Προς το περιεχόμενο

Η AMD παρουσίασε την νέα κάρτα γραφικών Radeon RX 5600 XT


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickolerosA είπε

ε όχι και καλύτερους drives η nVidia!!!! χρόνο με τον χρόνο κάθε κάρτα amd  γίνεται καλύτερη ενώ nVidia χειρότερη,και αυτό είναι γεγονός με άπειρα test....

Έρχεσαι στα λόγια μου. Ο λόγος που οι κάρτες της AMD γίνονται καλύτερες με τον χρόνο είναι ότι βελτιώνονται οι drivers οι οποίοι στην αρχή είναι κακοί. Δεν γεννάει ξαφνικά πυρήνες η GPU. Η NVIDIA δίνει το 100% από την αρχή. Φυσικά και η NVIDIA έχει θέματα στους drivers αλλά πολύ λιγότερο σημαντικά. Δεν μπορείς να συγκρίνεις όμως crashes σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι (GTA V) με black screens και restarts 6(!) μήνες μετά το release..

23 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Επειδη δεν μπορω, μεχρι και το νοεμβριο, τις προτεινα μονο σε κοσμο που μπρουσε να κανει ενα βασικο troubleshooting. Αλλιως ελεγα 2060 Super και εξω απο την πορτα. Οχι πλεον. Και μια γρηγορη αναζητηση να κανεις (αυτη που κανει το 90% του κοσμου) θα δεις οτι τα ποστ για προβληματα στις Navi σταματανε καπου τον οκτωβρη. Δεν αντιλεγω οτι τουλαχιστον στην αρχη, οι Nvidia ειναι πιο "safe", αλλα για τον θεο δεν γινεται μηνες ή και χρονια μετα να διαλεγει ο κοσμος παλι Nvidia. 

Πες ότι για παράδειγμα είσαι μεταξύ 2060S και 5700ΧΤ. Και οι δύο βγαίνουν στο 400άρι. Όσο μικρή και να είναι η πιθανότητα να σου τύχει bug (που με τους τελευταίους drivers επέστρεψαν τα ίδια θέματα που υπήρχαν στην αρχή), πολύς κόσμος δεν θα ρισκάρει να δώσει 400άρι τζάμπα, ειδικά που η διαφορά στο perf δεν είναι και τεράστια (+30fps για παράδειγμα). Και με την 2060S έχεις και το RT σαν ένα επιπλέον feature (άχρηστο, ξεάχρηστο είναι ένα επιπλέον feature) αν τυχόν και παίξεις κάνα παιχνίδι που το έχει. Γενικά αυτό είναι το θέμα μου με τις Navi, ότι δηλαδή έχουν παρανοήσει οι πάντες λες και έδωσε +30% perf από τις NVIDIA στην ίδια τιμή. Μια χαρά κάρτες είναι οι navi, αλλά δεν είναι φθηνές και τα θέματα με τους drivers δεν μπορούν να τα παραβλέπουν όλοι. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα Navi πολύ απλά γιατί φοβάμαι για τους drivers. Κάποιος άλλος ρισκάρει περισσότερο ή έχει περισσότερη όρεξη να ασχοληθεί σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, και μαγκιά του. Ναι μπορεί να μη μου τύχει, αλλά αν τύχει; Θέμα με την AMD δεν έχω, αφού όπως βλέπεις έχω τον Ryzen 2600, τον οποίο τον αγόρασα με χαρά και είμαι τέρμα ικανοποιημένος από την σχέση απόδοσης-τιμης. Φιλικά πάντα εννοείται :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, yiannis1991 said:

Έρχεσαι στα λόγια μου. Ο λόγος που οι κάρτες της AMD γίνονται καλύτερες με τον χρόνο είναι ότι βελτιώνονται οι drivers οι οποίοι στην αρχή είναι κακοί. Δεν γεννάει ξαφνικά πυρήνες η GPU. Η NVIDIA δίνει το 100% από την αρχή. Φυσικά και η NVIDIA έχει θέματα στους drivers αλλά πολύ λιγότερο σημαντικά. Δεν μπορείς να συγκρίνεις όμως crashes σε ένα συγκεκριμένο παιχνίδι (GTA V) με black screens και restarts 6(!) μήνες μετά το release..

Πες ότι για παράδειγμα είσαι μεταξύ 2060S και 5700ΧΤ. Και οι δύο βγαίνουν στο 400άρι. Όσο μικρή και να είναι η πιθανότητα να σου τύχει bug (που με τους τελευταίους drivers επέστρεψαν τα ίδια θέματα που υπήρχαν στην αρχή), πολύς κόσμος δεν θα ρισκάρει να δώσει 400άρι τζάμπα, ειδικά που η διαφορά στο perf δεν είναι και τεράστια (+30fps για παράδειγμα). Και με την 2060S έχεις και το RT σαν ένα επιπλέον feature (άχρηστο, ξεάχρηστο είναι ένα επιπλέον feature) αν τυχόν και παίξεις κάνα παιχνίδι που το έχει. Γενικά αυτό είναι το θέμα μου με τις Navi, ότι δηλαδή έχουν παρανοήσει οι πάντες λες και έδωσε +30% perf από τις NVIDIA στην ίδια τιμή. Μια χαρά κάρτες είναι οι navi, αλλά δεν είναι φθηνές και τα θέματα με τους drivers δεν μπορούν να τα παραβλέπουν όλοι. Προσωπικά δεν θα έπαιρνα Navi πολύ απλά γιατί φοβάμαι για τους drivers. Κάποιος άλλος ρισκάρει περισσότερο ή έχει περισσότερη όρεξη να ασχοληθεί σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά, και μαγκιά του. Ναι μπορεί να μη μου τύχει, αλλά αν τύχει; Θέμα με την AMD δεν έχω, αφού όπως βλέπεις έχω τον Ryzen 2600, τον οποίο τον αγόρασα με χαρά και είμαι τέρμα ικανοποιημένος από την σχέση απόδοσης-τιμης. Φιλικά πάντα εννοείται :)

Ο χαμος γινεται περισσοτερο λογο της απλης 5700 η οποια γινεται λιγο-πολυ XT με ενα bios flash. Ελλαδα ειδικα που εφερε το πλαισιο 5700 Pulse στα 319€, ηταν πραγματικα μια 2070 στα (σχεδον) μισα λεφτα αν σκεφτεις ποσο εκανε η 2070 πριν την ανακοινωση των Super. Προβληματα συναντησα καμποσα και με τις δυο 5700 που εχω (μια blower στην αρχη και την Pulse), αλλα ηταν του στυλ "buggαρει discord/chrome οταν εχεις ανοιχτο GPU acceleration". Το κλεινεις και ολα καλα. 

Για Ryzen δεν το συζηταμε, οποιος πιστευει ακομα οτι δεν αξιζουν πρακτικα σε καθε επιπεδο τιμης ειναι τραγικα ημιμαθής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Δικαιολογησε μου τοτε καρτες τυπου 5700 και 2060 super. Ηδη ειναι καλυτερο vfm η 5700/xt αλλα ξερουμε και οι 2 ποια καρτα αγοραζει ο μεσος καταναλωτης.

Τοσο καιρο, τοσες διαφορετικες radeon/geforce καρτες (ευκολα πανω απο 10 διαφορετικες, γ@μω την μανια μου να αλλαζω hardware) και καμια δεν μου εβγαλε ποτε game breaking bug. Και ας εκανα oc και ας περναγα beta drivers...

Η 2070 λίγο πριν γίνει doa είχε ίδιες επιδόσεις και τιμή με την 5700xt. Και bonus το RT. Όποιος επέλεξε την 2η έναντι της 1ης τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Drake27 είπε

330 ετοιμοπαραδοτη δεν υπάρχει,η πρώτη άμεση διαθέσιμη 5700 xt ξεκινάει από 380+

Με χωρίς διαθεσιμότητα προϊόντος μπορώ και εγώ να την δίνω και 300€ άμα λάχει.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και είναι μόνο κατόπιν παραγγελίας δεν μπορούμε να λέμε ότι την βρίσκουμε στα 330.

Η τραγική αλήθεια είναι ότι επίσημα θα βγει πάνω από 300 στην Ελλάδα 
-------------------------------------------------------------------------
 

Λέτε όλοι σας ότι έχει 330 η 5700,δείξτε μου που είναι αυτή την στιγμή ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΗ στην Ελλάδα στα 330€ να πάω να πάρω εδώ και τώρα!!!!!!!

Η πρώτη άμεση κάρτα υπάρχει εδώ https://www.skroutz.gr/s/19386519/Gigabyte-Radeon-RX-5700-8GB-GV-R57-8GD-B.html 

Με κόστος 360€ με τα μεταφορικά.

https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html

Εδώ η πρώτη διαθέσιμη XT έχει 460€

Όταν θα μιλάμε για τιμή καλό είναι να βλέπουμε και την διαθεσιμότητα του προϊόντος, γιατί και εγώ αύριο ανοίγω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και την βάζω στα 280€ χωρίς διαθέσιμο προϊόν κατόπιν παραγγελίας και μετά από δέκα μέρες θα λέω ότι δεν υπάρχει στον προμηθευτή και θα ακυρώνω την παραγγελία.

Είναι απλά τα πράγματα.

Σιγα, και να κανει 10 μερες να ρθει η καρτα για να γλιτωσεις 40-50 σε χαλαει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Ryzenlake said:

Η 2070 λίγο πριν γίνει doa είχε ίδιες επιδόσεις και τιμή με την 5700xt. Και bonus το RT. Όποιος επέλεξε την 2η έναντι της 1ης τι να πω

H 2070 δεν επεσε ουτε €€ τουλαχιστον εδω μεχρι που περασαν καποιοι μηνες. Το RT σε 2060/2070 ειναι το καλυτερο ανεκδοτο της δεκαετιας σορρυ κιολλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Σιγα, και να κανει 10 μερες να ρθει η καρτα για να γλιτωσεις 40-50 σε χαλαει?

Αμ δε,την είχα παραγγείλει.........μετά από 10 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στον προμηθευτή.

Ξανά έκανα παραγγελία μετά σε άλλον και μάντεψε τι έγινε μετά απο 10 μέρες αναμονής...........δεν υπήρχε διαθεσιμότητα πάλι.

Σε δύο διαφορετικά καταστήματα πήρα την ίδια απάντηση μετά από 10 μέρες.

Επεξ/σία από Drake27
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

H 2070 δεν επεσε ουτε €€ τουλαχιστον εδω μεχρι που περασαν καποιοι μηνες. Το RT σε 2060/2070 ειναι το καλυτερο ανεκδοτο της δεκαετιας σορρυ κιολλας.

450 με 500 δεν είχαν οι custom 5700xt? Ε τόσο είχαν και οι 2070. Είμαι σίγουρος ότι το RT σε 2060 και 2070 είναι καλύτερο από το RT των 5700.

Όπως και να έχει, είναι ένα feauture που κοστίζει. Και άχρηστο να είναι, έχει ένα x κοστος. Οπότε όταν η 2070 με ίδιες επιδόσεις και RT κάνει 500 τότε η 5700xt θα έπρεπε να είναι φτηνότερη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα. Αν δείχνουν αυτές τις διαφορές fps στην παρουσίαση, στην πραγματικότητα μπορεί και να είναι μικρότερες. Επομένως επιδόσεις GTX 1660 Ti σε τιμή GTX 1660 Ti με έξτρα 25% κατανάλωση παρά τα 7nm και την μεταγενέστερη ημερομηνία κυκλοφορίας. Ήλπιζα σε κάτι καλύτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ,ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΥΞΗΘΟΥΝ.

 Τα σημάδια για τη μνήμη γραφικών GDDR δεν προμηνύουν ότι θα είναι καλές τιμές, το ινστιτούτο έρευνας αγοράς Trendforce αναμένει ένα άλμα στις τιμές για τη μνήμη GDDR στο επερχόμενο τρίμηνο.

 Αυτό αναφέρεται από το Ινστιτούτο Έρευνας Αγοράς Trendforce και το τμήμα DRAMeXchange, το οποίο ειδικεύεται στη μνήμη. Συνεπώς, η τιμή της μνήμης γραφικών (GDDR) θα αυξηθεί σημαντικά κατά το πρώτο τρίμηνο του 2020. Το DRAMeXchange αναφέρει την αύξηση των τιμών για DRAM διακομιστή που αναμένεται από τη μεγάλη ζήτηση, με αποτέλεσμα η τιμή της μνήμης βίντεο, η οποία είναι ακόμη πιο ευαίσθητη στις αλλαγές της αγοράς, να αυξάνεται. Δεδομένου ότι οι πελάτες OEM θα αυξήσουν επίσης τα αποθέματά τους, οι τιμές των συμβάσεων για το GDDR-VRAM αναμένεται να αυξηθούν κατά περισσότερο από 5% σε όλα τα τρίμηνα. Επιπλέον, το DRAMeXchange αναμένει δραστική αύξηση της ζήτησης για γρήγορη μνήμη βίντεο GDDR6 το επόμενο έτος. Τόσο η Nvidia όσο και η AMD ήδη εγκατέστησαν στα τρέχοντα προϊόντα τους GDDR6, αλλά το 2020 ακόμη περισσότερες κάρτες γραφικών θα είναι πιθανώς εξοπλισμένες με ακόμα μεγαλύτερη μνήμη βίντεο - για να μην αναφέρουμε τις Xe GPU της Intel.

Στη συνέχεια, άλλος τομέας, οι κονσόλες επόμενου γενιάς Xbox Series X και PlayStation 5, οι οποίες θα έχουν επίσης GDDR6, θα κυκλοφορήσουν επίσης προς το τέλος του έτους. Είναι θέμα συζήτησης το τεράστιο μέγεθος -16 GB- για το Xbox Series X, και κάτι παρόμοιο αναμένεται για το PS5. Η μνήμη βίντεο GDDR έχει επίσης το υψηλότερο κόστος παραγωγής ανά τσιπ.

Σύμφωνα με τO DRAMeXchange, οι προοπτικές είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από ρόδινες. Η μόνη αίσθηση ελπίδας είναι η αύξηση της παραγωγικής ικανότητας στους τρεις μεγάλους κατασκευαστές Samsung, SK Hynix και Micron - ωστόσο, μέχρι το τέλος του 2020 δεν αναμένεται να ξεπεράσει το 15%.

πηγη: GURU 3D

KAI ENA LINK AKOMA https://wccftech.com/nvidia-amd-graphics-cards-price-rising-graphics-dram-gddr6-supply/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Drake27 είπε

330 ετοιμοπαραδοτη δεν υπάρχει,η πρώτη άμεση διαθέσιμη 5700 xt ξεκινάει από 380+

Με χωρίς διαθεσιμότητα προϊόντος μπορώ και εγώ να την δίνω και 300€ άμα λάχει.

Από την στιγμή που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και είναι μόνο κατόπιν παραγγελίας δεν μπορούμε να λέμε ότι την βρίσκουμε στα 330.

Η τραγική αλήθεια είναι ότι επίσημα θα βγει πάνω από 300 στην Ελλάδα 
-------------------------------------------------------------------------
 

Λέτε όλοι σας ότι έχει 330 η 5700,δείξτε μου που είναι αυτή την στιγμή ΕΤΟΙΜΟΠΑΡΑΔΟΤΗ στην Ελλάδα στα 330€ να πάω να πάρω εδώ και τώρα!!!!!!!

Η πρώτη άμεση κάρτα υπάρχει εδώ https://www.skroutz.gr/s/19386519/Gigabyte-Radeon-RX-5700-8GB-GV-R57-8GD-B.html 

Με κόστος 360€ με τα μεταφορικά.

https://www.skroutz.gr/s/19852712/Sapphire-Radeon-RX-5700-XT-8GB-Pulse-11293-01-20G.html

Εδώ η πρώτη διαθέσιμη XT έχει 460€

Όταν θα μιλάμε για τιμή καλό είναι να βλέπουμε και την διαθεσιμότητα του προϊόντος, γιατί και εγώ αύριο ανοίγω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα και την βάζω στα 280€ χωρίς διαθέσιμο προϊόν κατόπιν παραγγελίας και μετά από δέκα μέρες θα λέω ότι δεν υπάρχει στον προμηθευτή και θα ακυρώνω την παραγγελία.

Είναι απλά τα πράγματα.

Ποιος μίλησε για XT ?

H RΧ 5700 κοστίζει 330€ σε ιντερνετικό κατάστημα .

To ίδιο όμως συμβαίνει και με την GTX1660 TI . Δεν την βρίσκεις ετοιμοπαράδοτη στα 250-280€ ..... σε φυσικό κατάστημα, ούτε καν σε internetικό .....

Την βρίσκεις στα ......... 330 και 350€ .....και στο  Πλαίσιο κοντά 400αρού ....Την ποια ?????? .....Μα την 1660 ΤΙ ........

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx1660+ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.plaisio.gr/search?query=1660 ti&page=1&configure[hitsPerPage]=4&configure[distinct]=true&hierarchicalMenu[categories.lvl0]=Αναβάθμιση %26 Δίκτυα

Ας μην μιλήσω για την 2060/ 2060S .....

 

Για να συγκρίνουμε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια .....

Συμπερασματικά λοιπόν, η RX 5600XT αναμένεται σε Ιντερνετικά καταστήματα να κοστίζει κάπου στα 260 - 290€ ανάλογα την υλοποίηση.

Η καρτούλα αναμένεται να κάνει πάρτι ... στην κατηγορία τιμής της.

Επεξ/σία από adtakhs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, adtakhs είπε

Ποιος μίλησε για XT ?

H RΧ 5700 κοστίζει 330€ σε ιντερνετικό κατάστημα .

To ίδιο όμως συμβαίνει και με την GTX1660 TI . Δεν την βρίσκεις ετοιμοπαράδοτη στα 250-280€ ..... σε φυσικό κατάστημα, ούτε καν σε internetικό .....

Την βρίσκεις στα ......... 330 και 350€ .....και στο  Πλαίσιο κοντά 400αρού ....Την ποια ?????? .....Μα την 1660 ΤΙ ........

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=gtx1660+ti&order_by=pricevat&order_dir=asc

https://www.plaisio.gr/search?query=1660 ti&page=1&configure[hitsPerPage]=4&configure[distinct]=true&hierarchicalMenu[categories.lvl0]=Αναβάθμιση %26 Δίκτυα

Ας μην μιλήσω για την 2060/ 2060S .....

Για να συγκρίνουμε μήλα με μήλα και πορτοκάλια με πορτοκάλια .....

Συμπερασματικά λοιπόν, η RX 5600XT αναμένεται σε Ιντερνετικά καταστήματα να κοστίζει κάπου στα 260 - 290€ ανάλογα την υλοποίηση.

Η καρτούλα αναμένεται να κάνει πάρτι ... στην κατηγορία τιμής της.

Διάβασε λίγο καλύτερα τι γράφω,μιλάω πρώτα για την απλά απλά μετά αναφέρω και την xt

Και έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου ότι δεν υπάρχει διαθέσιμη πουθενά,από την στιγμή που δεν υπάρχει διαθεσιμότητα και τα ιντερνετικά καταστήματα σε κοροϊδεύουν και καλά ότι δεν υπάρχει στον προμηθευτή τους.

Μπορεί να λέμε ότι ΞΕΚΙΝΆΕΙ από 330 η 5700 αλλά δεν σημαίνει ότι μπορούμε να την βρούμε και σε αυτή την τιμή έστω και με παραγγελία.

Και πριν αναφέρθηκα σε προσωπική μου εμπειρία που 2 καταστήματα μετά από 10 μέρες αφού έκανα την παραγγελία,μου είπαν ότι δεν την έχει ο προμηθευτής τους και ότι δεν ξέρανε πότε θα παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Psyber είπε

Αυτό που λένε κάποιοι με ύφος αναλυτή, ότι η amd δε βγάζει καλές κάρτες γιατί έχει ρίξει το βάρος στους ryzen, πόσο οπαδικο πια... Δε βγάζει επειδή δε μπορεί!. Και για αυτό το λόγο παραμένουν πανάκριβες οι σαβουρες τριετίας της Nvidia.

Μπορει να μην εχει καρτα επιπεδου 2080ti που πραγματικα ενδιαφερει το 1% του κοσμου παγκοσμιως αλλα με την 5700xt καταφερε να κοντραρει στα ισια και με το παραπανω 2070super και οριακα 2080 σε καποια παιχνιδια. Εκει που θελαμε 700 ευρω για επιδοσεις 1080ti με 369 πηραμε τα ιδια με πολυ λιγοτερο ρευμα και νεα αρχιτεκτονικη που συνεχως περνει optimization. Το λαθος της amd ειναι που εβαλε τις 5500xt 8gb στα 200+ και τις 5600xt με 6gb vram στα 280. Αν ειχαν 50 ευρω κατω και οι 2 θα ηταν ανταγωνιστικές οπως ειναι η 5700 σειρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Drake27 είπε

Αμ δε,την είχα παραγγείλει.........μετά από 10 μέρες με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν υπήρχε διαθεσιμότητα στον προμηθευτή.

Ξανά έκανα παραγγελία μετά σε άλλον και μάντεψε τι έγινε μετά απο 10 μέρες αναμονής...........δεν υπήρχε διαθεσιμότητα πάλι.

Σε δύο διαφορετικά καταστήματα πήρα την ίδια απάντηση μετά από 10 μέρες.

Μηπως απλα γενικα δεν υπαρχει αποθεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, Ryzenlake said:

450 με 500 δεν είχαν οι custom 5700xt? Ε τόσο είχαν και οι 2070. Είμαι σίγουρος ότι το RT σε 2060 και 2070 είναι καλύτερο από το RT των 5700.

Όπως και να έχει, είναι ένα feauture που κοστίζει. Και άχρηστο να είναι, έχει ένα x κοστος. Οπότε όταν η 2070 με ίδιες επιδόσεις και RT κάνει 500 τότε η 5700xt θα έπρεπε να είναι φτηνότερη 

Γενικα οποιος πηρε καρτα εκεινους τους 2 μηνες πιάστηκε κοροιδο. 2070 στα 500€, 5700xt στα 470-480€, 2080 στα 700€ και παει λεγοντας. Για το RT, μην ξαναμιλησουμε σε παρακαλω. Πιο χρησιμο ειναι το Image Sharpening. Αυτο τουλαχιστον υπαρχει σε καμποσα παιχνιδια και δεν σου ριχνει τα fps στο πάτωμα για 2 σκιες παραπανω.

Οποτε για να το μαζεψουμε. Με τις τιμες σταθεροποιημενες, η 5700 ειναι το καλυτερο value απο ολες. 5700xt και 2060 super τσακώνονται για την δευτερη θεση και η 2070 Super αρχιζει και ζηταει price premium για αυτα τα επιπλεον fps. Ray tracing, DLSS, first 7nm και τριχες κατσαρες να τα αφησουμε για τα προβατα της κοκκινης και της πρασινης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...