Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ ανακοίνωσαν ότι καταργούν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με γεύσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, mjaros είπε

Αμα σας ρωτάγε ένας δεκαπεντάχρονος ποτέ είναι η καλύτερη ηλικία για να ξεκινήσει κάποιος να:

1) καπνίσει ΠΟΤΕ

2) καβαλάει μηχανή 18+

3)κάνει ναρκωτικά ΠΟΤΕ

4)κανει σεξ ΑΠΟ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙ (ΜΕ ΣΚΟΥΦΟ ΟΜΩΣ!)

5)γυμνάζεται ΣΗΜΕΡΑ

6)πάει σχολείο ΣΗΜΕΡΑ

7)δουλεύε ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

τι θα του απαντούσατε;

Μου φαίνονται αυτονόητες οι απαντησεις

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, htaccess είπε

Κάποιοι ερευνητές υποστήριξαν ότι η Βιταμίνη Ε-acetate, που μερικές φορές προστίθεται στα προϊόντα μαριχουάνας έχει παίξει σημαντικό ρόλο στα παραπάνω περιστατικά.

(Πενήντα πέντε άνθρωποι έχουν πεθάνει και περισσότεροι από 2,5 χιλιάδες άνθρωποι νοσηλεύτηκαν με προβλήματα στους πνεύμονες εξαιτίας του ατμίσματος, λένε οι υπηρεσίες υγείας των ΗΠΑ).

Οπότε η βιταμίνη Ε φταίει... το αναφέρουν καθαρά.... τα υπόλοιπα τα φουμαρουμε κανονικά δηλαδή ...

Δε γνωρίζω δε σχολιάζω, ...θέλω να σχολιάσω? ενημερώνομε πρώτα, αλλιώς κινδυνεύω να με πουν το λιγότερο γραφικό....

10 ώρες πριν, Arkin είπε

Το 80% των καπνιστων παγκοσμιως βρισκονται σε τριτοσκοσμικες χωρες. 

Κάθε χρόνο, το ενεργητικό ή παθητικό κάπνισμα σκοτώνει πάνω από 7 εκατ. ανθρώπους. Η κατανάλωση καπνού ευθύνεται για τον θάνατο ενός ανθρώπου κάθε έξι δευτερόλεπτα, κατά μέσο όρο.

Τον 20ο αιώνα, το κάπνισμα στοίχισε 100 εκατ. ζωές. Για να γίνει αντιληπτό το νούμερο, αρκεί να αναλογιστεί κανείς ότι στον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο έχασαν τη ζωή τους 60-80 εκατ. άνθρωποι. Και με τα σημερινά δεδομένα, τον 21ο αιώνα το κάπνισμα θα προκαλέσει πάνω από 1 δισ. θανάτους.

 

Παμε γερα καντε πλουσιες τις βιομηχανιες εις βαρος ανθρωπων που δεν φταινε σε τιποτα. Και το ηλεκτρονικο τσιγαρο τα ιδια σκατα ειναι. 

Από που έβγαλες το τελικό συμπέρασμα? για όσα λες για το τσιγάρο συμφωνώ, για το ηλεκτρονικό όμως είσαι τελείως λάθος.

Απληροφόρητος ή στην καλύτερη παραπληροφορημένος..

Πρόσεχε γιατί εκτίθεσαι.

9 ώρες πριν, Superuser είπε

Πέσ´τα αδερφε 

Και εγώ τους λέω ότι προκαλεί υγρό στους πνεύμονες και με κοροιδευουν

Καλά γιατρέ μου... τι ώρες δέχεσαι? 

 

Χωρίς πλάκα τώρα, κάπνιζα από τα 14 μου, είμαι 56 και από το τέλος του 2009 το έκοψα και έκανα μόνο ηλεκτρονικό.

Το καλοκαίρι έπαθα έμφραγμα, ξέρετε τι μου είπαν ΟΛΟΙ οι καρδιολόγοι? ρώτησαν αν καπνίζω, τους απάντησα ότι κάπνιζα μέχρι το 2009, μετά ατμιζα... απάντηση: άσε το ηλεκτρονικό.... το τσιγάρο σου έκανε την ζημιά, το ότι σταμάτησες να καπνίζεις δεν σημαίνει ότι οι ζημιές που έγιναν διορθώθηκαν... αυτά τα κουβαλάς μαζί σου, συν την κληρονομικότητα (ακριβώς τα ίδια έπαθε ο πατέρας μου)

Μετά το μπαλονάκι που έκανα είμαι πολύ καλύτερα, για πλάκα είπα στην καρδιολόγο μου ότι που και που ατμιζω.... απλά χαμογέλασε.

Τώρα κάποιοι θα μου πείτε ότι έχω άσχετους γιατρούς.... ΟΚ, πείτε μου τι ώρες δέχεστε εσείς οι παντογνώστες  και τα λέμε.

Μόνο μια παράκληση, κόψτε τις βλακείες, αφήστε όσους καπνίζουν και Θέλουν να σωθούν να έχουν την επιλογή του ηλεκτρονικού, καλό θα κάνετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, odisseas1team είπε

να κλαψω η να γελασω μαζι σας?

Οτι θέλεις, μπορείς εναλλάξ και τα δύο, ειδικά αν δεν ήσουν ποτέ καπνιστής και σ' αυτή την περίπτωση προφανώς δεν ξέρεις γιατί μιλάμε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που συζητούν να νομιμοποιήσουν την κάνναβη-χασίς που είναι ναρκωτικό (δλδ τοξικό και "καίει" εγκεφαλικά κύτταρα) , την ίδια ώρα συζητούν να απαγορεύσουν το ηλεκτρονικό τσιγάρο για να προστατεύσουν την υγεία... κάτι δεν πάει καλά σ' αυτό το σύστημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mjaros είπε

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. 

Και όμως αυτονόητες είναι οι ΣΩΣΤΈΣ απαντήσεις (ασχέτως το τι κάνουμε τελικά ο καθένας μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, mjaros είπε

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολαρεις. Αν είσαι απλά ένας δεκαπεντάχρονος που κάνει χαβαλέ  πίσω από μια οθόνη, για αυτόν το λόγο υπάρχουν οι νόμοι που δεν σου επιτρέπουν να ψηφίσεις πριν ενηλικιωθείς. Αν είσαι ενήλικος, έχεις κάνει τις επιλογές σου. 

Καταρχάς στα 17 είναι η ψήφος, δηλαδή πριν την ενηλικίωση. Κατά δεύτερον, μιας και σου αρέσουν οι νόμοι, να ξες ότι ο δεκαπεντάχρονος νομικά έχει κάθε δικαίωμα να κάνει σεξ με όποιον γουστάρει χωρίς να σε ρωτήσει καθώς επίσης και να μην πηγαίνει σχολείο και να δουλεύει και επικροτούμε και κάθε περαιτέρω απελευθέρωση σε κάθε τομέα της προσωπικότητάς του όπως να καπνίζει, να κάνει ναρκωτικά κλπ κλπ. Σώμα του είναι, και έχει κάθε ηθικό δικαίωμα ότι γουστάρει να το κάνει χωρίς να σε ρωτήσει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alfagama είπε

Δε γνωρίζω δε σχολιάζω, ...θέλω να σχολιάσω? ενημερώνομε πρώτα, αλλιώς κινδυνεύω να με πουν το λιγότερο γραφικό....

Από που έβγαλες το τελικό συμπέρασμα? για όσα λες για το τσιγάρο συμφωνώ, για το ηλεκτρονικό όμως είσαι τελείως λάθος.

Απληροφόρητος ή στην καλύτερη παραπληροφορημένος..

Πρόσεχε γιατί εκτίθεσαι.

Καλά γιατρέ μου... τι ώρες δέχεσαι? 

 

Χωρίς πλάκα τώρα, κάπνιζα από τα 14 μου, είμαι 56 και από το τέλος του 2009 το έκοψα και έκανα μόνο ηλεκτρονικό.

Το καλοκαίρι έπαθα έμφραγμα, ξέρετε τι μου είπαν ΟΛΟΙ οι καρδιολόγοι? ρώτησαν αν καπνίζω, τους απάντησα ότι κάπνιζα μέχρι το 2009, μετά ατμιζα... απάντηση: άσε το ηλεκτρονικό.... το τσιγάρο σου έκανε την ζημιά, το ότι σταμάτησες να καπνίζεις δεν σημαίνει ότι οι ζημιές που έγιναν διορθώθηκαν... αυτά τα κουβαλάς μαζί σου, συν την κληρονομικότητα (ακριβώς τα ίδια έπαθε ο πατέρας μου)

Μετά το μπαλονάκι που έκανα είμαι πολύ καλύτερα, για πλάκα είπα στην καρδιολόγο μου ότι που και που ατμιζω.... απλά χαμογέλασε.

Τώρα κάποιοι θα μου πείτε ότι έχω άσχετους γιατρούς.... ΟΚ, πείτε μου τι ώρες δέχεστε εσείς οι παντογνώστες  και τα λέμε.

Μόνο μια παράκληση, κόψτε τις βλακείες, αφήστε όσους καπνίζουν και Θέλουν να σωθούν να έχουν την επιλογή του ηλεκτρονικού, καλό θα κάνετε.

η αληθεια ειναι δε ξερουμε ακομα αμα το ηλεκτρονικο κανει ζημια, σε καμια 10-20-30 χρονια θα ξερουμε σιγουρα. μεχρι τοτε και εγω πιστευω δε πρεπει να δαιμονιζουμε το ηλεκτρονικο, καθως ειναι καλη μεθοδος διαφυγης απ το καπνισμα που ειμαστε σιγουροι για τις βλαβερες του ιδιοτητες. παρ ολα αυτα καταλαβαινω και τον προβληματισμο πως οι γευσεις το κανουν ελκυστικο στα παιδια, κατι το οποιο δε θελουμε διοτι μεχρι να αποδειχθει τι ειναι και δεν ειναι το ηλεκτρονικο θα χει "παρει στο λαιμο του" αρκετους νεους

βγαινει ηλεκτρονικο και χωρις γευσεις? πιστευω ισως ειναι η καλυτερη μεση λυση μεχρι να δουμε αν και τι προβληματα προκαλει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mourouzis2005 είπε

Όλες οι μεγάλες καπνοβιομηχανίες βρίσκονται πλέον στην αγορά ηλεκτρονικού τσιγαρου. Η Juul πρόσφατα εξαγοράστηκε από καπνοβιομηχανία. Σκοπός τους είναι να συνεχίσουν άνθρωποι να είναι εξαρτημένοι από νικοτίνη. Το αν είναι πιο υγιεινό ή όχι είναι έξτρα προσόν του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Πράγματι αλλά με το κανονικό τσιγάρο τον έχουν αιώνια πελάτη όπως είχαν εμένα 37 χρόνια ενώ στο ηλεκτρονικό θα τον χάσουν τελείως κάποια στιγμή όπως έχασαν εμένα μετά από ένα χρόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Vasilisxd είπε

Δεν αρέσει μόνο στα πιτσιρίκια , απλά πιστεύουν ότι είναι αυτό που τους τραβάει στα ηλ.τσιγαρα και χωρίς γεύσεις θα πέσει πολύ η χρήση σε ανήλικους 

Ολη η ρητορική είναι οτι τα αρώματα φρούτων τραβάνε τα ανήλικα. Eπειδή δεν μπορεί το κράτος να απαγορεύσει σε ενηλικες να ατμίζουν η να καπνίζουν, οπότε πατάνε στα ανήλικα (think of the chindrensssssss)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mjaros είπε

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω αν τρολαρεις. Αν είσαι απλά ένας δεκαπεντάχρονος που κάνει χαβαλέ  πίσω από μια οθόνη, για αυτόν το λόγο υπάρχουν οι νόμοι που δεν σου επιτρέπουν να ψηφίσεις πριν ενηλικιωθείς. Αν είσαι ενήλικος, έχεις κάνει τις επιλογές σου. 

Στην ερώτηση μου έβαλα την λέξη δεκαπεντάχρονος για κάποιο λόγο και δεν μου απάντησες. 
Επίσης μηχανή μπορεί να οδηγήσει κάποιος από τα 16 μοτοποδήλατο , στα 18 Α1, 20 Α2, 24 Α. Υπάρχει κάποιος λόγος που δεν επιτρέπεται στον 16αχρονο να καβαλάει κατευθείαν 1000αρα;

Τίποτα δεν είναι αυτονόητο. 

Απάντησα

Για εμενα η ηλικία είναι τα 17

Πότε δεν κατάλαβα γτ αυτοκίνητο στα 18 ενω μηχανή στα 21. Πιο πιθανό είναι να σκοτώσεις συμπολίτες σου με αυτοκίνητο στα 18 παρά με μηχανή στην ίδια ηλικια.

Αν το κράτος θέλει να μας προστατεύσει ατομικα (μη πάρεις μηχανή ακόμη μεχρι να πήξει το μυαλουδακι σου) γτ να μας επιτρέπει το τζόγο?

Τα ηλικιακά όρια είναι ηλίθια. Θέλετε ολα στα 25? Ας τα κάνουμε ολα 25. Αλλά ολα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά στην Ελλάδα οταν μπεις σε μαγαζί με ηλεκτρονικά ειδη καπνου ,ολοι η μαγαζατορες σου λένε τα καλύτερα είναι η καλύτερη γεύση καλύτερο απο το τσιγάρο με αυτο δεν εχουμε θανάτους κλπ. Το ερωτημα μου είναι πως ειτε το κανουν επίτηδες για να πουλήσουν που είναι ποιο σίγουρο ειτε δεν είναι ενήμερη για τον κοσμο του ηλεκτρονικού τσιγάρου.

Είμαι χρήστης εδω και 3 χρόνια ηλεκτρονικού τσιγάρου αλλα απο κανενα μαγαζί δεν άκουσα να λένε πως το ταδε υγρο η μηχάνημα μπορει να σου δημιουργήσει αυτο η όχι ο καθένας προσπαθεί να γεμίζει τη τσέπη του με οποιονδήποτε τροπο ,και όσο για της ηλικίες η περισσότερη ατμιζοντες είναι κάτω απο 21.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν τόσα πολλά ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά, που δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι ελεγμένα και 'ασφαλή'.

Επίσης η κάθε εταιρεία βάζει διαφορετικές χημικές ουσίες μέσα, οπότε φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να ελεγχθεί και ένας τόσο μεγάλος όγκος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...