Προς το περιεχόμενο

Η AMD παρουσίασε την νέα κάρτα γραφικών Radeon RX 5600 XT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, MTX είπε

μια χαρά είναι η τιμή τις κάρτας για τις δυνατότητες τις , 279 δολάρια είναι περίπου 250 ευρώ , το πρόβλημα είναι ότι στην Ελλάδα έρχονται πάντα τσιμπημένες με ένα +25% ,γεγονός που δεν μπόρεσα ποτε ούτε να το καταλάβω ούτε να το χωνέψω

Όλα έρχονται τσιμπημένα γιατί οι τιμές που δείχνουν στην Αμερική είναι χωρίς Φ.Π.Α.

Επιπλέον δεν είμαστε κύρια αγορά όπως η Αμερική και η Κίνα, πληρώνει και ο έμπορος το τελωνείο κτλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό που λένε κάποιοι με ύφος αναλυτή, ότι η amd δε βγάζει καλές κάρτες γιατί έχει ρίξει το βάρος στους ryzen, πόσο οπαδικο πια... Δε βγάζει επειδή δε μπορεί!. Και για αυτό το λόγο παραμένουν πανάκριβες οι σαβουρες τριετίας της Nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vgeovai είπε

250+24%φορολογία = 310 + οτιδήποτε άλλη extra χρέωση θέλει για να γίνει εισαγωγή ένα προϊόν σε ΕΕ.

Επίσης η συνήθης πρακτική είναι να μην γίνετε καν μετατροπή νομίσματος, δηλαδή από 280 δολάρια πάει 280 euro αντί και 250 euro. Αλλα όπως είπα μέχρι να κυκλοφορήσει όλα αυτά είναι να είχαμε να λέγαμε.

Αν ίσχυε όλο αυτό που περιγράφεις η RX 5700 θα κόστιζε 400+ και όχι 330€ .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Αν φτασει στα 300+ θα παει απατη, καθως η 5700 ξεκιναει απο 330

330 ετοιμοπαραδοτη δεν υπάρχει,η πρώτη άμεση διαθέσιμη 5700 xt ξεκινάει από 380+

1 ώρα πριν, adtakhs είπε

Αν ίσχυε όλο αυτό που περιγράφεις η RX 5700 θα κόστιζε 400+ και όχι 330€ .

Με χωρίς διαθεσιμότητα προϊόντος μπορώ και εγώ να την δίνω και 300€ άμα λάχει.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και είναι μόνο κατόπιν παραγγελίας δεν μπορούμε να λέμε ότι την βρίσκουμε στα 330.

Η τραγική αλήθεια είναι ότι επίσημα θα βγει πάνω από 300 στην Ελλάδα 
-------------------------------------------------------------------------
 

Λέτε όλοι σας ότι έχει 330 η 5700,δείξτε μου που είναι αυτή την στιγμή ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΗ στην Ελλάδα στα 330€ να πάω να πάρω εδώ και τώρα!!!!!!!

Η πρώτη άμεση κάρτα υπάρχει εδώ https://www.skroutz.gr/s/19386519/Gigabyte-Radeon-RX-5700-8GB-GV-R57-8GD-B.html 

Με κόστος 360€ με τα μεταφορικά.

https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html

Εδώ η πρώτη διαθέσιμη XT έχει 460€

Όταν θα μιλάμε για τιμή καλό είναι να βλέπουμε και την διαθεσιμότητα του προϊόντος, γιατί και εγώ αύριο ανοίγω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και την βάζω στα 280€ χωρίς διαθέσιμο προϊόν κατόπιν παραγγελίας και μετά από δέκα μέρες θα λέω ότι δεν υπάρχει στον προμηθευτή και θα ακυρώνω την παραγγελία.

Είναι απλά τα πράγματα.

Επεξ/σία από Drake27
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι εσείς που γελάτε με το post μου ότι η NVIDIA έχει καλύτερους drivers και ότι αν κάνεις OC στην 1660Ti είναι πολύ κοντά στην 5600ΧΤ, βρείτε μου ένα post σε θέματα των NVIDIA με πρόβλημα στους drivers. Και πραγματικά πόσο διαφορά στα fps έχουν; Σοβαρά τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Εντάξει 15 fps διαφορά έχει που με OC στην 1660Ti παίρνεις καμιά 10αριά, οπότε ουσιαστικά είναι στα ίδια και έχεις και πολύ καλύτερους drivers στην NVIDIA..

ε όχι και καλύτερους drives η nVidia!!!! χρόνο με τον χρόνο κάθε κάρτα amd  γίνεται καλύτερη ενώ nVidia χειρότερη,και αυτό είναι γεγονός με άπειρα test....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
31 minutes ago, nickolerosA said:

ε όχι και καλύτερους drives η nVidia!!!! χρόνο με τον χρόνο κάθε κάρτα amd  γίνεται καλύτερη ενώ nVidia χειρότερη,και αυτό είναι γεγονός με άπειρα test....

Δεν γίνεται καλύτερη, απλά δεν παίρνεις το 100% "day one". Αν εσένα σου αρέσει να "προπληρώνεις", δεν σημαίνει ότι αρέσει σε άλλους. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, nickolerosA είπε

ε όχι και καλύτερους drives η nVidia!!!! χρόνο με τον χρόνο κάθε κάρτα amd  γίνεται καλύτερη ενώ nVidia χειρότερη,και αυτό είναι γεγονός με άπειρα test....

Ναι, ακριβώς έτσι είναι.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, ThReSh said:

Δεν γίνεται καλύτερη, απλά δεν παίρνεις το 100% "day one". Αν εσένα σου αρέσει να "προπληρώνεις", δεν σημαίνει ότι αρέσει σε άλλους. :(

To αστειο ειναι οτι προπληρωνεις το 100%, παιρνεις το 90% day one και ακομα και ετσι παιρνεις περισσοτερα fps ανα €€ που χαλασες συγκριτικα με την πρασινη. Αλλα για καποιο λογο η πρασινη ειναι 90/10 στις πωλησεις. Δεν θα μου φαινοταν περιεργο αν οι Radeon καταληξει να υπαρχει αποκλειστικα για τους APU. Αφου βρεξει-χιονίσει πρασινη παιρνουν οι περισσοτεροι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

To αστειο ειναι οτι προπληρωνεις το 100%, παιρνεις το 90% day one και ακομα και ετσι παιρνεις περισσοτερα fps ανα €€ που χαλασες συγκριτικα με την πρασινη. Αλλα για καποιο λογο η πρασινη ειναι 90/10 στις πωλησεις. Δεν θα μου φαινοταν περιεργο αν οι Radeon καταληξει να υπαρχει αποκλειστικα για τους APU. Αφου βρεξει-χιονίσει πρασινη παιρνουν οι περισσοτεροι.

Ναι δεν. Να σου θυμίσω 1060 με 480? Να σου θυμίσω τι έγινε μετά λόγω mining? Ίδια τιμή είχαν 1060 με 480, και μεχρι να την φτάσει η 2η είχαν καταντήσει και οι 2 ανεπαρκείς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, Νικηφόρος Μπαντούνας said:

To αστειο ειναι οτι προπληρωνεις το 100%, παιρνεις το 90% day one και ακομα και ετσι παιρνεις περισσοτερα fps ανα €€ που χαλασες συγκριτικα με την πρασινη. Αλλα για καποιο λογο η πρασινη ειναι 90/10 στις πωλησεις. Δεν θα μου φαινοταν περιεργο αν οι Radeon καταληξει να υπαρχει αποκλειστικα για τους APU. Αφου βρεξει-χιονίσει πρασινη παιρνουν οι περισσοτεροι.

Το πρόβλημα δεν είναι το 90% αλλά η πιθανότητα των τελείως "game" breaking bugs (πχ Black screens). Αυτά είναι αρκετά για να στρέψουν τους καταναλωτές στην Nvidia στην επόμενη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ryzenlake said:

Ναι δεν. Να σου θυμίσω 1060 με 480? Να σου θυμίσω τι έγινε μετά λόγω mining? Ίδια τιμή είχαν 1060 με 480, και μεχρι να την φτάσει η 2η είχαν καταντήσει και οι 2 ανεπαρκείς. 

Δικαιολογησε μου τοτε καρτες τυπου 5700 και 2060 super. Ηδη ειναι καλυτερο vfm η 5700/xt αλλα ξερουμε και οι 2 ποια καρτα αγοραζει ο μεσος καταναλωτης.

 

3 minutes ago, ThReSh said:

Το πρόβλημα δεν είναι το 90% αλλά η πιθανότητα των τελείως "game" breaking bugs (πχ Black screens). Αυτά είναι αρκετά για να στρέψουν τους καταναλωτές στην Nvidia στην επόμενη αγορά.

Τοσο καιρο, τοσες διαφορετικες radeon/geforce καρτες (ευκολα πανω απο 10 διαφορετικες, γ@μω την μανια μου να αλλαζω hardware) και καμια δεν μου εβγαλε ποτε game breaking bug. Και ας εκανα oc και ας περναγα beta drivers...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Νικηφόρος Μπαντούνας said:

Τοσο καιρο, τοσες διαφορετικες radeon/geforce καρτες (ευκολα πανω απο 10 διαφορετικες, γ@μω την μανια μου να αλλαζω hardware) και καμια δεν μου εβγαλε ποτε game breaking bug. Και ας εκανα oc και ας περναγα beta drivers...

Πες το στους χρήστες με 5700/5700ΧΤ. Μπορεί να μην σου έβγαλε, αλλά μπορείς να πάρεις πάνω σου μια δέσμευση για άλλον "έλα μωρέ δεν θα εμφανιστεί σε σένα" ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, ThReSh said:

Πες το στους χρήστες με 5700/5700ΧΤ. Μπορεί να μην σου έβγαλε, αλλά μπορείς να πάρεις πάνω σου μια δέσμευση για άλλον "έλα μωρέ δεν θα εμφανιστεί σε σένα" ? 

Επειδη δεν μπορω, μεχρι και το νοεμβριο, τις προτεινα μονο σε κοσμο που μπρουσε να κανει ενα βασικο troubleshooting. Αλλιως ελεγα 2060 Super και εξω απο την πορτα. Οχι πλεον. Και μια γρηγορη αναζητηση να κανεις (αυτη που κανει το 90% του κοσμου) θα δεις οτι τα ποστ για προβληματα στις Navi σταματανε καπου τον οκτωβρη. Δεν αντιλεγω οτι τουλαχιστον στην αρχη, οι Nvidia ειναι πιο "safe", αλλα για τον θεο δεν γινεται μηνες ή και χρονια μετα να διαλεγει ο κοσμος παλι Nvidia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, Νικηφόρος Μπαντούνας said:

Επειδη δεν μπορω, μεχρι και το νοεμβριο, τις προτεινα μονο σε κοσμο που μπρουσε να κανει ενα βασικο troubleshooting. Αλλιως ελεγα 2060 Super και εξω απο την πορτα. Οχι πλεον. Και μια γρηγορη αναζητηση να κανεις (αυτη που κανει το 90% του κοσμου) θα δεις οτι τα ποστ για προβληματα στις Navi σταματανε καπου τον οκτωβρη. Δεν αντιλεγω οτι τουλαχιστον στην αρχη, οι Nvidia ειναι πιο "safe", αλλα για τον θεο δεν γινεται μηνες ή και χρονια μετα να διαλεγει ο κοσμος παλι Nvidia. 

Δεν σταμάτησαν εκεί, με τους πρώτους drivers του 2020, εμφανίστηκαν πάλι black screens, χρειάστηκαν οι δεύτεροι. Επίσης έχω ακούσει θέματα με τα clocks...

Έχω άτομο που από εκεί που η γκρίνια του ήταν ότι βγήκαν κι άλλοι Nvidia drivers (βαριέμαι να τους περάσω), έχει γυρίσει σε ανάθεμα την ώρα που ξαναγύρισα σε Radeon. Δεν ήταν ότι δεν είχε διαβάσει τι γινόταν, απλά πίστευε ότι ήταν πιο μεμονωμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...