite-64GB.html

Σύνολο και για τα δύο άντε 370 συν δύο Τζαμάικα fulj glass συν δύο κάρτες μνήμης 64gb η κάθε μία σύνολο 400 αυτά από εμένα !!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, life is music είπε

Redmi note 8t κλάσεις ανώτερο από το mi a3 και με καλύτερη ανάλυση οθόνης ....αυτό να πάρεις στην κοπέλα σου και για σένα φίλε μου θα σου έλεγα να δεις το mi8 που είναι στα 230 τώρα !!

Πηγα και είδα το Redmi 8 T από κοντά ( Κοτσοβολο ) , όντως έχει καλυτερη ανάλυση από το Mi a3 , αλλά δεν φαίνεται αν δεν είσαι ψείρας , τελικά πήρα για την κοπέλα μου το Mi a3 από το Foxbox με 2τη εγγύηση της Infoquest .Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές , πολύ καλές φωτογραφίες , μεγαλη μπαταρία . Αν εξαιρέσεις την ανάλυση σε όλα τα υπόλοιπα υπερτερεί το Mi a 3 .

Ψάχνομαι για Samsung κινητό αλλά τώρα που είδα το Mi a3 μάλλον με βλέπω να παίρνω αυτό 😎

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ss13 είπε

Πηγα και είδα το Redmi 8 T από κοντά ( Κοτσοβολο ) , όντως έχει καλυτερη ανάλυση από το Mi a3 , αλλά δεν φαίνεται αν δεν είσαι ψείρας , τελικά πήρα για την κοπέλα μου το Mi a3 από το Foxbox με 2τη εγγύηση της Infoquest .Οι πρώτες εντυπώσεις είναι πάρα πολύ καλές , πολύ καλές φωτογραφίες , μεγαλη μπαταρία . Αν εξαιρέσεις την ανάλυση σε όλα τα υπόλοιπα υπερτερεί το Mi a 3 .

Ψάχνομαι για Samsung κινητό αλλά τώρα που είδα το Mi a3 μάλλον με βλέπω να παίρνω αυτό 😎

Σε αυτά που υπερτερεί το mi a3 είναι στο ότι είναι στοκ android και δεν έχεις της περιττές εφαρμογές που βάζει η εταιρεία ...Τώρα στο θέμα καμερας και τα δύο τραβάνε καλά . Πάντως  πάντως και η ips του 8τ είναι πολύ καλή ....Τα αρνητικα του α3 που αναφέραμε είναι η ανάλυση και ο αναγνώστης δακτυλικών που δεν τα πηγαίνει τόσο καλά !!!

Επεξ/σία από life is music
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...