Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με dual boot Windows 10-Debian


Demon Lord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να τα βάλουμε σε μία σειρά,

1 ώρα πριν, Demon Lord είπε

Πάντως η αλλαγή στο grub γίνεται πριν ξεκινήσει η εγκατάσταση σωστά; Γιατί μετά δεν υπάρχει grub ουσιαστικά

Οι προτάσεις για τις λύσεις που αναφέρθηκαν παραπάνω είναι 2.

Το grub βρίσκετε στο /etc/default και το grub.cfg στο /boot/grub.

Αυτό που σου πρότεινε ο @μπουρτζοβλαχος στο 1ο του post αφορά το /etc/default/grub (GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nvme_load=YES")

Στο 2ο post του προτείνει να πάρεις backup το  /boot/grub/grub.cfg και να το συγκρίνεις με την διανομή ubuntu που σου λειτουργεί.

Επειδή όμως δεν έχεις πρόσβαση (crashαρει τωρα), και στις 2 παραπάνω περιπτώσεις θα πρέπει με μία live διανομή να κάνεις mount το δίσκο/partition που έχεις εγκατεστημένο το debian για να μπορέσεις να κάνεις τις τροποποιήσεις αυτές.

 

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όταν επιλέγεις να ξεκινήσεις απο το usb είσαι σίγουρος ότι ξεκινάς με EFI και όχι με legacy?

ναι με efi ξεκινάω :)

 Λοιπόν, έκανα mount το δίσκο που έκανα εγκατάσταση τη διανομή μου, με live cd από το link του @htaccess

Δε μου έχει παράμετρο όμως για nvme_load, θα πρέπει να το προσθέσω εγώ? 

IMG_20200106_221450.thumb.jpg.657f6898b6dd65690e5bbe6076115447.jpg

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να μάθω παράλληλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πρέπει να το προσθέσεις εσύ, επειδή βλέπω στο grub default έχει uuid για hibernation πήγαινε στην ακριβώς από κάτω,

GRUB_CMDLINE_LINUX="" και την κάνεις  GRUB_CMDLINE_LINUX="nvme_load=YES"

Μετά την έξοδο από τον editor μην ξεχάσεις sudo update-grub

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, htaccess είπε

Ναι θα πρέπει να το προσθέσεις εσύ, επειδή βλέπω στο grub default έχει uuid για hibernation πήγαινε στην ακριβώς από κάτω,

GRUB_CMDLINE_LINUX="" και την κάνεις  GRUB_CMDLINE_LINUX="nvme_load=YES"

Μετά την έξοδο από τον editor μην ξεχάσεις sudo update-grub

command not found 😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, htaccess είπε

sudo update-grub2 ?

το ίδιο... ρίχνω και εδώ μια ματιά βέβαια https://unix.stackexchange.com/questions/482569/debian-10-buster-update-grub-command-not-found

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

9 λεπτά πριν, Demon Lord είπε

το ίδιο... ρίχνω και εδώ μια ματιά βέβαια https://unix.stackexchange.com/questions/482569/debian-10-buster-update-grub-command-not-found

Είχα κάτι τέτοια θέματα πριν 3 μήνες που έβαλα την 10 , και γύρισα πίσω στην 9.

Ναι ... θα γράψεις την πλήρη διαδρομή.

/usr/sbin/update-grub

Edit:

Τώρα είδα ότι στο link που παραθέτεις έχει και επιδιόρθωση του grub-efi.

Εύχομαι να πετύχει και να ξεμπερδέψεις.

Επεξ/σία από htaccess
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, htaccess είπε

Είχα κάτι τέτοια θέματα πριν 3 μήνες που έβαλα την 10 , και γύρισα πίσω στην 9.

Ναι ... θα γράψεις την πλήρη διαδρομή.


/usr/sbin/update-grub

και πάλι τρώω error παρόλο που τα αρχεία με το λινκ που παρέθεσα είναι ίδια.

Ίσως ασχολήθηκα υπέρ του δέοντος, ίσως βάλω μόνο debian Και windows σε vm.

Anyway, σας ευχαριστώ όλους για την προσπάθεια :)

45 λεπτά πριν, htaccess είπε

 

Edit:

Τώρα είδα ότι στο link που παραθέτεις έχει και επιδιόρθωση του grub-efi.

Εύχομαι να πετύχει και να ξεμπερδέψεις.

Δεν πέτυχε, δεν ξέρω αν εγώ κάνω κάτι τόσο λάθος ή έπεσα στην περίπτωση bug debian με το δικό μου hardware. 

Βασικά το ήθελα καθαρά για εκπαιδευτικούς λόγους οπότε και ένα vm με καλύπτει πιστεύω, απλά επειδή είχα τον nvme διαθέσιμο είπα να το περάσω εκεί κανονικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/1/2020 στις 10:15 ΜΜ, Demon Lord είπε

ναι με efi ξεκινάω :)

 Λοιπόν, έκανα mount το δίσκο που έκανα εγκατάσταση τη διανομή μου, με live cd από το link του @htaccess

Δε μου έχει παράμετρο όμως για nvme_load, θα πρέπει να το προσθέσω εγώ? 

IMG_20200106_221450.thumb.jpg.657f6898b6dd65690e5bbe6076115447.jpg

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις αλλά προσπαθώ να μάθω παράλληλα :)

 

Στις 6/1/2020 στις 10:39 ΜΜ, Demon Lord είπε

command not found 😤

Αφού είσαι σε περιβάλλον live, πως περιμένεις να δουλέψει;

Θέλει chroot!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ρίξω κ εγώ μία ιδέα, πιο απλή, που ίσως σε βοηθήσει. Επειδή μου είχε τύχει να μην μπορώ να μπω σε linux σε laptop με W10 (HP), έχοντας δοκιμάσει είτε από το Bios, είτε μέσω προγραμμάτων να δώσω (μάταια) προτεραιότητα στην efi καταχώρηση του linux, διαπίστωσα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο ότι ορισμένα laptop αγνοούν παντελώς οτιδήποτε άλλο εκτός από τα 10. Υποθέτοντας λοιπόν ότι έχεις ήδη απενεργοποιήσει το secure boot, θα κατευθευνθείς στη διαδρομή boot/efi/efi/microsoft/boot (παίξε λίγο με ls να βλέπεις τα dir ίσως είναι διαφορετικά σε εσένα) κ θα διαγράψεις την καταχώρηση efi των 10 (sudo rm bootmgfw.efi). Εναλλακτικά, αντί για διαγραφή, δώσε άλλο όνομα σε περίπτωση που δεν μπορείς ύστερα να μπεις πουθενά, ώστε να επαναφέρεις στο αρχικό για να μπαίνεις τουλάχιστον στα 10.

Δοκίμασέ το κ πες μας αν έτσι καταφέρνεις να δεις τον grub κατά το boot.

 

edit: Διαβάζοντας ξανά το post σου αναφέρεις ότι με το ίδιο hardware δοκίμασες κ με άλλες διανομές. Δηλαδή ΚΑΙ ο m2 δούλεψε με όλες τις άλλες νορμάλ; Αν ναι τότε πιθανότατα δε θα βοηθήσει η λύση που προτείνω.

Επεξ/σία από leonidas_
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φυσικά και θα έβρισκα ανοιχτό θέμα για το πρόβλημά μου.

Έχω φάει μια πίκρα αυτές τις μέρες, μετά από 2 χρόνια με εγκατεστημένο Ubuntu. Υπόψιν, ότι είμαι παλιός στο χώρο και αναγκαστικά γνώστης (αλλά όχι σε βάθος) του linux, μιας και το χρησιμοποιώ στον webserver μου από το 2001. Αλλά σίγουρα όχι ο ειδικός!

Λοιπόν, 2 χρόνια στημένο dual-boot με Windows 10 & Ubuntu 18.04. Όλα καλά, υποδειγματικά καλά. Τα Windows μη ρωτάτε γιατί τα κρατάω, διότι υπάρχουν κάποιες εφαρμογές που χρειάζομαι που δεν υπάρχουν ή δεν συνεργάστηκαν καλά με το Wine.

Όλα καλά μέχρι προχθές που αποφάσισα να αλλάξω τον SSD Samsung EVO750 σε Samsung EVO860. Έβαλα τον νέο δίσκο, πέρασα τα Win10, αφήνοντας 250GB partition για το Linux. Εγκατάσταση του Ubuntu, παραμετροποίηση και εγκατάσταση όσων χρειάζομαι για τη δουλειά μου (και το τονίζω για τη δουλειά μου). 24 ώρες όλα καλά. Και τότε ένοιωσα ότι ήρθε η ώρα να πάρω backup τα αρχεία που είχα στον παλιό δίσκο. ΔΕΝ τον έβαλα με usb/εξωτερικό, αλλά έβγαλα τον νέο και τον έβαλα μέσα στο laptop (ευτυχώς γιατί έτσι βρέθηκε το πρόβλημα που θα αναφέρω).

Βάζω τον παλιό και bootάρει Windows10 χωρίς το grub menu. Πρώτο σοκ. Επανεκκίνηση, δοκιμές, τίποτε. To partition του linux εκεί (sda6) αλλά το grub πουθενά. Και τότε τρώω το φρίκη και βάζω τον νέο δίσκο (24ώρες λειτουργικό). ΠΟΥΘΕΝΑ το grub, εκκίνηση μόνο windows.

Η λογική λέει ότι δεν είναι στανταρ έτσι τα πράγματα. Η δική μου λογική λέει ότι το Tosbiba C55 που κάπου στην αφαίρεση του δίσκου (ή την εισαγωγή άλλου) μπερδεύεται ή χάνει κάτι.

Και ρωτάω ο αδαής, συμβαίνει συχνά αυτό, το έχετε ξαναδεί; Φταίει πράγματι ο κατασκευαστής (Toshiba) ή κάτι άλλο; Εν το μεταξύ, έχουν γίνει όλες οι αναβαθμίσεις windows μέχρι το 1903 χωρίς πρόβλημα.

Απογοητεύτηκα... Θα χρειαστεί (λέω εγώ) να βάλω ένα δίσκο, μια δοκιμή, μια βλακεία. Θα πρέπει κάθε φορά να πρέπει να επαναφέρω (manual ή με εργαλεία) το grub menu? Κάνω κάτι λάθος στην αρχική εγκατάσταση;

 

Επεξ/σία από melody
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το secureboot είναι disabled στο bios?

Το σύστημα bootarei από EFI ή είναι ενεργοποιημένο το legacy?

Μπες με το live iso και δώσε το output απο:

efibootmgr -v

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...