Προς το περιεχόμενο

Χαλασε η RAM ;


leolipop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαιρετω την παρεα και ευχομαι καλη χρονια.Πριν απο λιγο καιρο αντικατεστησα μια am3+ Μητρικη που ειχα επειδη υπεθετα οτι ειχε χαλασει μια ram slot(εχω ενα στικ 8gb + αλλο ενα 4gb) και διαβαζε μονο τα 8gb.

η 8αρα ειναι στα 1600Mhz

h 4αρα ειναι στα 1333Mhz

Στην νεα που πηρα απο αγγελια εδω , αφου εδεσα το μηχανημα ειδα οτι ολα δουλευαν οκ , ειχα συνολικα 12gb , ,μεσα απο τις ρυθμισεις του bios διαπιστωσα οτι η μια ραμ δεν διαβαζοταν (4gb) στην παλια μητρικη επειδη δεν μπορουσε να χρονισει στα 1866 οπως η 8αρα ετσι βαζοντας στο auto τις ρυθμισεις ολα δουλευαν ενταξει.Oλα αυτα μεχρι σημερα.Αντικατεστησα το μονιτορ και δοκιμασα να ανοιξω το forza horizon 4 οπου απο το πουθενα μου πεταξε μηνυμα οτι δεν πληρω τις ελαχιστες απαιτησεις.Ετσι παρατηρησα οτι στις πληροφοριες συστηματος εγραφε 12gb (3.96 usable) , εννοειται πως δοκιμασα ρυθμισεις μεσα απο το msconfig για να τη διαβαζει κατα την εκκινηση αλλα χωρις αποτελεσμα.

Δοκιμασα κατα σειρα τα εξης : Σε οποια απο τις 4 θυρες και να εβαλα την 8αρα . δεν ποσταρε ποτε , σε οποια απο τις 4 και να εβαλα την 4αρα δουλεψε σε ολες.

Δοκιμασα την 8αρα μου στο συστημα του αδερφου μου που εχει 2*8 στα 1600 , στο bios δειχνει κανονικα 24gb , στις πληροφοριες των windows ελεγε 24gb (16gb usable)

Eπισης η 8αρα η δικη μου μονη της στο συστημα του αδερφου μου δεν ποσταρει επισης , ενω μια δικη του 8αρα που δανειστηκα σε εμενα δουλεψε κανονικα εννοωντας πως δε τη διαβασε απλα στο bios αλλα και στα windows μεσα και τα 12 ηταν διαθεσιμα.

Δειτε την εικονα να καταλαβετε τι μου κανει.

Εκανα clear Cmos αλλα χωρις αποτελεσμα.

 

Ποια ειναι η αποψη σας ; Στην εικονα εχω επιπλεον ενα dimm 2gb 1333mhz το οποιο επισης πρεπει να ειναι προβληματικο (μου δοθηκε για δοκιμη ως ελαττωματικο)

 

IMG_20200104_202038.jpg

Επεξ/σία από leolipop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, leolipop είπε

Χαιρετω την παρεα και ευχομαι καλη χρονια.Πριν απο λιγο καιρο αντικατεστησα μια am3+ Μητρικη που ειχα επειδη υπεθετα οτι ειχε χαλασει μια ram slot(εχω ενα στικ 8gb + αλλο ενα 4gb) και διαβαζε μονο τα 8gb.

η 8αρα ειναι στα 1600Mhz

h 4αρα ειναι στα 1333Mhz

Στην νεα που πηρα απο αγγελια εδω , αφου εδεσα το μηχανημα ειδα οτι ολα δουλευαν οκ , ειχα συνολικα 12gb , ,μεσα απο τις ρυθμισεις του bios διαπιστωσα οτι η μια ραμ δεν διαβαζοταν (4gb) στην παλια μητρικη επειδη δεν μπορουσε να χρονισει στα 1866 οπως η 8αρα ετσι βαζοντας στο auto τις ρυθμισεις ολα δουλευαν ενταξει.Oλα αυτα μεχρι σημερα.Αντικατεστησα το μονιτορ και δοκιμασα να ανοιξω το forza horizon 4 οπου απο το πουθενα μου πεταξε μηνυμα οτι δεν πληρω τις ελαχιστες απαιτησεις.Ετσι παρατηρησα οτι στις πληροφοριες συστηματος εγραφε 12gb (3.96 usable) , εννοειται πως δοκιμασα ρυθμισεις μεσα απο το msconfig για να τη διαβαζει κατα την εκκινηση αλλα χωρις αποτελεσμα.

Δοκιμασα κατα σειρα τα εξης : Σε οποια απο τις 4 θυρες και να εβαλα την 8αρα . δεν ποσταρε ποτε , σε οποια απο τις 4 και να εβαλα την 4αρα δουλεψε σε ολες.

Δοκιμασα την 8αρα μου στο συστημα του αδερφου μου που εχει 2*8 στα 1600 , στο bios δειχνει κανονικα 24gb , στις πληροφοριες των windows ελεγε 24gb (16gb usable)

Eπισης η 8αρα η δικη μου μονη της στο συστημα του αδερφου μου δεν ποσταρει επισης , ενω μια δικη του 8αρα που δανειστηκα σε εμενα δουλεψε κανονικα εννοωντας πως δε τη διαβασε απλα στο bios αλλα και στα windows μεσα και τα 12 ηταν διαθεσιμα.

Δειτε την εικονα να καταλαβετε τι μου κανει.

Εκανα clear Cmos αλλα χωρις αποτελεσμα.

Ποια ειναι η αποψη σας ; Στην εικονα εχω επιπλεον ενα dimm 2gb 1333mhz το οποιο επισης πρεπει να ειναι προβληματικο (μου δοθηκε για δοκιμη ως ελαττωματικο)

IMG_20200104_202038.jpg

Φίλε μου, ποια έκδοση των windows έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, leolipop είπε

windows 10 home 64bit

Απ αυτά που λες, εφόσον έχεις δοκιμάσει τη ραμ σε 2 διαφορετικά build και δεν δουλεύει, πιθανότατα να έχει χαλάσει. Μιλάμε για παλιό συστήμα στο οποίο έχει γίνει ανάμιξη  ραμ διαφορετικών συχνοτήτων, και ( πιθανότατα) timings. 

Επεξ/σία από Fredman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιχα τη δυνατοτητα να δοκιμασω και το εκανα αλλα θα ηθελα και καποια επιπλεον αποψη η εμπειρια για το 100% .Ειχα 14 και εμεινα με 4 ...

Είναι corsair vengeance αλλά δεν έχω ιδέα από που είναι αγορασμενο να απευθυνομουν για εγγυηση αν έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

99% dead ram...είχα παρόμοιο θέμα, βασικα πιο πολύπλοκο, 2x4gb και η μια δούλευε στο 1ο slot μόνο, ενώ η άλλη σε κανενα... η πρώτη έπρεπε να πιέσω δυνατά για να δουλέψει στο 1 slot και μετά από προσπάθειες :( δεν ήξερα αν έφταιγαν slots ή οι ram. Πήρα νέο σετ και δουλεύουν κανονικά στο 2/4 slot (που καμια δε δούλευε πριν). Επίσης όταν έβαζα και τη δεύτερη ram (που δε διαβαζόταν ποτέ, ήθελα όμως 8gb ram 😢 ), κάποιες φορές (σπάνια) μετά από πολλά reboot άνοιγε pc αλλά έλεγε 4gb usable από τα 8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα.Εμενα πάντα διαβάζονται από το bios ανεξαρτήτως θύρας αλλά μόνο αν είναι η 4αρα κουμπωμενη για να εκκινήσει ο υπολογιστής.Θα έχω το νου μου μπας και βρω κάνα καλό σετ 2x4 μιας και τα 12 η 14 που είχα ήταν πλεοσνασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που γράφεις

 

"

Δοκιμασα κατα σειρα τα εξης : Σε οποια απο τις 4 θυρες και να εβαλα την 8αρα . δεν ποσταρε ποτε , σε οποια απο τις 4 και να εβαλα την 4αρα δουλεψε σε ολες.

Δοκιμασα την 8αρα μου στο συστημα του αδερφου μου που εχει 2*8 στα 1600 , στο bios δειχνει κανονικα 24gb , στις πληροφοριες των windows ελεγε 24gb (16gb usable)

Eπισης η 8αρα η δικη μου μονη της στο συστημα του αδερφου μου δεν ποσταρει επισης , ενω μια δικη του 8αρα που δανειστηκα σε εμενα δουλεψε κανονικα εννοωντας πως δε τη διαβασε απλα στο bios αλλα και στα windows μεσα και τα 12 ηταν διαθεσιμα.

"

τα λέει όλα, πως η 8gb ram είναι 100% dead :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εσκασε μπλε οθονη οποτε τις εβγαλα και αφησα την 4αρα πανω μαζι με pagefile στον ssd μεχρι να βρω μνημη να βαλω.Παρατηρησα οτι ηταν ζεστη στο χερι...

Τελος παντων , το κλεινω το ζητημα μιας και με καλυψαν οι απαντησεις σας.

Επεξ/σία από leolipop
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...