Προς το περιεχόμενο

Οι ΗΠΑ ανακοίνωσαν ότι καταργούν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα με γεύσεις


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

17 ώρες πριν, aris1986 είπε

είχα ρωτήσει μικρός έναν υπεύθυνο για τα τροχαία του λέω ρε μεγάλε δικιά μου είναι η ζωή, άμα θέλω τρέχω με 200 και παώ και στουκαρω στον τοίχο, γιατί μου ρίχνεις πρόστιμα για ταχύτητα ή κράνος;

Το ξέρεις μου λέει ότι χρεώνεις το ασθενοφόρο, το πετρέλαιο, τα φάρμακα, τους ορούς, το προσωπικό (αν σε βρούνε ζωντανό), τα λάστιχα, ακόμα και τον καθαρισμό του δρόμου από την λίμνη αίματος που θα πρέπει κάποιος να καθαρίσει μετα. Άσε που θα χάσει το κράτος λεφτά από τους φόρους που δεν θα πληρώνεις κοκ.

Το ότι δεν κυκλοφορείς στο δρόμο μόνος σου και ακόμα κι ο "τοίχος" δεν είναι δικός σου για τον στουκάρεις δεν το είπε ε;

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Στο θέμα τώρα...καλά έκαναν οι κύριοι στο Αμέρικα.

Κι εγώ στο ηλεκτρονικό είμαι, χωρίς νικοτίνη (και σχεδόν χωρίς άρωμα πλέον) 5 χρονάκια τώρα χωρίς τζούρα από το "άλλο".

Μακάρι να τις καταργούσαν όλες τις γεύσεις και να απευθύνεται το προϊόν σε καπνιστές μόνο που θα το πάρουν ως φάρμακο για όσο χρειάζεται ώστε να απαλλαγούν  από τον εθισμό τους, χωρίς να μπαίνει ο παράγοντας "γευστική απόλαυση" στο παιχνίδι.

Σύμφωνα με τους ειδικούς μάλιστα, τα αρώματα ίσως είναι το πιο επικίνδυνο από τα συστατικά του ηλεκτρονικού.

Δεν πρόκειται να γίνει όμως γιατί δεν είναι φάρμακο, ούτε παραφάρμακο αλλά καταναλωτικό προϊόν, παραγωγή ατμο-υγρών γίνεται και στην Ελλάδα.

Να μην πω για τα θερμαινόμενα, επενδύσεις, εγκαίνια, πρωθυπουργούς κλπ.

Η απαγόρευση των γεύσεων στα προγεμισμένα δεν έχει να κάνει με τους θανάτους του καλοκαιριού, εκεί υπήρχε χρήση ηλεκτρονικού για να ατμιστούν έλαια μαριχουάνας και μάλιστα πολλοί παθόντες έλεγαν ψέματα στους γιατρούς πως και καλά δεν έκαναν χρήση των ελαίων, με αποτέλεσμα να καθυστερήσει η εξακρίβωση της αιτίας. Έτσι εξηγείται και η συγκέντρωση των θυμάτων σε χώρο και χρόνο. (κάποιοι μήνες, μόνο ΗΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, The_Judas είπε

Το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν τόσα πολλά ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά, που δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι ελεγμένα και 'ασφαλή'.

Επίσης η κάθε εταιρεία βάζει διαφορετικές χημικές ουσίες μέσα, οπότε φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να ελεγχθεί και ένας τόσο μεγάλος όγκος.

Αυτό είναι και ότι αναφέρουν οι επιδημιολόγοι, οι ουσίες είναι τόσες πολλές και επειδή κάθε εταιρεία βγάζει ότι θέλει (ή προσπαθεί να βγάλει/παρακάμψει) που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνουν μακροχρόνιες έρευνες σωστά. 

Φυσικά αυτό είναι και κάτι που βολεύει τους εμπόρους/καπνοβιομηχανίες. 

|

Βλέπω ότι αρκετοί εδώ είναι φανατίλες υπέρ των ηλεκτρονικών και τα βγάζουν αθώα. 

Είναι στην κυριολεξία άλλη μορφή ικανοποίηση ενός πολύ καταστρεπτικού εθισμού. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

BTW: Η κατάσταση αυτή θυμίζει κάτι μπαρμπάδες στους καφενές των 80s/90s που έλεγαν τα ίδια για το τσιγάρο. "Έλα μωρέ τώρα, τι ξέρουν και οι γιατροί; Εγώ καπνίζω από τα 14 και 50 χρόνια δεν έπαθα τίποτις..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Το ζήτημα είναι ότι υπάρχουν τόσα πολλά ηλεκτρονικά τσιγάρα στην αγορά, που δεν μπορείς να ξέρεις κατά πόσο είναι ελεγμένα και 'ασφαλή'.

Επίσης η κάθε εταιρεία βάζει διαφορετικές χημικές ουσίες μέσα, οπότε φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο να ελεγχθεί και ένας τόσο μεγάλος όγκος.

Αν αγοραζεις υγρα απο καταστηματα ηλεκτρονικου τσιγαρου που ξερουν τι τους γινεται (δηλαδη οχι απο το μαγαζι μπιζου της γειτονιας που βρηκε ευκαιρια επειδη εγινε καποια στιγμη hype και ειπε ας βαλω και εγω να πουλησω) εισαι μια χαρα..
Ολο αυτο με τους θανατους στην Αμερικη ηταν ενα καλοστημενο παιχνιδι εις βαρος του ηλεκτρονικου τσιγαρου την ωρα που εμπαινε στην αγορα το IQOS της philip morris,αν δεν γνωριζεις τι εγινε να σου πω..

Κατι εξυπνα παιδια ειπαν να βαλουν μεσα στο ηλεκτρονικο τσιγαρο λαδι καναβης και δεν ξερω γω τι αλλο παρομοιο. τα οποια φυσικα δεν ειναι καταλληλα για τετοια χρηση..οπως και πριν λιγο καιρο ειχε γινει ενα ηλιθιο challenge που εβαζαν υγρο απο πλυντηριο ρουχο (ποιος σου φταιει αν παθεις κατι μετα δηλαδη??)
Αυτο βεβαια δεν προβληθηκε ιδιαιτερα η καθολου απο τα μεσα ενημερωσης σωστα?
Μονο τιτλοι "θανατοι απο το ηλεκτρονικο τσιγαρο στις ΗΠΑ"
με το ιδιο σκεπτικο και εγω αν παρω 50 ντεπον θα πεθανω,αρα ας αποσυρουμε το ντεπον απο την αγορα..

θα μπορουσα να πω και αλλα διαφορα αλλα να μην κουραζω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και με τους δύο. 

Δεν θέλω να δαιμονοποιήσω το ηλεκτρονικό τσιγάρο αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποια στάνταρ πιστοποίησης. Αν βγάζει τσιγάρο η κάθε μικρή εταιρεία και το πουλάει online δεν είναι ασφαλές.

Βλέπω ότι υπάρχει αρκετός κόσμος που έχει κόψει το κάπνισμα με το ηλεκτρονικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον και κατι ακομα να μοιραστω μαζι σας σαν προσωπικη εμπειρία και για να μη παρεξηγηθώ 

δεν προσπαθώ να μεταπεισω κανέναν ουτε να επιβληθώ .

 

Ανταλλάσσουμε απόψεις-βιώματα-αλήθειες για το καλό όλων μας και  όσων θέλουν

 

Το 2018 αρχές αφού ήμουν ήδη 3 χρονια μόνο με ηλεκτρονικό τσιγάρο έτυχε δυστυχώς να μου σπάσουν το παράθυρο στο αμαξι

Πάω λοιπόν στην CAR&GLASS και με βλέπει ο τεχνικός μέσα με το ηλεκτρονικο και ακουλουθησε ο διάλογος..

"Αδελφέ είσαι καιρό με ηλ. τσιγαρο?

του λεω 3 χρονια

και μου ξεκιναει την ιστορία του που έμεινα με ανοιχτό το στόμα , μου λέει...

Εγω πριν 2 χρονια εκανα εγχειρηση αμυγδαλες.. βεβαια ημουν με ραμματα ακομα τη δευτερη μερα εβγαλα το ηλ. τσιγαρο να ατμισω. δεν αντεχα

και με βλεπει ο γιατρος μου που με χειρουργησε ο οποιος δεν ηταν απλος γιατρουδακος χειρουργος.

Ηταν καθηγητης ο οποιος  "ετυχε"  να παρεβρεθει το 2013 η 14 αν θυμάμαι σωστά σε ενα παγκόσμιο ιατρικό συνέδριο για το ηλ.τσιγαρο

οπου ειχαν βγει αποτελέσματα-μελέτες κλπ κλπ...

Και του λεει ο γιατρός-καθηγητής "ατμισε άφοβα δεν υπάρχει πρόβλημα και ας εισαι ετσι χειρουργημενος" (2η ημερα ο τύπος με ράμματα στις αμυγδαλες!!!!)

Του ειπε για το συνεδριο επι  τοπου που είχε παραβρεθεί και ότι όλες

οι μελέτες σε πολύ υψηλό επίπεδο αναλύσεων αποδυκνειαν οτι ειναι πολυ περισσοτερο αβλαβες σε παρα πολυ μεγαλο βαθμό

 σε σύγκριση με το τσιγάρο το κανονικό.

Οι μελέτες και τα αποτελέσματα απο οτι του ειπε ο ιδιος ο καθηγητης δεν εκδοθηκαν ποτε στην δημοσιοτητα

και μετα απο τρεις μερες αφου εληξε το συνεδριο εγινε 

κατι που θα το ελεγα "θαύμα" 

 

Οι μελέτες και τα δημοσιεύματα "χάθηκαν-σβήστηκαν εξαφανιστηκαν απο προσώπου γης" 3 ήμερες μετά το συνέδριο (λογια του καθηγητή)* 

Ετσι μου τελείωσε την ιστορία ο τεχνικός ...

Τα συμπεράσματα δικά σας

 

Επισης κατι ακομα για αυτους που δεν το εψαξαν πολυ...

Οι θανατοι απο το ηλκτρονικο τσιγάρο προηλθαν στους ανθρωπους που εχασαν τη ζωη τους 

επειδη αγορασαν έλαιο καναβης νοθευμένο στην μαύρη αγορά και οχι official απο καταστηματα ηλ. τσιγαρου

οι οποιοι λογω της ''χημικής ένωσης'' (ποιος ξερει τι άλλες ουσίες είχαν ρίξει μέσα πριν φτάσουν στα βαπόρια και για να την ακούσουν oi χρηστες)

έπαθαν αμεση τοξικοτητα στους πνευμονες και πεθαναν.

 

Αυτα απο εμενα...καλη συνεχεια.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμενα παλι, μετα απο αρκετα χρονια ατμιστης, νομιζω οτι ο κρυφος κινδυνος των ηλεκτρονικων τριγαρων ειναι αλλου. Στις καμμενες αντιστασεις και στα καταλοιπα. Επισης και στα μεταλλα που αναπτυσουν θερμοκρασιες και ποιος ξερει τις συνεπειες και τα αποβλητα τους.

Επισης μου κανει εντυπωση ποσο ρηχες ειναι οι μελετες και οι ερευνες για αρνητικες συνεπειες, μια και υπαρχουν χιλιαδες αναφορες για παρενεργειες απο το ατιμισμα. Στα χειλια, στον λαιμο, στην ανοδο της πιεσης και ενα σωρο αλλες.

Αλλα ασχολουνται μονο με τους πνευμονες.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, QuitLife είπε

Εμενα παλι, μετα απο αρκετα χρονια ατμιστης, νομιζω οτι ο κρυφος κινδυνος των ηλεκτρονικων τριγαρων ειναι αλλου. Στις καμμενες αντιστασεις και στα καταλοιπα. Επισης και στα μεταλλα που αναπτυσουν θερμοκρασιες και ποιος ξερει τις συνεπειες και τα αποβλητα τους.

Επισης μου κανει εντυπωση ποσο ρηχες ειναι οι μελετες και οι ερευνες για αρνητικες συνεπειες, μια και υπαρχουν χιλιαδες αναφορες για παρενεργειες απο το ατιμισμα. Στα χειλια, στον λαιμο, στην ανοδο της πιεσης και ενα σωρο αλλες.

Αλλα ασχολουνται μονο με τους πνευμονες.

Να είσαι σίγουρος οτι αν υπήρχαν  αποδείξεις και βάσιμα στοιχεία, οι εχθροί του ατμίσματος (και οι Παπαστράτος, Philip Morris, κλπ) θα τις είχαν τοιχοκολλημένες παντού με την υπογραφή των εργαστηρίων και των επιστημόνων . ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... Τυχαίο ?

Επεξ/σία από Eloy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2020 στις 11:08 ΜΜ, xaerialtwistx είπε

Προσωπικά ελπίζω να απαγορευτεί το οτιδήποτε μπορεί να καπνιστεί, από οποιοδήποτε μέρος κυκλοφορούν ανθρωποι. Έχει καταντήσει αηδια το όλο πραγμα με όλες αυτές τις βρωμερες σιχαμάρες ανα λίγα δευτερολεπτα όπου και αν πας, και δε νοιαζονται και για την υγιεινη τους οι περισσοτεροι, μισο δευτερολεπτο πριν μπουν στο λεωφορειο παιρνουν την τελευταια δοση (το τσιγαρο κάτω κ αναμενο παντα) και μετά ερχονται και κολλανε διπλα σου με άνεση και καμάρι.

 

Η πλάκα είναι πως άτομα που δεν έχουν καπνίσει ποτέ, άρα δεν έχουν εθιστεί ποτέ, μιλάνε με τρόπο που "δαιμονοποιούν" τους καπνιστές παρουσιάζοντάς τους ως αμετανόητους εγωιστές και παράλληλα θεωρούν πως οι ίδιοι έχουν κάθε δικαίωμα να ενοχλούνται , όχι μόνο για την υγεία τους που είναι πολύ λογικό, αλλά με τριτοτέταρτα γεγονότα όπως το παραπάνω.
Καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχουν στο κοινωνικό σύνολο άτομα τα οποία γουστάρουν αυστηρούς κανόνες, μεγάλα πρόστιμα, σκληρές απαγορεύσεις κλπ. Χρειάζονται ηρεμία, τάξη και ασφάλεια για να αποκτήσουν αίσθηση κανονικότητας, δεν γίνεται αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Amerikan81 είπε

Λοιπον και κατι ακομα να μοιραστω μαζι σας σαν προσωπικη εμπειρία και για να μη παρεξηγηθώ 

δεν προσπαθώ να μεταπεισω κανέναν ουτε να επιβληθώ .

 

Ανταλλάσσουμε απόψεις-βιώματα-αλήθειες για το καλό όλων μας και  όσων θέλουν

 

Το 2018 αρχές αφού ήμουν ήδη 3 χρονια μόνο με ηλεκτρονικό τσιγάρο έτυχε δυστυχώς να μου σπάσουν το παράθυρο στο αμαξι

Πάω λοιπόν στην CAR&GLASS και με βλέπει ο τεχνικός μέσα με το ηλεκτρονικο και ακουλουθησε ο διάλογος..

"Αδελφέ είσαι καιρό με ηλ. τσιγαρο?

του λεω 3 χρονια

και μου ξεκιναει την ιστορία του που έμεινα με ανοιχτό το στόμα , μου λέει...

Εγω πριν 2 χρονια εκανα εγχειρηση αμυγδαλες.. βεβαια ημουν με ραμματα ακομα τη δευτερη μερα εβγαλα το ηλ. τσιγαρο να ατμισω. δεν αντεχα

και με βλεπει ο γιατρος μου που με χειρουργησε ο οποιος δεν ηταν απλος γιατρουδακος χειρουργος.

Ηταν καθηγητης ο οποιος  "ετυχε"  να παρεβρεθει το 2013 η 14 αν θυμάμαι σωστά σε ενα παγκόσμιο ιατρικό συνέδριο για το ηλ.τσιγαρο

οπου ειχαν βγει αποτελέσματα-μελέτες κλπ κλπ...

Και του λεει ο γιατρός-καθηγητής "ατμισε άφοβα δεν υπάρχει πρόβλημα και ας εισαι ετσι χειρουργημενος" (2η ημερα ο τύπος με ράμματα στις αμυγδαλες!!!!)

Του ειπε για το συνεδριο επι  τοπου που είχε παραβρεθεί και ότι όλες

οι μελέτες σε πολύ υψηλό επίπεδο αναλύσεων αποδυκνειαν οτι ειναι πολυ περισσοτερο αβλαβες σε παρα πολυ μεγαλο βαθμό

 σε σύγκριση με το τσιγάρο το κανονικό.

Οι μελέτες και τα αποτελέσματα απο οτι του ειπε ο ιδιος ο καθηγητης δεν εκδοθηκαν ποτε στην δημοσιοτητα

και μετα απο τρεις μερες αφου εληξε το συνεδριο εγινε 

κατι που θα το ελεγα "θαύμα" 

 

Οι μελέτες και τα δημοσιεύματα "χάθηκαν-σβήστηκαν εξαφανιστηκαν απο προσώπου γης" 3 ήμερες μετά το συνέδριο (λογια του καθηγητή)* 

Ετσι μου τελείωσε την ιστορία ο τεχνικός ...

Τα συμπεράσματα δικά σας

 

Επισης κατι ακομα για αυτους που δεν το εψαξαν πολυ...

Οι θανατοι απο το ηλκτρονικο τσιγάρο προηλθαν στους ανθρωπους που εχασαν τη ζωη τους 

επειδη αγορασαν έλαιο καναβης νοθευμένο στην μαύρη αγορά και οχι official απο καταστηματα ηλ. τσιγαρου

οι οποιοι λογω της ''χημικής ένωσης'' (ποιος ξερει τι άλλες ουσίες είχαν ρίξει μέσα πριν φτάσουν στα βαπόρια και για να την ακούσουν oi χρηστες)

έπαθαν αμεση τοξικοτητα στους πνευμονες και πεθαναν.

 

Αυτα απο εμενα...καλη συνεχεια.

 

 

 

 

 

https://youtu.be/GMolmzmlUGg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Eloy είπε

Να είσαι σίγουρος οτι αν υπήρχαν  αποδείξεις και βάσιμα στοιχεία, οι εχθροί του ατμίσματος (και οι Παπαστράτος, Philip Morris, κλπ) θα τις είχαν τοιχοκολλημένες παντού με την υπογραφή των εργαστηρίων και των επιστημόνων . ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ... Τυχαίο ?

Αυτές οι εταιρείες γιατί να πολεμήσουν το άτμισμα;

Άλλωστε και αυτοί πουλάνε ηλεκτρονικά τσιγάρα, τα οποία μπορεί να είναι και πολύ πιο φθηνά στην παραγωγή τους ή και πιο κερδοφόρα.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/1/2020 στις 8:54 ΠΜ, gdimi είπε

 

Η πλάκα είναι πως άτομα που δεν έχουν καπνίσει ποτέ, άρα δεν έχουν εθιστεί ποτέ, μιλάνε με τρόπο που "δαιμονοποιούν" τους καπνιστές παρουσιάζοντάς τους ως αμετανόητους εγωιστές και παράλληλα θεωρούν πως οι ίδιοι έχουν κάθε δικαίωμα να ενοχλούνται , όχι μόνο για την υγεία τους που είναι πολύ λογικό, αλλά με τριτοτέταρτα γεγονότα όπως το παραπάνω.
Καλώς ή κακώς πάντα θα υπάρχουν στο κοινωνικό σύνολο άτομα τα οποία γουστάρουν αυστηρούς κανόνες, μεγάλα πρόστιμα, σκληρές απαγορεύσεις κλπ. Χρειάζονται ηρεμία, τάξη και ασφάλεια για να αποκτήσουν αίσθηση κανονικότητας, δεν γίνεται αλλιώς.

 

Με το ζόρι σε έθισαν στο τσιγάρο εσένα; Ή νομίζεις είσαι ο μοναδικός στην πλάση που πέρασε ντέρτια;

Σιγά μη ζητήσουμε και άδεια για να κράξουμε τον κάθε πικραμένο που φουμάρει χωρίς να νοιάζεται για τους γύρω του, επειδή δεν έχουμε εθιστεί... Μήπως άμα μας την πέσει κανά ζάκι με μαχαίρι για τη δόση του, να αναβάλλουμε την κριτική και να πάμε να τρυπηθούμε και μεις ώστε να έχουμε μπει στη θέση του πρώτα;

Τα μωρά και τα μικρά παιδάκια που τρώνε επί χρόνια τον καρκίνο στα σπίτια τους, στα αμάξια των γονιών τους, και σε όσους κλειστούς χώρους τα παίρνουν μαζί οι γονείς τους, επειδή οι περισσότεροι κάφροι δεν ξέρουν τι είναι σωστό και τι όχι αν δεν έρθει κάποιος μπαμπούλας να τους το επιβάλλει με "αυστηρούς κανόνες και μεγάλα πρόστιμα", ποιος θα τα εκπροσωπήσει και προστατεύσει;

Επεξ/σία από kostool13
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπερβάλεις,σε αυτό τον κόσμο υπάρχουν πάρα πολλές κοινωνικές αδικίες όπως αυτό που περιγράφεις,που άμα τα γράψουμε,σίγουρα θα σε πάρει και σένα η μπόρα.

Επεξ/σία από palawiaris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως κάπνιζα 15.χρονια. Ηλεκτρονικό τσιγάρο δεν το έπιασα ποτέ. Το θεωρούσα αηδία. Προτιμούσα τσιγάρο. Ήμουν υπέρ οποίος έπαιρνε το 15€ ηλεκτρονικό τσιγάρο και το έκοβε μετά. Βέβαια αυτοί να ήταν το <5%. Οι υπόλοιποι το έκαναν μόδα με mods, volt, Watt και δεν θυμάμαι τι. Έπαιζαν μέχρι και flappy bird θυμάμαι.

Κανέναν δεν ενδιαφερε το τι έβαζες στο στόμα σου αλλά όταν το θεοποίουσαν γελούσα. Έμοιαζαν με τους λινουξαδες που είναι υπεράνω των Windows χρηστών (όπου windows βάλε τσιγάρο).

Δεν καπνίζω πια και είναι το καλύτερο, χεστην υγεία (αφού σε εμάς δεν συμβαίνει ποτέ έτσι δεν είναι) και μένουν και λεφτά.

Το τσιγάρο/ατμισμα το κόβω σαν φόρο οξυγόνου του κράτους προς τους πολίτες.

Δεν γουστάρω να τους πληρώνω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...