Προς το περιεχόμενο

Αξίζει αγορά από E-infinity;


JimmyDS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, harisv είπε

 

@Dr_73 εγω πληρωσα αυτο που εγραφε στο site, δεν ειχε καποιο extra κοστος.

Αναφέρεσαι σε παραγγελία μετά τον ιούλιο ;;

Ο νέος νόμος της Ε.Ε. δεν εφαρμόζεται δηλαδή ;

Εγώ όταν έκανα παραγγελία το 2018 και φίλου τον ιούνιο . ξεκίνησαν από αποθήκη στο Χογκ Κογκ και όχι

στην Ιρλανδία.

Υ.Γ. Με κανένα τρόπο μη θεωρηθεί ότι είμαι πολέμιος των αγορών από το συγκεκριμένο . Αν συνεχίζουν να έρχονται στις τιμές της σελίδας τους, μόνο από εκεί θα ψωνίζω. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

25 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Αναφέρεσαι σε παραγγελία μετά τον ιούλιο ;;

Ο νέος νόμος της Ε.Ε. δεν εφαρμόζεται δηλαδή ;

Εγώ όταν έκανα παραγγελία το 2018 και φίλου τον ιούνιο . ξεκίνησαν από αποθήκη στο Χογκ Κογκ και όχι

στην Ιρλανδία.

Υ.Γ. Με κανένα τρόπο μη θεωρηθεί ότι είμαι πολέμιος των αγορών από το συγκεκριμένο . Αν συνεχίζουν να έρχονται στις τιμές της σελίδας τους, μόνο από εκεί θα ψωνίζω. 

Σημερα εκανα την παραγγελια  και πληρωσα οτι  ελεγε το site. 

To site λεει import tax included  αρα δεν νομιζω να μου ζητηθουν extra λεφτα. Exω παραγγειλει αλλες δυο φορες αλλα πριν τον ιουλιο αρα δεν γνωριζω τι προκειται να γινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ebay , δυστυχώς, κάτι καπάκια και φίλτρα που ψώνιζα απευθείας από κίνα, χωρίς δασμούς, αξίας κάτω των 22€ ,

πληρώνουν ήδη ελληνικό φπα 24% που τον παρακρατά το ebay . Για αυτό φοβάμαι (πολύ) και για το einfinity  .Το www.ultraonlineeu.com βλέπω , διάδοχος του eglobalcentral , έκλεισε πάλι το ευρωπαϊκό παράρτημα. Εννοείται περιμένω με αγωνία ενημέρωση για την εξέλιξη των παραγγελιών . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θελω να αγορασω αυτο:
SAMYANG AF 35mm f/1.8 FE Lens for Sony E

Βλεπω ομως οτι δεν δινει δυνατοτητα πληρωμης για PayPal !!!
Τι παιζει; γιατι το εβγαλαν; μπορουμε να εμπιστευτουμε τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, MasterX είπε

Θελω να αγορασω αυτο:
SAMYANG AF 35mm f/1.8 FE Lens for Sony E

Βλεπω ομως οτι δεν δινει δυνατοτητα πληρωμης για PayPal !!!
Τι παιζει; γιατι το εβγαλαν; μπορουμε να εμπιστευτουμε τωρα;

Κάνως copy paste αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα. 

"Όχι απλά είναι κρυμμένη γιατί κάνουν μετάβαση από paypal σε πληρωμή με κάρτα. Αλλά για την ώρα είναι διαθέσιμο. Πήγαινε στο tab SUPPORT και μετά κάνε κλικ στο ABOUT. Χαμηλά θα δεις το σύμβολο του paypal. Κάνε κλικ πάνω του και θα σου βγάλει μήνυμα που θα λέει πως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή. Διάλεξε ό,τι θες και στο checkout θα σου βγάλει το σύμβολο του paypal."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/11/2021 στις 12:33 ΠΜ, pifilos είπε

Κάνως copy paste αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα. 

"Όχι απλά είναι κρυμμένη γιατί κάνουν μετάβαση από paypal σε πληρωμή με κάρτα. Αλλά για την ώρα είναι διαθέσιμο. Πήγαινε στο tab SUPPORT και μετά κάνε κλικ στο ABOUT. Χαμηλά θα δεις το σύμβολο του paypal. Κάνε κλικ πάνω του και θα σου βγάλει μήνυμα που θα λέει πως είναι ενεργοποιημένη η επιλογή. Διάλεξε ό,τι θες και στο checkout θα σου βγάλει το σύμβολο του paypal."

Α και επίσης αν ξέρεις, το ποσό που βλέπω 320 ευρώ είναι τελική;; Συν μεταφορικά 13 ευρώ μου βγάζει.

Ή μήπως θα πρέπει να πληρώσω και έξτρα 24% ΦΠΑ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, MasterX είπε

Α και επίσης αν ξέρεις, το ποσό που βλέπω 320 ευρώ είναι τελική;; Συν μεταφορικά 13 ευρώ μου βγάζει.

Ή μήπως θα πρέπει να πληρώσω και έξτρα 24% ΦΠΑ;;;

Ναι είναι τελικό το ποσό. Οι αποθήκες τους είναι στη Γαλλία οπότε η αποστολή γίνεται εντός Ε.Ε. Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 2 βδομάδες που πήρα έναν φακό :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, pifilos είπε

Ναι είναι τελικό το ποσό. Οι αποθήκες τους είναι στη Γαλλία οπότε η αποστολή γίνεται εντός Ε.Ε. Τουλάχιστον έτσι ήταν πριν 2 βδομάδες που πήρα έναν φακό :P

Και υπολογίζει απευθείας ελληνικό φπα ; Γιατί έτσι ορίζει πλέον ο νέος νόμος. Γιατί στη γαλλία βλέπω ο φπα είναι 20% και όχι 24% που έχουμε στην ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Και υπολογίζει απευθείας ελληνικό φπα ; Γιατί έτσι ορίζει πλέον ο νέος νόμος. Γιατί στη γαλλία βλέπω ο φπα είναι 20% και όχι 24% που έχουμε στην ελλάδα. 

Δεν ξέρω πως το υπολογίζουν. Πάντως οι τιμές που έχει είναι τελικές συν 13 τα μεταφορικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι να παίχτηκε με το infinity άραγε με τις τιμές;..

Ολα στο Θεο, μερικά πιο ακριβά και απο Ελλάδα..

 

Δεν νομίζω να έχει να κανει με τον νεο νόμο, ειχε ηδη εφαρμοστεί ο νόμος και οι τιμες ήταν οπως ηταν εκει παντα..

Μάλιστα φιλος πρόβαλε κ πηρε με τις προηγούμενες "normal τιμες" πριν λίγες ημερες (μια sony a7iii και εναν φακο)

1500 το σωμα και 750 εναν sigma 

Τωρα 1850 το σώμα και 1020 ο sigma..

 

🤔

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

Τι να παίχτηκε με το infinity άραγε με τις τιμές;..

Ολα στο Θεο, μερικά πιο ακριβά και απο Ελλάδα..

 

Δεν νομίζω να έχει να κανει με τον νεο νόμο, ειχε ηδη εφαρμοστεί ο νόμος και οι τιμες ήταν οπως ηταν εκει παντα..

Μάλιστα φιλος πρόβαλε κ πηρε με τις προηγούμενες "normal τιμες" πριν λίγες ημερες (μια sony a7iii και εναν φακο)

1500 το σωμα και 750 εναν sigma 

Τωρα 1850 το σώμα και 1020 ο sigma..

 

🤔

 

Το πρόσεξα και εγώ γιατί ενώ παρήγγειλα έναν φακό πριν μερικές βδομάδες, έχω άλλον έναν κατά νου. Η αλλαγή έγινε Σάββατο προς Κυριακή γιατί το τσεκάρω καθημερινά.  Αν ήταν ελληνικό κατάστημα θα έλεγα πως ανέβασε τιμές για να τις ρίξει στο Black Friday αλλά για το συγκεκριμένο μαγαζί χλωμό. Πιθανόν λόγω προβλημάτων στην εφοδιαστική αλυσίδα καθώς και την έλλειψη των τσιπ. Όπως και να χει στην παρούσα φάση δεν αξίζει. Μερικές τιμές είναι υψηλότερες από Ελλάδα. 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, pifilos είπε

 

Το πρόσεξα και εγώ γιατί ενώ παρήγγειλα έναν φακό πριν μερικές βδομάδες, έχω άλλον έναν κατά νου. Η αλλαγή έγινε Σάββατο προς Κυριακή γιατί το τσεκάρω καθημερινά.  Αν ήταν ελληνικό κατάστημα θα έλεγα πως ανέβασε τιμές για να τις ρίξει στο Black Friday αλλά για το συγκεκριμένο μαγαζί χλωμό. Πιθανόν λόγω προβλημάτων στην εφοδιαστική αλυσίδα καθώς και την έλλειψη των τσιπ. Όπως και να χει στην παρούσα φάση δεν αξίζει. Μερικές τιμές είναι υψηλότερες 

🤔

Ναι, οχι δεν κανει τέτοια (λογο black friday) μαλιστα πέρσυ δεν ειχε κανει εκτπώσεις, (δεν νομίζω να κάνει δηλ γιατί είναι πάντα πιο φθηνα)

Οι τιμές όμως Ελλάδα δεν έχουν αλλάξει για να πεις είναι λόγο έλλειψης τσιπ..

Ίσως τίποτα με ισοτιμίες νομίσματος..

Τι άλλο να είναι άραγε..

Δεν το έχω ξαναδεί να φτανει τοσο ψηλα σε τιμές. 

Φυσικά με τις υπάρχουσες τιμές δεν αξίζει, επίσης μερικά πράγματα είναι φθηνότερα στην Ελλάδα ναι.

 

Πολυ παράξενο. 

Επεξ/σία από Ntinlanden
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinlanden είπε

🤔

Ναι, οχι δεν κανει τέτοια (λογο black friday) μαλιστα πέρσυ δεν ειχε κανει εκτπώσεις, (δεν νομίζω να κάνει δηλ γιατί είναι πάντα πιο φθηνα)

Οι τιμές όμως Ελλάδα δεν έχουν αλλάξει για να πεις είναι λόγο έλλειψης τσιπ..

Ίσως τίποτα με ισοτιμίες νομίσματος..

Τι άλλο να είναι άραγε..

Δεν το έχω ξαναδεί να φτανει τοσο ψηλα σε τιμές. 

Φυσικά με τις υπάρχουσες τιμές δεν αξίζει, επίσης μερικά πράγματα είναι φθηνότερα στην Ελλάδα ναι.

 

Πολυ παράξενο. 

 

Ίσως επειδή στα επίσημα μαγαζιά οι τιμές καθορίζονται από τις αντιπροσωπείες να είναι πιο αργές οι μεταβάσεις. Ίσως να αυξήθηκαν οι τιμές στις Ασιατικές χώρες για τις οποίες προορίζονται τα προϊόντα αρχικά και να μετακυλήθηκε το κόστος στο ευρωπαϊκό σαιτ. Όπως και να 'χει ξενέρα γιατί οι τιμές της Fujifilm είναι γενικά υψηλές, στην Ελλάδα είναι ακόμα ψηλότερες και έπαιρνα αποκλειστικά από εκεί. Oh well, μεταχειρισμένα σε περίπτωση που δεν αλλάξει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...