Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση σχετικα με επιδομα παιδιου α21.


elpaso1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω μια ερωτηση σχετικα με το επιδομα παιδιου. Ολο το 2019 επαιρνα 42 ευρω το μηνα επιδομα παιδιου, επειδη το 2018 ανηκα σε αυτη τη κλιμακα. Ομως το 2019 το εισοδημα ηταν παραπανω, επειδη δουλευε και η συζυγος και κανονικα πηγαιναμε στην 3η κλιμακα και στα 28 ευρω το μηνα. Πλεον το 2020 θα μας δινει επιδομα 28 ευρω, ενω κανονικα πλεον δε το δικαιουμαστε, αφου το συνολικο εισοδημα αυξηθηκε επιπλεον. ( Ειχα παρει 9μηνη αδεια περυσι ) Μπορω με καποιο τροπο να κανω ακυρωση επιδοματος; Αν οχι τοτε θα πρεπει να επιστρεψω την διαφορα του 42 απο το 28, δλδ περιπου 120 ευρω για 1 χρονο + 300 ευρω για το επιδομα που θα μου δινει το 2020.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παρεις επιδομα παιδιου του 2020 δε πρεπει πρωτα να υποβληθει το α21 του 2020 μετα την υποβολη δηλωσης φορου εισοδηματος την ερχομενη ανοιξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεμένα τα γράφεις, να σου πω πάντως ότι το επίδομα παιδιού του τρέχοντος ετους δίνεται με βάση τα εισοδήματα του τρέχοντος έτους. Για αυτό και το πρώτο που παίρνεις κάπου στον Μάρτιο το παίρνεις χωρίς φορολογική δήλωση και μετά κάνεις φορολογική και συμψηφιζεται το ποσό που πήρες με αυτά που πρέπει να παίρνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fastnq2 said:

Μπερδεμένα τα γράφεις, να σου πω πάντως ότι το επίδομα παιδιού του τρέχοντος ετους δίνεται με βάση τα εισοδήματα του τρέχοντος έτους. Για αυτό και το πρώτο που παίρνεις κάπου στον Μάρτιο το παίρνεις χωρίς φορολογική δήλωση και μετά κάνεις φορολογική και συμψηφιζεται το ποσό που πήρες με αυτά που πρέπει να παίρνεις. 

Δεν νομιζω να δινεται με βαση το εισοδημα του τρεχοντος ετους, αφου μπορει να μην ειναι σταθερο καθε μηνα, ή καποιον μηνα μπορει και να μη δουλευεις. Εξαλλου αν μπρεις στο α21 θα δεις οτι μετραει το συνολικο οικογενειακο επιδομα του προηγουμενου ετους.

 

2 hours ago, opera said:

Για να παρεις επιδομα παιδιου του 2020 δε πρεπει πρωτα να υποβληθει το α21 του 2020 μετα την υποβολη δηλωσης φορου εισοδηματος την ερχομενη ανοιξη;

Οντως φιλε, εχεις δικιο σε αυτο. Οποτε απλα θα μου συμφηφισουν το επιδομα για το 2019 και θα πρεπει να πληρωσω κοντα στα 140 ευρω την διαφορα. Για το 2020 δε θα δικαιουμαι καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, elpaso1 είπε

Δεν νομιζω να δινεται με βαση το εισοδημα του τρεχοντος ετους, αφου μπορει να μην ειναι σταθερο καθε μηνα, ή καποιον μηνα μπορει και να μη δουλευεις. Εξαλλου αν μπρεις στο α21 θα δεις οτι μετραει το συνολικο οικογενειακο επιδομα του προηγουμενου ετους.

Οντως φιλε, εχεις δικιο σε αυτο. Οποτε απλα θα μου συμφηφισουν το επιδομα για το 2019 και θα πρεπει να πληρωσω κοντα στα 140 ευρω την διαφορα. Για το 2020 δε 

Το 2019 έπαιρνες το α21 με βάση τα εισοδήματα του 2018 έχεις δίκαιο. Ωστόσο αυτά που πήρες έχουν διασταυρωθεί με τις φορολογικές δηλώσεις. Τα δικαιουσουν. Το 2020 θα μπει μια δόση προκαταβολής τον Μάρτιο όπου εκεί όντως θα σου δώσουν παραπάνω λεφτά λόγω της παλιάς σου κλίμακας. Μόλις κάνεις την φορολογική του 19 θα σε αλλάξουν κλίμακα και έτσι στην επόμενη πληρωμή θα τα συμψηφισουν. Αν δεν δικαιουσαι γενικά για το 20 θα επιστρέψεις την προκαταβολή. Δεν βλέπω λόγω ωστόσο να δώσεις πίσω λεφτά π πήρες το 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το επιδομα δεν το παιρνω βαση τη μισθοδοσια που εχω αυτη τη χρονια που εχω κανει και το παιδι;

Το 2020 ετσι οπως τα υπολογισα δεν δικαιομαι επιδομα, αλλα η φορολογικη δηλωση που θα γινει τον απριλιο θα αφορα τα εισοδηματα του 2019, που τοτε δικαιουμουν, οποτε ολο το 2020 θα παρω επιδομα που το 2021 θα πρεπει να επιστρεψω πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το επιδομα ηταν να μπει χθες, σωστα? Εμενα δεν μπήκε, ξερει κανείς  γιατι?

Αιτηση εχω κανει απο τον Μάρτιο του 19..μπηκα τωρα να δω μηπως χρειάζεται να ξανακανω αίτηση αλλα δεν αλλαζε κατι.. Μου ελεγε οτι εχει υποβληθει η αίτηση κ ειμαι δικαιουχος.. 

Καμια λυση?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Το επιδομα ηταν να μπει χθες, σωστα? Εμενα δεν μπήκε, ξερει κανείς  γιατι?

Αιτηση εχω κανει απο τον Μάρτιο του 19..μπηκα τωρα να δω μηπως χρειάζεται να ξανακανω αίτηση αλλα δεν αλλαζε κατι.. Μου ελεγε οτι εχει υποβληθει η αίτηση κ ειμαι δικαιουχος.. 

Καμια λυση?! 

Όχι δεν ήταν να μπει χθες,η τελευταία δόση μπήκε τέλη Δεκεμβρίου.Το επίδομα θα ξαναμπεί όταν κάνουμε τις νεες αιτήσεις που θα είναι λογικά όπως και πέρσυ κατά τον Μάρτιο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Δεκέμβρη μπήκε η έκτη και τελευταία δόση για το 2019, ενώ είχε μπει η πέμπτη το Νοέμβριο.

Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί θεωρείς ότι έπρεπε να μπει και τώρα το Γενάρη.

Μπες στη σελίδα και δες το ιστορικό πληρωμών.

Η πρώτη δόση για το 2020 λογικά πάει για το Μάρτιο όπως λέει ο andrapos.

Το θέμα είναι πότε θα ανοίξουν οι αιτήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι έτσι ειδα γενικά στα site.. Οτι ηταν να μπει Δευτερα η πρώτη δοση.. Το ιδιο ισχυει κ για το επίδομα ενοικίου? Δν θα μπει τον Γενάρη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πανος999 είπε

Γιατι έτσι ειδα γενικά στα site.. 

Εννοείς στο dikaiologhtika.gr και στο cnn.gr.com μπλα μπλα;

Αυτά που θα 'πρεπε να μην πω τι να πάθουν οι συντάκτες των σκουπιδοάρθρων τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, phanispal είπε

Εννοείς στο dikaiologhtika.gr και στο cnn.gr.com μπλα μπλα;

Αυτά που θα 'πρεπε να μην πω τι να πάθουν οι συντάκτες των σκουπιδοάρθρων τους;

Δεν θυμάμαι συγκεκριμένο site αλλα γνκ ναι.. Τέτοια φαση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...