Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dual boot Windows 10-Debian


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

Έχω ένα Dell G515 στον ssd του οποίου έχω εγκατεστημένα Windows 10. Πρόσφατα έβαλα και ένα μικρό (128άρι) m.2 στον οποίο εγκατέστησα Debian μέσω του Calamares installer, αφότου έκλεισα το secure boot από το bios.

Ενώ ολοκληρώνεται κανονικά η εγκατάσταση, bootάρει είτε μόνο στα Windos είτε καθόλου. Τι εννοώ, παρόλο που σαν boot priority έχω την επιλογή debian μπαίνει απευθείας στα Windows. Από την άλλη, μπαίνοντας στο boot menu του laptop, μου βγάζει κανονικά τις επιλογές Debian και Windows Boot Manager αλλά αν επιλέξω χειροκίνητα debian τότε δε μπουτάρει καν, δε βρίσκει λειτουργικό.

Το usb stick το διαμόρφωσα με Rufus χρησιμοποιώντας την τελευταία διαθέσιμη έκδοση Debian, δοκίμασα και σαν GPT αλλά και σαν MBR.

Για την ιστορία, δοκίμασα και Ubuntu και Mint και δε συνάντησα κανένα πρόβλημα (ακόμα και παλιότερα που πειραματιζόμουν με Arch επίσης δε συνάντησα πρόβλημα καθώς είχα τον Grub στον ίδιο δίσκο με το Linux, δε θέλω όμως μια τέτοια hardcore διανομή), ο Grub φόρτωνε κανονικά. Με Debian ομως δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο αρνείται να συνεργαστεί. Θέλω τη συγκεκριμένη διανομή γιατί πιστεύω πως δεν είναι τόσο hardcore οσο Arch ας πούμε ούτε έχει "αχρείαστα προγράμματα, για εμένα, όπως Mint και Ubuntu".

Αν μπορείτε να βοηθήσετε κάπως θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, Demon Lord είπε

βγάζει κανονικά τις επιλογές Debian και Windows Boot Manager αλλά αν επιλέξω χειροκίνητα debian τότε δε μπουτάρει καν, δε βρίσκει λειτουργικό

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά !!

Λαμβάνεις και κάποιο μήνυμα όταν λες δεν βρίσκει κάποιο λειτουργικό ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

11 λεπτά πριν, htaccess είπε

Καλησπέρα, Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά !!

Λαμβάνεις και κάποιο μήνυμα όταν λες δεν βρίσκει κάποιο λειτουργικό ??

Καλησπέρα φίλε μου, ανέβασα 2 φωτογραφίες απ'όταν επιλέγω χειροκίνητα debian.

Image κατέβασα από εδώ https://cdimage.debian.org/images/unofficial/non-free/images-including-firmware/10.2.0-live+nonfree/amd64/iso-hybrid/ , την έκδοση KDE.

 

Spoiler

IMG_20200106_133919.jpg.418332f3d27dad8e594516898b477f86.jpgIMG_20200106_133904.jpg.8ea2fbb36b1db8f38e9d70b8cdaf40ef.jpg

IMG_20200106_134151.jpg.c5c0e8801718c6e4a526b59263636329.jpg

 

Επεξ/σία από Demon Lord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον επιλέξεις Debian , μετά σου βγάζει κάποιο μήνυμα, ή απλά βλέπεις έναν κέρσορα να αναβοσβήνει πάνω αριστερά στην οθόνη.

Στο αναφέρω αυτό γιατί σχεδόν σε όλες τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει με debian, την 1η φορά καθυστερεί αρκετά, τόσο πολύ που νομίζεις ότι κόλλησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, htaccess είπε

Εφόσον επιλέξεις Debian , μετά σου βγάζει κάποιο μήνυμα, ή απλά βλέπεις έναν κέρσορα να αναβοσβήνει πάνω αριστερά στην οθόνη.

Στο αναφέρω αυτό γιατί σχεδόν σε όλες τις εγκαταστάσεις που έχω κάνει με debian, την 1η φορά καθυστερεί αρκετά, τόσο πολύ που νομίζεις ότι κόλλησε.

Συγγνώμη, δεν το πιασα με την πρώτη 😛 

Σωστά, αναβοσβήνει ο κέρσορας για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά αυτόματα ξεκινάει τα διαγνωστικά όπως στις φωτό που ανέβασα. Το θέμα είναι γιατί λειτουργεί με Arch, Mint και Ubuntu με ακριβώς το ίδιο hardware Και Bios setup και όχι με Debian?

Επεξ/σία από Demon Lord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Demon Lord είπε

Συγγνώμη, δεν το πιασα με την πρώτη 😛 

Σωστά, αναβοσβήνει ο κέρσορας για 1-2 δευτερόλεπτα και μετά αυτόματα ξεκινάει τα διαγνωστικά όπως στις φωτό που ανέβασα. Το θέμα είναι γιατί λειτουργεί με Arch, Mint και Ubuntu με ακριβώς το ίδιο hardware Και Bios setup και όχι με Debian?

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον calamares installer και δεν γνωρίζω πως ακριβώς κάνει την εγκατάσταση, ίσως κάποιος άλλος συμφορουμίτης να μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, htaccess είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ τον calamares installer και δεν γνωρίζω πως ακριβώς κάνει την εγκατάσταση, ίσως κάποιος άλλος συμφορουμίτης να μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.

Ξέχασα να αναφέρω πως δοκίμασα και με τον απλό graphic installer αλλά δεν είδα φως. Σαν τελευταία λύση δοκίμασα τον calamares γιατί έμοιαζε πιο καλά σε mint/ubuntu κλπ και ίσως μου ξέφευγε κάτι. αλλά απ'ότι φαίνεται δε δούλεψε ούτε αυτό.

Επεξ/σία από Demon Lord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρια σεναρια πρεπει να παιζουν:

1ο) Σεναριο το efi partition του debian να μην εχει flags boot,esp αν οχι με gparted το διορθωνεις.

2ο) Σεναριο αν το προβλημα παραμενει και δεν εχει λυθει απο το πρωτο, ελεγξε αν το efi partition του debian ειναι δηλωμενο στο /boot/efi και οχι /boot.

3ο) Σεναριο ελεγξε στο bios αν εχει επιλογη να γυρισεις απο ahci σε raid, τα m.2 εχουν τετοιες συμπεριφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Τρια σεναρια πρεπει να παιζουν:

1ο) Σεναριο το efi partition του debian να μην εχει flags boot,esp αν οχι με gparted το διορθωνεις.

2ο) Σεναριο αν το προβλημα παραμενει και δεν εχει λυθει απο το πρωτο, ελεγξε αν το efi partition του debian ειναι δηλωμενο στο /boot/efi και οχι /boot.

3ο) Σεναριο ελεγξε στο bios αν εχει επιλογη να γυρισεις απο ahci σε raid, τα m.2 εχουν τετοιες συμπεριφορες.

σε ευχαριστώ φίλε μου, θα δοκιμάσω και θα επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

Τρια σεναρια πρεπει να παιζουν:

1ο) Σεναριο το efi partition του debian να μην εχει flags boot,esp αν οχι με gparted το διορθωνεις.

2ο) Σεναριο αν το προβλημα παραμενει και δεν εχει λυθει απο το πρωτο, ελεγξε αν το efi partition του debian ειναι δηλωμενο στο /boot/efi και οχι /boot.

3ο) Σεναριο ελεγξε στο bios αν εχει επιλογη να γυρισεις απο ahci σε raid, τα m.2 εχουν τετοιες συμπεριφορες.

τα δοκίμασα και τα 3 αλλά το πρόβλημα παραμένει. ανεβάζω και εικόνα με το πως σπάνε τα partitions, μου φαίνεται πως είναι οκ με μια πρώτη ματιά 

IMG_20200106_155337.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαν τελευταια λυση δοκιμασε να κανεις edit στον grub στο τελος quiet splash βαλε και την τελευταια παραμετρο nvme load=yes, αν δεν πιασει και αυτο δοκιμασε σαν εσχτατη λυση systemd-boot κατι αλλο δεν ξερω, μετα σηκωνω τα χερια

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνοντας μήπως βρω κάτι σχετικό για να σε βοηθήσουμε, βρήκα αυτό > https://www.dell.com/community/Linux-General/Inspiron-3670-Debian-9-Legacy-boot-MBR-problem/td-p/724118 που ουσιαστικά είναι η 1η λύση στην 1η παράγραφο του παραπάνω post του @μπουρτζοβλαχος

Μια μικρή διόρθωση μόνο, το αναφέρω για την περίπτωση που δεν διαβάσει κάποιος το link που παραπέμπει στην dell, στο edit του grub > nvme_load=YES.

Επίσης τώρα πρόσεξα το

5 ώρες πριν, Demon Lord είπε

Αναφέρεις ότι δοκίμασες ubuntu / mint χωρίς πρόβλημα, μήπως φταίει η unofficial διανομή που κατεβάζεις (μία σκέψη κάνω) , να έκανες μία δοκιμή και από εδώ > http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικα images του debian , τον παιζουν. Τις προαλλες παλευα να περασω ενα σε VM και αφου μπουταρε μετα δεν "εβλεπε" το cdrom (το virtual cdrom στην ουσια , μιας και το VM ειχε μπουταρει απο iso)...λεω δεν γινεται να φταιει το iso  αφου το κατεβασα απο το επισημο σαιτ.
Δοκιμασα σε 3-4 διαφορετικα VMs που ειχα ηδη μπας και διαφερανε σε καποια ρυθμιση και εκανε την ζημια , τιποτα.Τελικα κατεβασα αλλο iso απο το επισημο σαιτ και επαιξε αερα.

Αρα , θελω να καταληξω μηπως και εδω εχει θεματα/ιδιοτροπιες το iso ? Ας δοκιμασει με καποιο αλλο ...

ΥΓ : δεν χρειαζεται να πας σε non-free iso , μιας και στο κανονικο , αν ενεργοποιησεις τα contrib , non-free στα ρεπος , εχεις...τα παντα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, htaccess είπε

Ψάχνοντας μήπως βρω κάτι σχετικό για να σε βοηθήσουμε, βρήκα αυτό > https://www.dell.com/community/Linux-General/Inspiron-3670-Debian-9-Legacy-boot-MBR-problem/td-p/724118 που ουσιαστικά είναι η 1η λύση στην 1η παράγραφο του παραπάνω post του @μπουρτζοβλαχος

Μια μικρή διόρθωση μόνο, το αναφέρω για την περίπτωση που δεν διαβάσει κάποιος το link που παραπέμπει στην dell, στο edit του grub > nvme_load=YES.

Επίσης τώρα πρόσεξα το

Αναφέρεις ότι δοκίμασες ubuntu / mint χωρίς πρόβλημα, μήπως φταίει η unofficial διανομή που κατεβάζεις (μία σκέψη κάνω) , να έκανες μία δοκιμή και από εδώ > http://cdimage.debian.org/debian-cd/current-live/amd64/iso-hybrid/

Θα δοκιμάσω και με άλλο iso, από αυτό που αναφέρεις. Πάντως η αλλαγή στο grub γίνεται πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση σωστά; Γιατί μετά δεν υπάρχει grub ουσιαστικά 😛

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, μόλις προλάβω θα κάνω δοκιμές και θα απαντήσω στο ποστ αν τελικά δούλεψε, σε περίπτωση που κάποιος άλλος έχει παρόμοιο πρόβλημα.

Δε θέλω πάντως να πάω στην εύκολη λύση του ubuntu Και να φάω πόση ώρα για να αφαιρώ αχρείαστο software.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου πρωτεινα και κατι αλλο πριν ξαναβαλεις απο αλλο debian iso να κανεις backup το grub.cfg του debian, βαζεις ubuntu προσωρινα και συγκρινεις τις παραμετροποιησεις μεταξυ ubuntu-debian grub.cfg, καπου εκει γινεται το παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...