Προς το περιεχόμενο

OSX Catalina Προβλήματα


Old_Trafford

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

έχω ένα macbook pro 2017 και από τότε που έβαλα το OSX Catalina, το λάπτοπ δεν πάει πολύ καλά. Παλαιότερα, αν έκλεινα την οθονη και επέστρεφα μετα απο λιγη ωρα, ήταν τα πάντα ακριβώς εκεί που τα άφησα. Με το Καταλίνα, αν ξανανοίξω την οθόνη, επέρχεται ένα τεράστιο κόλλημα και χρειάζεται restart για να συνέλθει.

Έχω διαβάσει ότι το Καταλίνα είναι γενικώς προβληματικό, τι εμπειρίες έχετε από αυτό εως τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μετά απο clean install σε iMac late 2012, δεν αναγνωριζει την photo library με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τις φωτο μου !! Καποιος με το ιδιο θεμα να βρουμε λυση ? Εχω δοκιμασει διαφορα απο forum που διαβασα αλλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, wired_1 said:

Μετά απο clean install σε iMac late 2012, δεν αναγνωριζει την photo library με αποτελεσμα να μην μπορω να δω τις φωτο μου !! Καποιος με το ιδιο θεμα να βρουμε λυση ? Εχω δοκιμασει διαφορα απο forum που διαβασα αλλα δεν...

Το μέγεθος του αρχείου της Library είναι φυσιολογικό;

Το επανέφερες με Restore από Time Machine ή manually?

Όταν ανοίξεις το Photos με option πατημένο, σε αφήνει να διαλέξεις τη library? Βγάζει κάποιο μήνυμα;

Έχεις Time Machine backup?

Ποιο MacOS είχες πριν το clean Install?

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Εμένα μετά την αναβάθμιση σε Catalina δεν ολοκληρωνεται το backup στο time machine εχω δοκιμασει τα παντα αλλα πλεον τιποτα!! κριμα κι ηταν πολυ βολικο.. ξερει καποιος καποια λυση τι μπορω να κανω να ξανα δουλεψει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2020 στις 3:15 ΜΜ, Old_Trafford είπε

Καλησπέρα σας,

έχω ένα macbook pro 2017 και από τότε που έβαλα το OSX Catalina, το λάπτοπ δεν πάει πολύ καλά. Παλαιότερα, αν έκλεινα την οθονη και επέστρεφα μετα απο λιγη ωρα, ήταν τα πάντα ακριβώς εκεί που τα άφησα. Με το Καταλίνα, αν ξανανοίξω την οθόνη, επέρχεται ένα τεράστιο κόλλημα και χρειάζεται restart για να συνέλθει.

Έχω διαβάσει ότι το Καταλίνα είναι γενικώς προβληματικό, τι εμπειρίες έχετε από αυτό εως τώρα;

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έβλεπα εχθές από έναν YouTuber που αγόρασε το 16αρι 5000$ και το έχει πάει 3 φορές για να βρουν τι φταίει . Του είπαν ότι δεν είναι hardware πρόβλημα αλλά μάλλον του osx

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, CheOnWeb είπε

Το μέγεθος του αρχείου της Library είναι φυσιολογικό;

Το επανέφερες με Restore από Time Machine ή manually?

Όταν ανοίξεις το Photos με option πατημένο, σε αφήνει να διαλέξεις τη library? Βγάζει κάποιο μήνυμα;

Έχεις Time Machine backup?

Ποιο MacOS είχες πριν το clean Install?

1 μέγεθος φυσιολογικο

 2 επαναφορά με time machine

3 βγάζει το παράθυρο επιλογής , αλλά δεν έχω καμία διαθέσιμη library 

4 ναι

mojave 

 

κάθε φορά που πάω να την ανοίξω το μηνυμα είναι ¨ δεν είναι δυνατή η αναγνώριση της βιβλιοθήκης φωτογραφιών ¨

Και manual να την επιλέξω το ίδιο βγάζει. 

Επεξ/σία από wired_1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, wired_1 said:

1 μέγεθος φυσιολογικο

 2 επαναφορά με time machine

3 βγάζει το παράθυρο επιλογής , αλλά δεν έχω καμία διαθέσιμη library 

4 ναι

mojave 

κάθε φορά που πάω να την ανοίξω το μηνυμα είναι ¨ δεν είναι δυνατή η αναγνώριση της βιβλιοθήκης φωτογραφιών ¨

Και manual να την επιλέξω το ίδιο βγάζει. 

Σε αφήνει να δημιουργήσεις μια νέα, κενή, Library?

Αυτό το έχεις δει; (https://www.fireebok.com/resource/can-not-open-photos-app-or-access-photo-library-on-macos.html)

1. Repair Photo library

Photos provides the repair functions to fix for the broken and version-incompatible photo library.

a). If the Photos app on the Mac is open, choose Photos -> Quit Photos.

b). Hold down Option-Command and double-click the Photos icon in the Applications folder

repair photo library

c). In the Repair Library window, click Repair to rebuild your photo library.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/1/2020 στις 11:21 ΠΜ, tsofras είπε

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα έβλεπα εχθές από έναν YouTuber που αγόρασε το 16αρι 5000$ και το έχει πάει 3 φορές για να βρουν τι φταίει . Του είπαν ότι δεν είναι hardware πρόβλημα αλλά μάλλον του osx

αν μπορείς σε παρακαλώ δείξε μου το βίντεο αυτό

Στις 11/1/2020 στις 10:36 ΠΜ, PanosK212 είπε

Καλημέρα. Εμένα μετά την αναβάθμιση σε Catalina δεν ολοκληρωνεται το backup στο time machine εχω δοκιμασει τα παντα αλλα πλεον τιποτα!! κριμα κι ηταν πολυ βολικο.. ξερει καποιος καποια λυση τι μπορω να κανω να ξανα δουλεψει;;

όταν εκανα αναβάθμιση σε Καταλίνα, ειχα πολλά πολλά θέματα. Τελικά έκανα ένα clean install μπας και σωθώ, και τελικά κάποια από τα θέματα λύθηκαν. Ένα Clean Install θα σε βοηθησει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Old_Trafford είπε

ευχαριστώ πολύ!

έχω την αμυδρή εντύπωση ότι τα κολλήματα προκαλούνται από το Kaspersky Internet Security

Δεν ξέρω , στην θέση σου θα έβγαζα οποιοδήποτε software και θα έκανα δοκιμές μέρα με την μέρα με κάθε application

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Old_Trafford είπε

ευχαριστώ πολύ!

έχω την αμυδρή εντύπωση ότι τα κολλήματα προκαλούνται από το Kaspersky Internet Security

Για firewall χρησιμοποίησε το lulu.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/1/2020 στις 1:48 ΜΜ, Old_Trafford είπε

αν μπορείς σε παρακαλώ δείξε μου το βίντεο αυτό

όταν εκανα αναβάθμιση σε Καταλίνα, ειχα πολλά πολλά θέματα. Τελικά έκανα ένα clean install μπας και σωθώ, και τελικά κάποια από τα θέματα λύθηκαν. Ένα Clean Install θα σε βοηθησει

ευχαριστώ πραγματικά το θέμα μου με το time machine λυθηκε κανοντας clean install!! ευχαριστω πολυ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...